05 липня 2023 року Справа № 160/8325/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Калугіної Н.Є., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- визнати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, яке викладене в листі №12629-8040/В-01/8-0400/23 від 30 березня 2023 року щодо відмови у переведенні ОСОБА_1 з одного виду пенсії на інший, а саме з пенсії по інвалідності на пенсію, яка призначається у відповідності до вимог ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - протиправним та скасувати дане рішення, зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести переведення ОСОБА_1 з одного виду пенсії на інший, а саме з пенсії по інвалідності на пенсію, яка призначається у відповідності до вимог ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з дня звернення з заявою про переведення з одного виду пенсії на інший, тобто з 01 березня 2023 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що протиправні дії пенсійного органу порушують право позивача на пенсійне забезпечення. Також зазначив, що є інвалідом 3 групи у зв'язку з професійним захворюванням та з 31 серпня 2015 року, знаходиться на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області отримуючи пенсію по інвалідності, відповідно до вимог ст. 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». У зв'язку з незгодою щодо обчислення пільгового стажу роботи, так як при належному підрахуванні даного пільгового стажу за Списком №1 мав право на отримання пенсії за віком, відповідно до вимог ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», 01 березня 2023 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою про переведення з одного виду пенсії на інший. Рішенням відповідача, яке було викладене в листі №12629-8040/В-01/8-0400/23 від 30 березня 2023 року у перерахуванні пільгового стажу роботи за Списком №1 та, відповідно, у переведенні з одного виду пенсії на інший, а саме з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, відповідно до вимог ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відмовлено у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.05.2023 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за правилами ст. 263 КАС України.
Роз'яснено відповідачу про необхідність подати до суду відзив на позов, а також всі письмові та електронні докази - у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання зазначеної ухвали, дотримуючись, вимог ст. 162 КАС України.
Витребувано від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, у термін, що встановлений для подачі відзиву на позовну заяву, засвідчені належним чином копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 .
Відповідач у наданому відзиві проти позовних вимог заперечував та зазначив, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області від 27.09.2022 №18782/03-16 про відмову у призначенні пенсії незалежно від віку, у зв'язку з відсутністю 25 років стажу за переліком Списку робіт і професій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 № 202. У подальшому 01.03.2023 позивач звертається до територіального органу Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсії. Листом від 30.03.2023 № 12629-8040/В-01/8-0400/23, відповідно до Закону України “Про звернення громадян” надано відповідь та повідомлено що відсутнє право на переведення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». З огляду на викладене, безпідставним є факт оскарження рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, у зв'язку з наявністю рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області. Також, зазначив, що позивач в позовній заяві просить перевести з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», проте не ставить питання щодо зарахування стажу.
Крім того, відповідачем надано до суду копії матеріалів пенсійної справи позивача.
Згідно ч. 3, 4 ст. 263 КАС України, справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
У справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
З урахуванням встановленого судом 15-денного строку для надання відзиву на позовну заяву та витребуваних доказів, а також перебування судді Калугіної Н.Є., згідно довідки від 03.07.2023 № 110 Дніпропетровського окружного адміністративного суду, у щорічній відпустці, справу розглянуто із дотриманням розумного строку.
Суд, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та з 18.05.2015 отримує пенсію по інвалідності (третя група, трудокаліцтво/профзахворювання згідно акту від 21.07.2015).
Позивач 19.09.2022 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про проведення перерахунку пенсії щодо переходу на інший вид пенсії - за віком на пільгових умовах, відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області від 27.09.2022 №18782/03-16 про відмову у призначенні пенсії незалежно від віку, у зв'язку з відсутністю 25 років стажу за переліком Списку робіт і професій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 № 202.
Так, 01.03.2023 позивач повторно звернувся до відповідача із аналогічною заявою із проханням зарахувати до пільгового стажу роботи на посаді гірника очисного вибою час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням та врахуванні при призначенні пенсії роз'яснень Міністерства соціального забезпечення України № 8 від 20 січня 1992 року "Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 ЗУ "Про пенсійне забезпечення".
Листом від 30.03.2023 № 12629-8040/В-01/8-0400/23 відповідачем повідомлено, що позивачу на звернення від 19.09.2022 вже було відмовлено у перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.
Пільговий стаж роботи підтверджено довідкою № 330 від 19.09.2022, яка видана ПАТ “Суха Балка”, за період роботи з 14.01.2002 по 18.09.2015 та складає:
- на підземних і відкритих гірничих роботах - 0 років 4 місяць 19 днів;
- на провідних професіях - 9 років 1 місяць 11 днів;
- за Списком №1 - 3 роки 9 місяців 11 днів.
До пільгового стажу за Списком №1 не зараховано період роботи з 02.08.2005 по 26.12.2005, оскільки це період роботи між закінченням терміну дії результатів атестації робочих місць на підприємстві.
Враховуючи вищевикладене, право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 , відсутнє.
Страховий стаж врахований по 18.09.2015 складає: 13 років 8 місяців 06 днів (в тому числі, робота за Списком №1: 13 років).
Не погоджуючись з вказаним, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд виходить з наступного.
Згідно частини 1 статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закріплюючи на конституційному рівні право на соціальний захист кожного громадянина, без будь-яких винятків, держава реалізує положення статті 24 Конституції України, відповідно до якої громадяни мають рівні конституційні права і не може бути обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону № 1058-ІV, право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Частиною 4 статті 24 Закону № 1058-ІV визначено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
У відповідності до пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-ІV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
Відповідно до частини першої статті 114 Закону № 1058-IV, право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-ІV, працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
Аналогічні положення містить ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України, виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
За правилами статті 44 Закону № 1058-IV, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина 5 статті 45 Закону № 1058-IV).
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій урегульовано «Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 (далі - Порядок № 22-1).
Пунктом 4.1. Порядку № 22-1 встановлено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).
Згідно з абзацом першим пункту 1.1 розділу I "Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії вказаного Порядку, заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).
Підпунктом 2 пункту 2.1 розділу II "Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший" Порядку № 22-1 встановлено, до заяви про призначення пенсії за віком додаються, у тому числі, документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За періоди роботи після впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (далі - персоніфікований облік) орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення (далі - індивідуальні відомості про застраховану особу).
Частиною 4 статті 24 Закону № 1058-ІV визначено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
За приписами статті 62 Закону України “Про пенсійне забезпечення” №1788-XII від 05.11.1991 (зі змінами) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Також, відповідно до ст. 48 Кодексу законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
До трудової книжки заносяться відомості про роботу, заохочення та нагороди за успіхи в роботі на підприємстві, в установі, організації; відомості про стягнення до неї не заносяться.
Так, відповідно до записів трудової книжки позивача серії НОМЕР_1 , останній працював у наступні періоди:
- 14.01.2002 прийнято на шахту «Ювілейна» підземним гірником 2 розряду з повним робочим днем в підземних умовах;
- 27.03.2002 переведено підземним дробильником 4 розряду з повним робочим днем в підземних умовах там же;
- 02.06.2006 переведено на дільницю № 6 підземним гірником 1 розряду з повним робочим днем в підземних умовах там же;
- 08.08.2006 переведено гірником очисного вибою 3 розряду з повним робочим днем в підземних умовах там же;
- 17.06.2009 переведено підземним гірником очисного вибою 4 розряду з повним робочим днем в підземних умовах там же;
- 16.07.2013 переведено гірником очисного вибою 5 розряду з повним робочим днем в підземних умовах там же;
- 18.09.2015 звільнено за станом здоров'я, що перешкоджає роботі п. 2 ст. 40 КЗпП України.
Згідно з п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (далі - Порядок №637), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 3 Порядку №637 передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Відповідно до п. 20 Порядку №637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій.
Разом з цим, відповідно до наданої позивачем довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 19.09.2022 № 330, виданої ПАТ «Суха Балка», позивач працював повний робочий день в ПАТ «Суха Балка» на підземних роботах з видобутку руди та інших корисних копалин з вмістом/у тому числі у вміщующих породах/двоокису кремнію 10 відсотків і більше за професіями:
- з 14.01.2002 по 26.03.2002 - гірник підземний шахти «Ювілейна», що передбачено: частиною 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», розділ II Постанови КМУ від 31.03.1994 № 202; 00 років, 02 міс., 13 дн.;
- з 27.03.2002 по І5.01.2003 - дробильник підземний шахти «Ювілейна», що передбачено : Списком № 1 , розділ 1 , підрозділ 1, пункт а, позиція 1010100а Постанова КМУ № 162 від 11.03.1994, статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”;
- з 16.01.2003 по 01.06.2006 - дробильник підземний шахти «Ювілейна», що передбачено: Списком № 1 , розділ 1 , підрозділ 1, позиція 1.1а Постанова КМУ № 36 від 16.01.2003р. та статтею 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”;
За період: з 27.03.2002 по 01.06.2006 - 04 років, 02 міс., 05 днів.
- з 02.06.2006 по 07.08.2006 - гірник підземний шахти «Ювілейна», що передбачено: частиною 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», розділ II Постанови КМУ від 31.03.1994 р. № 202.
За період: з 02.06.2006р. по 07.08.2006р. - 00років., 02 міс., 06 дн.
- 3 08.08.2006 по 18.09.2015 - гірник очисного вибою шахти «Ювілейна», що передбачено: частиною 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (провідні професії);
За період: з 08.08.2006р. по 18.09.2015р. - 09 років., 01 міс., 11 дн.
Підстава видачі довідки: особова картка № 470 від 14.01.2002 р. накази з кадрових питань. Атестація робочих місць: наказ № 629 від 02.08.2000 р., по ПрАТ «СУХА БАЛКА».
Суд наголошує, що вказана довідка містить конкретні відомості визначені Порядком №637 щодо періодів роботи позивача, професій, посад, характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи, первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видано зазначену довідку.
Відповідно до розділу II Постанови Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 №202 "Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років» (далі - Список № 202), право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, мають гірники підземні зайняті на підземних гірничих роботах в рудниках для видобутку руд та інших корисних копалин з вмістом (в тому числі і у вміщуючих породах) двоокису кремнію 10 відсотків і більше або за наявності газодинамічних явищ, гірничих ударів.
Як встановлено вище, позивач, у періоди з 14.01.2002 по 26.03.2002 та з 02.06.2006 по 07.08.2006 працював повний робочий день на підземних роботах з видобутку руди та інших корисних копалин з вмістом/у тому числі у вміщующих породах/ двоокису кремнію 10 відсотків і більше за професією - гірник підземний.
Крім того, посада гірника очисного вибою, яку позивач обіймав з 08.08.2006 по 18.09.2015, відноситься до провідних професій, згідно ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-IV.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач має право на зарахування вказаних періодів роботи до його пільгового стажу згідно з частиною 3 статті 114 Закону № 1058-IV.
Щодо зарахування часу перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах у період з 19.09.2015 (після звільнення) по 01.03.2023 (день звернення до пенсійного фонду із заявою), суд виходить з наступного.
Згідно з частиною 4 статті 9 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 року № 2694-XII, час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і в пільгових розмірах у порядку, встановленому законом.
Відповідно до частини 5 статті 56 Закону № 1788-XII, час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах .
Такий же порядок зарахування часу перебування на інвалідності внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання передбачений і пунктом 4 частини 1 статті 24 Закону № 1058-IV, відповідно до якого час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до страхового стажу для призначення пенсії за віком, а також до страхового стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.
Таким чином, частина 1 статті 24 Закону № 1058-IV містить пряму вказівку на зарахування часу перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.
Період перебування позивача на інвалідності (3 група) у зв'язку із професійним захворюванням підтверджується довідкою МСЕК серії 12 AAВ № 130473 та пенсійним посвідченням № НОМЕР_2 серії ААМ.
Також, відповідно до акту розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання від 24.07.2015, професійне захворювання позивача виникло на роботі в підземних умовах шахти «Ювілейна» підземним гірником очисного забою.
Таким чином, з огляду на викладене та перебування позивача перед звільненням на посаді гірника очисного вибою, яка є професією пов'язаною зі шкідливими умовами, та відноситься до пільгового стажу, суд дійшов висновку, що час перебування позивача на інвалідності з 19.09.2015 (після звільнення) по 01.03.2023 (день звернення до пенсійного фонду із заявою) підлягає зарахуванню до пільгового стажу позивача.
Щодо врахування роз'яснень Міністерства соціального забезпечення України № 8 від 20 січня 1992 року "Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 ЗУ "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до Роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбаченим статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», працівникам, зайнятим на підземних роботах та у металургії, які мають не менше 10 років стажу роботи, що дає право на пенсію незалежно від віку відповідно до статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», але не відпрацювали повного стажу, передбаченого зазначеною статтею, пенсія незалежно від віку може призначатися при наявності не менше 25 років стажу підземної роботи та роботи у металургії із зарахуванням до стажу: кожного повного року роботи гірничим очисного забою, прохідником, забійником на відбійних молотках, машиністом гірничих виємочних машин, сталеваром, горновим, агломератником, вальцювальником гарячого прокату за 1 рік 3 місяці; кожного повного року роботи, передбаченої у відповідних розділах списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення, - за 9 місяців.
Відповідно до листа від 30.03.2023 № 12629-8040/В-01/8-0400/23 відповідачем зазначено, що пільговий стаж роботи позивача складає:
- на підземних і відкритих гірничих роботах - 0 років 4 місяць 19 днів;
- на провідних професіях - 9 років 1 місяць 11 днів;
- за Списком №1 - 3 роки 9 місяців 11 днів.
Страховий стаж врахований по 18.09.2015 складає: 13 років 8 місяців 06 днів (в тому числі, робота за Списком №1: 13 років).
Тобто, при визначенні розміру пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії за віком у відповідності до положень ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідачем правила, встановлені в Роз'ясненні Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8, не застосовувались.
Суд наголошує, що роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України №8 від 20 січня 1992 року "Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 ЗУ "Про пенсійне забезпечення" може бути застосовано при призначенні пенсії позивачу за частиною 1 статті 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (аналогічні положення містить ч. 3 ст. 114 Закону № 1058) в частині додаткового зарахування періоду роботи за провідними професіями за кожний повний рік роботи за провідною професією додатково зарахувавши три місяці, а також зарахування кожного повного року роботи, передбаченої у відповідних розділах списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення за 9 місяців.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, пільговий стаж позивача становить більше 10 років в умовах підземних робіт, а тому в даному випадку можуть бути застосовані положення роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України №8 від 20 січня 1992 року.
Так, час перебування позивача на посаді гірника очисного вибою з повним робочим днем під землею та час перебування на інвалідності (з 08.08.2006 по 01.03.2023) підлягає додатковому зарахуванню за кожний повний рік роботи за провідною професією за 01 рік 03 місяці.
Тобто, саме по 3 місяці на кожен повний рік роботи гірничим очисного вибою має додаватися до пільгового стажу.
Окремо слід зазначити, що період роботи позивача повний робочий день на посаді дробильника підземного з 27.03.2002 по 01.06.2006 серед вичерпного переліку визначених Постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 № 202 робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку, не передбачено.
Разом з цим, вказана посада передбачена Списками № 1 затвердженими постановами Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162 та від 16.01.03 № 36 та з урахуванням вказаних роз'яснень щодо можливості зарахування працівникам, зайнятим на підземних роботах та у металургії, які мають не менше 10 років стажу роботи, що дає право на пенсію незалежно від віку відповідно до статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», але не відпрацювали повного стажу, передбаченого зазначеною статтею, пенсія незалежно від віку може призначатися при наявності не менше 25 років стажу підземної роботи та роботи у металургії із зарахуванням до стажу: кожного повного року роботи, передбаченої у відповідних розділах списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення, - за 9 місяців, період роботи позивача з 27.03.2002 по 01.06.2006 підлягає також зарахуванню до пільгового стажу позивача із розрахунку кожен рік такої роботи за 9 місяців.
З урахуванням зазначеного суд вважає, що Роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України № 8 від 20 січня 1992 року «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбаченим статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» має бути враховано при зарахуванні пільгового стажу позивача.
Частиною 3 статті 45 Закону № 1058-IV передбачено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
За приписами частини 5 статті 45 Закону № 1058-IV, документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Відповідно до пункту 4.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку), поновлення пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 25.11.2005 року № 22-1, орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3). Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Пунктом 4.3 Порядку №22-1 визначено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Таким чином, у разі звернення особи до пенсійного органу із заявою про призначення (перерахунок, переведення) пенсії, останній зобов'язаний розглянути подану заяву та прийняти відповідне рішення.
Суд дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що лист від 30.03.2023 № 12629-8040/В-01/8-0400/23 є за своїм змістом рішенням про відмову позивачу у переведенні на інший вид пенсію на пільгових умовах.
Щодо вимог зобов'язального характеру про переведення з одного виду пенсії на інший, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ст. 3 Конституції України, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав людини є головним обов'язком держави.
Відповідно до статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Україною Законом №475/97-ВР від 17.07.1997, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Статтею 58 Закону №1058 визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.
Згідно з п.п.3 п. 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, яке затверджене постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2 та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за №40/26485, Управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства.
Таким чином, обираючи належний спосіб захисту порушених прав позивача суд враховує, що у силу статті 58 Закону №1058-IV Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії, а відтак вимога позивача про зобов'язання відповідача перевести з одного виду пенсії на інший не підлягає задоволенню.
Таким чином, з урахуванням вищенаведених висновків та ефективності захисту прав позивача, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги позивача в такий спосіб - визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, оформлене листом № 12629-8040/В-01/8-0400/23 від 30 березня 2023 року, щодо відмови у переведенні ОСОБА_1 з одного виду пенсії на інший, а саме з пенсії по інвалідності на пенсію, відповідно до вимог ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 01 березня 2023 року про перехід з одного виду пенсії на інший, а саме з пенсії по інвалідності на пенсію, відповідно до вимог ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням висновків суду.
Частиною 2 ст. 2 КАС України, передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що наявні правові підстави для часткового задоволення позову.
Розподіл судових витрат здійснити відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. 2, 5, 14, 241-246, 255, 263, 295 КАС України суд, -
Адміністративний позов - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, оформлене листом № 12629-8040/В-01/8-0400/23 від 30 березня 2023 року, щодо відмови у переведенні ОСОБА_1 з одного виду пенсії на інший, а саме з пенсії по інвалідності на пенсію, відповідно до вимог ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) від 01 березня 2023 року про перехід з одного виду пенсії на інший, а саме з пенсії по інвалідності на пенсію, відповідно до вимог ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням висновків суду.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) суму сплаченого судового збору у розмірі 1073,60 грн (одна тисяча сімдесят три гривні 60 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складено 05 липня 2023 року.
Суддя Н.Є. Калугіна