справа №176/1601/23
провадження №3/176/352/23
11 липня 2023 року Суддя Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області Крамар О.М., розглянувши матеріали, які надійшли з відділення поліції №5 Кам'янського РУП ГУНП в Дніпропетровській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
На адресу Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області з відділення поліції №5 Кам'янського РУП ГУНП в Дніпропетровській області надійшли матеріали про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.130 КУпАП.
Ознайомившись із зазначеними матеріалами справи, вважаю, що складений уповноваженою особою протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 не відповідає вимогам Закону, а тому його слід повернути на доопрацювання.
Відповідно до ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Окрім цього, згідно ст. 251 КУпАП доказами при розгляді справ по адміністративним правопорушенням є фактичні дані, на підставі яких відповідно до закону встановлюються наявність або відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи у його вчиненні, та інші обставини, які мають значення для вірного та об'єктивного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями потерпілих, свідків, висновками, речовими доказами, а також іншими доказами.
При цьому, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
В порушення положень ст.ст. 55, 56, 59, 63 Конституції України, ст.ст. 256, 268 КУпАП, громадянину ОСОБА_1 взагалі не були роз'яснені його права та обов'язки, оскільки в протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД № 489523відсутній його підпис, так як і відсутній запис посадової особи, щодо відмови ОСОБА_1 від підписання протоколу.
Крім того, всупереч вимогам ст. 256 КУпАП в протоколі про адміністративне правопорушення, поліцейським не зазначено інформацію щодо наявності посвідчення водія у ОСОБА_1 . Як в даному протоколі так і в доданих до нього матеріалах взагалі відсутні відомості, що при складанні протоколу поліцейським дійсно встановлювалися обставини, чи керував ОСОБА_1 транспортним засобом як водій, чи він був особою без права керування транспортним засобом. Таким чином, поліцейським не перевірялися документи за цими обставинами при складанні даного протоколу та не були наведені саме ці дані.
А статтею 130 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за протоколом як до водіїв, так і до осіб які не мають права керування транспортним засобом.
Законом України “Про автомобільний транспорт” чітко зазначено, що водій - це особа, яка керує транспортним засобом і має відповідне посвідчення встановленого зразка. Тоді як в матеріалах справи взагалі відсутні відомості щодо наявності водійського посвідчення у ОСОБА_1 .
У сукупності з наведеного вбачається та підтверджується, що поліцейським при складанні протоколу про адміністративне правопорушення взагалі не було з'ясовано та перевірено, чи мав при собі ОСОБА_1 в момент вчинення інкримінованого йому адміністративного правопорушення водійське посвідчення.
Відповідно до ч. 2 ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, в тому числі, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Враховуючи вище викладене, приходжу до висновку про невиконання посадовою особою, що склала протокол про адміністративне правопорушення, вимог ст. 256 КУпАП, що унеможливлює призначення справи до розгляду.
Керуючись ст. ст. 251, 256, 278 КУпАП, суддя, -
Матеріали справи про вчинення ОСОБА_1 ем адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП - повернути органу, що їх склав, без розгляду для доопрацювання.
Постанова апеляційному оскарженню не підлягає.
Суддя