Рішення від 10.07.2023 по справі 440/2986/23

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 липня 2023 рокум. ПолтаваСправа № 440/2986/23

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Приватного підприємства "Август-Плюс" до Головного управління ДПС у Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство "Август-Плюс" /надалі - позивач, ПП "Август-Плюс"/ звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Кіровоградській області /надалі - відповідач, ГУ ДПС у Кіровоградській області/ про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №00028210902 від 07 листопада 2022 року /а.с. 1-12/.

Позов обґрунтований тим, що фактичною підставою для винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення №00028210902 від 07 листопада 2022 року став висновок відповідача про порушення позивачем вимоги абзацу 3 частини четвертої статті 11 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" у зв'язку зі зберіганням 28 вересня 2022 року у магазині «Маркетопт», що знаходиться за адресою: м. Кропивницький, вул. Євгена Тельнова, 15, немаркованих тютюнових виробів (сигарил) виробництва ТОВ «Марвел Інтернешнл Тобакко груп», а саме: «Київ класичні» (2 пачки по 20 шт. в пачці) та «Strong Royal» (20 пачок по 10 шт. в пачці). Вказане податкове повідомлення-рішення підлягає скасуванню як протиправне, оскільки під час проведення фактичної перевірки жодних порушень чинного законодавства з боку позивача не було виявлено та не було зафіксоване в самому акті перевірки №1813/11-28-09-01/38742694 від 28 вересня 2022 року», де зазначено, що тютюнові вироби (сигарили) виробництва ТОВ «Марвел Інтернешнл Тобакко груп» марковані марками акцизного податку, стосовно яких перевіряючими буде направлено запит продавцю марок акцизного податку для встановлення відповідності/невідповідності МАП тютюновим виробам, на які наклеєні такі марки. Крім того, марки акцизного податку, що описані відповідачем в акті перевірки, видавалися виробнику тютюнових виробів до 01 січня 2021 року, а відтак застосуванню підлягають норми Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затвердженого постановою КМУ від 27 грудня 2010 року № 1251, в редакції, чинній до 01 січня 2021 року.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 22 березня 2022 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, витребувано докази.

Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву /а.с. 33-35/ зазначив, що ГУ ДПС у Кіровоградській області згідно наказу ГУ ДПС в області №999-п від 26 вересня 2022 року, направлень на проведення перевірки від 27 вересня 2022 року №1619, від 27 вересня 2022 року №1620, на підставі пункту 80.2.5 Податкового кодексу України 28 вересня 2022 року проведено фактичну перевірку магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 », розташованого за адресою: Кіровоградська обл., м. Кропивницький, вул. Євгена Тельнова, буд. 15, в якому здійснює господарську діяльність позивач. В ході проведення перевірки в магазині на торгових полицях з цінниками на товар був встановлений факт зберігання з метою подальшої реалізації тютюнових виробів, а саме: сигарил виробництва ТОВ "Марвел Інтернешнл Тобакко Груп" в асортименті, а саме: сигарили «Київ класичні» -2 пачки по 20 шт в пачці; сигарили «Стронг роял» -20 пачок по 10 шт в пачці. Марки акцизного податку, якими марковані вказані тютюнові вироби, зафіксовано вибірково. З метою з'ясування обставин щодо реалізації виробнику тютюнових виробів (сигарил) МАП, якими були обклеєні пачки сигарил, що зберігались в торговому залі магазину, працівниками ГУ ДПС у Кіровоградській області було виписано реквізити МАП, якими були обклеєні вищезазначені пачки сигарил, виробник тютюнових виробів та реквізити МАП (зазначені в акті перевірки). В подальшому листом від 03 жовтня 2022 року за № 1158/7/11-28-09-02-08 ГУ ДПС у Кіровоградській області звернулось до ГУ ДПС у Львівській області з метою з'ясування інформації на які тютюнові вироби (кількість сигарил в пачці) були видані МАП, якими було марковано сигарили, що зберігались на момент проведення перевірки на торговому об'єкті. ГУ ДПС у Львівській області (продавець вищезазначених МАП, що були наклеєні на пачки тютюнових виробів (сигарил), листом від 25 жовтня 2022 року за №2926/7/13-01-09-06-04 повідомило, що МАП, які зазначені в запиті, офіційно видавались виробнику тютюнових виробів (сигарил) ТОВ "МАРВЕЛ ІНТЕРНЕШНЛ ТОБАККО ГРУП" для маркування пачок сигарил з кількістю сигарил в пачці - 2 сигарили. Поряд з цим виробник ТВ (сигарил) вищезазначені МАП використав для маркування тютюнових виробів (сигарил) з кількістю сигарил в пачці 20 шт., 10 шт., хоча для маркування даних тютюнових виробів дані МАП виробнику ТВ (сигарил) не видавались. Враховуючи вищезазначене, тютюнові вироби (сигарили) з реквізитами МАП, що зберігались на момент проведення перевірки на торговому об'єкті, вважаються такими, що немарковані, чим порушено вимоги абзацу 3 частини четвертої статті 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР (із змінами та доповненнями) в частині зберігання тютюнових виробів (сигарил), які відповідно до пункту 226.9 статті 226 Податкового кодексу України вважаються такими, що немарковані. Таким чином, податкове повідомлення-рішення №00028210902 від 07 листопада 2022 року винесено правомірно.

У відповіді на відзив /а.с. 45-52/ позивач зазначив, що за результатами проведення відповідної фактичної перевірки позивача, а також після отримання відповідачем відповіді на свій запит від ГУ ДПС у Львівській області, - відповідач не встановив жодних порушень з боку позивача під час здійснення позивачем роздрібної торгівлі тютюновими виробами.

Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до пункту 6 частини шостої статті 12 та частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 КАС України.

Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.

Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань /а.с. 21-22/ Приватне підприємство "Август-Плюс" пройшло передбачену законодавством процедуру державної реєстрації юридичної особи за основним зареєстрованим видом діяльності 47.11: "Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами (основний)".

Наказом Головного управління ДПС у Кіровоградській області "Про проведення фактичної перевірки ПП «АВГУСТ ПЛЮС»" №999-п від 26 вересня 2022 року /а.с. 38/ наказано провести фактичну перевірку господарського об'єкту - магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 », розташованого за адресою: Кіровоградська область, м. Кропивницький, вул. Євгена Тельнова, 15, в якому здійснює господарську діяльність ПП «АВГУСТ ПЛЮС" (податковий номер 38742694) з 26 вересня 2022 року тривалістю не більше 5 діб за період діяльності з 26 вересня 2022 року по дату завершення перевірки з метою здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та контролю за дотриманням платником податків порядку здійснення обігу підакцизних товарів.

Керуючись статтею 19-1, пунктами 20.1.2, 20.1.4, 20.1.6, 20.1.8 - 20.1.13, 20.1.17 пункту 20.1 статті 20, підпунктом 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 та на підставі підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України та наказу Головного управління ДПС у Кіровоградській області №999-п від 26 вересня 2022 року Головним управлінням ДПС у Кіровоградській області видано направлення на перевірку №1619 та №1620 від 27 вересня 2022 року /а.с. 38-зворот, 39/ про проведення з 26 вересня 2022 року фактичної перевірки ПП «АВГУСТ ПЛЮС» з метою здійснення контролю за дотриманням суб'єктами господарювання вимог законодавства України у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах.

Завідуючій магазину ОСОБА_1 27 вересня 2022 року пред'явлено службові посвідчення та направлення на перевірку №1619 та №1620 від 27 вересня 2022 року, а також вручено копію наказу Головного управління ДПС у Кіровоградській області №999-п від 26 вересня 2022 року, що підтверджується відповідними відмітками про вручення та підписом уповноваженої особи у направленнях на перевірку, копії яких містяться у матеріалах справи.

28 вересня 2022 року Головним управлінням ДПС у Кіровоградській області проведено фактичну перевірку магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що розташований за адресою: м. Кропивницький, вул. Євгена Тельнова, 15, та належить суб'єкту господарювання ПП "Август-Плюс".

За результатами фактичної перевірки складено акт №1813/11-28-09-01/38742694 від 28 вересня 2022 року /а.с. 40-зворот - 44/, в якому, зокрема, зафіксовано, що у ході проведення перевірки встановлено, що у торгівельній точці з метою реалізації знаходяться тютюнові вироби - виробник ТОВ "Марвел Інтернешнл Тобакко Груп", а саме: 1) сигарили «Київ класичні» (20 шт в пачці) - 2 пачки: МАП 13ААТН 592791 ТВ інший 20/2; МАП 13ААТН 592793 ТВ інший 20/2; МРЦ вказана на пачці 39,53 грн, ціна реалізації - 41,50 грн, на загальну суму 83,00 грн; 2) сигарили «Стронг роял» (10 шт в пачці) - 20 пачок, МРЦ вказана на пачці 20,48 грн, ціна реалізації - 21,50 грн за пачку, на загальну суму 43,00 грн. Марки акцизного податку, якими марковано вказані тютюнові вироби, описано вибірково: МАП ААФЄ 764552 ТВ інший 20/3; МАП ААФЄ 764551 ТВ інший 20/3. Інформацію по марках акцизного податку, перелічених у даних матеріалах, буде направлено продавцю МАП. У випадку невідповідності МАП видам тютюнових виробів, які ними марковані, або неаутентичності МАП будуть вжиті заходи згідно чинного законодавства.

Головним управлінням ДПС у Кіровоградській області надіслано лист №1158/7/11-28-09-02-08 від 03 жовтня 2022 року до Головного управління ДПС у Львівській області, в якому просило надати інформацію щодо реалізації (видачі) ГУ ДПС у Львівській області суб'єктам господарювання марок акцизного податку, зокрема: МАП 13ААТН 592791 ТВ ІНШІ, дата: 20/2; МАП 13ААТН 592793 ТВ ІНШІ, дата: 20/2; МАП ААФЄ 764552 ТВ ІНШІ, дата: 20/3; МАП ААФЄ 764551 ТВ ІНШІ, дата: 20/3, а саме: на який вид продукції (кількість сигарил в пачці) були видані вказані марки акцизного податку відповідно до коду товару згідно УКТ ЗЕД, тощо.

Листом Головного управління ДПС у Львівській області №2926/7/13-01-09-06-04 від 25 жовтня 2022 року /а.с. 43-зворот/ повідомлено Головному управлінню ДПС у Кіровоградській області про те, що марки акцизного податку для маркування тютюнових виробів ТВ ІНШІ, що зазначені у листі, видавалися для маркування сигар, включаючи сигари з відрізаними кінцями, сигарил (тонкі сигари) та сигарет, цигарок з тютюном або його замінниками: сигар, включаючи сигари з відрізаними кінцями та сигарил (тонкі сигари), з вмістом тютюну, код УКТЗЕД 2402100000, кількість штук у пачці - 2 сигарили.

На підставі акту перевірки №1813/11-28-09-01/38742694 від 28 вересня 2022 року та листа Головного управління ДПС у Львівській області №2926/7/13-01-09-06-04 від 25 жовтня 2022 року Головним управлінням ДПС у Кіровоградській області винесено податкове повідомлення - рішення №00028210902 від 07 листопада 2022 року /а.с. 39-зворот/, яким на підставі абзацу 20 частини другої статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР за порушення вимоги абзацу 3 частини четвертої статті 11 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР до ПП "Август-Плюс" застосовано штрафну (фінансову) санкцію (штраф) за платежем “Адміністративні штрафи та штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів” в сумі 17000,00 грн.

Відповідно до розрахунку штрафних (фінансових) санкцій штрафна санкція за зберігання немаркованих тютюнових виробів становить 17000,00 грн /а.с.40/.

Не погодившись із прийняттям податкового повідомлення-рішення №00028210902 від 07 листопада 2022 року, позивач звернувся до суду з позовом про його скасування.

Надаючи оцінку оскаржуваному податковому повідомленню - рішенню, суд виходить з наступного.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України /надалі - ПК України/.

Згідно з підпунктом 19-1.1.16 пункту 19-1.1 статті 19-1 ПК України контролюючі органи здійснюють заходи щодо запобігання та виявлення порушень законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та пального.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального на території України, визначає Закон України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР /надалі - Закон №481/95-ВР (в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин)/.

За приписами частини першої статті 16 Закону №481/95-ВР контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України. Контроль за дотриманням вимог відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства до малих виробництв виноробної продукції здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів.

Згідно з пунктом 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) /підпункт 75.1.3 пункт 75.1 статті 75 ПК України/.

Фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи) /пункт 80.1 статті 80 ПК України/.

За приписами пункту 81.1 статті 81 ПК України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, зокрема, копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу.

Порядок проведення фактичних перевірок, в тому числі й підстави їх призначення, регламентовано статтею 80 ПК України.

Відповідно до підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав: у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах і пального, та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, та/або масовими витратомірами, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері регулювання виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального.

З аналізу підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України слідує, що здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального є самостійною підставою, з якою законодавець пов'язує право контролюючого органу проводити фактичні перевірки суб'єктів господарювання за умови дотримання процедурних питань (прийняття наказу, вручення наказу, направлень, пред'явлення службових посвідчень) та не вимагає наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства.

В даному випадку достатньо факту покладення на контролюючий орган здійснення контролю за дотриманням норм законодавства у відповідній сфері правовідносин (виробництво і обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального).

Тобто норма зазначеного вище підпункту дозволяє проведення фактичної перевірки, у тому числі на виконання функцій контролюючого органу, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального, які в силу приписів статті 16 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" покладені на відповідача.

Відповідні функції контролю передбачені також і підпунктами 19-1.1.14, 19-1.1.19, 19-1.1.20 пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України, зокрема контролюючі органи виконують такі функції: проводять відповідно до законодавства перевірки платників податків; здійснюють контроль у сфері виробництва, обігу та реалізації підакцизних товарів, контроль за їх цільовим використанням, забезпечують міжгалузеву координацію у цій сфері; забезпечують контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, які провадять роздрібну торгівлю тютюновими виробами, вимог законодавства щодо максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких виробів; забезпечують контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, які провадять оптову або роздрібну торгівлю алкогольними напоями, вимог законодавства щодо мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін на такі напої.

Отже, контролюючий орган має право на проведення фактичної перевірки господарюючого суб'єкту з підстав здійснення функцій контролю, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального.

Аналогічні висновки щодо застосування норм права викладені Верховним Судом у постановах від 21 липня 2022 року у справі №320/1864/21, від 11 травня 2022 року у справі №540/4141/20, від 12 серпня 2021 року у справі №140/14625/20, які підлягають обов'язковому врахуванню судом першої інстанції відповідно до частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України.

У постанові від 06 липня 2022 року у справі №420/1242/21 Верховним Судом викладено такий висновок щодо застосування норми права: "Аналіз підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України дає підстави для висновку, що дана правова норма передбачає альтернативні підстави проведення фактичної перевірки, які можуть застосовуватися як в сукупності, так і кожна окремо. Тобто, здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального, є самостійною обставиною, з якою законодавець пов'язує право контролюючого органу проводити фактичні перевірки суб'єктів господарювання та не вимагає наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства".

Суд зазначає, що висновки щодо застосування норми підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України, що викладені у постановах Верховного Суду від 21 липня 2022 року у справі №320/1864/21, від 06 липня 2022 року у справі №420/1242/21, є більш пізніми за висновки, що викладені у постановах, на які посилається позивач, а тому у цій справі підлягає врахуванню більш пізній висновок щодо застосування норми права, що викладений Верховним Судом у постанові від 21 липня 2022 року у справі №320/1864/21 та у постанові від 06 липня 2022 року у справі №420/1242/21.

Слід зазначити, що окремою підставою, з якою законодавець пов'язує право контролюючого органу проводити фактичні перевірки згідно положень підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України, є також наявність та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах і пального, та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, та/або масовими витратомірами.

Тобто саме за вказаною підставою контролюючий орган, окрім посилання на підпункт 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України, у наказі має зазначати конкретну інформацію, яка була наявна у контролюючого органу чи отримана ним в установленому порядку та свідчить про порушення платником податків відповідного законодавства.

Такий висновок щодо застосування норм права викладений Верховним Судом у постанові від 21 липня 2022 року у справі №320/1864/21.

За змістом наказу від 26 вересня 2022 року №999-п контролюючий орган призначив перевірку з підстав здійснення функцій, визначених законодавством у сфері регулювання виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, що відповідає підставі, визначеній у підпункті 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України.

У вказаному наказі про проведення перевірки зазначена: дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта, адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені ПК України, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки містить підпис в.о. керівника контролюючого органу та скріплений печаткою контролюючого органу.

Зважаючи на викладене вище, суд критично оцінює доводи позивача про допущені відповідачем порушенням вимог Податкового кодексу України при призначенні фактичної перевірки наказом від 26 вересня 2022 року №999-п, та як наслідок, про неправомірність спірного податкового повідомлення-рішення, прийнятого за результатами такої перевірки.

Абзацом 3 частини четвертої статті 11 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" встановлено, що алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.

За визначеннями, наведеними у підпунктах 14.1.107 та 14.1.109 пункту 14.1 статті 14 ПК України, марка акцизного податку - спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів; маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, - наклеювання марки акцизного податку на пляшку (упаковку) алкогольного напою, пачку (упаковку) тютюнового виробу чи ємність (упаковку) з рідиною, що використовується в електронних сигаретах, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України щодо виробництва, зберігання та продажу марок акцизного податку.

За правилом пункту 226.1 статті 226 ПК України у разі виробництва на митній території України алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, чи ввезення таких товарів на митну територію України платники податку зобов'язані забезпечити їх маркування марками встановленого зразка у такий спосіб, щоб марка акцизного податку розривалася під час відкупорювання (розкривання) товару.

Наявність наклеєної в установленому порядку марки акцизного податку встановленого зразка на пляшці (упаковці) алкогольного напою, пачці (упаковці) тютюнового виробу чи ємності (упаковці) з рідиною, що використовується в електронних сигаретах, є однією з умов для ввезення на митну територію України і продажу таких товарів споживачам, а також підтвердженням сплати податку та легальності ввезення товарів /пункт 226.2 статті 226 ПК України/.

Виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюються відповідно до положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України /пункт 226.3 статті 226 ПК України/.

Згідно з пунктом 226.8 статті 226 ПК України в редакції, діючій до 01 січня 2021 року, кожна марка акцизного податку на тютюнові вироби повинна мати окремий номер та позначення про квартал і рік випуску марки.

Відповідно до пункту 226.8 статті 226 ПК України в редакції, діючій з 01 січня 2021 року, кожна марка акцизного податку на тютюнові вироби повинна мати окремий номер та позначення про квартал і рік випуску марки. На марку акцизного податку на сигарети, цигарки та сигарили додатково наноситься кількість штук у пачці (упаковці).

В акті перевірки №1813/11-28-09-01/38742694 від 28 вересня 2022 року зафіксовано, що у ході проведення перевірки встановлена наявність у торгівельній точці з метою реалізації тютюнових виробів - виробник ТОВ "Марвел Інтернешнл Тобакко Груп", а саме: 1) сигарил «Київ класичні» (20 шт в пачці) 2 пачки: МАП 13ААТН 592791 ТВ інший 20/2; МАП 13ААТН 592793 ТВ інший 20/2; МРЦ вказана на пачці 39,53 грн, ціна реалізації - 41,50 грн, на загальну суму 83,00 грн; 2) сигарил «Стронг роял» (10 шт в пачці) 20 пачок, МРЦ вказана на пачці 20,48 грн, ціна реалізації - 21,50 грн за пачку, на загальну суму 43,00 грн. Марки акцизного податку, якими марковано вказані тютюнові вироби, описано вибірково: МАП ААФЄ 764552 ТВ інший 20/3; МАП ААФЄ 764551 ТВ інший 20/3.

Акт перевірки №1813/11-28-09-01/38742694 від 28 вересня 2022 року підписаний завідуючою магазином ОСОБА_1 із зазначенням у акті, що вона не має зауважень до акта перевірки /а.с. 42/, а отже, цією особою, яка була присутня під час фактичної перевірки, не заперечувався факт зберігання тютюнових виробів: сигарил «Київ класичні» (20 шт в пачці) 2 пачки: МАП 13ААТН 592791 ТВ ІНШІ, дата: 20/2; МАП 13ААТН 592793 ТВ ІНШІ, дата: 20/2, сигарил «Стронг роял» (10 шт в пачці), у тому числі у пачках: МАП ААФЄ 764552 ТВ ІНШІ, дата: 20/3; МАП ААФЄ 764551 ТВ ІНШІ, дата: 20/3, зокрема, їх наявності у торговому залі.

Отже, на тютюнових виробах, наявних у торговому залі, були наклеєні марки акцизного податку, що випущені у другому та третьому кварталах 2020 року, а відтак зазначення на таких марках кількості штук у пачці (упаковці) законодавством на момент випуску цих марок не вимагалося.

У відповідності до пункту 20 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2010 року за № 1251 /надалі - Положення № 1251/, маркування алкогольних напоїв вітчизняного виробництва, тютюнових виробів, тютюновмісних виробів для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюється виробниками зазначеної продукції.

Вважаються такими, що немарковані, алкогольні напої, тютюнові вироби, тютюновмісні вироби для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням і рідини, що використовуються в електронних сигаретах, у випадках, визначених пунктом 226.9 статті 226 Податкового кодексу України, а також алкогольні напої з марками, що мають такі пошкодження: пошкодження, які унеможливлюють встановлення реквізитів, передбачених абзацом сьомим пункту 5 цього Положення; наявність відкритого надриву з краю марки, розмір якого (ширина, довжина) перевищує такі значення: вертикальний надрив - 4 х 10 міліметрів; горизонтальний - 4 х 20 міліметрів; діагональний - 4 х 18 міліметрів (довжина діагонального розриву визначається як прямокутна проекція); пошкодження, внаслідок яких зменшилася довжина марки на 10 чи більше міліметрів або ширина марки - на 5 чи більше міліметрів; відсутність кута марки площею більше ніж 150 кв. міліметрів, довжина меншої сторони якого становить більше ніж 10 міліметрів.

Пунктом 226.9 статті 226 ПК України в редакції, чинній на час маркування спірних сигарил в 2020 році, встановлено, що вважаються такими, що немарковані, зокрема, алкогольні напої та тютюнові вироби, марковані з відхиленням від вимог положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України, відповідно до якого здійснюються виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції.

Як вбачається з листа Головного управління ДПС у Львівській області №2926/7/13-01-09-06-04 від 25 жовтня 2022 року на запит Головного управління ДПС у Кіровоградській області від 03 жовтня 2022 року, марки акцизного податку для маркування тютюнових виробів ТВ ІНШІ, що зазначені у листі (зокрема: МАП 13ААТН 592791 ТВ ІНШІ, дата: 20/2; МАП 13ААТН 592793 ТВ ІНШІ, дата: 20/2; МАП ААФЄ 764552 ТВ ІНШІ, дата: 20/3; МАП ААФЄ 764551 ТВ ІНШІ, дата: 20/3), видавалися для маркування сигар, включаючи сигари з відрізаними кінцями, сигарил (тонкі сигари) та сигарет, цигарок з тютюном або його замінниками: сигар, включаючи сигари з відрізаними кінцями та сигарил (тонкі сигари), з вмістом тютюну, код УКТЗЕД 2402100000, кількість штук у пачці - 2 сигарили.

Оскільки вказані марки видавалися виробнику на пачку сигарил із кількістю штук у пачці -2, а фактично були наклеєні на пачку із сигарилами з кількістю, що перевищує 2 штуки, є підстави стверджувати, що тютюнові вироби, що зберігалися у позивача на час здійснення фактичної перевірки, вважаються немаркованими.

Відповідно до частини першої статті 17 Закону №481/95-ВР за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пальним та зберігання пального посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Абзацами першим та двадцятим частини другої статті 17 Закону №481/95-ВР у редакції, чинній на дату прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, встановлено, що до суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку, - 200 відсотків вартості товару, але не менше 17000 гривень.

Отже, до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у разі, зокрема, зберігання тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка, у розмірі 200 відсотків вартості товару, але не менше 17000 гривень.

Оскільки на час проведення фактичної перевірки 28 вересня 2022 року у торговому залі магазину позивачем зберігалися немарковані маркою акцизного податку встановленого зразка (такі МАП не видавалися виробнику) сигарили, перелік та ціна яких наведені в акті перевірки №1813/11-28-09-01/38742694 від 28 вересня 2022 року, суд доходить висновку про наявність встановлених Законом №481/95-ВР підстав для застосування до позивача штрафної (фінансової) санкції у вигляді штрафу в сумі 17000 грн, зважаючи на те, що 200 відсотків вартості вказаних сигарил менше за 17000 грн.

За встановлених обставин та наведених вище норм права, якими врегульовано спірні правовідносини, суд доходить висновку, що приймаючи податкове повідомлення - рішення №00028210902 від 07 листопада 2022 року, ГУ ДПС у Кіровоградській області діяло на підставі, у межах повноважень, у спосіб, що визначені Конституцією та Законами України, та обґрунтовано.

Наведені позивачем доводи не спростовують вищевикладені висновки суду.

Таким чином, позов ПП "Август-Плюс" задоволенню не підлягає.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні у зв'язку з відмовою у задоволенні позову.

Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову Приватного підприємства "Август-Плюс" (вул. Київська, буд. 20, м. Кременчук, Полтавська область, 39600, ідентифікаційний код 38742694) до Головного управління ДПС у Кіровоградській області (вул. Велика Перспективна, буд. 55, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25000, ідентифікаційний код ВП 43995486) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №00028210902 від 07 листопада 2022 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною восьмою статті 18, частинами сьомою-восьмою статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Н.І. Слободянюк