Україна
Донецький окружний адміністративний суд
03 липня 2023 року Справа№200/3881/22
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Чекменьова Г.А., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просив суд:
визнати протиправними дії щодо відмови провести нарахування індивідуального коефіцієнту заробітку для обчислення пенсії з заробітних плат за період роботи в зоні ЧАЕС у відповідності до довідки про заробітну плату для обчислення пенсії та відмову провести у зв'язку з цим перерахунок пенсії та відповідні виплати;
зобов'язати провести нарахування індивідуального коефіцієнту заробітку для обчислення пенсії з заробітних плат за період роботи в зоні ЧАЕС у відповідності до довідки про заробітну плату для обчислення пенсії в зоні ЧАЕС та провести у зв'язку з цим перерахунок пенсії та відповідні виплати відповідно починаючи з 15.01.2022 року;
визнати дії щодо відмови провести нарахування доплати за понаднормовий стаж у відповідності до положень спеціального Закону - частин другої статті 56 Закону № 796-ХІІ - протиправними;
зобов'язати провести нарахування доплати за понаднормовий стаж у відповідності до частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ та провести у зв'язку з цим перерахунок пенсії та відповідні виплати з 15.01.2022 року.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що перебуває у відповідача на обліку як отримувач пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон № 796-ХІІ). Має статус учасника ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії, є інвалідом 3 групи захворювань пов'язаних з ліквідацією аварії на ЧАЕС та 40 % втрати працездатності. В той же час відповідач протиправно відмовив позивачу у перерахунку пенсії відповідно до частини другої статті 56 Закону № 796-ХІІ з урахуванням довідки про фактичний заробіток для обчислення пенсії за період роботи на територіях радіоактивного забруднення та із збільшенням на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років.
Ухвалою від 20 липня 2022 року відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін.
Відповідно до ухвали суду від 28 квітня 2023 року розгляд справи здійснюється в порядку загального позовного провадження, підготовче судове засідання було призначене на 16 травня 2023 року, витребувано у відповідача:
розрахунок розміру пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), яку він фактично отримує, з повною розшифровкою методологічних та арифметичних показників такого розрахунку, із зазначенням періодів роботи, за які заробітна плата позивача врахована для призначення пенсії; розрахунок вирахування індивідуального коефіцієнту заробітної плати з врахуванням середньомісячного заробітку в період роботи в зоні ЧАЕС; відомості щодо врахування трудового стажу позивача при призначенні (перерахунку) пенсії; розрахунок іншого варіанту призначення (перерахунку) пенсії позивача, який, за посиланням відповідача, є менш вигідним.
Ухвалою суду від 16 травня 2023 року закрито підготовче провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті на 22 червня 2023 року.
До призначених у справі судових засідань учасники справи не прибули, про дату, час та місце судового розгляду повідомлялися належним чином.
Згідно з частиною 1 статті 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею. Згідно частини 9 цієї ж статті, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Відповідно до статті 129 Конституції України суддя, здійснюючи правосуддя, є незалежним та керується верховенством права. Основними засадами судочинства є, в тому числі, розумні строки розгляду справи судом. Статтею 6 Європейської конвенції з прав людини передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом. За визначенням пункту 11 частини першої статті 4 КАС України розумний строк - найкоротший строк розгляду і вирішення адміністративної справи, достатній для надання своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту порушених прав, свобод та інтересів у публічно-правових відносинах.
Тому, відповідно до наведених норм, справа розглянута в письмовому провадженні впродовж розумного строку, необхідного для прийняття законного та обґрунтованого судового рішення, враховуючи обставини збройної агресії проти України.
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог, зазначив що вимоги позивача суперечать чинному законодавству та не підлягають задоволенню, оскільки розмір пенсії розраховано згідно діючого законодавства за більш вигідним варіантом та з урахуванням довідки про заробіток за фактично відпрацьований час роботи в зоні відчуження за період травня 1986 року.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлені такі фактичні обставини.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Бахмутському управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, як одержувач пенсії по інвалідності (ліквідатор, інвалід внаслідок аварії на ЧАЕС) відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Позивач має статус учасника ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії відповідно до посвідчення серії НОМЕР_2 , є інвалідом 3 групи захворювань пов'язаних з ліквідацією аварії на ЧАЕС згідно з посвідченням серії НОМЕР_3 та 40 % втрати працездатності за довідкою МСЕК.
ОСОБА_1 11.07.2012 видана архівна довідка за № 183 про нараховану та виплачену заробітну плату за роботу на Чорнобильській АЕС в період з 04.05.1986 по 28.05.1986.
На звернення позивача відповідач листом від 14.12.2021 повідомив про розрахунок пенсії позивача на підставі Порядку обчислення пенсій особам, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи № 1210 від 23.11.2011 з урахуванням заробітної плати з 04.05.1986 по 28.05.1986 із такого розрахунку:
розмір пенсії на 01.12.2021 складає 7759,70 грн, де:
основний розмір пенсії 6399,98 грн = 15999,96 грн (11,94972 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати за період з 04.05.1986 по 28.05.1986 *1338,94 грн - середня заробітна плата за 2006 рік) * 40%;
284,70 грн додаткова пенсія потерпілому внаслідок Чорнобильської катастрофи;
580,20 підвищення 30% інвалідам війни 3 групи;
50,00 грн цільова допомога інвалідам війни 3 групи;
444,82 грн 23 % за особливі заслуги перед Україною.
12.01.2022 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату на підставі частин 1-3 статті 57 Закону № 796-ХІІ та зі збільшенням на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років відповідно до частини 2 статті 56 Закону № 796-ХІІ починаючи з 15.01.2022.
Відповідач листом від 11.02.2022 надав відповідь з повідомленням про складові пенсійних виплат станом на 01.12.2021 та можливість звернутись із заявою про перерахунок пенсії через вебпортал електронних послуг або особисто з пред'явленням паспорту, РНОКПП та свідоцтва про загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідачем надано витяги з електронної пенсійної справи ОСОБА_1 , згідно з якою індивідуальний коефіцієнт заробітної плати позивача для розрахунку пенсії включає період з 04.05.1986 по 28.05.1986 та складає 11,94972. Страховий стаж позивача складає 30 років 04 місяці. Розмір пенсії з 01.12.2022 - 8739,96 грн.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення належного перерахунку пенсії позивач звернувся до суду з цим позовом.
Вирішуючи справу та надаючи правову оцінку спірним відносинам суд дійшов таких висновків.
За приписами статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон № 796-ХІІ).
Відповідно до статті 57 Закону №796-ХІІ обчислення середньомісячного заробітку мало провадитися відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV. При цьому у разі обчислення пенсії відповідно до частини статті 27 Закону № 1058-IV за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.
Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення:
- менше 12 місяців, - середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців;
- не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - середньомісячний заробіток визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи;
- менше місяця, - середньомісячний заробіток визначається за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі.
Наведена норма права визначає порядок підрахунку середнього заробітку для обчислення пенсії громадянам, які пропрацювали на територіях радіоактивного забруднення більше 12 місяців, менше 12 місяців, але більше одного місяця, і менше місяця.
Протягом розгляду справи відповідачем надані витребувані документи та зазначено, що постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» затверджено «Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Порядок №1210).
Вказаним Порядком №1210 визначено механізм обчислення пенсій, зокрема по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і встановлені мінімальні розміри пенсій по інвалідності. Підставою для обчислення пенсії по інвалідності відповідно до частини 1 статті 54 Закону №796 є довідка про заробітну плату, видана підприємством, установою, організацією або їх правонаступником. Зазначена довідка видається на підставі первинних документів: особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів, що містять відомості про нараховану заробітну плату, місце роботи (населений пункт, № зони, кратність або об'єкт), період роботи в зоні відчуження, конкретні дні роботи або їх загальну кількість, тривалість робочого дня. У мінімальному розмірі пенсія такій категорії осіб призначається якщо немає зазначеної вище довідки про заробітну плату.
Згідно з пунктом 11 Порядку №1210 розмір пенсії, призначеної відповідно до цього Порядку, не може бути меншим за розміри, визначені частиною 3 статті 54 Закону №796.
Враховуючи означене, розмір пенсії по інвалідності згідно Закону №796 залежить від розміру отриманої заробітної плати та розміру відшкодування фактичних збитків, який визначається як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико-соціальної експертизи.
Згідно з висновком медико-соціальної експертизи ОСОБА_1 встановлена ступень втрати професійної працездатності в розмірі 40% та має першу категорію особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Заробітна плата розрахована згідно пункту 3 Порядку №1210. Розмір заробітної для обчислення пенсії станом на 01.01.2022 складає 15999,96 грн. (11,94972 - коефіцієнт заробітної плати за період за період з 04.05.1986 по 28.05.1986 х 1338,94 грн. - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2006 рік з урахуванням індексації).
Згідно із пунктом 13 Порядку №1210 особам з інвалідністю IІІ групи виплачується щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону №796 в розмірі 284,70 гривні.
ОСОБА_1 встановлено підвищення особам з інвалідністю внаслідок війни 3 групи згідно статті 13 Закону України від 22.10.1993 №3551-ХІІ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в розмірі 30 % від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» з 01.12.2021 встановлено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, в розмірі 1934,00 грн.
В ІКІС ПФУ: підсистему «Призначення та виплати пенсій (ППВП) пенсійну справу мігровано з 01.10.2017, складові заробітної плати: 11,94972 - коефіцієнт заробітної плати за період з 04.05.1986 по 28.05.1986 х 928.81грн. - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2006 рік з урахуванням індексації, середньомісячний заробіток для обчислення - 11099.02грн.
Середньомісячний заробіток для обчислення збільшувався при перерахунку «Індексація заробітку» з 01.03.2019 - 12985,88 (11,94972 х 1086,71грн.); 01.05.2020 - 14414,35 (11,94972 х 1206,25грн.); 01.03.2021 - 15999,96 (11,94972 х 1086,71грн.); 01.03.2022 - 18239,93 (11,94972 х 1526,39); 01.03.2023 - 88488,04 (11,94972 х 7405,03).
З 01.12.2022 проведено автоматичний перерахунок «Індексація пенсій особам з інвалідністю із числа учасників ЛНА на ЧАЕС» в якому збільшилась середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески з 1526,39 на 6186,32. За результатами перерахунку середньомісячний заробіток для обчислення склав - 73924,79.
Загальний страховий стаж ОСОБА_1 складає - 30 років 04 місяці, з них 01 рік 11 місяців 26 днів - військова строкова служба, 02 місяці 15 днів - ЧАЕС, ліквідатор за Сп.№1 (зона відчуження).
З урахуванням зібраних доказів та нормативного регулювання спірних відносин судом встановлено, що до розрахунку призначеної позивачу пенсії входить період роботи в зоні ЧАЕС з 04.05.1986 по 28.05.1986 шляхом вирахування коефіцієнту заробітної плати 11,94972 у відповідності до довідки про середній заробіток за вказаний період. Отже, позивачем не доведено наявність порушень з боку відповідача при розрахунку пенсії, тому позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Водночас, відповідно до пункту 2 статті 56 Закону право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
В обґрунтування заявлених вимог в цій частині позивач послався на висновки Верховного Суду у постанові від 14 березня 2018 року у справі № 316/1863/16-а, які суд враховує при вирішенні цієї справи. Зокрема, Верховний Суд зазначив про таке:
«
20. Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.
21. Відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
22. Тобто, цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним або спеціальним законами.
23. Відповідно до п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорії 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком №1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 % заробітку.
24. У зв'язку з цим для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений спеціальним законом.
33. Аналіз викладеного положення Закону свідчить про те, що воно визначає особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
34. Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам (до 01 жовтня 2011 року - 25 (20) років) пенсія за віком збільшується на 1 % розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 % мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.
35. Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.
36. Таким чином, суди попередніх інстанцій дійшли вірного висновку, що позивачу перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений 20 років шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік.
37. Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 07 липня 2015 року у справі №21-727а15 та від 20 вересня 2016 року у справі справа №21-1255а16, а також в постанові Верховного Суду від 06 лютого 2018 року у справі № 560/675/17 (К/9901/684/17) ».
Відповідачем вказані доводи не спростовані.
З наведених підстав позов підлягає частковому задоволенню в частині збільшення пенсії за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років. Позовні вимоги в частині нарахування індивідуального коефіцієнту заробітку для обчислення пенсії із заробітних плат за період роботи в зоні ЧАЕС задоволенню не підлягають через їх самостійне виконання відповідачем при призначенні та перерахунках пенсії позивача.
Через звільнення позивача від судового збору суд не вирішує питання розподілу судових витрат.
Керуючись статтями 2, 241-246, 255, 295-297 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови в перерахунку ОСОБА_1 пенсії за віком, у відповідності до пункту 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перерахувати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсію з урахуванням положень пункту 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», збільшивши пенсію на один процент заробітку за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років, починаючи з 15.01.2022.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Текст рішення виготовлений та підписаний в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя Г.А. Чекменьов