Рішення від 05.07.2023 по справі 440/2696/23

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 липня 2023 року м. ПолтаваСправа № 440/2696/23

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Головка А.Б.,

за участю:

секретаря судового засідання - Накісько Т.А.,

прокурора - Лисенко Н.М.,

представника відповідача - Бурби К.В.,

представника третьої особи - Буряка Д.М.

розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Полтавської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Державної інспекції архітектури та містобудування України до Управління з питань містобудування та архітектури виконавчого комітету Полтавської міської ради, третя особа: ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування наказу.

ВСТАНОВИВ:

Позивач Полтавська обласна прокуратура в інтересах держави в особі Державної інспекції архітектури та містобудування України звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління з питань містобудування та архітектури виконавчого комітету Полтавської міської ради, третя особа: ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування наказу Управління з питань містобудування та архітектури виконавчого комітету Полтавської міської ради від 05.03.2020 року № 60 "Про затвердження містобудівних умов та обмежень по вул. Миколи Дмитрієва, 6 в м. Полтаві".

В обґрунтування позовних вимог зазначав, що Полтавською обласною прокуратурою за результатами опрацювання відомостей із відкритих джерел, даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, розгляду звернення ОСОБА_2 щодо законності будівництва по АДРЕСА_1 встановлено порушення вимог містобудівного законодавства у діяльності Управління з питань містобудування та архітектури виконавчого комітету Полтавської міської ради. Вважає, що наказу Управління з питань містобудування та архітектури виконавчого комітету Полтавської міської ради від 05.03.2020 року № 60 "Про затвердження містобудівних умов та обмежень по вул. Миколи Дмитрієва, 6 в м. Полтаві" прийнято з порушенням вимог Законів України "Про регулювання містобудівної діяльності", "Про основи містобудування", "Про землеустрій".

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 27.03.2023 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/2696/23 за позовом Полтавської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Державної інспекції архітектури та містобудування України до Управління з питань містобудування та архітектури Виконавчого комітету Полтавської міської ради, третя особа: ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування наказу; справу ухвалено розглядати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання.

14.04.2023 року від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просив суд відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування відзиву зазначав, що в позовній заяві прокурором належно не обґрунтовано причини, які перешкоджають захисту інтересів держави належним суб'єктом. Звертав увагу, що протягом дії воєнного стану правових для здійснення заходів державного нагляду (контролю) не вбачається.

19.04.2023 року прокурором подана до суду відповідь на відзив, у якій він зазначав, що відповідно до ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» Полтавською обласною прокуратурою направлено листа до Державної інспекції архітектури та містобудування України від 18.01.23 № 15/2-29 вих -23 про встановлені прокурором порушення інтересів держави у зв'язку із видачею містобудівних умов і обмежень для нового будівництва громадської будівлі (лікувально - діагностичний центр) по АДРЕСА_1 , без дотримання намірів забудови земельної ділянки та в порушення її цільового призначення. Листом від 08.02.23 № 872/34/13-23 Державна інспекція архітектури та містобудування України повідомила, що протягом дії воєнного стану правових підстав для здійснення заходів державного нагляду (контролю) не вбачається. Враховуючи, що Державна інспекція архітектури та містобудування України не звернулась з відповідним позовом після отримання повідомлення від органу прокуратури про порушення законодавства у сфері містобудівної діяльності, прокурор вважає, що наявні підстави для захисту інтересів держави, які безумовно зобов'язують здійснити відповідні заходи прокурорського реагування саме в судовому порядку.

04.05.2023 року від представника Державної інспекції архітектури та містобудування України надійшли пояснення, яких він зазначив, що Полтавська обласна прокуратура правомірно звернулася до суду, оскільки станом на момент подання позовної заяви до суду у ДІАМ на час дії правового режиму воєнного стану припинено здійснення заходів державного нагляду (контролю).

16.05.2023 року від представника третьої особи надійшли пояснення, в яких він зазначав, що житловий будинок та "Нове будівництво громадської будівлі (лікувально - діагностичний центр) по вул. Миколи Дмитрієва, 6 в м. Полтаві", що розташовані на земельній ділянці, яка орендується для експлуатації та обслуговування нежитлового приміщення (лікувально - діагностичного центру) не позбавляє його права та не порушує чинне законодавство України для отримання дозвільних документів. Нове будівництво не належить до меж історичних ареалів населених місць та не створює загрозу інтересам мешканців житлового будинку, яким він є одноособово.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 25.05.2023 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

В судовому засіданні прокурор позовні вимог підтримав, а представники відповідача та третьої особи заперечували задоволення позовних вимог з підстав, зазначених у заявах по суті справи.

Суд, заслухавши вступне слово учасників справи, дослідивши письмові докази, встановив наступні обставини справи.

21.02.2020 року ОСОБА_1 звернувся до виконавчого комітету Полтавської міської ради із заявою про надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки по об'єкту будівництва: "Нове будівництво громадської будівлі (лікувально - діагностичний центр) по АДРЕСА_1 . Додатками до заяви зазначені: - містобудівний розрахунок з техніко - економічними показниками "Нове будівництво громадської будівлі (лікувально - діагностичний центр) по АДРЕСА_1 ; - витяг з Державного земельного кадастру; - витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

05.03.2020 року Управлінням з питань містобудування та архітектури виконавчого комітету Полтавської міської ради винесений наказ № 60 "Про затвердження містобудівних умов та обмежень по вул. Миколи Дмитрієва, 6 в м. Полтаві".

Прокурор не погодився із законністю наказу Управління з питань містобудування та архітектури виконавчого комітету Полтавської міської ради від 05.03.2020 року № 60 "Про затвердження містобудівних умов та обмежень по вул. Миколи Дмитрієва, 6 в м. Полтаві" та оскаржив його до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно статті 1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (далі - містобудівні умови та обмеження) - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.

Відповідно до положень статті 26 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" забудова територій здійснюється шляхом розміщення об'єктів будівництва.

Суб'єкти містобудування зобов'язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об'єктів.

Виконавчий орган сільської, селищної, міської ради вживає заходів щодо організації комплексної забудови територій відповідно до вимог цього Закону.

Право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.

Проектування та будівництво об'єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку: 1) отримання замовником або проектувальником вихідних даних; 2) розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи; 3) затвердження проектної документації; 4) виконання підготовчих та будівельних робіт; 5) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів; 6) реєстрація права власності на об'єкт містобудування.

Частиною 3 статті 29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" передбачено, що містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на підставі містобудівної документації на місцевому рівні на безоплатній основі за заявою замовника (із зазначенням кадастрового номера земельної ділянки), до якої додаються: 1) копія документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або копія договору суперфіцію - у разі, якщо речове право на земельну ділянку не зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно; 2) копія документа, що посвідчує право власності на об'єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці - у разі, якщо право власності на об'єкт нерухомого майна не зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, або згода його власника, засвідчена в установленому законодавством порядку (у разі здійснення реконструкції або реставрації); 3) викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000.

Інформацію про речове право на земельну ділянку, право власності на об'єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці, відомості з Державного земельного кадастру уповноважені органи містобудування та архітектури отримують відповідно до частини восьмої статті 9 Закону України "Про адміністративні послуги".

Для отримання містобудівних умов та обмежень до заяви замовник також додає містобудівний розрахунок, що визначає інвестиційні наміри замовника, який складається у довільній формі з доступною та стислою інформацією про основні параметри об'єкта будівництва.

Цей перелік документів для надання містобудівних умов та обмежень є вичерпним.

Таким чином, містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки це документ, який приймається уповноваженим державою органом за результатом розгляду заяви, або за наявності підстав приймається рішення про відмову у їх наданні.

Внесення змін до містобудівних умов та обмежень може здійснювати орган, що їх надав за заявою замовника, або за рішенням суду.

Згідно частини 1 статті 31 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" проектна документація на будівництво об'єктів розробляється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, з урахуванням вимог містобудівної документації та вихідних даних і дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил та затверджується замовником.

Згідно частини 2 статті 24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" забудова земельної ділянки здійснюється в межах її цільового призначення, встановленого відповідно до законодавства.

Матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_1 є власником нежитлового приміщення площею 48,7 кв.м. в житловому будинку за адресою: АДРЕСА_1 .

Рішенням двадцять восьмої сесії сьомого скликання Полтавської міської ради від 29.11.2019 затверджено технічну документацію із землеустрою на земельну ділянку з кадастровим номером 5310137000:15:012:0211 площею 0,2139 га за адресою: АДРЕСА_1 . Встановлено право користування на земельну ділянку відповідно до частки, визначеної проектом розподілу територій та передано ОСОБА_1 в оренду строком на 5 років земельну ділянку площею 0,0401 га для експлуатації та обслуговування нежитлових приміщень (лікувально - діагностичний центр).

26.11.2019 року між Полтавською міською радою (орендодавець) та громадянином ОСОБА_1 (орендар) укладений договір оренди землі, яким орендодавець надає, а орендар приймає в оренду земельну ділянку для експлуатації та обслуговування нежитлових приміщень (лікувально - діагностичний центр), яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

21.02.2020 року ОСОБА_1 звернувся до виконавчого комітету Полтавської міської ради із заявою про надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки по об'єкту будівництва: "Нове будівництво громадської будівлі (лікувально - діагностичний центр) по АДРЕСА_1 . Додатками до заяви зазначені: - містобудівний розрахунок з техніко - економічними показниками "Нове будівництво громадської будівлі (лікувально - діагностичний центр) по АДРЕСА_1 ; - витяг з Державного земельного кадастру; - витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Згідно частини 1 статті 16 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.

Містобудівна документація на місцевому рівні розробляється з урахуванням даних державного земельного кадастру на актуалізованій картографічній основі в цифровій формі як просторово орієнтована інформація в державній системі координат на паперових і електронних носіях.

Згідно з планом зонування територій міста Полтави земельна ділянка з кадастровим номером 5310137000:15:012:0211 знаходиться в зоні змішаної забудови Ж-5 (забудова території одно-, дво-, трьохповерховими будівлями різних типів).

В порушення Плану зонування територій міста Полтави містобудівними умовами та обмеженнями по АДРЕСА_1 , окрім надання дозволу на здійснення будівництва впритул до двоповерхової житлової будівлі, передбачено значно вищу гранично допустиму висоту будинку до 25 м., що не відповідає встановленим обмеженням щодо території забудови.

Згідно містобудівних умов та обмежень по АДРЕСА_1 максимально допустимий відсоток забудови земельної ділянки складає 35%.

Проте, відповідачем неправомірно розрахований та встановлений у містобудівних умовах і обмеженнях максимально допустимий відсоток забудови земельної ділянки площею 2139 кв.м. - 35% при створенні нового об'єкту будівництва лікувально - діагностичного центру площею забудови 400 кв.м., оскільки фактично наміри забудови площі земельної ділянки, наданої у користування ОСОБА_1 , дорівнюють 100%.

Крім того, відповідач приймаючи спірний наказ не врахував, що земельну ділянку передано в оренду виключно для експлуатації та обслуговування вже наявного нежитлового приміщення в багатоквартирному житловому будинку, а не для здійснення нового будівництва громадської будівлі поряд з наявним житловим будинком.

Таким чином, наміри забудови ОСОБА_1 не відповідають меті виділення йому земельної ділянки в оренду (для обслуговування існуючих будівель).

Згідно частини 4 статті 29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" підставами для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень є: 1) неподання визначених частиною третьою цієї статті документів, необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень; 2) виявлення недостовірних відомостей у документах, що посвідчують право власності чи користування земельною ділянкою, або у документах, що посвідчують право власності на об'єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці; 3) невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що наказ Управління з питань містобудування та архітектури виконавчого комітету Полтавської міської ради від 05.03.2020 року № 60 "Про затвердження містобудівних умов та обмежень по вул. Миколи Дмитрієва, 6 в м. Полтаві" є незаконним, а тому підлягає скасуванню.

Таким чином, позовні вимоги Полтавської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Державної інспекції архітектури та містобудування України підлягають задоволенню.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Полтавської обласної прокуратури (вул. 1100-річчя Полтави, 7, м. Полтава, 36000; код ЄДРПОУ 02910060) в інтересах держави в особі Державної інспекції архітектури та містобудування України (б. Лесі Українки, 26, м. Київ, 01133; код ЄДРПОУ 44245840) до Управління з питань містобудування та архітектури виконавчого комітету Полтавської міської ради (вул. Соборності, 36, м. Полтава, 36000; код ЄДРПОУ 02498808), третя особа: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) про визнання протиправним та скасування наказу задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати наказ Управління з питань містобудування та архітектури виконавчого комітету Полтавської міської ради від 05.03.2020 року № 60 "Про затвердження містобудівних умов та обмежень по вул. Миколи Дмитрієва, 6 в м. Полтаві".

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 07 липня 2023 року.

Головуючий суддя А.Б. Головко