Справа № 204/7304/23
Провадження № 1-кс/204/1834/23
17 травня 2023 року слідчий суддя Красногвардійського районного суду м.Дніпропетровська ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпрі, клопотання слідчого відділу розслідування злочинів, учинених в умовах збройного конфлікту СУ ГУНП в Донецькій області, капітана поліції ОСОБА_5 , погоджене прокурором відділу Донецької обласної прокуратури ОСОБА_3 , в рамках кримінального провадження №12022050000000719 від 25.08.2022 року, про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 111-1 КК України,-
встановив:
До суду надійшло клопотання слідчого відділу розслідування злочинів, учинених в умовах збройного конфлікту СУ ГУНП в Донецькій області, капітана поліції ОСОБА_5 , погоджене прокурором відділу Донецької обласної прокуратури ОСОБА_3 , в рамках кримінального провадження №12022050000000719 від 25.08.2022 року, про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 111-1 КК України.
В обґрунтування клопотання зазначено, що У провадженні слідчого управління Головного управління Національної поліції в Донецькій області перебувають матеріали кримінального провадження, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12022050000000719 від 25.08.2022, за фактом добровільного зайняття громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно - розпорядчих функцій, у незаконних органахвлади, створенихнатимчасовоокупованійтериторії, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з грудня 2010 року проходив службу на посаді фахівця сектору з питань оперативного реагування та цивільного захисту Першотравневого районного відділу Головного управління МНС України в Донецькій області. З 16.07.2020 обіймав посаду заступника начальника 59 державної пожежно - рятувальної частини 25 державного пожежно - рятувального загону Головного управління ДСНС України у Донецькій області. 10.06.2022 ОСОБА_6 виключено з кадрів ДСНС України на підставі наказу ГУ ДСНС України у Донецькій області №275 о/с від 10.06.2022.У відповідності до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцієюта законами України.Згідно ст. 17 Конституції України захист суверенітету i територіальної цілісності України, забезпечення економічної та інформаційної безпеки є найважливішимифункціями держави, справою всього Українського народу.Відповідно до положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженої постановою Кабінетів Міністрів України від 16 грудня 2015 р. № 1052, Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.Статтею 2 положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій передбачено, що ДСНС у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.Статтею 9 положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій передбачено, що ДСНС в межах повноважень, передбачених законом, на основі та на виконання Конституції та законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України, наказів МВС видає накази організаційно-розпорядчого характеру, організовує та контролює їх виконання. Згідно змісту статті 3 положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, основними завданнями ДСНС є:реалізація державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності;здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб;внесення на розгляд Міністра внутрішніх справ пропозицій щодо забезпечення формування державної політики у зазначених сферах;реалізація в межах повноважень, передбачених законом, державної політики у сфері волонтерської діяльності.Згідно змісту пунктів 2, 3, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 17, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 31, 32, 38, 39, 40, 41, 43, 44, 44-1, , 46, 48, 49, 50, 52, 73 статті 4 положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, ДСНС відповідно до покладених на неї завдань: здійснює безпосереднє керівництво діяльністю єдиної державної системи цивільного захисту; формує проекти планів у сфері цивільного захисту державного рівня на мирний час та в особливий період, подає їх Міністрові внутрішніх справ для внесення в установленому порядку на розгляд Кабінету Міністрів України, організовує планування заходів цивільного захисту центральними та місцевими органами виконавчої влади; здійснює заходи щодо створення, утримання та реконструкції фонду захисних споруд цивільного захисту, ведення їх обліку, забезпечує разом з відповідними органами та підрозділами цивільного захисту, місцевими держадміністраціями здійснення контролю за готовністю зазначених споруд до використання за призначенням;здійснює заходи щодо впровадження інженерно-технічних заходів цивільного захисту, готує пропозиції щодо віднесення населених пунктів та об'єктів національної економіки до груп (категорій) із цивільного захисту; здійснює заходи щодо радіаційного і хімічного захисту, координує та контролює здійснення заходів щодо захисту населення і територій у разі виникнення радіаційних аварій та надзвичайних ситуацій, пов'язаних із виливом (викидом) небезпечних хімічних речовин; здійснює разом із центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями прогнозування імовірності виникнення надзвичайних ситуацій, визначає показники ризику та здійснює районування території України щодо ризику виникнення надзвичайних ситуацій; видає експертні висновки про рівень надзвичайної ситуації, веде їх облік; координує діяльність центральних та місцевих органів виконавчої влади, суб'єктів господарювання щодо здійснення заходів з евакуації населення; забезпечує здійснення заходів з мінімізації та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, пов'язаних із технологічними терористичними проявами та іншими видами терористичної діяльності під час проведення антитерористичних операцій, а також проводить просвітницьку та практично-навчальну роботу з метою підготовки населення до дій в умовах вчинення терористичного акту; залучає підрозділи пошуково-рятувальних сил та аварійно-рятувальних служб центральних та місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та координує їх діяльність під час ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій державного і регіонального рівня, організовує проведення пошуково-рятувальних робіт та здійснює контроль за їх проведенням; вносить Міністрові внутрішніх справ пропозиції щодо формування переліку суб'єктів господарювання, галузей та окремих територій, що підлягають постійному та обов'язковому аварійно-рятувальному обслуговуванню, а також порядку здійснення такого обслуговування;організовує та забезпечує охорону від пожеж підприємств, установ, організацій та інших об'єктів на підставі договорів; реалізує в межах повноважень, передбачених законом, державну політику у сфері волонтерської діяльності щодо надання допомоги громадянам, які постраждали внаслідок стихійного лиха, екологічних, техногенних та інших катастроф, а також щодо ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій техногенного або природного характеру; координує проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт авіаційними силами та засобами ДСНС, інших центральних та місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності; вносить до відповідних органів пропозиції щодо припинення польотів у разі порушення вимог нормативних документів з питань пошуково-рятувального забезпечення до усунення недоліків; здійснює оповіщення та інформування центральних та місцевих органів виконавчої влади про загрозу виникнення і виникнення надзвичайних ситуацій, методичне керівництво щодо створення і належного функціонування систем оповіщення цивільного захисту різного рівня; здійснює впровадження та забезпечує функціонування і розвиток системи екстреної допомоги населенню за єдиним телефонним номером 112;виконує акти Верховної Ради України, Президента України про надання Україною гуманітарної допомоги іншим державам, у тому числі організовує закупівлю послуг із завантаження, вивезення та складування вантажів, здійснює їх супроводження до місця призначення та передачу отримувачам гуманітарної допомоги; забезпечує в межах повноважень, передбачених законом: здійснення державного контролю у сфері гідрометеорологічної діяльності, реалізацію державної політики з питань медичного та біологічного захисту населення в разі виникнення надзвичайних ситуацій;організовує навчання населення щодо дій у надзвичайних ситуаціях, розробляє і затверджує відповідні організаційно-методичні рекомендації та програми з підготовки населення до таких дій; організовує і здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями, іншими державними органами та органами місцевого самоврядування, суб'єктами господарювання; організовує та проводить перевірку стану готовності функціональних і територіальних підсистем єдиної державної системи цивільного захисту та відповідних органів управління ними до дій у разі виникнення надзвичайних ситуацій; здійснює безпосередньо та через свої територіальні органи реєстрацію декларацій відповідності матеріально-технічної бази суб'єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки; здійснює відповідно до закону ліцензування господарської діяльності з надання послуг і проведення робіт протипожежного призначення; здійснює функції технічного регулювання у визначеній законодавством сфері; здійснює державний ринковий нагляд у межах сфери своєї відповідальності; перевіряє наявність і утримання в стані готовності автоматизованих систем раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення в разі їх виникнення та систем протипожежного захисту на об'єктах, які підлягають обладнанню такими системами; складає акти перевірок, видає приписи, постанови, розпорядження про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, а в разі встановлення порушень, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, звертається безпосередньо та через територіальні органи до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, окремих приміщень, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту; розробляє та подає в установленому порядку на розгляд Міністра внутрішніх справ для внесення до Кабінету Міністрів України пропозиції щодо підвищення ефективності захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, удосконалення системи цивільного захисту на відповідних територіях, в органах виконавчої влади та органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності; подає міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевим держадміністраціям та органам місцевого самоврядування інформацію про юридичних та фізичних осіб, винних у порушенні законодавства у сфері цивільного захисту; застосовує адміністративно-господарські санкції за порушення вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки; здійснює інші повноваження, визначені законом.Відповідно до посадової інструкції заступника начальника державної пожежно-рятувальної частини державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Донецькій області, завданням та обов'язком ОСОБА_6 серед іншого є наступне:2.1 Здійснює загальне керівництво роботою особового складу частини, розподіляє обов'язки між підлеглими та контролює їх виконання.2.2. Організовує та забезпечує якісне виконання завдань, покладених на частину, координує всі види її діяльності.2.3. Забезпечує виїзд на місце події чергових караулів, керує діями особового складу під час ліквідації пожежі, аварії, стихійного лиха.2.4. Здійснює планування роботи частини, контролює стан виконання запланованих заходів, сприяє раціональному використанню робочого часу особовим складом під час виконання робіт.2.4. Розробляє заходи щодо підвищення готовності частини до дій за призначенням.2.22. Є відповідальним за стан дисципліни і законності в підрозділі. Організовує і аналізує роботу по вихованню співробітників і попередженню порушень службової і транспортної дисципліни, законності, скоєнню надзвичайних подій серед особового складу.2.23. Організовує і направляє індивідуально-виховну роботу з особовим складом, а також роботу по психологічному забезпеченню оперативно-службової діяльності підрозділу.Водночас ОСОБА_6 в умовах, коли Український народ героїчно протистоїть російському агресору, у порушення вимог ст. 1, 2, 17 Конституції України, зрадив українській державі та всьому Українському народові, добровільно зайнявши посаду «заместителя начальника 59 пожарно - спасательной части государственного пожарно - спасательного отряда пгт. Ялта Министерства по делам гражданской обороны, чрезвычайным ситуациям и ликвидации последствий стихийных бедствий днр» створених на тимчасово окупованій території, тобто вчинив злочин проти основ національної безпеки України за наступних обставин. Так, 24.08.1991 Верховною Радою Української Радянської Соціалістичної Республіки схвалено «Акт проголошення незалежності України», яким урочисто проголошено незалежність України та створення самостійної української держави - України. У преамбулі Декларації про державний суверенітет України від 16.07.1990 вказано, що Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки проголошує державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах. Відповідно до розділу V Декларації, територія України в існуючих кордонах є недоторканною і не може бути змінена та використана без її згоди.Положеннями статей 1 та 2 Основного Закону України - Конституції України визначено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою, унітарною державою, суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружу, співробітництво і партнерство між Україною і рф 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами - є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.Упродовж 2013 року у зв'язку з демократичними процесами, які відбувалися на території України, у представників влади рф та службових осіб з числа керівництва збройних сил рф, досудове розслідування та судовий розгляд щодо яких здійснюється в інших кримінальних провадженнях, виник злочинний умисел на вчинення протиправних дій, спрямованих на порушення суверенітету і територіальної цілісності України, зміну меж її території та державного кордону на порушення порядку, встановленого Конституцією України.Мотивами зазначеного умислу стали євроінтеграційний курс розвитку України, підготовка до підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії та їхніми державами-членами, які розцінені представниками влади і Збройних Сил рф як безпосередня загроза економічним та геополітичним інтересам рф, що сприятиме втраті впливу над політичними процесами в Україні та позбавить контролю над її економічною діяльністю, призведе до поглиблення співпраці України з Організацією Північноатлантичного договору з метою досягнення критеріїв, необхідних для набуття членства у цій організації та можливої денонсації угод щодо тимчасового розташування Чорноморського флоту рф на території України - в АР Крим та м. Севастополі.Свою злочинну мету співучасники з числа представників влади та збройних сил рф вирішили досягти шляхом ведення агресивної війни проти України з використанням підпорядкованих підрозділів і військовослужбовців збройних сил рф, у тому числі дислокованих на підставі міжнародних угод на території АР Крим і м. Севастополя, а також залучення до виконання злочинного плану інших осіб, у тому числі громадян України та російської федерації, створення і фінансування незаконних збройних формувань та вчинення інших злочинів.При цьому вони усвідомлювали, що такі протиправні дії призведуть до порушення суверенітету і територіальної недоторканості України, незаконної зміни меж її території та державного кордону, заподіяння значних матеріальних збитків та інших тяжких наслідків, передбачали і прагнули їх настання.З метою реалізації вказаного умислу впродовж 2013 року на території рф службові особи генерального штабу збройних сил російської федерації (далі - ГШ ЗС РФ), на виконання наказів та під безпосереднім керівництвом представників влади та службових осіб збройних сил рф, досудове розслідування та судовий розгляд щодо яких здійснюється в інших кримінальних провадженнях, розробили злочинний план, яким передбачалося для досягнення військово-політичних цілей рф, що на думку співучасників були прямо пов'язані із необхідністю незаконної окупації та подальшої анексії АР Крим, м. Севастополя та південно-східних регіонів України, поряд із застосуванням політичних, дипломатичних, економічних та інформаційних заходів, використання протестного потенціалу населення південно-східних регіонів України для організації сепаратистських референдумів, спрямованих на порушення територіальної цілісності України.У подальшому, з грудня 2013 року до лютого 2014 року, для забезпечення схвалення та підтримки громадянами рф і мешканцями південно-східних регіонів України злочинних діянь, направлених на порушення суверенітету і територіальної цілісності України та встановлення впливу і вагомості рф на світовій арені, представники влади та збройних сил рф, на виконання спільного злочинного плану, організували із застосуванням засобів масової інформації розпалювання в Україні національної ворожнечі шляхом ведення інформаційно-пропагандистської підривної діяльності.Ураховуючи, що територія АР Крим та м. Севастополя мала найбільше військово-стратегічне значення для представників влади та збройних сил рф серед інших територій України, які були об'єктом їх злочинного посягання, а також те, що на вказаній території дислокувалися підрозділи Чорноморського флоту російської федерації (далі - ЧФ РФ), що сприяло найбільш прихованому використанню регулярних військ збройних сил рф поряд з іншими елементами гібридної війни, а тому її ведення проти України співучасники злочинного плану вирішили розпочати з території півострова Крим.Також, представниками влади і збройних сил рф вчинялися дії щодо зміни меж території та державного кордону України на іншій території держави.У березні - квітні 2014 року в м. Донецьк та інших населених пунктах Донецької області розпочалася збройна агресія російської федерації шляхом неоголошених та прихованих вторгнень підрозділів збройних сил та інших силових відомств російської федерації, організації та підтримки терористичної діяльності та діяльності, направленої на окупацію Донецької області та порушення територіальної цілісності України.В окремих містах та районах Донецької області всупереч законодавству України 06 квітня 2014 року проведено незаконний референдум з питання «Про підтримку акту про державну самостійність Донецької народної республіки», за результатами якого 07.04.2014 проголошено створення незаконного псевдодержавного утворення «Донецька народна республіка» (далі - «днр»).З метою забезпечення діяльності самопроголошеної «днр» представниками російської федерації з числа своїх громадян та місцевого населення Донецької області сформовані підрозділи політичного (так звані «органи державної влади «днр») та силового блоків (до складу яких увійшли представники так званих правоохоронних органів та незаконних збройних формувань), які мали стабільний склад лідерів, підтримували між собою тісні стосунки, забезпечували централізоване підпорядкування учасників політичного та силового блоку лідерам організації, а також розробили план злочинної діяльності та чіткий розподіл функцій учасників щодо його досягнення.В результаті вищезазначених подій значна кількість території та населених пунктів Донецької області протягом квітня-вересня 2014 року опинилась під контролем регулярних з'єднань і підрозділів збройних сил та інших військових формувань російської федерації, підпорядкованих і скеровуваних ними російських радників та інструкторів, російської федерації на території Донецької області так званої «днр», які Законом України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» № 2268-VIII від 18.01.2018, Постановою Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» № 254-VIII від 17.03.2015 та Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» № 1680-VII від 16.09.2014 визнані тимчасово окупованими територіями, а органи державної та місцевої влади України та бюджетні установи, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 595 від 07.11.2014, припинили свою діяльність на вказаних територіях та переміщені на підконтрольну органам державної влади України територію.19.02.2022 керівництвом рф в умовах триваючого міжнародного збройного конфлікту в порушення положень ст. 51 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни від 12.08.1949, ст. 23 Гаазької конвенції про закони та звичаї війни на суходолі від 18.10.1907, Загальної декларації про права людини, ст. 36 Конвенції про права дитини, Європейської конвенції про здійснення прав дітей, ст. ст. 30, 30-1 Закону України «Про охорону дитинства» на тимчасово окупованій території Донецької області оголошено примусову загальну мобілізацію громадян України, які мешкають на тимчасово окупованій території Донецької області, в тому числі неповнолітніх, для участі у військових діях, спрямованих проти держави Україна. Всупереч вказаним нормам міжнародного гуманітарного права президент російської федерації (далі - рф) володимирпутін, а також інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади рф, діючи всупереч вимогам п. п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV) від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974№ 3314 (ХХІХ), спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, а саме віддали наказ на вторгнення підрозділів збройних сил рф на територію України.Так, 24.02.2022, на виконання вищевказаного наказу, військовослужбовці збройних сил російської федерації, шляхом збройної агресії, з погрозою застосування зброї та її фактичним застосуванням, незаконно вторглась на територію Україну через державні кордони України в Автономній республіці Крим, Донецькій, Луганській, Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, інших областях та здійснила збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, та здійснили окупацію частин вказаної території, чим вчинили дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що продовжується по теперішній час та призводить до загибелі значної кількості людей та інших тяжких наслідків.24 лютого 2022 року указом президента України Володимира Зеленського № 64/2022, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України, який в подальшому неодноразово продовжено, востаннє до 20.05.2023.Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією» вся територія Маріупольського району Донецької області з 05.03.2022 перебуває в тимчасовій окупації російською федерацією. Згідно ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»: тимчасово окупована російською федерацією територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Тимчасова окупація російською федерацією території України, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для російської федерації жодних територіальних прав. Згідно п. 6 ст. 1-1 зазначеного Закону: окупаційна адміністрація російської федерації - сукупність державних органів і структур російської федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних російській федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг. Згідно п. 7 ст. 1-1 вказаного закону: тимчасово окупована російською федерацією територія України - це частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації. Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 3 вказаного закону тимчасово окупована територія визначається сухопутна територія тимчасово окупованих російською федерацією територій України, водні об'єкти або їх частини, що знаходяться на цих територіях.Так, приблизно на початку березня 2022 року (точна дата та час органами досудового розслідування не встановлена) військовослужбовці збройних сил російської федерації, шляхом збройної агресії, спільно з представниками так званої «днр» які є частиною окупаційної адміністрації рф, здійснили тимчасову окупацію Маріупольського району, Донецької області з державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, іншими об'єктами та створено самопроголошений, незаконний та підконтрольний окупаційний адміністрації рф та мнсрф орган виконавчої влади «МНС днр» всупереч приписам Конституції України та Законів України.Згідно Положення про Міністерство по справам цивільної оборони, надзвичайних ситуацій та ліквідації наслідків стихійних лих Донецької народної республіки, затвердженого указом глави Донецької народної республіки від 12.04.2019 № 98 встановлено, що Міністерство по справам громадської оборони, надзвичайних ситуацій та ліквідації наслідків стихійних лих Донецької народної республіки - є республіканським органом виконавчої влади, здійснюючим функції по формуванню та реалізацією державної політики, нормативно правовому регулюванню, а також по державному надзору та контролю в сфері цивільної оборони, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, забезпечення пожежної, ядерної і радіаційної безпеки, використання ядерної енергії, гідрометеорологічної діяльності, безпеки людей на водних об'єктах та гірничих підприємствах, роботи з гуманітарною допомогою. В своїй діяльності Міністерство підконтрольне, підзвітне та відповідальне перед головою донецької народної республіки. Діяльність Міністерства координується урядом Донецької народної республіки у відповідності до конституції донецької народної республіки, законами, указами і розпорядженнями глави донецької народної республіки.Так, приблизно на початку березня 2022 року (більш точний час органами досудового розслідування невстановлений), ОСОБА_6 пройшов співбесіду з представниками так званої «днр», які є частиною окупаційної адміністрації рф, на предмет його переходу на сторону окупанта. У ході вказаної співбесіди ОСОБА_6 , діючи умисно надав згоду представникам рф та добровільно зайняв керівну посаду пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, а саме: «заместителяначальнкиа 59 пожарно - спасательной части государственного пожарно - спасательного отряда пгт. Ялта Министерства по делам гражданской обороны, чрезвычайным ситуациям и ликвидации последствий стихийных бедствий днр» в структурному підрозділі окупаційної адміністрації рф, а саме самопроголошеного, незаконного органу виконавчої влади так званого «мчсднр».Продовжуючи виконувати свій злочинний умисел, спрямований на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України, 12.03.2022 ОСОБА_6 , згідно відеозапису, розміщеному в месенджері«Telegram» на каналі з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_2 » в публікації з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_3 » перебуваючи в адміністративному приміщенні 59 державної пожежно - рятувальної частини ІНФОРМАЦІЯ_4 , розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , знаходячись в строю, будучи одягнутим у формений одяг, на передній частині якого мається горизонтальна полоса жовтого кольору та погон званням «майор служби цивільного захисту», разом із іншими особами проходить особисту співбесіду з представником органів влади так званої «днр», а саме з так званим «министром мчс донецкой народной республики ОСОБА_7 », щодо добровільного зайняття посади в незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора на території Мангушської територіальної громади, Маріупольського району, Донецької області, в структурному підрозділі так званого «мчсднр». У ході вказаної співбесіди ОСОБА_6 , будучи громадянином України, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно небезпечний та протиправний характер своїх дій, реалізуючи свій раніше виниклий злочинний намір направлений на добровільне зайняття посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, надав згоду представникам рф та добровільно зайняв керівну посаду пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, а саме: «заместителяначальнкиа 59 пожарно - спасательной части государственного пожарно - спасательного отряда пгт. Ялта Министерства по делам гражданской обороны, чрезвычайным ситуациям и ликвидации последствий стихийных бедствий днр» в структурному підрозділі окупаційної адміністрації рф, самопроголошеного, незаконного органу виконавчої влади так званого МЧС «днр», що знаходиться в смт. Ялта, Мангушської територіальної громади, Маріупольського району, Донецької області на тимчасово окупованій території в адміністративних межах Донецької області.
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , обґрунтовано підозрюється у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно - розпорядчих функцій, у незаконних органахвлади,створенихнатимчасовоокупованійтериторії, тобто кримінального правопорушення,передбаченогоч.5ст.111-1 КК України.
02.05.2023 за результатами досудового розслідування, при наявності достатніх доказів у спосіб, передбачений КПК України, відповідно до вимог ч. 1 ст. 278, ч. 3 ст. 111, ч. 2 ст. 135 КПК України складено повідомлення про підозру: ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , уродженцю м. Харків,українцю, громадянину України, із вищою освітою, раніше не судимому, проживаючому та зареєстрованому за адресою: АДРЕСА_2 ,у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно - розпорядчих функцій, у незаконних органахвлади,створенихнатимчасовоокупованійтериторії, тобто у вчиненні кримінального правопорушення,передбаченогоч.5ст.111-1 КК України.
04.05.2023 повідомлення про підозру та повістки про виклик ОСОБА_6 опубліковано в газеті «Урядовий кур'єр» та 03.05.2023 на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Наявність обґрунтованої підозри у вчинені ОСОБА_6 інкримінованого йому кримінального правопорушення підтверджується зібраними у кримінальному проваджені наступними доказами: протоколом допиту свідка ОСОБА_8 , який під час допиту пояснив що в липні 2020 року він був призначений на посаду заступника начальника 25 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Донецькій області. В цей час у зазначеній частині, на посаді заступника начальника 59 державної пожежно - рятувальної частини 25 державного пожежно - рятувального загону ГУ ДСНС України в Донецькій області ОСОБА_9 , у званні майор служби цивільного населення. У березні 2022 року свідок, в месенджері «Telegram» на каналі « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_2 » побачив публікацію відео матеріалу, на якому голова МНС ДНР ОСОБА_10 відвідав підрозділи ДСНС України у смт. Мангуш, де серед співробітників, які перешли на сторону окупантів та готові продовжити службу впізнав ОСОБА_6 ;протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками за участю свідка ОСОБА_8 , згідно якого останній впізнав ОСОБА_6 , як особу, яка працювала на посаді начальника караулу 59 державної пожежно - рятувальної частини 25 державного пожежно - рятувального загону ГУ ДСНС України в Донецькій області та перебувала на відеозаписі на якому голова МНС ДНР ОСОБА_10 відвідав підрозділи ДСНС України у смт. Мангуш, де останній знаходився серед співробітників, які перешли на сторону окупантів та готові продовжити службу;протоколом огляду за участю свідка ОСОБА_8 , який в ході відтворення та перегляду відеоролику у месенджері «Telegram» на каналі з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_2 », під назвою ІНФОРМАЦІЯ_3 » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_2 » впізнав на оглянутому відео ОСОБА_6 , який знаходиться у строю, у форменому одязі перед голова МНС ДНР ОСОБА_11 , серед співробітників, які перешли на сторону окупантів та готові продовжити службу;протоколом допиту свідка ОСОБА_12 , який під час допиту пояснив що з 2010 року він перебував на посаді заступника начальника 44 ДПРЧ 25 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Донецькій області. Свідку відомо що на посаді заступника начальника 59 державної пожежно - рятувальної частини 25 державного пожежно - рятувального загону ГУ ДСНС України в Донецькій області ОСОБА_9 , у званні майор служби цивільного населення. У березні 2022 року свідок, в месенджері «Telegram» на каналі « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_2 » побачив публікацію відео матеріалу, на якому голова МНС ДНР ОСОБА_10 відвідав підрозділи ДСНС України у смт. Мангуш, де серед співробітників, які перешли на сторону окупантів та готові продовжити службу впізнав ОСОБА_6 ; протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками за участю свідка ОСОБА_12 , згідно якого останній впізнав ОСОБА_6 як особу, яка працювала на посаді заступника начальника 59 державної пожежно - рятувальної частини 25 державного пожежно - рятувального загону ГУ ДСНС України в Донецькій області та перебувала на відеозаписі на якому голова МНС ДНР ОСОБА_10 відвідав підрозділи ДСНС України у смт. Мангуш, де останній знаходився серед співробітників, які перешли на сторону окупантів та готові продовжити службу;протоколом огляду за участю свідка ОСОБА_12 , який в ході відтворення та перегляду відеоролику у месенджері «Telegram» на каналі з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_2 », під назвою ІНФОРМАЦІЯ_3 » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_2 » впізнав на оглянутому відео ОСОБА_6 , який знаходиться у строю, у форменому одязі перед голова МНС ДНР ОСОБА_11 , серед співробітників, які перешли на сторону окупантів та готові продовжити службу;протоколом огляду відеоролику під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_3 » у месенджері «Telegram» від ІНФОРМАЦІЯ_7 на каналі з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_2 », за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_2 », який в ході огляду за архівовано та відеоролик було скопійовано та записано на диск для лазерних систем зчитування, який додається до протоколу огляду;протоколом огляду публікації у месенджері «Telegram» від ІНФОРМАЦІЯ_8 на каналі з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_9 », за посиланням «ІНФОРМАЦІЯ_10 », яку в ході огляду за архівовано та та записано на диск для лазерних систем зчитування, який додається до протоколу огляду;протоколом допиту свідка ОСОБА_13 , яка повідомила що з 2020 року вона перебувала на посаді завідувача групи персоналу 25 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Донецькій області. Свідку відомо що на посаді заступника начальника 59 державної пожежно - рятувальної частини 25 державного пожежно - рятувального загону ГУ ДСНС України в Донецькій області ОСОБА_9 , у званні майор служби цивільного захисту населення. 15.04.2022 свідок особисто бачила що особовий склад 59 державної пожежно - рятувальної частини 25 державного пожежно - рятувального загону ГУ ДСНС України в Донецькій області виконували свої функціональні обов'язки, серед яких був ОСОБА_6 , та інші працівники та з 28.04.2022 були офіційно зараховані до штату «мчсднр»; протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками за участю свідка ОСОБА_13 , згідно якого остання впізнала ОСОБА_6 як особу, яка працювала на посаді заступника начальника 59 державної пожежно - рятувальної частини НОМЕР_1 державного пожежно - рятувального загону ГУ ДСНС України;протоколом огляду за участю свідка ОСОБА_13 , який в ході відтворення та перегляду відеоролику у месенджері «Telegram» на каналі з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_2 », під назвою ІНФОРМАЦІЯ_3 » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_2 » впізнав на оглянутому відео ОСОБА_6 , який знаходиться у строю, у форменому одязі перед голова МНС ДНР ОСОБА_11 , серед співробітників, які перешли на сторону окупантів та готові продовжити службу; протоколом огляду публікації у месенджері «Telegram» від ІНФОРМАЦІЯ_8 на каналі з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_9 », за посиланням «ІНФОРМАЦІЯ_10 », за участі свідка ОСОБА_13 , яка під час огляду на фотознімку у публікації упізнала ОСОБА_6 , який вдягнений у форму «мчсднр», а також іншими матеріалами кримінального провадження у їх сукупності.Допитати підозрюваного ОСОБА_6 у даному кримінальному провадженні не виявилося можливим, оскільки останній переховується від органів досудового розслідування та суду та перебуває на тимчасово окупованій території України в смт. Ялта, Мангушськрої територіальної громади, Маріупольського району, Донецької області. У зв'язку з чим 12.05.2023 постановою слідчого відділу СУ ГУНП в Донецькій області підозрюваного ОСОБА_6 оголошено у розшук. В ході досудового розслідування виникла необхідність у застосуванні до ОСОБА_14 , запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Вирішуючи питання про обрання підозрюваному запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, необхідно враховувати вимоги п.п. 3, 4 ст. 5 Конвенції про захист прав людини та практику Європейського суду з прав людини, згідно з якими обмеження права особи на свободу і особисту недоторканість можливе лише в передбачених законом випадках за встановленою процедурою. На підставі викладеного, при вирішенні питання про наявність підстав для застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою необхідно враховувати у своїй сукупності доведеність обґрунтованої підозри у вчиненні кримінального правопорушення, тяжкість та підвищену суспільну небезпеку інкримінованого злочину, тяжкість можливого покарання, яке загрожує підозрюваному за інкримінований злочин, а також наявність ризиків визначених пунктами 1, 3, 5 частини першої статті 177 КПК України, а саме: ризиків переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду; незаконно впливати на інших підозрюваних та свідків;вчинити інше кримінальне правопорушення.Вказані ризики підтверджуються наступним фактами:Злочин у якому обґрунтовано підозрюється ОСОБА_6 згідно ст. 12 КК України відноситься до тяжких, за який законом передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої. Підставами вважати, що підозрюваний ОСОБА_6 переховуватиметься від органів досудового розслідування та суду є також те, що наслідки та ризик втечі для нього у цьому випадку можуть бути визнаними, як менш небезпечними, ніж покарання та процедура його відбування. Беручи до уваги те, що ОСОБА_15 з метою уникнення притягнення до кримінальної відповідальності переховується від органів досудового розслідування, перебуває на тимчасово окупованій території України в м. Маріуполь, Донецької області, а одержавши відомості про звернення слідчого до суду з клопотанням про застосування будь-якого запобіжного заходу до початку розгляду клопотання в суді, може не прибути до суду за судовим викликом внаслідок переховуванням від слідства.Також вказані ризики підтверджуються тим, що ОСОБА_6 в умовах воєнного стану залишивсяна тимчасово окупованій території України в смт. Ялта Мангушської територіальної громади, Маріупольського району, Донецької області, перейшовна сторону окупанта та на теперішній час продовжує обіймати посаду «заместителяначальнкиа 59 пожарно - спасательной части государственного пожарно - спасательного отряда пгт. Ялта Министерства по делам гражданской обороны, чрезвычайным ситуациям и ликвидации последствий стихийных бедствий днр'в структурному підрозділі окупаційної адміністрації рф, а саме самопроголошеного, незаконного органу виконавчої влади так званої «днр», що знаходиться в смт. Ялта, Мангушського району, Донецької області на тимчасово окупованій території в адміністративних межах Донецької області, пов'язаноїз виконанням організаційно - розпорядчих функцій, чим продовжує вчиняти кримінальне правопорушення, у якому підозрюється. З урахуванням вищезазначеного, застосування менш суворого запобіжного заходу, ніж тримання під вартою, не достатнє для забезпечення виконання процесуальних обов'язків підозрюваним та запобігання встановленим ризикам. Метою застосування запобіжного заходу до ОСОБА_6 у вигляді тримання під вартою є також забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов'язків, запобігання спробам переховування від органів досудового розслідування та суду, незаконно впливати на інших учасників у кримінальному провадженні та вчинити інше кримінальне правопорушення. Інші запобіжні заходи не зможуть запобігти наведеним ризикам, внаслідок їх недостатньої дієвості, так як не зможуть попередити спроби підозрюваного ухилитися від органів досудового розслідування чи суду, незаконно впливати на інших учасників кримінального провадження чи вчинити інше кримінальне правопорушення. Таким чином, застосування більш м'яких запобіжних заходів є недоцільним та не забезпечить виконання підозрюваним покладений на нього обов'язків. На підставі наказу начальника ГУНП в Донецькій області від 25.02.2022 № 330 Покровський РУП ГУНП в Донецькій області визначено тимчасовим місцем несення служби особового складу Головного управління Національної поліції в Донецькій області. Розпорядженням №17/0/9-22 від 08.04.2022 року, підслідність Красноармійського міськрайонного суду Донецької області визначено за Красногвардійським районним судом м. Дніпропетровська. Враховуючи викладене, слідчий звертається до суду з даним клопотанням.
У судовому засіданні прокурор підтримав подане клопотання, просив суд його задовольнити.
Захисник просив розглянути клопотання на розсуд суду.
Суд, дослідивши матеріали долучені до клопотання, заслухавши прокурора, захисника, приходить до наступного.
Відповідно до положень ст.186 КПК України, клопотання про застосування або зміну запобіжного заходу розглядається слідчим суддею, судом невідкладно, але не пізніше сімдесяти двох годин з моменту фактичного затримання підозрюваного, обвинуваченого або з моменту надходження до суду клопотання, якщо підозрюваний, обвинувачений перебуває на свободі, чи з моменту подання підозрюваним, обвинуваченим, його захисником до суду відповідного клопотання.
Відповідно до ч.1 ст.193 КПК України, розгляд клопотання про застосування запобіжного заходу здійснюється за участю прокурора, підозрюваного, обвинуваченого, його захисника.
Враховуючи викладене, беручи до уваги скорочені строки розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, неявку підозрюваного до суду, неможливість розгляду даного клопотання за відсутності підозрюваного, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання слідчого наразі задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст.110, 135-136, 184,309 КПК України, -
постановив:
В задовленні клопотання слідчого відділу розслідування злочинів, учинених в умовах збройного конфлікту СУ ГУНП в Донецькій області, капітана поліції ОСОБА_5 , погоджене прокурором відділу Донецької обласної прокуратури ОСОБА_3 , в рамках кримінального провадження №12022050000000719 від 25.08.2022 року, про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 111-1 КК України, - відмовити.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду протягом п'яти днів з моменту оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1