Справа № 346/2286/23
Провадження № 3/346/1331/23
10 липня 2023 року м. Коломия
Коломийський міськрайонний суд
Івано-Франківської області
Суддя Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області Яремин М.П., розглянувши матеріали, які надійшли від Коломийського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області, про притягнення до адміністративної відповідальності про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , посвідчення водія НОМЕР_1 , реєстраційний номер облікової картки платників податків: НОМЕР_2 , жителя та місце проживання зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 , громадянина України, за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),-
30.04.2023 року відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП, в якому вказано, що він цього ж дня о 13 год. 22 хв. в м. Коломия, по вул. Майданського, Івано-Франківської області, біля будинку № 12, керував транспортним засобом марки "Ford Grand-C-Max", номерний знак « НОМЕР_3 », з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме різкий запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови та координації рухів. Від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку ОСОБА_1 відмовився, чим порушив п. 2.5 ПДР України та вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вказаному правопорушенні не визнав з підстав, вказаних ним в письмовому клопотанні, згідно з якими просить провадження в даній справі закрити у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Зазначає, що того дня його автомобіль перебував на станції технічного обслуговування через його несправність. З'ясувавши причину поломки, він вирішив транспортувати останній у м.Чернівці та викликав евакуатор з м. Івано-Франківськ. Близько 13:30 год. на територію СТО прибули працівники поліції, які ствердили, що ніби він порушив ПДР України, та склали відносно нього протоколи про адміністративне правопорушення за ст. ст. 124, 130 КУпАП та постанову про накладення адміністративного стягнення за ч. 1 ст. 126 КУпАП. Відеозаписів чи інших доказів на підтвердження вчинених правопорушень йому працівниками поліції продемонстровано не було. Зазначає, що за кермо автомобіля він не сідав, рух ним не здійснював, оскільки в ньому була наявна несправність коробки перемикання передач, що підтверджується актом виконаних робіт від 19.05.2023 року. Оскільки автомобілем він не керував, тому не зобов'язаний був проходити огляд на визначення стану алкогольного сп'яніння. В акті огляду відсутні обов'язкові реквізити, а саме немає місця і дати його складня; у направленні на огляд водія транспортного засобу також не зазначено місце його складання, у ньому також не вказано посадову особу, яка його склала. З долученого відеозапису не вбачається рух транспортного марки "Ford Grand-C-Max", його двигун не працює. Рапорт поліцейського є внутрішнім документом, а отже не може вважатися належним та допустимим доказом вчинення адміністративного правопорушення. Крім того, йому не було вручено чи надіслано поштою протокол про адміністративне правопорушення.
Його захисник, адвокат Любчик С.Р. в судовому засіданні вину ОСОБА_1 заперечив та вказав, що ОСОБА_1 не керував автомобілем. З долучених відеозаписів також не вбачається факт керування ним транспортним засобом.
Згідно з ч. 1 ст. 7 КУпАП України ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення, відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, крім іншого, є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Виходячи з вимог ст. 280 цього Кодексу, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до вимог ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до вимог п. 2.5 Правил дорожнього руху України водій повинен на вимогу працівника міліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин. Такий установлений порядок огляду на стан сп'яніння визначений ст. 266 КУпАП.
Відповідно до ч. 2 ст. 266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Згідно з ч. 3 цієї статті у разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Як визначено п. 3 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 року № 1103 (далі - Порядок), огляд проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ і Держспоживстандартом. Відповідно до п. 6 цього Порядку водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я.
Крім того, відповідно до п. 1.6. Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України 09.11.2015 року № 1452/735, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11.11.2015 року за № 1413/27858 (далі - Інструкція), огляд на стан сп'яніння проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом. Згідно з п. 1.7. цієї Інструкції у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
В протоколі про адміністративне правопорушення від 30.04.2023 року серії ААД № 191070 (а.с. 1), зазначено, що 30.04.2023 року о 13 год. 22 хв. в м. Коломия, по вул. Майданського, Івано-Франківської області, біля будинку №12, ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки "Ford Grand-C-Max", номерний знак « НОМЕР_3 », з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме різкий запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови та координації рухів. Від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку ОСОБА_1 відмовився.
З матеріалів справи вбачається, що в акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів за допомогою приладу «Drager 6820», а саме в графі «Результат огляду на стан сп'яніння» зазначено, що ОСОБА_1 відмовився (а. с. 2).
В направленні на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 30.04.2023 року о 13:30 год. до закладу охорони здоров'я КНП «Коломийська ЦРЛ» КМР, яке виписане на ім'я ОСОБА_1 з посиланням на ознаки сп'яніння, що були виявлені у останнього, а саме: різкий запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови та координації рухів, в графі «Результат огляду» відсутні будь-які відомості; до закладу охорони здоров'я він не доставлявся ( а.с. 3 ).
Під час відтворення та огляду відео файлів, долучених до протоколу, встановлено, що працівники поліції під'їхали до автомобіля марки "Ford Grand-C-Max", який знаходився в нерухомому стані та зафіксовано факт спілкування працівника поліції з ОСОБА_1 , який перебував на вулиці біля автомобіля. Після короткої розмови, ОСОБА_1 запропоновано пройти огляд на стан сп'яніння на місці зупинки, на що останній відмовився. На переглянутих відео не зафіксовано факту керування ОСОБА_1 вищевказаним транспортним засобом, а лише процес складання протоколу відносно ОСОБА_1 та евакуацію його транспортного засобу. За таких підстав, викладені в протоколі обставини того, що ОСОБА_1 керував транспортним засобом, не знайшли в судовому засіданні свого підтвердження.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_2 зазначив, що того дня він їхав до ОСОБА_1 на його прохання допомогти завезти автомобіль на лафет. Приїхавши на СТО, де перебував автомобіль, ОСОБА_1 зняв останній з паркінгу і в процесі його штовхання зачепили сусідній автомобіль, який стояв поруч. Після цього свідок вирішив поїхати додому. Він також вказав, що автомобіль був в несправному стані, а саме не працювала коробка перемикання передач.
Згідно з ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно з приписами ст.62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, отриманих незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Законодавство України про адміністративні правопорушення має каральну направленість, а тому, з урахуванням принципів і загальних засад Кодексу України про адміністративні правопорушення, практики Європейського Суду з прав людини, передбачається принцип презумпції невинності особи, поки її винуватість не буде доведена у встановленому законом порядку.
Суд не вправі самостійно змінювати на шкоду особі фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді. Суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (рішення Європейського суду з прав людини у справах «Лучанінова проти України» від 09.06.2011 р., заява №16347/02 та «Малофєєва проти Росії» від 30.05.2013 р., заява №36673/04)
Враховуючи те, що матеріалами справи не підтверджується факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом, й нічим іншим, крім змісту самого протоколу про адміністративне правопорушення цей факт не підтверджується, приймаючи до уваги те, що на орган, яким складено протокол про адміністративне правопорушення, покладено обов'язок доведення факту вчинення адміністративного правопорушення, тому приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.130 КУпАП. В зв'язку з цим провадження в даній справі слід закрити.
На підставі наведеного та, керуючись ст.ст. 221, 247, 283, 284, 288-290, 294 КУпАП, -
провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст.130 КУпАП закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП в зв'язку з відсутністю в його діях складу даного адміністративного правопорушення.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу.
Апеляційна скарга подається до Івано-Франківського апеляційного суду через Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області.
Суддя Яремин М. П.