03 липня 2023 року Справа № 160/8794/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Врони О. В.
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної митної служби України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом до Державної митної служби України, в якому просить:
- визнати протиправними дії Державної митної служби України щодо відмови фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 в пропуску через митний кордон України міжнародних поштових відправлень №RJ065282932UA, №RJ065282844UA, №RJ065252096UA з протигазами ГП-5 (в тому числі у комплекті з шолом-маска типу ШМ та протигазова коробка типу ГП, що були виготовлені в 1975-1986 роках);
- зобов'язати Державну митну службу України здійснити митне оформлення міжнародних поштових відправлень №RJ065282932UA, №RJ065282844UA, №RJ065252096UA з протигазами ГП-5 (в тому числі у комплекті з шолом-маска типу ШМ та протигазова коробка типу ГП, що були виготовлені в 1975-1986 роках), відправником яких є фізична особа-підприємець ОСОБА_1 .
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що при пересиланні міжнародних поштових відправлень, до яких були додані комплекти протигазів ГП-5 до кожного відправлення було додано протокол випробувань, відповідно до якого протигази ГП-5 не відповідають вимогам Технічного регламенту засобів індивідуального захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.2008 №761 і Технічного опису і інструкції по експлуатації №Г10-1033-71». Вказані вироби вважає позивач не відносяться до товарів подвійного використання та (або) товарів військового призначення, натомість, відповідачем міжнародні поштові відправлення повернуті відправнику у зв'язку з відсутністю дозвільних документів Держекспртконтролю.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.05.2023 року відкрито провадження у справі №160/8794/23, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Відповідно до ч.6 ст.12, ч.1, 2 ст. 257, ч.1 ст.260 Кодексу адміністративного судочинства України зазначена справа є справою незначної складності та розглядається за правилами спрощеного позовного провадження. Питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження.
Згідно з ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
22.05.2023 через систему «Електронний суд» від Державної митної служби України отримано відзив на позовну заяву.
Відповідач зазначає, що Єдиний список товарів подвійного використання (далі - Єдиний список), наведено у додатку до Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів подвійного використання (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.01.2004 №86.
Список товарів військового призначення, міжнародні передачі яких підлягають державному контролю (далі - Список товарів військового призначення), наведено у додатку до Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 №1807.
З технічної примітки 1 до позиції 1А004 Єдиного списку вбачається, що позиція 1А004 Єдиного списку включає (підлягає державному експортному контролю) навіть те захисне обладнання та компоненти, які використовуються у цивільних галузях промисловості.
Щодо здійснення митного оформлення відповідно до митного режиму «експорт» протигазів військового використання, відповідач вказує наступне.
Згідно з позицією «ML7.f» Списку товарів військового призначення державному контролю підлягає обладнання для захисту або знезараження, спеціально призначене або модифіковане для військового використання, компоненти, а також обладнання, призначене або модифіковане для захисту від матеріалів, що контролюються згідно з позиціями «ML7.a», «ML7.b» або «ML7.d», та спеціально призначені для нього компоненти; 2) обладнання, призначене або модифіковане для знезараження об'єктів, забруднених матеріалами, що підлягають контролю згідно з позицією «ML7.a» або «ML7.b» та спеціально призначені для нього компоненти; 3) хімічні суміші, спеціально розроблені/складені для знезараження об'єктів, які забруднені матеріалами, що підлягають контролю згідно з позицією «ML7.a» або «ML7.b».
Експорт товарів, наведених у позиції «ML7.f» Списку товарів військового призначення, здійснюється за наявності дозвільних документів Державної служби експортного контролю України. Позивач посилається на особливу примітку до позиції «ML7.f», відповідно до якої стосовно цивільних протигазів і обладнання для захисту та знезараження необхідно враховувати також позицію 1.А.4 Списку товарів подвійного використання, що можуть бути використані у створенні звичайних видів озброєнь, військової чи спеціальної техніки, який наведено у додатку 1 до Порядку. При цьому додаток 1 до Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів подвійного використання, до якого наведено зазначений Список, виключено у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 11.01.2018 №1 «Про внесення змін до Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів подвійного використання».
Відповідач звертає увагу на необхідність проведення експертизи відповідно до Положення про порядок проведення експертизи в галузі державного експортного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.07.1997 №767.
Протокол випробувань від 08.04.2021 №6/2021, на який посилається позивач, не відноситься до висновків державної експертизи, які є обов'язковими для розгляду Держекспортконтролем та іншими органами виконавчої влади для прийняття відповідних рішень.
У зв'язку з відсутністю дозвільних документів Держекспортконтролю відповідно до вимог пункту 9.2 Положення про митний контроль та митне оформлення міжнародних поштових відправлень, затвердженого наказом Державної митної служби України, Державного комітету зв'язку та інформатизації України від 27.10.1999 №680/108 (Положення), міжнародні поштові відправлення №RJ065282932UA, №RJ065282844UA, №RJ065252096UA не були пропущені через митний кордон України та повернуті відправнику.
25.05.2023 електронною поштою від позивача надійшли до суду письмові пояснення по справі.
Позивач, посилаючись на норми Закону України «Про державний контроль», Порядок здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів подвійного використання, затверджений постановою КМУ №86 від 28.01.2004, Порядок здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затверджений постановою КМУ №1807 від 20.11.2003, п. 7.2 глави 7 «гарантія виробника» Держстандарту СРСР «ГОСТ 12.4.121-83» від 01.01.1984,яким визначено, що гарантійний термін зберігання усіх масок газових у тому числі ГП-5 та ГП-7 «Цивільні протигази» становить 5 років з моменту виготовлення, враховуючи зміст протоколу випробувань №6/2021 від 08.04.2021, який підтверджує невідповідність виробів (шолом-маска типу ШМ та протигазова коробка типу ГП) встановленим вимогам Технічного регламенту індивідуального захисту, їх неефективність, збіг гарантійного терміну зберігання, вказані вироби не відносяться до товарів подвійного використання та (або) товарів військового призначення, а отже не потребують при міжнародному поштовому відправленні обов'язкових дозвільних документів (дозволу або висновку).
Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 відповідно до копії посвідчення Державної служби експортного контролю України про реєстрацію №3378/002023 від 30.07.2020, має намір здійснювати міжнародні перевезення товарів, за результатами попередньої експертизи зареєстрований в Державній службі експортного контролю України як суб'єкт здійснення міжнародних передач товарів, про що зроблено відповідний запис за №3378.00 у Реєстрі суб'єктів здійснення міжнародних передач Держекспортконтролю.
Як зазначає сам позивач одним із напрямків його діяльності є продаж колекціонерам, що проживають в будь-якій точці світу артефактів Союзу Радянських Соціалістичних Республік, а саме протигазів ГП-5 у т.ч. у комплекті з фільтрувально-поглинальною коробкою, що були виготовлені в 1975-1986 роках.
27.02.2023 у поштовому відділенні АТ «Укрпошта» позивачем були здійснені наступні міжнародні поштові відправлення: №RJ065282932UA, №RJ065282844UA, №RJ065252096UA, №RJ065251935UA, №RJ065251802UA, що підтверджується копією службового чеку поштового відділення від 27.02.2023 і копією списку згрупованих відправлень від 25.02.2023. Вкладенням до даних міжнародних поштових відправлень були комплекти протигазів ГП-5.
До кожного міжнародного поштового відправлення позивачем було додано протокол випробувань №6/2021 від 08.04.2021 Випробувальної лабораторії засобів індивідуального захисту Товариства з обмеженою відповідальністю «СТАНДАРТ КАПІТАЛ ІНВЕСТ».
На відповідність вимогам Технічного регламенту засобів індивідуального захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.2008 №761 і Технічного опису і інструкції по експлуатації №Г10-1033-71» випробуванню підлягали комплекти протигаза ГП-5, які складаються з протигазової коробки ГП-5(7К), лицевої частини ШМ-62 (У) (шолом-маски), протигазової сумки для зберігання виробу та коробки з плівками, що не запотівають.
За результатами випробування протигазова коробка типу ГП і шолом-маска типу ШМ не відповідають вимогам вищенаведених актів.
Проте, міжнародні поштові відправлення №RJ065282932UA, №RJ065282844UA, №RJ065252096UA були повернуті позивачу у зв'язку з відмовою у пропуску через митний кордон України вищевказаних товарів.
Листом №08-3/16-03/13/2390 від 12.04.2023 Державна митна служба України на звернення позивача стосовно пересилання міжнародних поштових відправлень, повідомила, що міжнародні поштові відправлення №RJ065282932UA, №RJ065282844UA, №RJ065252096UA були повернуті відправнику у зв'язку з відсутністю дозвільних документів Держекспртконтролю, відповідно до вимог п. 9.2 Положення про митний контроль та митне оформлення міжнародних поштових відправлень, затвердженого наказом Державної митної служби України, Державного комітету зв'язку та інформатизації України від 27.10.1999 №680/108.
Вважаючи дії відповідача протиправними, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.
При вирішенні спору суд виходить з наступного.
Спеціальним нормативно-правовим актом, що регулює діяльність, пов'язану з державним контролем за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання є Закон України "Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання" № 549-ІV від 20.02.2003 зі змінами (Закон України № 549-ІV).
В ст.1 Закон України № 549-ІV наведені наступні, зокрема, терміни:
міжнародні передачі товарів - експорт, імпорт, реекспорт товарів, їх тимчасове вивезення за межі України або тимчасове ввезення на її територію, транзит товарів територією України, а також будь-які інші передачі товарів, що здійснюються за межами України;
експорт - продаж або передача на інших законних підставах товарів іноземним суб'єктам господарської та іншої діяльності з вивезенням або без вивезення цих товарів за межі митного кордону України, включаючи реекспорт товарів,..;
товари - товари військового призначення та подвійного використання;
товари військового призначення в сукупності чи окремо - це:
вироби військового призначення - озброєння, боєприпаси, військова та спеціальна техніка, спеціальні комплектуючі вироби для їх виробництва, вибухові речовини, а також матеріали та обладнання, спеціально призначені для розроблення, виробництва або використання зазначених виробів;
товари подвійного використання - окремі види виробів, обладнання, матеріалів, програмного забезпечення і технологій, спеціально не призначені для військового використання, а також послуги (технічна допомога), пов'язані з ними, які, крім цивільного призначення, можуть бути використані у військових або терористичних цілях чи для розроблення, виробництва, використання товарів військового призначення, зброї масового знищення, засобів доставки зазначеної зброї чи ядерних вибухових пристроїв, у тому числі окремі види ядерних матеріалів, хімічних речовин, бактеріологічних, біологічних та токсичних препаратів, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України;
суб'єкт здійснення міжнародних передач товарів - зареєстрований центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю, державний замовник у сфері оборони та суб'єкт господарювання України, який має намір здійснювати або здійснює міжнародні передачі товарів, включаючи посередницьку (брокерську) діяльність;
дозвіл - документ, виданий центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю, який надає право на експорт чи імпорт товарів. Дозвіл може бути разовим, генеральним або відкритим;
висновок - документ, виданий центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю, який надає право на тимчасове ввезення або вивезення товарів чи їх транзит, проведення переговорів, пов'язаних з укладанням зовнішньоекономічних договорів (контрактів) про міжнародні передачі товарів військового призначення або про експорт товарів подвійного використання та інших товарів до держав, стосовно яких установлено часткове ембарго на поставки таких товарів. Висновок може бути разовим, генеральним або відкритим.
Відповідно до ст. 3 Митного кодексу України при здійсненні митного контролю та митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, застосовуються виключно норми законів України та інших нормативно-правових актів з питань митної справи, чинні на день прийняття митної декларації митним органом України.
Статтею 544 МК України встановлено, що до основних завдань митних органів відноситься, зокрема, здійснення державного експортного контролю в межах повноважень, покладених на митні органи відповідно до цього Кодексу та інших законів України.
Статтею 5 Закону № 549-IV регламентовано, що методами здійснення державного експортного контролю є, зокрема, ідентифікація товарів, що передбачає встановлення відповідності конкретних товарів, які є об'єктами міжнародних передач, найменуванню та опису товарів, внесених до списків товарів, що підлягають державному експортному контролю; надання дозволів чи висновків на здійснення міжнародних передач товарів або проведення переговорів щодо здійснення таких передач; здійснення митного контролю та митного оформлення товарів відповідно до законодавства; застосування санкцій до суб'єктів господарювання, які порушили порядок здійснення таких передач, установлений цим Законом та іншими актами законодавства в галузі експортного контролю.
Митні органи здійснюють митні формальності, необхідні для пропуску через митний кордон України, випуску у відповідний митний режим товарів військового призначення та подвійного використання на підставі відповідного дозвільного документа на здійснення міжнародних передач товарів, отриманого від центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю, з використанням механізму "єдиного вікна" відповідно до Митного кодексу України (ч 1 ст. 21 Закону № 549-IV).
За ст. 8 Закону № 549-IV порядок здійснення контролю за міжнародними передачами товарів установлюється Кабінетом Міністрів України відповідно до цього та інших законів України, актів Президента України залежно від конкретних груп товарів та видів їх міжнародних передач.
Кабінетом Міністрів України 28.01.2004 р. № 86 затверджено Прядок здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів подвійного використання .
Цей Порядок визначає процедури здійснення державного контролю за міжнародними передачами:
товарів подвійного використання, внесених до Єдиного списку товарів подвійного використання, згідно з додатком;
товарів, не внесених до Єдиного списку товарів подвійного використання, у випадках, визначених статтею 10 Закону України “Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання” (далі - Закон).
Технічна примітка.
Для цілей позиції 1А004.а:1) повнолицеві маски також відомі як протигази; 2) фільтрувально-поглинальні коробки включають фільтрувальні картриджі.
Відповідно до п. 1 технічної примітки до позиції 1А004 Єдиного списку товарів подвійного призначення, позиція 1А004 включає обладнання і компоненти, що були визначені та успішно випробувані на відповідність національним стандартам, або іншим шляхом було підтверджено їх ефективність для виявлення або захисту від «радіоактивних матеріалів», «біологічних агентів», токсичних хімікатів, що використовуються у хімічній зброї «Імітаційних засобів» або «хімічних засобів для боротьби з масовими заворушеннями», навіть якщо таке обладнання або компоненти використовуються у цивільних галузях, таких як гірнича справа, відкрита розробка родовищ, сільське господарство, фармацевтика, медицина, ветеринарія, охорона навколишнього природного середовища, збір та утилізація відходів або харчова промисловість.
Список товарів військового призначення, міжнародні передачі яких підлягають державному контролю, наведено у Додатку до Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 №1807.
Згідно з позицією «ML7.f» Списку товарів військового призначення державному контролю підлягає обладнання для захисту або знезараження, спеціально призначене або модифіковане для військового використання, компоненти, а також обладнання, призначене або модифіковане для захисту від матеріалів, що контролюються згідно з позиціями «ML7.a», «ML7.b» або «ML7.d», та спеціально призначені для нього компоненти; 2) обладнання, призначене або модифіковане для знезараження об'єктів, забруднених матеріалами, що підлягають контролю згідно з позицією «ML7.a» або «ML7.b» та спеціально призначені для нього компоненти; 3) хімічні суміші, спеціально розроблені/складені для знезараження об'єктів, які забруднені матеріалами, що підлягають контролю згідно з позицією «ML7.a» або «ML7.b».
Експорт товарів, наведених у позиції «ML7.f» Списку товарів військового призначення, здійснюється за наявності дозвільних документів Державної служби експортного контролю України.
Позивач посилається на особливу примітку до позиції «ML7.f», відповідно до якої стосовно цивільних протигазів і обладнання для захисту та знезараження необхідно враховувати також позицію 1.А.4 Списку товарів подвійного використання, що можуть бути використані у створенні звичайних видів озброєнь, військової чи спеціальної техніки, який наведено у додатку 1 до Порядку.
Проте, Додаток 1 до Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів подвійного використання, до якого наведено зазначений Список, був виключений відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.01.2018 №1 «Про внесення змін до Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів подвійного використання».
На переконання позивача доданий ним до міжнародних поштових відправлень протокол випробувань Випробувальної лабораторії засобів індивідуального захисту ТОВ «СТАНДАРТ КАПІТАЛ ІНВЕСТ» №6\2021 від 08.04.2021 є належним документом, який підтверджує невідповідність шолому-маски типу ШМ і протигазової коробки типу ГП вимогам Технічного регламенту засобів індивідуального захисту, їх неефективність, збіг гарантійного терміну зберігання. Вказані вироби не відносяться до товарів подвійного використання та (або) товарів військового призначення, а отже не потребують при міжнародному поштовому відправленні обов'язкових дозвільних документів (дозволу або висновку).
За п. 3 Порядку №86 міжнародна передача товарів, зазначених у пункті 1 цього Порядку (далі - товари), може здійснюватися суб'єктом здійснення міжнародних передач товарів, центральним органом виконавчої влади, військовим формуванням, правоохоронним органом, органом та підрозділом цивільного захисту України (далі - суб'єкти), іноземним суб'єктом господарської чи іншої діяльності (далі - іноземний суб'єкт) за наявності у них відповідного дозволу чи висновку Держекспортконтролю, зазначених у статті 15 Закону.
Аналогічна норма наведена у п.3 Порядку №1807.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.2015 р. № 159 затверджено Положення про Державну службу експортного контролю України.
За п. 1 вказаного Положення Державна служба експортного контролю України (Держекспортконтроль) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Першого віце-прем'єр-міністра України - Міністра економіки і який реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю.
Відповідно до п. 4 Положення №159 Держекспортконтроль відповідно до покладених на Службу завдань, зокрема:
проводить реєстрацію суб'єктів здійснення міжнародних передач товарів та видає відповідні посвідчення про реєстрацію (підп.2);
видає дозволи (висновки) на право здійснення міжнародних передач товарів (експорт/імпорт, тимчасове ввезення/вивезення, транзит) та здійснює контроль за поданням суб'єктами здійснення міжнародних передач товарів звітів про фактично здійснені експорт та імпорт товарів (підп. 3);
проводить експертизу у сфері державного експортного контролю для вирішення питання щодо можливості надання відповідних дозволів, висновків чи міжнародних імпортних сертифікатів, можливості проведення реєстрації суб'єктів господарювання, державних замовників у сфері оборони у Держекспортконтролі як суб'єктів здійснення міжнародних передач товарів або надання таким суб'єктам повноважень на право здійснення експорту, імпорту товарів військового призначення та товарів, які містять відомості, що становлять державну таємницю (підп. 9).
Статтею 12 Закону № 549-IV встановлено, що суб'єкти господарювання України, державні замовники у сфері оборони, які мають намір здійснювати міжнародні передачі товарів, у тому числі проводити посередницьку (брокерську) діяльність, пов'язану з міжнародними передачами товарів військового призначення, попередньо реєструються як суб'єкти здійснення міжнародних передач товарів центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю. З цією метою зазначені суб'єкти подають відомості та документи, необхідні для проведення попередньої експертизи товарів, до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю. За підсумками експертизи центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю, ідентифікує товари, визначає умови здійснення їх міжнародних передач до конкретних держав залежно від категорії товарів, видів міжнародних передач таких товарів тощо та видає зазначеним суб'єктам посвідчення про їх реєстрацію як суб'єктів здійснення міжнародних передач товарів разом з відповідними роз'ясненнями про особливості здійснення таких передач.
Як вбачається з матеріалів справи на виконання наведеної норми позивачем за результатами попередньої експертизи було отримано від Державної служби експортного контролю України посвідчення про реєстрацію№3378/00/2023 як суб'єкта здійснення міжнародних передач товарів.
Крім того, зі змісту вказаного посвідчення вбачається, що Держекспортконтролем за підсумками попередньої експертизи було ідентифіковано товари, міжнародну передачу яких мав намір здійснювати позивач і до вказаного посвідчення були додані відповідні висновки експертизи.
Експертиза в галузі державного експортного контролю проводиться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю, для вирішення питання про можливість надання відповідних дозволів, висновків чи міжнародних імпортних сертифікатів, можливість проведення реєстрації суб'єктів господарювання, державних замовників у сфері оборони у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю, як суб'єктів здійснення міжнародних передач товарів або надання таким суб'єктам, державним замовникам повноважень на право здійснення експорту, імпорту товарів військового призначення та товарів, які містять відомості, що становлять державну таємницю (ч. 1 ст. 11 Закону № 549-IV) .
Порядок проведення експертизи щодо товарів, міжнародні передачі яких підлягають державному експортному контролю, суб'єктів господарювання, які мають намір здійснювати міжнародні передачі таких товарів (далі - суб'єкти), та державних замовників у сфері оборони, які мають намір здійснювати імпорт товарів військового призначення та товарів, які містять відомості, що становлять державну таємницю (далі - державні замовники), визначає Положення про порядок проведення експертизи в галузі експортного контролю, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 15 липня 1997 р. N 767.
Пунктом 3 Положення №767 встановлено, що експертиза в галузі державного експортного контролю проводиться Держекспортконтролем відповідно до статті 11 Закону України "Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання.
Проведення Держекспортконтролем експертизи товарів, міжнародні передачі яких підлягають державному експортному контролю, є обов'язковим ( абз. 1 п. 6 Положення №767).
Відповідно до абз. 2 п. 6 Положення №767 потреба у проведенні експертизи зазначених товарів іншими центральними органами виконавчої влади та іншими державними органами, а також уповноваженими на це юридичними особами чи фахівцями підприємств, установ та організацій визначається Держекспортконтролем. Порядок надання юридичним особам повноважень на проведення експертизи в галузі державного експортного контролю визначається Держекспортконтролем.
Абзацом 1 п.6. Положення №767 встановлено, що проведення Держекспортконтролем експертизи товарів, міжнародні передачі яких підлягають державному експортному контролю, є обов'язковим.
За п. 8 Положення №767 державна і недержавна експертиза в галузі державного експортного контролю може бути попередньою, основною, повторною та додатковою.
Попередня експертиза проводиться з метою:
визначення відповідності найменувань та описів товарів, поданих на експертизу, найменуванню та опису товарів, внесених до відповідних списків товарів, міжнародні передачі яких підлягають державному експортному контролю;
визначення можливостей проведення реєстрації суб'єктів, у тому числі юридичних чи фізичних осіб, що мають намір провадити посередницьку (брокерську) діяльність, пов'язану з міжнародними передачами товарів військового призначення, а також державних замовників;
оцінки стану додержання суб'єктами законодавства з питань експортного контролю та наявності у цих суб'єктів відповідних організаційних документів, які регламентують таку роботу;
оцінки можливості здійснення міжнародних передач товарів, визначених суб'єктами до конкретних держав.
Основна експертиза передбачає здійснення заходів, передбачених пунктом 3 цього Положення, з метою підготовки обґрунтованого висновку для прийняття рішення про можливість та умови здійснення міжнародних передач конкретних товарів (груп товарів), міжнародні передачі яких підлягають державному експортному контролю.
За результатами попередньої експертизи Держекспортконтроль ідентифікує товари, визначає умови здійснення їх міжнародних передач до конкретних держав, реєструє суб'єктів, державних замовників та видає їм посвідчення про реєстрацію як суб'єктів здійснення міжнародних передач товарів разом з відповідними роз'ясненнями про особливості здійснення таких передач.
Відповідно до п. 14 Положення №767 основна експертиза є обов'язковою для прийняття рішення щодо можливості видачі відповідного дозволу, висновку чи міжнародного імпортного сертифіката на право здійснення міжнародних передач товарів, міжнародні передачі яких підлягають державному експортному контролю.
Разом з тим, як зазначає сам позивач до міжнародних поштових відправлень ним не було додано відповідних експертних висновків Державної служби експортного контролю України, або інших центральних органів виконавчої влади та державних органів, а також фахівців підприємств, установ та організацій, передбачених вимогами Закону № 549-IV а і Положення №767.
Згідно частин 1, 2 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами:1) письмовими, речовими і електронними доказами;2) висновками експертів;3) показаннями свідків.
Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ч. 1, ч.2 ст. 73 КАС України).
За вимогами ч.2 ст. 74 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Протокол випробувань Випробувальної лабораторії засобів індивідуального захисту ТОВ «СТАНДАРТ КАПІТАЛ ІНВЕСТ», виходячи з вищенаведеного не є належним і допустимим доказом, в підтвердження інформації щодо предмета доказування.
Верховний суд у постанові від 04.03.2020 у справі №826/27818/15 вказав, що міжнародна передача товарів військового призначення та подвійного використання є предметом підвищеного державного контролю, оскільки ця сфера має надважливе міжнародне та суспільне значення. Україна, виступаючи до міжнародного співробітництва у сфері протидії незаконному поширенню зброї інших товарів військового та подвійного призначення, прийняла на себе, крім іншого, зобов'язання щодо створення ефективної системи контролю за поставками такої продукції. Отже, здійснюючи діяльність у сфері експорту товарів військового призначення та подвійного використання, суб'єкт господарської діяльності несе підвищену відповідальність за дотримання вимог законодавства, що регулює таку діяльність.
В силу положень частин 1 і 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Беручи до уваги викладене, суд дійшов до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, у зв'язку з чим розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 255, 262, 295,297 КАС України, суд, -
У задоволенні позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної митної служби України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Врона