07.07.2023 Єдиний унікальний номер 205/4868/23
Номер провадження 3/205/2514/23
07 липня 2023 року місто Дніпро
Суддя Ленінського районного суду міста Дніпропетровська Костромітіна О.О., розглянувши матеріали, які надійшли з Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , фізичної особи-підприємця, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст.163-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
До Ленінського районного суду міста Дніпропетровська надійшли матеріали з протоколом про адміністративне правопорушення №14584/04-36-24-11/3063514304 від 24.04.2023 року відносно ОСОБА_1 про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.163-4 КУпАП.
Встановлено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) вчинила правопорушення в частині несвоєчасного подання до Правобережної ДПІ податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за ІV квартал 2022 року, по строку 09.02.2023 року. Фактично розрахунок надано 16.03.2023 року та зареєстровано за №9309756695, чим було порушено пп.49.18.2 п.49.18 ст.49, п.51.1 ст.51, абз. «б» п.176.2 ст. 176 ПКУ та ч. 1 ст. 163-4 КУпАП.
Особа, що притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , про день та час розгляду справи повідомлена належним чином, в судове засідання не з'явилась, про причини неявки в судове засідання не повідомила, будь-яких заяв чи клопотань суду не надала.
Згідно вимог ч.2 ст.268 КУпАП при розгляді справи про адміністративні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.163-4 КУпАП присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не є обов'язковою, тому суддя розглянув справу на підставі наявних матеріалів без участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Суддя, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, дійшов наступного висновку.
Відповідно до пункту 51.1 ПК України платники податків, у тому числі податкові агенти, платники єдиного внеску, зобов'язані подавати контролюючим органам у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, з розбивкою по місяцях звітного кварталу.
Відповідно до підпункту 49.18.2 пункту 49.18 статті 49ПК України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Відповідно до пункту 1 Розділу ІІ Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (затвердженого наказом Міністерства фінансів України 13 січня 2015 року № 4 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 04 липня 2022 року № 189) розрахунок подається окремо за кожний квартал (податковий період) з розбивкою по місяцях звітного кварталу протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного кварталу. Окремий Розрахунок за календарний рік не подається.
Відповідно до абзацу «б» пункту 176.2 статті 176 ПК України особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, та платники єдиного внеску зобов'язані подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (з розбивкою по місяцях звітного кварталу), до контролюючого органу за основним місцем обліку. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку - фізичній особі податковим агентом, платником єдиного внеску протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності із зазначених питань не допускається.
Відповідно до частини першої статті 163-4 КУпАП правопорушенням визнається неутримання або неперерахування до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб при виплаті фізичній особі доходів, перерахування податку на доходи фізичних осіб за рахунок коштів підприємств, установ і організацій (крім випадків, коли таке перерахування дозволено законодавством), неповідомлення або несвоєчасне повідомлення державним податковим інспекціям за встановленою формою відомостей про доходи громадян.
Аналіз зазначених вимог закону свідчить про встановлення для осіб, які мають статус податкових агентів, граничного строку подання податкового розрахунку, порушення якого тягне за собою адміністративну відповідальність.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є фізичною особою-підприємцем, яку як платника податків взято на облік в Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області з 22.01.2020 року.
Відповідно до Акту про результати камеральної перевірки ФОП ОСОБА_1 від 05.04.2023 року, згідно з даними Розрахунку за ІV квартал 2022 року уповноваженим органом встановлено порушення особою, яка притягається до адміністративної відповідальності граничного строку подання податкового розрахунку.
Відповідно до корінця повідомлення від 06.04.2023 року особу, яка притягається до адміністративної відповідальності було запрошено на 21.04.2023 року о 09.00 год. до Правобережного відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління оподаткування фізичних осіб ГУ ДПС у Дніпропетровській області для складення протоколу про адміністративне правопорушення, на яке особа не з'явилася, у зв'язку з чим, зазначений протокол було складено за його відсутності, про що складено відповідний Акт від 24.04.2023 року.
Враховуючи вищевикладене, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 163-4 КУпАП відносно ОСОБА_1 суддя дійшов висновку, що вина останньої доведена повністю та підтверджується доказами, наявними у матеріалах справи про адміністративне правопорушення, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення від 24.04.2023 року №14584/04-36-24-11/3063514304, де викладено обставини вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення; актом про результати камеральної перевірки №11168/04-36-24-11/3063514304 від 05.04.2023 року.
Згідно зі ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення може бути накладено не пізніше як через три місяці з дня здійснення правопорушення. У разі закриття кримінального провадження, але за наявності в діях порушника ознак адміністративного правопорушення, адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через місяць з дня прийняття рішення про закриття кримінального провадження.
Із доктринального тлумачення норм ст. ст. 9, 38 КПК України випливає, що триваюче правопорушення вчинюється протягом біль-менш тривалого часу і характеризується безперервним здійсненням єдиного діяння, в тому числі, тривалим безперервним невиконанням обов'язків, передбачених правовою нормою. Вважається, що триваючі правопорушення припиняються у разі виявлення факту цих правопорушень компетентним органом при проведенні перевірок, в тому числі, при виявленні таких проступків, як відсутність обліку доходів та витрат щодо яких встановлена обов'язкова форма обліку, бухгалтерського обліку об'єктів оподаткування, ведення його із порушенням національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку та інші правопорушення, встановити які можливо лише під час проведення документальної перевірки на підставі первинних документів.
До адміністративних правопорушень, які мають разовий характер і не є триваючими, відносяться такі проступки, як несвоєчасна подача декларацій, розрахунків, аудиторських висновків, платіжних доручень на внесення платежів до бюджету та державних цільових фондів тощо. Днем вчинення таких правопорушень є дата порушення граничного строку подачі декларації, про доходи до фіскального органу, порушення граничного строку подачі до закладу банків платіжних документів про оплату податків, зборів тощо.
Як встановлено судом, адміністративне правопорушення було вчинено 09.02.2023 року, оскільки розрахунок за ІV квартал 2022 року було подано 16.03.2023 року, а строк подання розрахунку до 09.02.2023 року включно.
Зазначене правопорушення не є триваючим, оскільки має конкретний строк закінчення.
Акт про результати камеральної перевірки було складено 05.04.2023 року, протокол про адміністративне правопорушення було складено 24.04.2023 року, а на адресу суду протокол надійшов з Головного управління ДПС у Дніпропетровській області 18.05.2023 року.
Розгляд справи став можливий лише 07.07.2023 року.
Відповідно до п.7 ст.247 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю, якщо на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення минули строки притягнення до адміністративної відповідальності.
Враховуючи вищенаведені норми права, суддя дійшов висновку, що інкриміноване ОСОБА_1 правопорушення не є триваючим, оскільки останній інкримінується несвоєчасне подання податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків фізичних осіб та сум утриманого з них податку, а також сум єдиного внеску за ІV квартал 2022 року по строку 09.02.2023 року, який надано 16.03.2023 року, що не є безперервним невиконанням обов'язків, передбачених правовою нормою, яке було припинено шляхом виявлення цього факту компетентним органом при проведенні відповідної перевірки, а відтак, відліком строку давності притягнення до адміністративної відповідальності за вказане правопорушення, є день його вчинення, а саме дата порушення граничного строку подання платіжного доручення 09.02.2023 року.
За таких обставин суддя дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.163-4 КУпАП, однак провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю, оскільки на час розгляду її у суді пройшло більш ніж три місяці з дня вчинення правопорушення.
Керуючись ст.38, 163-4ч. 1,247 КУпАП , суддя
ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.163-4 КУпАП.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 про притягнення її до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.163-4 КУпАП закрити у зв'язку із закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності.
Постанову може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги до Дніпровського апеляційного протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя О.О.Костромітіна