Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
07 липня 2023 р. № 520/8778/23
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панова М.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення №963040139575 від 24 жовтня 2022 року Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про відмову ОСОБА_1 у задоволенні заяви про переведення його з пенсії за віком (відповідно до Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ІV) на пенсію за віком державного службовця (відповідно до Законом України «Про державну службу»); зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перевести на пенсію за віком державного службовця ОСОБА_1 з дня подання заяви (18.10.2022р.) відповідно до Закону України «Про державну службу» на підставі довідок Харківської митниці: №7.14.22.02/31 від 26.09.2022р. про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, що має не мешне як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби; №7.14.22.02/32 від 26.09.2022р. про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) .
В обґрунтування позову позивач зазначив, що бездіяльність відповідача є протиправною та такою, що порушує його право на належний соціальних захист та справедливий і гарантований державою рівень пенсійного забезпечення.
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 257 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачам.
Представниками відповідачів надано відзиви на позовну заяву, в яких просять суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, та зазначають, що діяли в межах повноважень та згідно норм чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
З матеріалів позовної заяви вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 отримує пенсію за віком призначену відповідно до Закону України від 09 липня 2003 року №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області із заявою від 18 жовтня 2022 року, встановленого зразка, відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 (зі змінами) про переведення з пенсії за віком відповідно до Закону №1058 на пенсію за віком відповідно до Закону №889, та долучив довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця та довіку про (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) видані Харківською митницею (працівник митниці).
Відповідно до положень розділу І Порядку № 22-1 та до частини 1 статті 44 Закону №1058 заява на призначення, перерахунок пенсії (додаток 1) подається заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів до територіального органу Пенсійного фонду України через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб або через Веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням електронного підпису.
Відповідно до пункту 1.7. Порядку №22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
З матеріалів справи в встановлено, що після реєстрації заяви за №8360 та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності що передбачено Порядком № 22-1 та Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України визначено структурний підрозділ органу, що призначає пенсію. Таким органом визначено Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
За результатами розгляду документів доданих позивачем до заяви від 18 жовтня 2022 року за №8360 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області прийнято рішення від 24.10.2023 №963040139575 про відмову ОСОБА_1 в переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України від 10.12.2015 №889 «Про державну службу».
Позивач вважаючи таке рішення протиправним, звернувся до суду з даним позовом.
З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 10 Закону №1058 особі, яка має одночасно право на різні види, пенсії призначається один з цих видів пенсії за її вибором.
Частиною 1 статті 44 Закону №1058 визначено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
При цьому частиною 3 статті 45 Закону №1058 встановлено, що переведення з одного виду пенсій на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховується під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Тобто, законодавством чітко визначено, що пенсія призначається лише один раз, а в подальшому можна лише переводити особу з одного виду пенсії на інший.
З 01.05.2016 набув чинності Закон України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року №889-VІІІ (далі - Закон №889), яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII.
Пунктом 11 частини 3 статті 3 Закону №889 визначено органи, на які поширюється дія Закону та посади, на які не поширюється дія Закону.
Пунктами 10 та 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889 передбачено право державних службовців за певних умов на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723.
Згідно з пп. 1 п. 2 розділу XI Закону №889, Закон №3723 втратив чинність, крім статті 37, яка застосовується для осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону №889.
Відповідно до пункту 10 Розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889 державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723 та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723 у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Пунктом 12 Розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889 передбачено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723 та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723 у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Пенсії відповідно до Закону №889 у порядку, визначеному для осіб, які мають не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців (стаття 37 Закону № 3723) призначаються особам, які:
- досягай пенсійного віку;
- мають страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченому абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»: чоловіки - 35 років, жінки - 30 років;
- не отримували пенсію відповідно до статті 37 Закону №3723;
- на день набрання чинності Законом №889 (01.05.2016) займають посади державної служби та мають не менше як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону №3723 та актами Кабінету Міністрів України, або на день набрання чинності Законом №889 мають не менше як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723 та актами Кабінету Міністрів України незалежно від факту роботи на державній службі станом на 01 травня 2016 року.
Всі зазначені вище умови повинні бути дотримані одночасно.
Статтею 25 Закону №3723 визначено сім категорій посад державних службовців, залежно від яких встановлюються ранги державних службовців.
Якщо у статті 25 Закону №3723 невизначений певний державний орган, посади у якому віднесені до відповідних категорій посад державної служби, при визначені права особи на пенсію державного службовця слід керуватись нормативно - правовими актами, за якими в подальшому такі посади були віднесені до посад державної служби.
Постановою Кабінету Міністрів від 14.09.2016 №622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб, який передбачає право на призначення пенсії державного службовця на умовах Закону №889, зокрема чоловікам, які досягай пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону №1058, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком в мінімальному розмірі, передбаченого абзацу 1 частини 1 статті 28 Закону №1058, з урахуванням стажу державної служби передбаченого п. 2 Порядку № 622, якщо до набрання чинності Законом № 889 не призначалась пенсія відповідно до Закону №3723, що діяв до 01.05.2016.
Статтею 90 Закону №889-VІІІ передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону №1058. Відповідно до статті 37-1 Закону №3723-ХІІ (в редакції, чинній до 01.01.2015) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Законом України від 28.12.2014 №76-VІІІ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (набрав чинності з 01.01.2015) статтю 37-1 Закону №3723-ХІІ викладено у новій редакції, а саме встановлено, що «умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».
Отож, станом на дату звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії положення статті 37-1 Закону №3723-ХІІ, які встановлювали право особи на перерахунок призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою, та визначали порядок і умови для такого перерахунку, скасовано. Водночас питання щодо перерахунку пенсій державних службовців віднесено до відання Кабінету Міністрів України.
Порядок перерахунку пенсій державних службовців у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України було передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».
Проте з набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка підлягає застосуванню з 01.12.2015, з постанови № 865 виключено пункт 4 (щодо умов перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом №3723-ХІІ), а пункт 5 цієї постанови (щодо форми довідки для перерахунку) змінено.
Таким чином, з 01.12.2015 - початку застосування постанови №1013, якою пункт 4 постанови №865 виключено, а її пункт 5 викладено в іншій редакції, та у зв'язку з набранням у подальшому чинності Законом №889-VІІІ, який інакше врегульовує правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців, пенсії, призначені за статтею 37 Закону №3723-ХІІ, не підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців.
Така позиція відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 21.06.2018 у справі №357/1379/17.
Отже, як вже зазначалось раніше, основним критерієм, який визначає підстави для зарахування періоду роботи особи на посаді державного службовця до стажу, який дає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 закону №3723, є встановлення за займаною посадою відповідного рангу.
Позивач до зави від 18.10.2022 про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону № 889 долучив довідки Харківської митниці: №7.14.22.02/31 від 26.09.2022 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, що має не мешне як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби; №7.14.22.02/32 від 26.09.2022 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), (працівник митниці).
Згідно статті 3 Закону №889 його дія не поширюється, зокрема на осіб рядового і начальницького складу правоохоронних органів та працівників інших органів, яким присвоюються спеціальні звання, якщо інше не передбачено законом.
Відповідно до статті 569 Митного Кодексу України посадовим особам митних органів присвоюються спеціальні звання, тому ці посади не належать до посад віднесених до категорії посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723.
Враховуючи вищезазначене, здійснити перехід на пенсію за віком відповідно до Закону №889 немає можливості, у зв'язку з відсутністю 20 років стажу роботи на посадах віднесених до категорії посад державних службовців.
Аналізуючи вище наведені правові норми та зважаючи на викладені обставини в їх сукупності суд зазначає, що дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 , у переведенні з пенсії за віком відповідно до Закону №1058 на пенсію за віком відповідно до Закону №889 є правомірними та такими, що відповідають законам України, а позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, ЄДРПОУ 14099344), Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Метрополита Андрея, буд. 10, м. Львів, 79016, ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправним та скасуванян рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М.Панов