Постанова від 17.05.2023 по справі 160/17344/22

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 травня 2023 року м. Дніпросправа № 160/17344/22

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Божко Л.А. (доповідач),

суддів: Дурасової Ю.В., Лукманової О.М.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 грудня 2022 року (суддя Дєєв М.В.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2022 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому позивач просив суд:

- визнати протиправною відмову відповідача щодо проведення йому перерахунку та виплати пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум, з врахуванням індивідуального коефіцієнту стажу та індивідуального коефіцієнту заробітку з 01.07.1984 по 30.06.1989 відповідно до приписів Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- зобов'язати відповідача здійснити з 30.11.2015 року перерахунок пенсії та виплати пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум, з врахуванням індивідуального коефіцієнту стажу та індивідуального коефіцієнту заробітку відповідно до приписів Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та здійснити виплату, з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 грудня 2022 у задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду, позивач подав апеляційну скаргу, де просив скасувати рішення суду першої інстанції та винести постанову про задоволення позову.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що відповідачем невірно здійснено розрахунок пенсії, індивідуального коефіцієнту стажу та індивідуального коефіцієнту заробітку з 01.07.1984 року по 30.06.1989 року, оскільки його загальний страховий стаж складає 59 років 09 місяців 3 днів, в тому числі за Списком № 1 - 14 років. Отже, 59 років +14 років = 73 роки. 73 роки *12 міс.= 876 міс. 876 міс. + 9 міс. = 885 міс. 885 міс. *1, 35:(100*12)=0, 99562.

У відзиві на апеляційну скаргу відповідач просив відмовити у задоволенні апеляційної скарги та залишити рішення суду першої інстанції без змін.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів апеляційної інстанції зазначає про наступне.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах.

06.07.2022 представник позивача звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з адвокатським запитом, в якому вказано, що при призначенні довічної пенсії за віком ОСОБА_1 обрано період для врахування та обчислення індивідуального коефіцієнту за період трудового стажу з 1984 року до 1988 року, що згідно із розрахунком трудової діяльності пенсійним фондом підтверджено та відповідає статті 40 Закону.

Просив надати інформацію відносно вказаної особи, а саме:

- який період враховано при призначенні пенсії, згідно ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування»;

- чи відповідає індивідуальний коефіцієнт вищезазначеному періоду трудового стажу; а також перерахувати йому пенсію за період трудового стажу з 1984 року по 1988 року з визначенням відповідного індивідуального коефіцієнту. (а.с. 9)

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 12.07.2022 № 0400-010304-8/70648 повідомлено, що згідно наданих документів, загальний страховий стаж позивача складає 59 років 9 місяців 3 дні (зарахований по 30.11.2015), в тому числі за Списком № 1 - 14 років. Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1% становить 0,59750. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії розрахований за період з 01.07.1984 року по 30.06.1989 року та за даними системи персоніфікованого обліку з 01.07.2000 року по 31.08.2010 року склав 8031,58 грн. (3764,40 грн. х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,29828). Розмір пенсійної виплати станом на 01.07.2022 року складає 5488,05 грн. (а.с. 10)

Позивач не погоджується з відмовою відповідача щодо проведення перерахунку та виплати пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум, і з врахуванням індивідуального коефіцієнту стажу та індивідуального коефіцієнту заробітку з 01.07.1984 по 30.06.1989, розрахованих відповідно до приписів Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що і стало підставою для звернення з даною позовною заявою до суду.

При вирішенні справи, суд виходить з такого.

Згідно частини 1 статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії у солідарній системі, призначення, перерахунку та виплати пенсії визначено Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до ч. 1 ст. 9 цього Закону, за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Частиною 3 статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови здійснення в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду, відповідної доплати до суми страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати на дату здійснення доплати, таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Відповідно до ч. 1 ст. 25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою: Кс = См х Вс / 100% х 12, де Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.

За унормуванням ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Частиною 1 статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 вказаного Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 вказаного Закону.

Судом встановлено, що пенсію позивачу обчислено відповідно до статей 27 і 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виходячи із заробітної плати за період з 01.07.1984 року по 30.06.1989 року та за даними системи персоніфікованого обліку з 01.07.2000 року по 31.08.2010 року, індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації становить 1,29828, розрахунок здійснено згідно ст. 40 Закону України № 1058. Для його розрахунку враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року згідно даних персоніфікованого обліку та заробітна плата за 60 календарних місяців підряд до 01 липня 2000.

Крім того, позивач не погоджується з розрахунком ГУ ПФУ в Дніпропетровській області коефіцієнту страхового стажу, що є одним із складових у формулі розрахунку розміру пенсії.

Водночас, матеріалами справи підтверджено, що загальний страховий стаж позивача складає 59 років 09 місяців 03 дні, з них за Списком № 1 - 14 років, коефіцієнт страхового стажу розраховано з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1% становить 0,59750. З урахуванням зазначеного, розрахунок коефіцієнта страхового стажу наведений позивачем не відповідає дійсності.

Відповідно до ст. 42 Закону № 1058 непрацюючим пенсіонерам у разі, якщо величина заробітної плати в Україні за минулий рік зросла за даними спеціально уповноваженого центрального органу у галузі статистики, то з 1 березня поточного року розмір пенсії підвищується на коефіцієнт, який відповідає не менш ніж 20 відсоткам темпів зростання середньої заробітної плати в Україні порівняно з попереднім роком та працюючим у разі, якщо після призначення пенсії особа продовжувала працювати, перерахунок провадиться з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії не раніше як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Строк здійснення перерахунку пенсії визначено ст. 45 Закону № 1058 та пов'язано з датою звернення за перерахунком. За унормуванням п. 1. 1 Порядку № 22-1 від 25.11.2005 для звернення за перерахунком пенсії позивачу необхідно подати відповідну заяву.

Водночас, позивач з заявою про перерахунок пенсії не звертався.

Отже, з урахуванням викладеного, позивач не довів суду тих обставини, на яких ґрунтуються його позовні вимоги, не надав доказів, які підтверджують заявлені вимоги, а відповідач довів перед судом правомірність своїх дій та рішень.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції погоджує висновок суду першої інстанції стосовно того, що позов є необгрунтованим, а тому в задоволенні його необхідно відмовити.

На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення.

Керуючись статтями 241-245, 250, 315, 316, 321, 322, 327, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 грудня 2022 року - залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, за винятком наявності підстав передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий - суддя Л.А. Божко

суддя Ю. В. Дурасова

суддя О.М. Лукманова