Справа № 643/5968/23
Провадження № 3/643/2766/23
11.07.2023 м.Харків
Суддя Московського районного суду м. Харкова Олійник О.О., розглянувши протокол про адміністративне правопорушення з доданими до нього матеріалами про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП невідомий, громадянина України, не працюючого, що мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
- за ч. 2 ст. 173 КУпАП, -
До Московського районного суду м. Харкова надійшов матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 173 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 730827 від 23.06.2023 року, 14.06.2023 року о 12 год. 03 хв. громадянин ОСОБА_1 влаштував сварку із своєю громадянською дружиною ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 , в ході якої висловлювався нецензурною лайкою, чим скоїв домашнє насильство, за що передбачена адміністративна відповідальність за ч. 2 ст. 173 КУпАП.
Перевіривши поданий протокол про адміністративне правопорушення з додатками, суд приходить до висновку про необхідність повернення матеріалів справи для належного оформлення з наступних підстав.
Згідно з приписами статті 287 Кодексу України про адміністративні правопорушення орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, між іншим, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ч. 2 статті 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Вимогами частини 1 статті 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Так, адміністративна відповідальність за ст. 173 КУпАП передбачається за дрібне хуліганство, тобто нецензурну лайку в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Також, ст. 173 КУпАП, містить лише одну частину та передбачає склад адміністративного правопорушення та санкцію за дрібне хуліганство.
В порушення вимог ст. 256 КУпАП, зміст протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 730827 від 23.06.2023 року не відповідає диспозиції ст. 173 КУпАП. Крім того, працівником поліції зазначено, що особа, притягується до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 173 КУпАП, проте КУпАП містить лише одну частину ст. 173.
Дані обставини перешкоджають повному та всебічному розгляду адміністративного матеріалу відносно особи, яка притягується до адміністративної відповідальності та позбавляє суд можливості з'ясування всіх обставин справи і вирішення справи по суті.
Суд не повинен самостійно збирати інформацію, яку необхідно збирати особам, які складають протокол про адміністративне правопорушення.
Порушення вимог КУпАП, допущені при складанні та оформленні адміністративного протоколу перешкоджають суду правильно, об'єктивно, з додержанням законності розглянути справу і прийняти рішення по суті.
У Постанові № 11 Пленуму Вищого Спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17.10.2014 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» також зазначено, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу, вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
У зв'язку із викладеним приходжу до висновку про необхідність повернення даного адміністративного матеріалу органу, що його направив до суду, для усунення встановлених недоліків.
На підставі викладеного та керуючись ст. 173, 256, 278 КУпАП,-
Адміністративний матеріал у відношенні ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 173 КУпАП повернути до Харківського районного управління поліції № 2 Головного управління Національної поліції в Харківській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя - О.О. Олійник