Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
07 липня 2023 р. справа №520/15008/23
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Григорова Д.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (в порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд.5, Держпром, під.3, пов.2, м.Харків, 61022, код ЄДРПОУ14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо розрахунку довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 в розмірі 52 відсотка від суддівської винагороди судді, якій працює на відповідній посаді;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу роботи, який дає право на отримання щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, строк служби у рядах Радянської армії - 11 місяців 18 днів, а також період роботи, вимога щодо якої була визначена законом та надавала право для призначення на посаду судді - 5 років;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити розрахунок довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 з 08.06.2023р. у розмірі 64 відсотки від суддівської винагороди судді, якій працює на відповідній посаді, з виплатою недоотриманих сум щомісячного грошового утримання.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що Другим апеляційним адміністративним судом надано розрахунок стажу судді, який дає право на відставку та отримання щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 , стаж роботи позивача, що дає право на відставку та отримання щомісячного грошового утримання, становить 27 років 5 місяців 25 днів.
Разом з цим Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області 13.06.2023р. прийнято розпорядження про переведення ОСОБА_1 з 08.06.2023р. з пенсії по інвалідності на отримання довічного грошового утримання судді з урахуванням стажу на посаді судді - 21 рік 6 місяців та 6 днів. Внаслідок цього відповідачем допущені протиправні дії щодо визначення розміру щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у відсотковому значенні пенсійним органом було невірно обраховано показник стажу роботи суддею, внаслідок чого замість призначення відсотку грошового довічного утримання судді відносно суддівської винагороди у розмірі 64%, помилково призначено відсоток грошового довічного утримання судді відносно суддівської винагороди у розмірі 52%.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 19.06.2023р. відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 257 КАС України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Представником Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області було подано відзив на адміністративний позов, у якому останній зазначив, що Управління у спірних правовідносинах діяло згідно чинного законодавства, просив в задоволенні позовних вимог відмовити.
З урахуванням викладеного суд вважає можливим розгляд та вирішення справи на підставі наявних у ній доказів, які є достатніми та належними.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні пенсійного фонду України в Харківській області з 09.12.2014р. та отримував пенсію по інвалідності згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Рішенням Вищої ради правосуддя від 06.06.2023 року №609/0/15-23 ОСОБА_1 звільнено з посади судді Другого апеляційного адміністративного суду у відставку в зв'язку з поданням заяви.
08.06.2023р. ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про переведення з пенсії по інвалідності на щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області позивачу зроблено перерахунок, згідно якого з 08.06.2023р. позивач отримує щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці в розмірі 52% суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді.
Не погоджуючись з протиправними діями відповідача, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Основні засади державної політики у сфері організації судової влади та здійснення правосуддя, що функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів і забезпечує право кожного на справедливий суд, визначені Законом України «Про судоустрій та статус суддів» від 02.06.2016 №1402-VІІІ (далі - Закон №1402-VIII).
Так, частиною першою статті 116 Закону №1402 визначено, що суддя, який має стаж роботі на посаді судді не менше двадцяти років, що визначається відповідно до статті 137 цього Закону, - має право подати заяву про відставку.
В свою чергу, стаття 137 Закону №1402, передбачає, що до стажу роботи на посаді судді зараховується робота на посаді: 1) судді судів України, арбітра (судді) арбітражних суді з України, державного арбітра колишнього Державного арбітражу України, арбітра відомчих арбітражів України, судді Конституційного Суду України; 2) члена Вищої ради правосуддя, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України; 3) судді в судах та арбітрів у державному і відомчому арбітражах колишнього СРСР та республік, що входили до його складу. До стажу роботи на посаді судді також зараховується стаж (досвід) роботи (професійної діяльності), вимога щодо якого визначена законом та надає право для призначення на посаду судді.
Абзац 4 пункту 34 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №1402, визначає, що судді, призначені чи обрані на посаду до набрання чинності цим Законом, зберігають визначення стажу роботи на посаді судді відповідно до законодавства, що діяло на день їх призначення (обрання).
Системний аналіз вказаної норми у її взаємозв'язку з абзацом 4 пункту 34 Розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1402-VIII дає підстави для висновку, що у зв'язку з набранням чинності Законом № 2447-VIII, яким внесено зміни до статті 137 Закону №1402-VIII, суддям додатково до стажу роботи на посаді судді, що дає право на відставку підлягає зарахуванню стаж (досвід) роботи (професійної діяльності), вимога щодо якого визначена законом та надає право для призначення на посаду судді.
Позивача Указом Президента України від 27 листопада 2001 року №1151/2001 призначено строком на п'ять років на посаду судді Господарського суду Харківської області.
На дату призначення позивача на посаду судді, порядок призначення, в тому числі, визначення стажу, який давав право бути призначеним суддею, визначався Законом України від 15.12.1992 №2862-ХІІ «Про статус суддів» (далі - Закон №2862).
Так, частиною шостою статті 7 Закону №2862, передбачалось, що особливі вимоги, необхідні для зайняття посади судді Конституційного Суду України, господарських та військових судів, визначаються Конституцією України, законами України "Про Конституційний Суд України", "Про господарські суди" та іншими законами України.
Відповідно до приписів ст.22 Закону України "Про господарські суди" №1142-ХІІ, в редакції, чинній станом на момент призначення ОСОБА_1 на посаду судді вперше, право на зайняття посади судді господарських судів областей, міст Києва та Севастополя мав громадянин України, який досяг на день призначення 25 років, мав вищу юридичну освіту і стаж роботи за спеціальністю не менше п'яти років.
Так, згідно записів військового квитка НОМЕР_2 позивач проходив військову службу в Харківському ВВКІУ з 01.08.1988р. по 19.07.1989р.
Відповідно до записів трудової книжки ОСОБА_1 НОМЕР_3 від 09.11.1989р. до стажу роботи за спеціальністю, який дав право на призначення позивача суддею господарського суду зараховано періоди роботи з 30.11.1996р. по 30.11.2001р. на посаді на посаді юрисконсульта юридичної групи Харківського військового університету, та який вказано і у Розрахунку стажу судді.
За наведених обставин, зважаючи на приписи частини другої статті 137 Закону №1402, суд дійшов висновку, що до стажу роботи на посаді судді, який надає право на відставку та призначення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці підлягає зарахуванню стаж (досвід) роботи (професійної діяльності) позивача, вимога щодо якого визначена законом та надає право на призначення судді, а саме: 5 років.
Аналогічні за змістом висновки про застосування норм права викладені в постанові Великої Палати Верховного Суду від 30.05.2019 у справі №9901/805/18, постановах Верховного Суду від 08.09.2022 у справі №380/10696/21, від 13.04.2022 у справі №420/1840/20, від 23.06.2022 у справі № 240/21282/20 тощо).
Щодо періоду служби в рядах Радянської Армії, суд зазначає, що частиною другою статті 1 Указу Президента України від 10 липня 1995 року №584/95 «Про додаткові заходи щодо соціального захисту суддів» встановлено, що до стажу роботи, що дає судді право на відставку та одержання щомісячного грошового утримання, за умови роботи на посаді судді не менш як 10 років, зараховується, крім стажу трудової діяльності, визначеного законом, половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах та період проходження строкової військової служби. Аналогічні положення викладено в пункті 3-1 постанови Кабінету Міністрів України від 3 вересня 2005 року № 865 «Про оплату праці та щомісячне грошове утримання суддів».
Відповідно до частини першої статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Враховуючи викладене вище, законодавством, яке діяло на момент набрання чинності Законом №2453-VI, було передбачено право судді на зарахування до стажу, яке дає право на відставку та одержання щомісячного довічного грошового утримання за умови роботи на посаді судді не менше як 10 років, половини строку навчання за денною формою у вищих юридичних навчальних закладах, на юридичних факультетах вищих навчальних закладів та календарного періоду проходження строкової військової служби.
Це підтверджується також положеннями Закону України "Про Вищу раду правосуддя" від 21 грудня 2016 року №1798-VIII, яким були внесені зміни в Закон України "Про судоустрій і статус суддів", зокрема, пункт 34 Прикінцевих та перехідних положень доповнено абзацом четвертим такого змісту: "Судді, призначені чи обрані на посаду до набрання чинності цим Законом, зберігають визначення стажу роботи на посаді судді відповідно до законодавства, що діяло на день їх призначення (обрання)".
Аналогічні висновки щодо застосування норм права висловлені у постанові Верховного Суду від 31 березня 2021 року у справі № 235/7316/16-а.
Так, згідно розрахунку стажу судді, який дає право на відставку та отримання щомісячного довічного грошового утримання Другого апеляційного адміністративного суду, стаж роботи ОСОБА_1 , який дає право на відставку та отримання щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці станом становив 27 роки 05 місяців 25 днів, а саме: військова служба в Харківському ВВКІУ (з 01.08.1988р. по 19.07.1978 року) - 11 місяців 19 днів.
Таким чином, до стажу роботи на посаді судді позивача, що дає право на обчислення розміру довічного грошового утримання судді у відставці, слід врахувати календарний період проходження строкової військової служби (з 01.08.1988р. по 19.07.1978 року) - 11 місяців 19 днів.
Відтак, стаж роботи позивача на посаді судді в загальному розмірі складає 27 роки 05 місяців 25 днів, що дає право на перерахунок ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання судді, згідно з розрахунку стажу судді, який дає право на відставку та отримання щомісячного довічного грошового утримання Другого апеляційного адміністративного суду в розмірі 64% суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді (50 відсотків за 20 років + (2%*7 роки, оскільки за кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді).
Зважаючи на зазначене суд враховує, що стаж роботи на посаді судді, який дає право на відставку та призначення щомісячного довічного грошового утримання, єдиним, обраховується та встановлюється (з'ясовується) Вищою радою правосуддя при розгляді заяви про відставку (прийнятті рішення про звільнення) і застосовується, як для прийняття рішення про відставку, так і для встановлення щомісячного довічного грошового утримання та визначення його розміру.
Аналогічна правова позиція міститься в постановах Верховного Суду у справі №280/715/19, від 08.09.2022 у справі №380/10696/21, 29.06.2022 у справі №620/541/21, від 13.04.2022 у справі №420/1840/21, від 23.06.2022 у справі №420/1987/21, від 23.06.2022 у справі № 400/276/21, від 15.06.2022 у справі №560/1433/1, від 23.06.2022 у справі №620/6422/20, від 15.11.2021 у справі №580/6051/20 тощо.
Таким чином, за результатом розгляду даної справи судом встановлено, що загальний стаж на посаді судді, який дає право позивачу на відставку та призначення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці становить 27 років 05 місяців 25 днів.
З урахуванням викладеного позовні вимоги вбачаються обгрунтованими. Зобов'язання відповідача зарахувати до стажу роботи відповідного періоду, а також здійснити розрахунок довічного грошового утримання відповідає меті щоб спір між сторонами був остаточно вирішений, за відсутності доведення з боку відповідача наявності в нього дискреційних повноважень з означеного питання.
За приписами ч.1 та ч.2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Зважаючи на встановлені у справі обставини, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову.
Оскільки витрат по сплаті судового збору за подання цього позову позивач не здійснив, то відсутні підстави для розподілу судових витрат зі сплати судового збору на підставі статті 139 КАС України.
На підставі викладеного та керуючись статтями 2, 9, 243-246, 291, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо розрахунку довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 в розмірі 52 відсотка від суддівської винагороди судді, якій працює на відповідній посаді.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу роботи, який дає право на отримання щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, строк служби у рядах Радянської армії - 11 місяців 19 днів, а також період роботи, вимога щодо якої була визначена законом та надавала право для призначення на посаду судді - 5 років.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити розрахунок довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 з 08.06.2023р. у розмірі 64 відсотки від суддівської винагороди судді, якій працює на відповідній посаді, з виплатою недоотриманих сум щомісячного грошового утримання.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Д.В. Григоров