Справа № 307/4753/21
Іменем України
29 червня 2023 року м. Ужгород
Закарпатський апеляційний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді-доповідача: Мацунича М.В.
суддів: Джуги С.Д., Кондора Р.Ю.
з участю секретаря судового засідання: Чичкало М.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Тячівського районного суду Закарпатської області від 12 квітня 2022 року, ухвалене головуючим суддею Чопик В.В., у справі за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Закарпатгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості не облікованого об'єму природнього газу
встановив:
У грудні 2021 року АТ «Оператор газорозподільної системи «Закарпатгаз» звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення вартості не облікованого об'єму природного газу.
Позов мотивований тим, що споживач ОСОБА_1 відповідно до типового договору розподілу природного газу від 30.09.2015 є споживачем послуг з газопостачання (природного газу) за адресою АДРЕСА_1 , тячівського району.
Свої зобов'язання за договором газорозподільне підприємство (позивач) виконує належним чином. Натомість відповідачем, допущено порушення Договору в частині дотримання вимог Кодексу газорозподільних систем.
Так, 30.06.2021 працівниками АТ «Закарпатгаз» під час контрольного огляду вузла обліку на об'єкті споживача, виявлено порушення на ринку природного газу, передбачені пунктом 1 глави 3 Розділу ХІ Кодексу ГРС, тобто несанкціоноване втручання у роботу ЗВТ - побутового лічильника газу, про що складено відповідний акт від 30.06.2021.
Також того ж дня, 30.06.2021 працівниками АТ « Закарпатгаз» проведено демонтаж лічильника газу для проведення експертизи, на місці складено протокол щодо направлення ЗВТ на експертизу.
За результатами проведеної експертизи 08.07.2021 виявлено факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, складено акт експертизи № ЗК 0000360 яким встановлено: «Лічильник не придатний до експлуатації через несанкціоноване втручання: змінена конструкція - всередині відлікового механізму виявлено сторонні предмети - фрагменти прозорої щільної плівки, розташованої між приводними шестернями відлікового механізму, які використовувались для гальмування відлікового механізму лічильника, сліди механічних пошкоджень (подряпини) на корпусі лічильника, в тому числі. По периметру кришки відлікового механізму, тріщини на склі відлікового механізму, пошкоджена пломба на заглушці відлікового механізму - вона обжата, відсутній відбиток тавра, стрічкова пломба ПАТ «Закарпаттягаз» №6048688 пошкоджена та при даному порушенні не надає лічильнику додаткового захисту, внаслідок чого порушено захист лічильника, що призводить до використання даних обліку природного газу».
В подальшому розраховано об'єм спожитого газу за граничними об'ємами споживання газу населення з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживання з 21.12.2020 по 29.06.2021. Перерахований до сплати об'єм природного газу становить 2583,84 м.куб., а його вартість 24 079,75 грн.
З врахуванням вищенаведеного, позивач просив суд стягнути з відповідача вартість не облікованого об'єму спожитого природного газу в розмірі 24 079,75 грн та судові витрати в розмірі 2 270 грн судового збору.
Рішенням Тячівського районного суду Закарпатської області від 12 квітня 2022 року позов задоволено.
Стягнуто з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства “Оператор газорозподільної системи “Закарпатгаз” (код ЄДРПОУ 05448610, м. Ужгород, вул. Погорєлова 2) 24 079,75 грн вартості необілкованого об'єму спожитого природного газу та 2 270 грн судового збору.
Не погоджуючись із вказаним рішенням суду, ОСОБА_1 , подав апеляційну скаргу в якій просить рішення суду скасувати та ухвалити нове судове рішення про відмову в задоволенні позову. Вважає, що рішення суду ухвалено з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Вказує, що АТ «Оператор газорозподільної системи «Закарпатгаз» необгрунтовано та з порушенням вимог чинного законодавства вимагає від нього сплату неіснуючого «боргу» за межами встановлених законодавством України договірних відносин, тому, на цей час, вимагання оплати неіснуючого «боргу» без договірних відносин, є протизаконні, безпідставні та необгрунтовані.
АТ «Оператор газорозподільної системи «Закарпатгаз» немає договірних відносин із ним, так як він не писав Заяви на здійснення приєднання до газорозподільнольної системи і не давав згоди на обробку персональних даних. Також відсутні Технічні умови приєднання до газорозподільної системи в відповідності до Кодексу будинку по адресі АДРЕСА_1 .
Зазначає, що позивачем не надано жодного доказу несанкціонованого втручання в лічильник, а фотофіксація не є таким доказом. Так, 30.06.2021 представники «Закарпатгазу» прийшли в двір для перевірки лічильника, після чого йому було повідомлено про пошкодження такого і необхідності проведення експертизи. Працівниками «Закарпатгазу» було складено акт від підпису в якому він відмовився, так як був впевнений, що тріщин на кришці не було і пломби були всі на місці. Звертає увагу суду на те, що лічильник не був запакований і опломбований. Крім того на місці не було складено протоколу №104 від 30.06.2021.
Вказує, що судом першої інстанції також не було досліджено докази того, що цей же лічильник в 2013 році проходив повірку, що підтверджується Актом серія ББ033190 від 22.10.2013. Йому не відомо як позивач його перевіряв, які пломби ставив і яке тавро на відтиску пломби має бути. Також звертає увагу на те, що в Акті експертизи №зк0000360 від 08.07.2021 вказано, що всі пломби були цілі не пошкодженні, пломба кріплення ДПД відсутній відбиток тавра.
АТ «Оператор газорозподільної системи «Закарпатгаз» подало відзив на апеляційну скаргу в якому просить відмовити в задоволенні апеляційної скарги та залишити без змін рішення суду.
Фактом приєднання побутового споживача ОСОБА_1 до умов Договору розподілу природного газу (акцептування договору) є дії, які засвідчують його бажання укласти цей Договір, зокрема, здійснення споживання природного газу на об'єкті нерухомості, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить зміна показників лічильника газу в сторону збільшення, що документально підтверджено фінансовим станом абонента та поясненнями наданими Відповідачем ОСОБА_1 , в судовому засіданні що відбулось 12.04.2022 де ним підтверджено споживання природнього газу за адресою АДРЕСА_1 .
Щодо «технічних умов приєднання до газорозподільної системи», які на думку відповідача мав був подати позивач.
Відповідно до п. 3 глави 6 Розділу X Кодексу ГРМ Власники комерційних ВОГ протягом всього строку їх експлуатації повинні мати, зберігати та надавати на вимогу представника Оператора ГРМ при проведенні перевірок ВОГ чи передбачених пунктом 2 цієї глави заходів оригінали документів, які пред'являлися при введені комерційного ВОГ в експлуатацію та передбачені главою 4 цього розділу.
Експлуатація комерційного ВОГ та його складових без наявності визначених в главі 4 цього розділу документів не допускається. У разі втрати будь-якого з документів власник комерційного ВОГ зобов'язаний їх відновити.
Відповідно до п. 4 глави 4 Розділу X Кодексу ГРМ за вимогою представника Оператора ГРМ споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) має надати йому оригінал проектної документації на внутрішнє газопостачання та/або паспорта і експлуатаційну документацію на газове обладнання внутрішнього газопостачання.
Таким чином, обов'язок наявності, збереження та відповідальності за проектну документацію покладено Кодексом ГРМ саме на споживача.
Звертає увагу, що ні в суді першої інстанції, ні в апеляційній скарзі відповідач (споживач) не заперечує, що комерційний ВОГ типу G4 виробництва заводу Самгаз, заводський № 2522340, ріку випуску 2005 йому не належить та не є його власністю.
З огляду на що, відповідач не вправі вимагати від АТ «Закарпатгаз» подання документації, які відповідно до норм Кодексу ГРМ мають зберігатись саме у нього, що лишній раз підтверджує, що його доводи є надуманими та не підтвердженні жодними доказами.
Щодо складання акту про порушення та його підписання
Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу XI Кодексу ГРМ до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу належить, зокрема, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
Главою 5 розділу XI Кодексу ГРМ визначено, що у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 20 до цього Кодексу.
Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акту про порушення свої зауваження та заперечення. До акту про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення (абзац другий пункту 2, абзац другий пункту 5 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ).
У разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення він вважається дійсним, якщо його підписали: або більше одного представника Оператора ГРМ, а відмова споживача (несанкціонованого споживача) від підпису акта про порушення підтверджується відеозйомкою;
Відеозйомка відмови від підпису акту про порушення необхідна тільки для того, щоб підтвердити, що такий акт був складений, що споживач про нього знав та дійсно відмовився його підписати.
В нашому випадку таким підтвердженням слугує Лист споживача від 04.08.2021, який додано до матеріалів справи та зареєстровано в АТ «Закарпатгаз» 09.08.2021 за № ЗГ-2873-88003-0821 де споживач зазначає, що «Від підпису я відказався, так як мої зауваження внести а Акт без номеру від 30.06.2021 представники постачальника не захотіли».
В судовому засіданні споживач суду дав наступні пояснення, що «Під час перевірки 30.06.2021 він був присутній, однак жодного акту не підписував, так як були відсутні свідки».
Отже, Споживачем (Відповідачем) листом та наданими усними поясненнями судовому засіданні, підтверджено, що акт про порушення складався у його присутності та він відмовився від його підписання.
Відсутність відеофіксації відмови від підпису акту про порушення жодним чином не впливає на виявлене порушення та на правомірність і об'єктивність винесеного судового рішення, а отже не може бути формальною підставою для скасування рішення суду.
Щодо виявленого порушення, то зазначає, що відповідно до пункту 1 глави 6 розділу X Кодексу ГРМ власник комерційного ВОГ або суб'єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових ЗВТ).
Несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Згідно з пунктом 4 глави 6 розділу X Кодексу ГРМ за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені.
У разі незгоди споживача (несанкціонованого споживача) із зафіксованим в акті про порушення порушенням, яке стосується пошкодження пломб (крім факту їх відсутності або спрацювання магнітного індикатора), пошкодження ЗВТ/лічильника газу (крім явних ознак навмисного в них втручання), він може вимагати проведення їх експертизи чи позачергової або експертної повірки у порядку, визначеному цим Кодексом. У такому разі в акті про порушення робиться відповідний запис, при цьому представник Оператора ГРМ здійснює заходи щодо пакування пошкодженої пломби та/або лічильника газу (ЗВТ) та складає відповідний акт про направлення їх на експертизу чи позачергову або експертну повірку. До отримання їх результатів нарахування, передбачені цим Кодексом, не застосовуються (абзац перший пункту 6 глави 5 розділу XI).
У свою чергу, таких вимог споживач не ставив ні під час складання акту про порушення, ні після проведення експертизи.
З аналізу вищенаведених норм вбачається, що саме відповідач як споживач природного газу, несе відповідальність за збереження і цілісність вузла обліку природного газу (ВОГ), зокрема, лічильника газу типу G4 ВК виробництва Самгаз 2005 року випуску, заводський номер 2522340, навіть у тому разі, якщо несанкціоновані заходи, здійснені не споживачем, а іншою особою, внаслідок яких здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу.
В свою чергу, сама зміна конструкції лічильника газу безумовно призводить до викривлення даних обліку природного газу.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постанові від 02.07.2019 у справі №904/2741/18, постанові по справі № 902/417/20 від 18.05.2021р., постанові № 927/89/18 від 11.08.2021р., постанові № 903/160/21 від 18.11.2021р. оскільки саме ці справи є подібними до справи №307/3269/21 як за обставинами так і за правовідносинами.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши підстави та доводи апеляційної скарги та відзиву на скаргу, колегія суддів вважає, що така не підлягає задоволенню за наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Відповідно до ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
З приписів ст. 76, ст. 77, ч.ч. 1, 2, ст.ст. 78, 79, 80, ст. 81 ч.ч. 1, 4 ЦПК України вбачається, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 споживає природній газ на об'єкті, розташованому за адресою: АДРЕСА_1 про що свідчить зміна показників лічильника газу в сторону збільшення, що підтверджено фінансовим станом абонента.
Таким чином, ОСОБА_1 відповідно до типового договору розподілу природного газу від 30.09.2015 є споживачем послуг із газопостачання (природного газу) та зобов'язаний виконувати його умови, та несе передбачену законом відповідальність за невиконання чи не належне виконання своїх зобов'язань.
Із акту про порушення № 99/324 від 30.06.2021 вбачається, що працівниками АТ «Закарпатгаз» під час контрольного огляду вузла обліку природного газу в присутності відповідача було встановлено порушення відповідачем правил споживання природного газу, та його дії кваліфіковано як несанкціоноване втручання у роботу ЗВТ - побутового лічильника газу.
Факт порушення підтверджено результатами проведеної 08.07.2021 експертизи, за результатами якої встановлено: «Лічильник не придатний до експлуатації через несанкціоноване втручання: змінена конструкція - всередині відлікового механізму виявлено сторонні предмети - фрагменти прозорої щільної плівки, розташованої між приводними шестернями відлікового механізму, які використовувались для гальмування відлікового механізму лічильника, сліди механічних пошкоджень (подряпини) на корпусі лічильника, в тому числі. По периметру кришки відлікового механізму, тріщини на склі відлікового механізму, пошкоджена пломба на заглушці відлікового механізму - вона обжата, відсутній відбиток тавра, стрічкова пломба ПАТ « Закарпаттягаз» №6048688 пошкоджена та при даному порушенні не надає лічильнику додаткового захисту, внаслідок чого порушено захист лічильника, що призводить до використання даних обліку природного газу».
Крім цього, 08.07.2021 року незалежною метрологічною установою ДП «Закарпаттястандартметрологія» видано довідку №318090 про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірюваної техніки.
Згідно акту-розрахунку не облікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості споживачу, вартість нарахованого об'єму природного газу становить 24 079,75 грн.
Відповідно до статті 1 ЗУ «Про ринок природного газу», розподіл природного газу - господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов'язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки споживачам, але що не включає постачання природного газу; постачання природного газу - господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і полягає в реалізації природного газу безпосередньо споживачам на підставі укладених з ними договорів.
Відповідно до статті 40 ЗУ «Про ринок природного газу», розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.
За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов'язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов'язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу.
Типовий договір розподілу природного газу затверджується Регулятором.
Договір розподілу природного газу є публічним.
Кодекс газорозподільних систем визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу (в тому числі побутовими споживачами).
Відповідно до п. 7 гл. 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем, фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунку Оператора ГРМ та/або документальне підтверджене споживання природного газу.
Встановлено, що позивач АТ «Оператор газорозподільної системи «Закарпатгаз» є оператором газорозподільної системи і здійснює господарську діяльність, зокрема, з розподілу природного газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.
Типовий договір розподілу природного газу затверджено Постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2498.
Відповідно до п.8.1. Договору, за невиконання або неналежне виконання своїх зобов'язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність згідно з цим Договором та чинним законодавством України.
За договором про розподіл природного газу споживач зобов'язаний, зокрема, не допускати несанкціонованого відбору природного газу (п.7.4 Договору).
Правовідносини між побутовими споживачами природного газу та Операторами газорозподільних систем у разі виявлення порушень врегульовані нормами Кодексу ГРМ.
Порядок періодичної повірки ЗВТ по об'єктах побутових споживачів (населенню) встановлено Главою 8 Розділу Х Кодексу ГРМ.
Відповідно до п.6 цієї Глави, зняття лічильника газу на періодичну повірку (або його повірку на місці встановлення) здійснюється у присутності споживача (власника або наймача об'єкта побутового споживача).
За змістом Протоколу №104 від 30.06.2021 за адресою споживання с. Криве, вул. Народна, 213, здійснено демонтаж ЗВТ для направлення ЗВТ на повірку в КПП ДП Закарпаття стандарт-метрологія м. Ужгород, вул. Погорєлова, 2. Від підпису протоколу ОСОБА_1 відмовився.
Суд не вбачає порушень процедур, встановлених нормами Кодексу ГРМ, на даному етапі (демонтаж лічильника на повірку). Принаймні, сторона відповідача не навела конкретних фактів та відповідних їм норм Кодексу ГРМ, що б вказувало на порушення.
Дане порушення, з дотриманням положень глави 5 Розділу XI Кодексу ГРС, зафіксовано актом про порушення №99/324 від 30.06.2021.
Пунктом 4 глави І Розділу І Кодексу газорозподільних систем (далі Кодекс) визначено наступні поняття:
- несанкціонований відбір природного газу - відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема цього Кодексу;
- несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу;
- пошкодження пломб - відсутність чи пошкодження цілісності пломб, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал, у тому числі відсутність чи пошкодження на ЗВТ (лічильнику газу) пломб з відбитками тавр про їх повірку або індикаторів дії впливу постійного магнітного поля (далі - магнітні індикатори), або підтверджений факт підробки пломби за умови наявності акта про пломбування (іншого документа, що підтверджує факт пломбування і передачу на збереження ЗВТ/лічильника газу та установлених пломб і магнітних індикаторів);
- експертиза засобу вимірювальної техніки/експертиза пломб - комплекс заходів, які здійснюються комісією з проведення експертизи ЗВТ та пломб, яка затверджується наказом Оператора ГРМ, або суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу», з метою отримання даних щодо відповідності засобу вимірювальної техніки/пломб параметрам, визначеним їх виробниками, умовам монтажу та експлуатації, їх цілісності чи відповідності метрологічним характеристикам, а також пересвідчення у відсутності інших ознак впливу на засіб вимірювальної техніки/пломбу, які можуть свідчити про втручання в засіб вимірювальної техніки/пломбу та викривлення результатів вимірювання;
За результатами проведеної 08.07.2021 експертизи, встановлено факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, складено акт експертизи № ЗК0000360 яким зафіксовано:
П. 1.1. цілісність заводської пломби та повірочного тавра: пошкоджена пломба на заглущі у місці кріплення пристрою ДПД, відсутній відбиток тавра (наявні паралельні насічки замість відбитку тавра завода-виробника).
П. 1.2. цілісність відлікового механізму: тріщини на склі відлікового механізму, сліди механічних пошкоджень (подряпини) на корпусі лічильника в т.ч. і по периметру кришки відлікового механізму.
П. 1.3. Механічні пошкодження та інше: пошкоджене фарбове покриття корпусу лічильника; корозія корпусу.
Висновки комісії: Лічильник не придатний до експлуатації через несанкціоноване втручання: змінена конструкція - всередині відлікового механізму виявлено сторонні предмети - фрагменти прозорої щільної плівки, розташованої між приводними шестернями відлікового механізму, які використовувались для гальмування відлікового механізму лічильника, сліди механічних пошкоджень (подряпини) на корпусі лічильника, в тому числі. По периметру кришки відлікового механізму, тріщини на склі відлікового механізму, пошкоджена пломба на заглушці відлікового механізму - вона обжата, відсутній відбиток тавра, стрічкова пломба ПАТ «Закарпаттягаз» №6048688 пошкоджена та при даному порушенні не надає лічильнику додаткового захисту, внаслідок чого порушено захист лічильника, що призводить до використання даних обліку природного газу.
Такі висновки також підтверджені ДП «Закарпаття стандарт-метрологія» в довідці про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №318090 від 08.07.2021, де зазначено, що за результатами повірки встановлено, що засіб вимірювальної техніки не відповідає вимогам Рекомендацій Р50-071-98: Підстави для визнання побутового лічильника газу непридатнім: не відповідає вимогам п. 6.4.1. зовнішньому виду.
Не відповідає вимогам п. 6.9.1: лічильник не вкладається в допустимі похибки на витраті Qmin (метрологічні характеристики на звороті).
Тобто, належними та допустимими доказами підтверджено, що ОСОБА_1 підчас експлуатації ним лічильника газу, не санкціоновано втрутився у роботу такого.
Відповідно до правової позиції, яка викладена у постанові Верховного Суду від 18.11.2021 у справі № 903/160/21 сама можливість викривлення даних обліку газу, яка була для цього підготовлена або створена через несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу (ЗВТ) вже є порушенням, яке кваліфікується як несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу та відповідно є підставою для нарахування не облікованого спожитого газу.
Пунктом 1 Глави 3 Розділу XI Кодексу ГРС, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму не облікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Відповідно до вищевказаних норм Кодексу ГРС, Оператором ГРМ перераховано об'єм спожитого газу за граничними об'ємами споживання природного газу населенням з 29.12.2020 (з дня останнього контрольного зняття показань лічильника) до 29.06.2021 (день що передував дню виявлення порушення).
Перерахований до сплати об'єм природного газу становить 2 583,84 м. куб., а його вартість, яку відповідач на підставі зазначених вище норм має компенсувати Оператору ГРМ AT «Закарпатгаз» - становить 24 079,75 грн. Вказане підтверджено Актом-розрахунком не облікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості споживачу (фізичній особі) від 12.08.2021.
Натомість відповідач не надав контррозрахунку, не спростував правильності здійсненого позивачем розрахунку та донарахованого об'єму газу та його вартості, не довів, що сума заборгованості перед позивачем є іншою, ніж та, що визначена у розрахунку позивача.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що висновки суду першої інстанції відповідають обставинам справи, вимогам процесуального закону, узгоджуються з нормами матеріального права та встановлені на підставі з'ясування доводів сторін та відповідно до наданих сторонами доказів до справи.
Зважаючи на викладене, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги висновків місцевого суду не спростовують. Судове рішення ухвалено судом першої інстанції з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому, у відповідності до ст. 375 ЦПК України, апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а судове рішення - залишити без змін.
Виходячи з встановленого та керуючись приписами статей 367, 374, 375, 381, 382, 384 ЦПК України, апеляційний суд
постановив:
апеляційну скаргу ОСОБА_1 , залишити без задоволення.
Рішення Тячівського районного суду Закарпатської області від 12 квітня 2022 року, залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст постанови суду складено 07 липня 2023 року.
Суддя-доповідач:
Судді :