06 липня 2023 року м. Рівне №460/9969/23
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Гудими Н.С. за участю секретаря судового засідання Таргоній К.Ю. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник А.В. Мельник,
відповідача: представник В.М. Верба,
розглянувши у підготовчому засіданні адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
до Головного управління Національної поліції в Рівненській області
провизнання протиправним і скасування наказу про притягнення до дисциплінарної відповідальності,
В провадженні Рівненського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Національної поліції в Рівненській області про визнання протиправним та скасування наказу від 15.03.2023 №526 в частині притягнення до дисциплінарної відповідальності та накладення дисциплінарного стягнення у вигляді попередження про неповну службову відповідність.
Ухвалою суду 26.04.2023 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.
Предметом розгляду в даній справі є наказ Головного управління Національної поліції в Рівненській області від 15.03.2023 №526 в частині притягнення ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності та накладення дисциплінарного стягнення у вигляді попередження про неповну службову відповідність.
Так, судом встановлено, що ОСОБА_2 притягнуто до дисциплінарної відповідальності за ненадання грифу секретності двом матеріальним носіям інформації: постанові про здійснення заходу забезпечення безпеки шляхом забезпечення конфіденційності відомостей про особу та протоколу допиту свідка.
Водночас, в ході підготовчого провадження судом з'ясовано, що на даний час згідно з журналом обліку підготовлених документів №48дск, зазначені постанова та протокол мають ступінь секретності "цілком таємно", оскільки за результатами проведеної 27.02.2023 експертної оцінки цих матеріальних носіїв експертною комісією з питань таємниць СУ ГУНП в Рівненській області було вирішено, що відомості, які містяться у вказаних документах відповідають статті 4.1.6 Зводу відомостей, що становлять державну таємницю та мають ступінь секретності "цілком таємно".
Частиною першою статті 1 Закону України «Про державну таємницю» від 21.01.1994 №3855-XII (далі - Закон №3855-XII) визначено, що державна таємниця (далі також - секретна інформація) - вид таємної інформації, що охоплює відомості у сфері оборони, економіки, науки і техніки, зовнішніх відносин, державної безпеки та охорони правопорядку, розголошення яких може завдати шкоди національній безпеці України та які визнані у порядку, встановленому цим Законом, державною таємницею і підлягають охороні державою. В свою чергу, віднесення інформації до державної таємниці - процедура прийняття (державним експертом з питань таємниць) рішення про віднесення категорії відомостей або окремих відомостей до державної таємниці з установленням ступеня їх секретності шляхом обґрунтування та визначення можливої шкоди національній безпеці України у разі розголошення цих відомостей, включенням цієї інформації до Зводу відомостей, що становлять державну таємницю, та з опублікуванням цього Зводу, змін до нього. Засекречування матеріальних носіїв інформації - введення у встановленому законодавством порядку обмежень на поширення та доступ до конкретної секретної інформації шляхом надання відповідного грифу секретності документам, виробам або іншим матеріальним носіям цієї інформації. Гриф секретності - реквізит матеріального носія секретної інформації, що засвідчує ступінь секретності даної інформації. Ступінь секретності ("особливої важливості", "цілком таємно", "таємно") - категорія, яка характеризує важливість секретної інформації, ступінь обмеження доступу до неї та рівень її охорони державою.
Відповідно до ст.18 Закону №3855 з метою охорони державної таємниці впроваджуються: єдині вимоги до виготовлення, користування, збереження, передачі, транспортування та обліку матеріальних носіїв секретної інформації; дозвільний порядок провадження державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями діяльності, пов'язаної з державною таємницею; обмеження оприлюднення, передачі іншій державі або поширення іншим шляхом секретної інформації; обмеження щодо перебування та діяльності в Україні іноземців, осіб без громадянства та іноземних юридичних осіб, їх доступу до державної таємниці, а також розташування і переміщення об'єктів і технічних засобів, що їм належать; особливості здійснення державними органами їх функцій щодо державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій, діяльність яких пов'язана з державною таємницею; режим секретності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій, що провадять діяльність, пов'язану з державною таємницею; спеціальний порядок допуску та доступу громадян до державної таємниці; технічний та криптографічний захисти секретної інформації.
Згідно з ч.1 ст.20 Закону №3855 державні органи, органи місцевого самоврядування підприємства, установи, організації мають право провадити діяльність, пов'язану з державною таємницею, після надання їм Службою безпеки України спеціального дозволу на провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею.
Відповідно до положень ст.22 Закону №3855 залежно від ступеня секретності інформації встановлюються такі форми допуску до державної таємниці, зокрема: форма 2 - для роботи з секретною інформацією, що має ступені секретності "цілком таємно" та "таємно".
Відповідно до ч. 2 ст. 22 Закону № 3855-XII допуск до державної таємниці надається дієздатним громадянам України віком від 18 років, які потребують його за умовами своєї службової, виробничої, наукової чи науково-технічної діяльності або навчання, органами Служби безпеки України після проведення їх перевірки. Порядок надання допуску до державної таємниці визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Частинами першою та третьою ст.242 КАС України закріплено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
З огляду на встановлене, суд дійшов висновку, що при розгляді даної справи з метою повного і всебічного з'ясування усіх обставин є необхідність дослідження доказів, що стали підставою для винесення оскаржуваного позивачем наказу, які містять державну таємницю. Поряд з цим, оцінка таких матеріалів потребує допуску до державної таємниці форми 2 для роботи з секретною інформацією, що має ступені секретності "цілком таємно" та "таємно".
Водночас, головуюча суддя Гудима Н.С. не має спеціального допуску до державної таємниці.
Згідно з службовою запискою керівника апарату Рівненського окружного адміністративного суду від 05.07.2023 інші судді Рівненського окружного адміністративного суду також не мають спеціального дозволу на провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею.
Відповідно до листа Державної судової адміністрації України від 30.06.2023 №99 н/т найбільш територіально наближеним до Рівненського окружного адміністративного суду адміністративним судом, який має можливість розглядати справи, пов'язані з державною таємницею (грифи секретності "цілком таємно", "таємно") є Львівський окружний адміністративний суд.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після задоволення відводів (самовідводів) чи в інших випадках неможливо утворити новий склад суду для розгляду справи.
Згідно з ч.2 ст.29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншому адміністративному суду, що найбільш територіально наближений до цього суду, у випадку, визначеному пунктами 4 і 6 частини першої цієї статті.
Відповідно до ч.6 ч.8 ст.29 КАС України питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.
Водночас, за правилами ч.7 ст.29 КАС України передача справ за підсудністю у випадках, визначених пунктами 4-6 частини першої цієї статті, здійснюється за розпорядженням голови суду.
Враховуючи відсутність в усіх суддів Рівненського окружного адміністративного суду спеціального дозволу на провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею, в зв'язку з чим неможливо утворити новий склад суду для розгляду справи (п.4 ч.1 ст. 29 КАС України), суд вважає за необхідне адміністративну справу №460/9969/23 передати голові Рівненського окружного адміністративного суду для видання розпорядження про передачу даної справи за підсудністю до Львівського окружного адміністративного суду.
Керуючись статтями 29, 241, 248, 256, 294, 295 КАС України, суд
Адміністративну справу №460/8747/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Рівненській області про визнання протиправним та скасування наказу від 15.03.2023 №526 в частині притягнення до дисциплінарної відповідальності та накладення дисциплінарного стягнення у вигляді попередження про неповну службову відповідність - передати голові Рівненського окружного адміністративного суду для видання розпорядження про передачу даної адміністративної справи за підсудністю до Львівського окружного адміністративного суду.
Ухвала не оскаржується та набирає законної сили негайно після її проголошення.
Повний текст ухвали складений 06 липня 2023 року.
Суддя Н.С. Гудима