Рішення від 07.07.2023 по справі 480/3904/23

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 липня 2023 року Справа № 480/3904/23

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/3904/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України (далі - ГУ ПФУ) в Сумській області щодо відмови йому в проведенні перерахунку пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції особі з інвалідністю 3 групи 1 категорії, виходячи із середнього заробітку, нарахованого за період роботи в зоні відчуження за період з 12.06.1986 по 19.08.1986 у сумі 1659,27 руб згідно висновку судової економічної експертизи № 355 складеного 26.06.2018;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Сумській області провести перерахунок його пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, особі з інвалідністю 3 групи 1 категорії, виходячи із середнього заробітку, нарахованого за період роботи в зоні відчуження за період з 12.06.1986 по 19.08.1986 у сумі 1659,27 руб згідно висновку судової економічної експертизи № 355 складеного 26.06.2018.

Вимоги мотивує тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

У лютому 2023 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області з заявою про перерахунок пенсії, виходячи з висновків судової економічної експертизи № 355, складеної 26.06.2018 провідним експертом Сумського відділення Харківського науково - дослідного інституту судових експертиз ім. М.С. Бокаріуса ОСОБА_2 у справі № 588/1116/17. Листом від 28.03.2023 управлінням було повідомлено, що перерахунок пенсії позивача здійснений на виконання постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 11.09.2018 у справі № 588/1116/17 у межах покладених судом зобов'язань. Крім того, відповідач вказав, що судове рішення не містить зобов'язань щодо перерахунку пенсії позивача за висновком вищевказаної судової економічної експертизи. Позивач вважає, що має право на такий перерахунок, однак відповідач безпідставно його не здійснює.

Ухвалою суду від 28.04.2023 відкрито провадження у справі, розгляд проводиться за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відповідач копію ухвали суду про відкриття провадження у справі отримав 28.04.2023. Станом на 15.06.2023 відзив на позовну заяву до суду не надходив.

Ухвалою суду від 19.06.2023 витребувано у відповідача копію пенсійної справи позивача.

04.07.2023 на виконання ухвали суду від 19.06.2023 відповідачем надано суду копію пенсійної справи ОСОБА_1 .

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 11.09.2018 у справі № 588/1116/17 постанову Тростянецького районного суду Сумської області від 20.11.2017 по справі № 588/1116/17 скасовано. Прийнято постанову, якою позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Тростянецькому районі Сумської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Управління пенсійного фонду України в Тростянецькому районі щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії як учаснику ліквідації наслідків ЧАЕС, інваліду 3 групи категорії 1 за період, починаючи з 01.01.2017. Зобов'язано Управління пенсійного фонду України в Тростянецькому районі провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, інваліду 3 групи категорії 1 за період, починаючи з 01.01.2017.

На виконання вказаної постанови ГУ ПФУ в Сумській області здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 .

У лютому 2023 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області з заявою про перерахунок пенсії, виходячи з висновків судової економічної експертизи № 355, складеної 26.06.2018 провідним експертом СВ ХНДІСЕ ім. М.С. Бокаріуса Гордієнком ГМ. у справі № 588/1116/17.

Відповідно до копії письмового висновку судової економічної експертизи № 355 від 26 червня 2018 року, складеного експертом Сумського відділення Харківського науково - дослідного інституту судових експертиз ім. М.С. Бокаріуса (а.с. 15-27) на вирішення експертизи Харківським апеляційним адміністративним судом по справі № 588/1116/17 були поставлені наступні питання:

1) Який розмір оплати праці за роботу, пов'язану з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС мав бути нарахований ОСОБА_1 згідно вимог законодавства України?

2) Провести розрахунок середнього заробітку ОСОБА_1 за роботу, пов'язану з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС за період з 12.06.1986 року по 19.08.1986 року, з якого мала бути призначена його пенсія.

3) Чи вірно нарахована пенсія ОСОБА_1 ?

Згідно висновку експерта, що проводив судову економічну експертизу, в наслідок проведених досліджень відповіді на питання, що ставив суд, наступні:

на перше питання 2407,49 руб. по І варіанту за період з 11.06.1986 року по 19.8.1986 року на підставі даних "Довідки в/ч НОМЕР_1 "; 1030,27 руб. по ІІ варіанту за період з 12.06.1986 року по 19.08.1986 року на підставі даних "Архівної довідки".

На друге питання: 1659,27 руб. по І варіанту на підставі даних "Довідки в/ч НОМЕР_1 " за дні виїзду у зону відчуження у червні 1986 року; 1486,02 руб. по ІІ варіанту на підставі даних "Архівної довідки" за дні виїзду у зону відчуження у червні 1986 року.

На третя питання - розрахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2013 року був проведений згідно заяви позивача від 10.09.2013 року № 148, на підставі довідки № 88 від 20.08.2013 року про заробітну плату за роботу в зоні відчуження для обчислення пенсії, яка документально та нормативно не обґрунтована.

Листом від 28.03.2023 управлінням було повідомлено, що перерахунок пенсії позивача здійснений на виконання постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 11.09.2018 у справі № 588/1116/17 у межах покладених судом зобов'язань. Крім того, відповідач вказав, що судове рішення не містить зобов'язань щодо перерахунку пенсії позивача за висновком вищевказаної судової економічної експертизи.

Відповідно до частий другої статті 19 Конституції України Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Положенням статті 24 Конституції України передбачено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.

Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Водночас у пункті 5 рішення № 8-рп/2005 від 11.10.2003 Конституційний Суд України зазначив, що право на пенсійне забезпечення є складовою конституційного права на соціальний захист.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, визначення соціального захисту потерпілого населення встановлено Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Згідно із статтею 15 Закону, підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).

Статтею 40 Закону, військовозобов'язаним, вільнонайманим, призваним та направленим для ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, а також тим, які несуть службу на територіях радіоактивного забруднення, оплата праці провадиться згідно із статтею 39 цього Закону за всі календарні дні роботи на підставі довідки, яка надається військовою частиною.

Відповідно до статті 54 Закону, пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв'язку смерті з Чорнобильською катастрофою.

В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.

Порядок призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.

Частиною третьою статті 55 вказаного Закону передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.

Згідно із ст. 57 Закону, визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за бажанням особи, яка звернулася за пенсією, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.

Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення:

менше 12 місяців, - заробітна плата (дохід) визначається шляхом поділу загальної суми заробітної плати (доходу) за календарні місяці роботи на кількість зазначених місяців;

не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - заробітна плата (дохід) визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи;

менше місяця, - заробітна плата (дохід) визначається за відповідний календарний місяць з додаванням до заробітної плати (доходу) на основній роботі.

Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що наслала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначений Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210.

Згідно п. 1 Порядку, пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Пунктами 2, 3 Порядку передбачено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсій враховується за будь-які 12 місяців підряд такої роботи.

У разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження:

1) з дня аварії не менш як 12 місяців підряд, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу) за будь-який повний календарний місяць роботи в зазначеній зоні;

2) на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС не менш як 12 місяців у період з 26 квітня 1986 р. до 1 серпня 1987 р., за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу) за будь-який повний календарний місяць роботи в зоні відчуження. Якщо така особа виводилася із зони Чорнобильської АЕС за медичними показниками у зв'язку з переопроміненням, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу) за будь-який повний календарний місяць роботи на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС;

3) менш як 12 місяців підряд, пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати (доходу) за повні календарні місяці підряд у зоні відчуження;

4) менше календарного місяця у 1986-1990 роках (в тому числі особа, яка захворіла на променеву хворобу), за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної (одержаного) за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати (доходу) за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата (дохід) за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати (доходу) проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати (доходу).

Пунктом 7 Порядку передбачено, що пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати (доходу), яку (який) вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата (дохід) для розрахунку пенсії не може бути нижчою (нижчим) від фактично одержаної суми у зазначений період.

Відповідно до ст. 101 КАС України висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені перед експертом, складений у порядку, визначеному законодавством.

Предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань.

Висновок експерта може бути наданий на замовлення учасника справи або на підставі ухвали суду про призначення експертизи.

В силу ст. 102 КАС України суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов:

1) для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;

2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності.

В силу ст. 104 КАС України учасник справи має право подати до суду висновок експерта, складений на його замовлення.

Порядок проведення експертних досліджень та складення висновків експерта за результатами проведеного позасудового експертного дослідження визначається відповідно до законодавства.

Таким чином, аналіз вищевказаних норм вказує на те, що розмір пенсії особам, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС обчислюється з розрахункового (умовного) розміру заробітку за роботу в зоні відчуження.

Розрахунок заробітку позивача за його роботу в зоні відчуження підтверджується висновком судової економічної експертизи № 355 26.06.2018 року.

На підставі вищезазначеного, суд вважає, що відмова відповідача, оформлена листом від 28.03.2023 № 1800-0202-8/12626, не відповідає критеріям правомірності, оскільки позивач має право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені Законом № 796-ХІІ, незалежно від часу призначення пенсії, з урахуванням виявлення позивачем відповідного бажання, відповідач зобов'язаний був забезпечити право позивача на перерахунок його пенсії.

З огляду на викладені вище обставини, суд визнає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, викладену у формі листа від 28.03.2023 № 1800-0202-8/12626 щодо проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції особі з інвалідністю 3 групи 1 категорії, виходячи із середнього заробітку, розрахованого за період його роботи в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за період з 12.06.1986 по 19.08.1986 у сумі 1659,27 руб згідно висновку судової економічної експертизи № 355, складеного 26.06.2018 Сумським відділенням Харківського науково - дослідного інституту судових експертиз ім. М.С. Бокаріуса.

Зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, особі з інвалідністю 3 групи 1 категорії, виходячи із середнього заробітку, нарахованого за період його роботи в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за період з 12.06.1986 по 19.08.1986 в сумі 1659,27 руб згідно висновку судової економічної експертизи № 355, складеного 26.06.2018, Сумського відділення Харківського науково - дослідного інституту судових експертиз ім. М.С. Бокаріуса.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Шаповал