Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
28.06.2023м. ХарківСправа № 922/51/23
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Прохорова С.А.
секретар судового засідання Яковенко Ю.В.
розглянувши в порядку загального позовного провадження справу
за позовом Головне управління Держгеокадастру у Харківської області
до Товариство з обмеженою відповідальністю "ЛЕНД.КОМ"
про стягнення коштів
за участю представників:
позивача - Ремінний В.І.
відповідача - Слівінський В.О. (в режимі відеоконференції)
Головне управління Держгеокадастру у Харківської області (Позивач) звернулося до Господарського суду Харківської області з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛЕНД.КОМ" (Відповідач) штрафу в розмірі 7% від вартості ненаданих послуг за договором від 11.11.2021 №11/11-Д/369 на площу 8783,2704 в сумі 74 609,24 грн.
Судові витрати в сумі 2 684,00 грн. сплаченого судового збору просить також стягнути з Відповідача.
В обґрунтування своїх вимог, Позивач вказує на те, що Відповідачем залишились не виконаними послуги з розроблення технічної документації земель лісогосподарського призначення площею 8783,2704 га на суму 1065846,35 грн, за що Позивачем нараховані штрафні санкції у відповідності до п. 8.1 Договору.
Позивач зазначає, що місцем виконання договору є м. Харків, а тому позов подано ним до Господарського суду Харківської області в порядку ч. 5 ст. 29 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 03.01.2023, для розгляду справи було визначено суддю Прохорова С.А.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 06.01.2023 позовну заяву прийнято судом до розгляду та відкрито провадження у справі. Приймаючи до уваги малозначність справи в розумінні частини п'ятої статті 12 ГПК України, враховуючи ціну позову, характер спірних правовідносин та предмет доказування, господарським судом вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, у зв'язку з чим надано відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву, а позивачу - для подання відповіді на відзив.
Відповідачем, засобами поштового зв'язку 15.02.2023 подано до суду відзив на позовну заяву (вх. №3958 від 17.02.2023) який також надійшов і через систему "Електронний суд" 15.02.2023.
Разом з відзивом, через систему "Електронний суд" 15.02.2023 надійшла заява відповідача про поновлення строку на подання відзиву, яку було задоволено ухвалою від 20.02.2023.
Досліджуючи надані сторонами документи, оцінивши категорію цього спору та його складність, значення справи для сторін, характер спірних правовідносин та предмет доказування суд, ухвалою від 21.02.2023 перейшов до розгляду даної справи за правилами загального позовного провадження.
Підготовче засідання було призначено на 15.03.2023.
23.02.2023 позивачем подано до суду відповідь на відзив на позовну заяву вх. №4377 в якій він заперечує проти доводів відповідача та підтримує свої вимоги.
01.03.2023 відповідачем подані заперечення на відповідь на відзив вх. №5031/23.
Від представника відповідача надійшло клопотання про відкладення підготовчого засідання, призначеного на 15.03.2023 у зв'язку з зайнятістю в іншому судовому процесі (вх. № 6244 від 14.03.2023).
Суд, протокольною ухвалою постановленою в підготовчому засіданні 15.03.2023, задовольнив клопотання представника відповідача та відклав підготовче засідання на 12.04.2023.
Протокольною ухвалою постановленою в підготовчому засіданні 12.04.2023, суд відклав підготовче засідання на 08.05.2023.
Протокольною ухвалою постановленою в підготовчому засіданні 08.05.2023, суд відклав підготовче засідання на 22.05.2023.
За результатами підготовчого провадження, суд ухвалою від 22.05.2023 призначив справу до розгляду по суті на 31.05.2023.
У зв'язку з повітряною тривогою засідання з розгляду справи по суті було перенесено на 12.06.2023.
12.06.2023 в судовому засіданні було оголошено перерву на стадії судових дебатів до 28.06.2023.
Відповідно до положень п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом. Також, відповідно до рішень Європейського суду з прав людини, що набули статусу остаточного, зокрема "Іззетов проти України", "Пискал проти України", "Майстер проти України", "Субот проти України", "Крюков проти України", "Крат проти України", "Сокор проти України", "Кобченко проти України", "Шульга проти України", "Лагун проти України", "Буряк проти України", "ТОВ "ФПК "ГРОСС" проти України", "Гержик проти України" суду потрібно дотримуватись розумного строку для судового провадження.
Розумним, зокрема, вважається строк, що є об'єктивно необхідним для виконання процесуальних дій, прийняття процесуальних рішень та розгляду і вирішення справи з метою забезпечення своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту.
Указом Президента України Про введення воєнного стану в Україні №64/2022 від 24.02.2022, затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
Указом Президента України Про продовження строку дії воєнного стану в Україні №133/2022 від 14.03.2022 частково змінено статтю 1 Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26.03.2022 строком на 30 діб, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України.
Указом Президента України Про продовження строку дії воєнного стану в Україні від 17.05.2022, затвердженого Законом України Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" постановлено часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX (зі змінами, внесеними Указами від 14.03.2022 №133/2022, затвердженим Законом України від 15.03.2022 №2119-IX, та від 18.04.2022 №259/2022, затвердженим Законом України від 21.04.2022№ 2212-IX), продовжити строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25.05.2022 строком на 90 діб.
Враховуючи приписи статті 3 Конституції України, зважаючи на наявність активних військових дій та загрози небезпеки на території України, у тому числі в м. Харкові та Харківській області, а також особливого (дистанційного) режиму роботи господарського суду, обмеження доступу та відвідування працівниками та суддями будівлі господарського суду з міркувань безпеки, та постійними повітряними тривогами, розгляд даної справи здійснений судом у межах розумного строку в розумінні положень Господарського процесуального кодексу України та Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Відповідно до ст. 219 Господарського процесуального кодексу України, рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих сторонами.
У судовому засіданні 28.06.2023 відповідно до ст. 240 Господарського процесуального кодексу України судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
В обґрунтування своїх вимог, позивач вказує, що між сторонами було укладено договір про надання послуг №11/11-Д/369 від 11.11.2021, за умовами п. 1.1 якого відповідач зобов'язувався надати послуги з проведення державної інвентаризації земель у Харківській області відповідно до технічного завдання у строки передбачені договором в обсязі 25710,8324 га, а позивач - прийняти надані послуги та оплатити їх вартість.
Проте, відповідачем залишились невиконаними послуги з розроблення технічної документації земель лісогосподарського призначення площею 8783,2704 га на суму 1065846,35 грн
Пунктом 8.1 договору передбачена відповідальність за порушення виконавцем строків надання послуг прострочення строків визначених договором термінів надання послуг понад 30 днів додатково до пені стягується штраф у розмірі 7% від вартості ненаданих послуг, тому позивачем нараховано штраф в розмірі 7% від вартості наданих послуг за договором від 11.11.2021 №11/11-Д/369 на площу 8783,2704 в сумі 74 609,24 грн.
Також позивач, вказує, що відповідачем не було надано документального підтвердження об'єктивних обставин неможливості надання послуг, а інформація необхідна для виконання договору була надана в повному обсязі.
Відповідач вказує, шо, незважаючи на невиконання замовником своїх зобов'язань за Договором, ТОВ "ЛЕНД.КОМ" проведено інвентаризацію земель площею 16927,5620 га.
На площу, заявлену в позовнiй заяві про стягнення коштів, а саме 8823,8734 га, ТОВ «ЛЕНД.КОМ» було виготовлено технiчнi документації, проведено реєстрацію земельних ділянок та отримано Витяги з Державного земельного кадастру про земельні ділянки, але не отримано погодження постійного землекористувача.
ТОВ «ЛЕНД.КОМ» не погоджується з позовними вимогами з наступних підстав:
1. Вихiднi дані передано замовником не в повному обсязі.
2. Викопіювання, передані Замовником, містять розбіжності з лісовпорядкування, які були передані ДП «Красноградське лісове господарство».
3. Значні розбіжності в вихідних даних, наданих замовником, з матеріалами лісовпорядкування, які були передані ДП «Красноградське лісове господарство» призвели до відмови постійного землекористувача у надані погодження відповідної технічної документації та унеможливили її вчасне затвердження.
Відповідач просить відмовити у задоволенні позову , оскільки він не мав можливості вчасно завершити роботи з незалежних від нього причин, а тому не має сплачувати штрафні санкції за договором.
ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ЇХ ПРАВОВА КВАЛІФІКАЦІЯ ТА ВИСНОВОК СУДУ
Позивачем заявлені вимоги про стягнення з відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛЕНД.КОМ" штрафу в розмірі 7% від вартості ненаданих послуг за договором від 11.11.2021 №11/11-Д/369 на площу 8783,2704 в сумі 74 609,24 грн.
Відповідно до статті 13 Господарського процесуального кодексу Українисудочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно зі статтею 73 Господарського процесуального кодексу Українидоказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами:
1) письмовими, речовими і електронними доказами;
2) висновками експертів;
3) показаннями свідків.
Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Обов'язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб'єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з'ясувати обставини, які мають значення для справи.
Згідно з предметом позовних вимог, їх юридичними та фактичними підставами, а також з урахуванням заперечень відповідача проти цих вимог, перелік обставин, які є предметом доказування у справі, складають обставини, які дають відповіді на таке ключове питання як належне виконання відповідачем умов договору від 11.11.2021 №11/11-Д/369.
Досліджуючи та оцінюючи подані до матеріалів справи докази, судом встановлено наступне.
Окремим дорученням Голови Держгеокадастру від 09.07.2021 № 443/3-21-0.131, з метою захисту державної власності та забезпечення проведення державної інвентаризації земель у 2021 році доручено (зокрема, п.1.) Розділити кошторисні призначення з урахуванням пропозицій до заходів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру за бюджетною програмою КПКВК 2803620 «Проведення інвентаризації земель та оновлення картографічної основи Державного земельного кадастру» на 2021 рiк (а.с. 15 т. 1) мiж головними управліннями Держгеокадастру в областях на проведення державної інвентаризації земель.
Згідно з Положенням про Головне управління Держгеокадастру у Харківській області, діючого на час видання вказаного окремого доручення, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру 21.05.2021 № 248, Головне управління Держгеокадастру у Харківській області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядковане.
В.о. голови Харківської обласної державної адміністрації видано розпорядження від 28.07.2021 № 421 «Про проведення інвентаризації земель оборони та земель лісогосподарського призначення державної власності на території Харківської області» (далі - розпорядження від 28.07.2021 № 421).
Даним розпорядженням вiд 28.07.2021 № 421 надано Головному управлінню Держгеокадастру у Харківській області дозвіл на проведення інвентаризації земель державної власності, зокрема, земель лісогосподарського призначення загальною орієнтовною площею 25710,8324 га, розташованих на території Харківської області з метою інформаційного наповнення Державного земельного кадастру.
Одночасно цим розпорядженням від 28.07.2021 № 421 Головному управлінню Держгеокадастру у Харківській області визначено укласти договір про проведення інвентаризації земель, зазначених у даному розпорядженні, відповідно до чинного законодавства.
Головним управлінням видано наказ Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 04.08.2021 №5-13 «Про проведення державної iнвентаризації земель лісогосподарського призначення державної власності на території Харківської області у 2021 році».
Також, для виконання Головним управлінням заходів з проведення державної інвентаризації земель Держгеокадастром був затверджений кошторис на 2021 рiк за бюджетною програмою «Проведення інвентаризації земель картографічної основи Державного земельного кадастру», яким було передбачено фінансування у розмірі 6765732,00 (шiсть мільйонів сімсот шістдесят п'ять тисяч тридцять дві грн. 00 коп.) гривень.
Відповідно до розрахунку видатків до кошторису, що є його невід'ємною частиною з зазначеної суми на проведення інвентаризації земель було передбачено фінансування у розмірі 6144000,00 (шість мільйонів сто сорок чотири тисячі грн. 00 коп.) гривень.
Відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області було оприлюднене оголошення закупівлю вищезгаданих послуг в електронній системі закупівель ProZorro.
Дослідивши інформацію в електронній системі закупівель ProZorro, судом було встановлено, що 03.09.2021 ТОВ «Ленд.Ком» на адресу Головного управління направлено тендерну пропозицію вих. №570-4/ТП, у якій зазначалося про те, що вивчивши тендерну документацію по предмету закупівлі код ДК 021:2015-7130000-6 «Науково- технічні послуги в галузі інженерії» (надання послуг з проведення державної інвентаризації земель лісогосподарського призначення державної власності на території Харківської області) ТОВ «Ленд.Ком» приймає та погоджується з усіма умовам тендерної документації (у тому числі із технічними, якісними та кількісними характеристиками предмета закупівлі, істотними умовами договору) на закупівлю послуг та зобов'язалося надати послуги в обсягах і за цінами, викладеними у Кошторисі на надання послуг, який додасться до цієї тендерної пропозиції та є її невід'ємною частиною, на загальну суму 3120 000 грн. 00 коп. (три мільйони сто двадцять тисяч 00 коп., у тому числі ПДВ 520 000 грн (п'ятсот двадцять тисяч).
Також, відповідач надав згоду дотримуватись положень цiєi тендерної пропозиції протягом 90 днів з дня розкриття тендерної пропозицій.
Після проведення відповідних торгів визначено переможця даних процедур закупівель - Товариство з обмеженою відповідальністю "ЛЕНД.КОМ" (відповідача у справі).
Таким чином, між Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області (далі Замовник, Головне управління, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ЛЕНД.КОМ» (далі - Виконавець, ТОВ «ЛЕНД КОМ», відповідач) 11.11.2021 було укладено Договір № 11/11-Д/369 надання послуг з розроблення технічної документації (далі - Договір) (а.с. 19-21 т. 1).
Згідно з п.1.1. Договору Замовник доручає, а виконавець бере на себе зобов'язання надати послуги з розроблення технічної документації з проведення державної iнвентаризації земель лісогосподарського призначення державної власності на території Харківської області (ДК 021:2015 -71350000-6 «Науково-технічні послуги в галузі інженерії») загальною площею (далі Послуги), відповідно до Технічного завдання, викладеного в додатку 1, що є невід'ємною частиною цього Договору, а Замовник - прийняти і оплатити надані Виконавцем послуги на умовах, визначених даним Договором.
Обсяг надання послуг 25710,8324 га, який може бути зменшеним залежно від реального фінансування видатків (п. 1.2. Договору).
Вiдповiдно до п.1.3. Договору, технiчнi якiснi та iншi вимоги до технічної Документації із землеустрою викладені у Технічному завданні, яке є невід'ємною частиною цього Договору.
Положеннями пункту 3.1. Договору передбачено, що вартість послуг за цим Договором відповідно до кошторису з надання послуг складає 3 120 000,00 грн в т.ч. ПДВ 520 000,00 грн.
Строки надання послуг з розроблення технічної документації з проведення державної інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності на території Харківської області до 01.12.2021 (пункт 5.2. Договору).
Договір набуває чинності з моменту його підписання і діє до 31.12.2021, а в частині розрахунків - до повного виконання замовником своїх зобов'язань (пункт 11.1. Договору).
До Договору були погоджені:
- Додаток 1 - технічне завдання (а.с. 22-24 т. 1);
- Додаток 2 - технічні, якісні та інші вимоги до послуг (а.с. 25, т. 1);
- Додаток 3 - кошторис на надання послуг (а.с. 26 т. 1);
- Додаток 4 - календарний план (а.с. 27 т. 1)
Також судом встановлено, що 19.11.2021 року сторонами було підписано Додаткову угоду № 1/11/11-Д/369/386 до Договору № 11/11-Д/369 (а.с. 28 т. 1) в якій сторони замінили у тексті Договору та усіх його додатках слово "ПОСЛУГИ" в усіх відмінках на слово "ПОСЛУГА" в усіх відмінках та виклали розділ 3. "Ціна договору" в наступній редакції:
«3.1. Вартість 1 (однієї) послуги за цим Договором, вiдповiдно до кошторису з надання послуг, викладеного у Додатку 3, який є невід'ємною частиною цього Договору, складає 3 120 000,00 (три мільйони сто двадцять тисяч грн 00 коп.) грн, в тому числі ПДВ - 520 000,00 грн (п'ятсот двадцять тисяч грн 00 коп.).
3.2. Ціна цього Договору складає 3 120 000,00 (три мільйони сто двадцять тисяч гри 00 коп.) грн, в тому числі ПДВ - 520 000,00 грн (п'ятсот двадцять тисяч грн 00 коп.) та може бути зменшена за взаємною згодою Сторін шляхом укладення відповідної Додаткової угоди до Договору у разі настання обставин, викладених у п. 1.2. цього Договору.»
Тобто, уклавши додаткову угоду, сторони визначили, що відповідач має надати позивачу саме одну послугу з розроблення технічної документації з проведення державної iнвентаризації земель лісогосподарського призначення державної власності на території Харківської області (ДК 021:2015-71350000-6 «Науково-технічні послуги в галузі інженерії») на загальну площу 25710,8324 га в цілому, що вказує на відсутність підстав прийняття-передачі послуги в разі її неповного виконання відповідачем.
Доказів внесення змін до договору щодо можливості часткового надання відповідачем послуги та відповідно прийняття позивачем такої частково виконаної послуги матеріали справи не містять.
Можливість прийняття та оплати фактично наданої послуги передбачено лише п. 4.4 Договору - в разі зменшення обсягів закупівлі залежно від реального фінансування видатків шляхом внесення відповідних змін до цього Договору.
Доказів наявності обставин, передбачених п. 4.4 та внесення у договір відповідних змін в матеріали справи не подано ні позивачем ні відповідачем.
Таким чином, прийняття частково виконаної послуги за актом №1 від 28.12.2021 (а.с. 34 т. 1) порушує умови договору №11/11-Д/369 в редакції Додаткової угоди №1/11/11-Д/369/386 від 19.11.2021 року, а перерахування Головним управлінням грошових коштів в якості оплати за цим актом платіжним дорученням №2112 від 29.12.2021. (а.с. 33 т. 1) є безпідставним.
Більш того, сторонами було погоджено вартість 1 (однієї) послуги за цим Договором, саме вiдповiдно до КОШТОРИСУ з надання послуг, викладеного у Додатку 3.
Так, дослідивши Додаток №3 до Договору - Кошторис (а.с. 26 т. 1) на надання послуг, який було погоджено замовником, в вартість надання послуги з розроблення технічної документації з проведення державної інвентаризації земель лісогосподарського призначення в загальній її вартості 3 120 000,00 грн включено:
- собівартість робіт в розмірі 2 243 188,56 грн, яка включає в себе заробітну плату виконавців послуги за два місяці, в тому числі додаткову, з соціальними відрахуваннями, матеріальними витратами та загально виробничими витратами;
- прибуток в розмірі 179 455,08 грн;
- адміністративні витрати в розмірі 177 356,36 грн;
- ПДВ в сумі 520 000,00 грн.
Погодження Кошторису саме з визначенням загальної вартості послуги із розрахунку вартості нормогодин, а не вартості послуги зі здійснення інвентаризації, наприклад, одного гектара землі, також підтверджує обов'язок відповідача виконати послугу в повному обсязі в цілому.
Доказів надання відповідачем та, відповідно, прийняття позивачем у встановлені Договором строки, послуги з урахуванням кошторису та строків в які була виконана ця послуга, сторонами надано не було.
А підписання Акту №1 від 28.12.2021 року є виконанням сторонами зобов'язання п. 6.3 Договору щодо складання акту по відповідному етапу, та не приймається судом як доказ належного виконання відповідачем умов Договору та надання позивачу послуги в цілому.
В подальшому сторонами були укладені наступні додаткові угоди, що стосувалися строку надання послуги:
- Додатковою угодою №2/11/11-Д/369/415 до Договору № 11/11-Д/369 (а.с. 29 т. 1) сторони продовжили строк надання послуги до 17.12.2021 року.
- Додатковою угодою №3/11/11-Д/369/441 до Договору № 11/11-Д/369 (а.с. 30 т. 1) сторони продовжили строк надання послуги до 22.12.2021 року.
- Додатковою угодою №4/11/11-Д/369/454 до Договору № 11/11-Д/369 (а.с. 31 т. 1) сторони продовжили строк надання послуги до 23.12.2021 року.
- Додатковою угодою №5/11/11-Д/369/459 до Договору № 11/11-Д/369 (а.с. 32 т. 1) сторони продовжили строк надання послуги до 25.12.2021 року.
Таким чином, підсумовуючи викладене вище, суд дійшов висновку, що послуга згідно Договору № 11/11-Д/369 з розроблення технічної документації з проведення державної iнвентаризації земель лісогосподарського призначення державної власності на території Харківської області (ДК 021:2015 -71350000-6 «Науково-технічні послуги в галузі інженерії») загальною площею 25710,8324 га у визначені договором строки, відповідачем надана не була.
Щодо заперечень відповідача стосовно проведення інвентаризації земель площею 16927,5320 грн суд не приймає їх до уваги, оскільки, як встановлено судом під час розгляду справи, відповідач мав надати саме одну послугу та на загальну площу 25710,8324 га, а тому обставини часткового надання чи не надання цієї послуги судом не досліджуються та не покладаються в основу цього рішення.
З цих же підстав суд не приймає заперечення відповідача стосовно того, що на площу, заявлену в позовнiй заяві про стягнення коштів, а саме 8823,8734 га, ТОВ «ЛЕНД.КОМ» було виготовлено технiчнi документації, проведено реєстрацію земельних ділянок та отримано Витяги з Державного земельного кадастру про земельні ділянки, але не отримано погодження постійного землекористувача.
Щодо посилання відповідача на те, що він не мав можливості вчасно завершити роботи з незалежних від нього причин, а тому не має сплачувати штрафні санкції за договором, суд зазначає наступне.
Так, з матеріалів справи вбачається, що на виконання п.6.1 Договору Головним управлінням не пізніш ніж 10 (десять) календарних днів після укладення цього Договору, листом від 11.11.2021 №32-20-14-8526/0/19-21 було надано представнику ТОВ «ЛЕНД.КОМ» Дворникову М.А., який діяв за довіреністю № 646 від 11.11.2021, екземпляри договорів про надання послуг, та які були наявні у Головному управлінні, вихідні дані за Актами приймання-передачі, про отримання яких вказаний представник власноручно розписався.
В подальшому Головним управлінням ка адресу ТОВ «ЛЕНД.КОМ» було направлено лист від 02.12.2021 № 32-20-11,1-8920/0/19-21, яким зазначили, що станом на 02.12.22021 екземпляри Актів приймання-передачі вихідних даних Головного управління, підписаних з боку ТОВ «ЛЕНД.КОМ» не повернуті.
Відповідно до Порядку проведення інвентаризації земель, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 05.06.2019 р. № 476 технічна документації із землеустрою щодо інвентаризації земель повинна включати копії правовстановлюючих документів. Такими документами є державні акти на право постійного користування, або планшети лісовпорядкування, які є матеріалами лісовпорядкування та відповідно до частини 5 Прикінцевих положень Лісового кодексу України підтверджують право постійного користування державних лісогосподарських підприємств земельними ділянками лісогосподарського призначення.
Враховуючи, що Головне управління відповідно до наданих повноважень не веде облік та не зберігає матеріалів лісовпорядкування, з метою належного та своєчасного виконання робіт з проведення державної інвентаризації земель, Головним управлінням на адресу Харківського обласного управління лісового та мисливського господарства направлено лист від 22.11.2021 № 8-20-11,1-8695/0/19-21 яким просили в найкоротші терміни надати до Головного управління копії відповідних матеріалів лісовпорядкування в паперовому вигляді (у разі можливості в електронному вигляді) для передачі їх виконавцю робіт ТОВ «ЛЕНД.КОМ».
Одночасно, Головним управлінням на адресу ТОВ «ЛЕНД.КОМ» направлено лист від 22.11.2021 № 32-20-11,1-8694/0/19-21 яким повідомлялось про можливість безпосередньо звертались до структурних підрозділів, управлінь та відділів Головного управління, з зазначенням контактів зв'язку, які будуть надавати як консультативну так і практичну допомогу щодо узгодження Товариством з обмеженою відповідальністю «ЛЕНД.КОМ» технічних документацій із землеустрою та інших питань, що виникають під час проведення державної інвентаризації земель.
На вказаний лист Головного управління від 22.11.2021 № 8-20-11,1-8695/0/19-21 Державним підприємством «Красноградське лісове господарство» Харківського обласного управління лісового та мисливського господарства надано письмову відповідь від 01.12.2021 № 02-18/618 якою повідомлялось, що підприємством було отримано запит ТОВ «ЛЕНД.КОМ» №896 від 23.11.2021 щодо надання інформації стосовно проведення державної інвентаризації земель лісогосподарського призначення державного власності на території Харківської області. Підприємством 29.11.2021 листом № 02-19/601 направлено на електронну адресу листа, яким надано запитувану інформацію, а саме: проекти організації та розвитку лісового господарства ДП «Красноградський лісгосп» Харківського обласного управління лісового та мисливського господарства (таксаційні описи, поквартальні підсумки розподілу земель лісогосподарського призначення за категоріями) окремо по лісництвам: Зачепилівському, Наталинському, Сахновщинському, Старовірівському.
Окрім того підприємством надано в електронному вигляді інформацію про координати меж лісових земель підпорядкованих підприємству окремо по лісництвах (Зачепилівському, Наталинському, Сахновщинському, Старовірівському).
Також, Державним підприємством «Красноградське лісове господарство» з метою розроблення документації з проведення державної інвентаризації земель лісогосподарського призначення на адресу ТОВ «ЛЕНД.КОМ» листом від 29.11.2021 № 02-19/601 надало проекти організації та розвитку лісового та мисливського господарства ДП «Красноградське лісове господарство» Харківського обласного управління лісового та мисливського господарства (таксаційні описи, поквартальні підсумки розподілу земель лісогосподарського призначення за категоріями) в електронному вигляді окремо по лісництвах: Зачепилівському, Наталинському, Сахновщинсському, Старовірівському.. Проекти надані державним підприємством «Харківська державна лісовпорядна експедиція». Окрім того, надано інформацію про координати меж лісових земель підпорядкованих підприємству в електронному вигляді окремо по лісництвах Зачепилівському, Наталинському, Сахновщинсському, Старовірівському.
Стосовно звернень ТОВ «ЛЕНД.КОМ» від 15.11.2021 № 856/3 та від 26.11.2021 № 924 щодо надання вихідних даних, планшетів лісовпорядкування необхідних для розроблення технічної документації з проведення державної інвентаризації земель лісогосподарського призначення державної власності, Еоловне управління листами від 03.12.2021 № 32-20-11,1-8958/0/19-21 та від 06.12.2021 № 32-20-11,1-8988/0/19-21 проінформувало ТОВ «ЛЕНД.КОМ», що була проведена робоча нарада за участю представника Харківського обласного управління лісового та мисливського господарства.
Слід зазначити, що з метою своєчасного надання ТОВ «ЛЕНД.КОМ» планшетів лісовпорядкування необхідних для розроблення технічної документації з проведення державної інвентаризації земель лісогосподарського призначення Головним управлінням направлено до Харківського обласного управління лісового та мисливського господарства лист від 22.11.2021 № 8-20-11,1-8695/0/19-21 з проханням надати в найкоротший термін копії відповідних матеріалів лісовпорядкування в паперовому та електронному вигляді.
ДП «Ізюмське лісове господарство» на запит ТОВ «ЛЕНД.КОМ» від 23.11.2021 № 897 направлено на електронну адресу всю запитувану інформацію, у тому числі 29.11.2021 направлено копії планшетів лісовпорядкування з нанесеними окружними межами земельних ділянок.
Також ДП «Красноградське лісове господарство» листом від 01.12.2021 № 02-18/618, на запит ТОВ «ЛЕНД.КОМ» від 23.11.2021 № 896, направлено лист від 29.11.2021 № 02-19/601 про надання проектів організації та розвитку лісового господарства ДГІ «Красноградське лісове господарство» (таксаційні описи, поквартальні підсумки розподілу земель лісогосподарського призначення за категоріями) в електронному вигляді окремо по лісництвах: Зачепилівському, Наталинському, СахновщинськомуЗ, Старовірівському.
Окрім того листом ДП «Красноградське лісове господарство» від 29.11.2021 №02-19/601 надано ТОВ «ЛЕНД.КОМ» інформацію про координати меж лісових земель підпорядкованих підприємству окремо по лісництвах в електронному вигляді.
Таким чином запитувана ТОВ «ЛЕНД.КОМ» інформація була надана в повному обсязі.
ТОВ «ЛЕНД.КОМ» на адресу Державного підприємства «Красноградське лісове господарство» направлено лист від 10.12.2021 № 1118 яким вказувалось про необхідність погодження технічної документації із землеустрою з проведення державної інвентаризації земель лісогосподарського призначення державної власності що знаходиться у постійному користуванні ДП «Красноградський лісгосп».
На даний лист Державним підприємством «Красноградське лісове господарство» Харківського обласного управління лісового та мисливського господарства на адресу ТОВ «ЛЕНД.КОМ» направлено відповідь від 17.12.2021 № 02-19/657, яким повідомлялось про виявлені конкретні недоліки та зроблено зауваження щодо наданої на погодження технічної документації розробленої ТОВ «ЛЕНД.КОМ» на земельні ділянки загальною площею 8823,8734 га.
Таким чином , відповідач міг усунути виявлені недоліки та погодити документацію з постійним користувачем, виконавши при цьому умови Договору в повному обсязі, чого зроблено останнім не було.
Стосовно висновків ТОВ «ЛЕНД.КОМ». зазначених у відзиві, що надані викопіювання не відповідають матеріалам лісовпорядкування, тобто розроблена документація потребує суттєвої переробки, та розбіжностей між викопіюванням та матеріалами лісовпорядкування слід зазначити, що ТОВ «ЛЕНД.КОМ» при розробленні технічної документації з проведення державної інвентаризації земель лісогосподарського призначення державної власності на території Харківської області мав керуватись наданими йому матеріалами, та повинен надати Головному управлінню послуги, якість яких відповідає вимогам чинного законодавства в сфері земельних відносин та вимогам, викладеним у Додатку 2, що є невід'ємною частиною даного Договору.
Стосовно зазначення ТОВ «ЛЕНД.КОМ» у своєму відзиві щодо занадто обмежених Договором строків надання послуг, суд зазначає наступне.
Дослідивши інформацію в електронній системі закупівель ProZorro, судом було встановлено що відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області було оприлюднено оголошення на закупівлю вищезгаданих послуг в електронній системі закупівель ProZorro (UA-2021-08-05-005464-a) з тендерною документацією яка містила відомовсті щодо строків надання послуг та обсягу земельних ділянок, які підлягали інвентаризації.
З умовами, правами, обов'язками та строками дії Договору № 11/11-Д369 від 11.11.2021 надання послуг з розроблення технічної документації ТОВ «ЛЕНД.КОМ», зокрема, директор Папіж С.В., був достовірно ознайомлений, та передбачав можливість настання негативних наслідків за невиконання зобов'язань за Договором, а також добровільно та власноручно підписав цей Договір, проект якого було долучено до його тендерної пропозиції.
03.09.2021 ТОВ “Ленд.Ком” на адресу Головного управління направлено тендерну пропозицію вих. №570-4/ТП, у якій зазначалося про те, що вивчивши тендерну документацію по предмету закупівлі код ДК 021:2015-7130000-6 “Науково- технічні послуги в галузі інженерії” (надання послуг з проведення державної інвентаризації земель лісогосподарського призначення державної власності на території Харківської області) ТОВ “Ленд.Ком” приймає та погоджується з усіма умовам тендерної документації (у тому числі із технічними, якісними та кількісними характеристиками предмета закупівлі, істотними умовами договору) на закупівлю послуг та зобов'язалося надати послуги в обсягах і за цінами, викладеними у Кошторисі на надання послуг, який додасться до цієї тендерної пропозиції та є її невід'ємною частиною, на загальну суму 3120 000 грн. 00 коп. (три мільйони сто двадцять тисяч 00 коп., у тому числі ПДВ 520 000 грн (п'ятсот двадцять тисяч).
Також, відповідач надав згоду дотримуватись положень цiєi тендерної пропозиції протягом 90 днів з дня розкриття тендерної пропозицій.
Також в електронній системі закупівель ProZorro є гарантійний лист відповідача №570-13/ТП від 03.09.2021 в якому зазначається, що Товариство приймає участь у процедурі відкриті торги та гарантує, що Тендерна пропозиція повністю відповідаї технічним, якісним, кількісним та іншим вимогам до предмета закупівлі, та що послуги будуть надані своєчаено та у повній відповідності до технічних, якісних, кількісних та інших вимогах до предмета закупівлі.
Тобто, на момент погодження тендерної пропозиції та укладення Договору про надання послуг ТОВ «Ленд.Ком» було відомо загальну площу земель що підлягали інвентаризації та строки проведення такої інвентаризації.
Таким чином суд дійшов висновку про недоведеність доводів відповідача та відсутність підстав звільнення відповідача від відповідальності за не виконання своїх зобов'язань за договором.
Згідно з ч.ч. 2, 3 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини… Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.
Аналогічні положення містить ст. 174 Господарського кодексу України.
Відповідно до ч. 1 ст. 175 ГК України, майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом (ч. 1 ст. 193 ГК України).
Правовідносини, які виникли між сторонами на підставі договору про надання послуг, є господарськими зобов'язаннями, тому, згідно з положеннями ст. ст. 4, 173-175 і ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України, до цих відносин повинні застосовуватися відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
Відповідно до ч. 1 ст. 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
За приписами ч. 1 ст. 902 Цивільного кодексу України виконавець повинен надати послугу особисто.
Частиною 1 ст. 905 Цивільного кодексу України передбачено, що строк договору про надання послуг встановлюється за домовленістю сторін, якщо інше не встановлено законом або іншими нормативно-правовими актами.
Згідно з ч. 1 ст. 906 Цивільного кодексу України виконавець, який порушив договір про надання послуг за плату при здійсненні ним підприємницької діяльності, відповідає за це порушення, якщо не доведе, що належне виконання виявилося неможливим внаслідок непереборної сили, якщо інше не встановлено договором або законом.
Положеннями статті 526 ЦК України передбачено, що зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України).
Відповідно до ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Відповідно до ст. 612 Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Згідно зі ст. ст. 610, 611 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання), а у разі порушення зобов'язання, настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Так, п. 8.1 договору сторонами була встановлена відповідальність виконавця, в тому числі й за прострочення строків визначених договором термінів надання послуг понад 30 днів у вигляді штрафу в розмірі 7 відсотків від вартості ненаданих послуг.
Зважаючи на встановлені факти та вимоги вищезазначених норм, а також враховуючи, що послуга відповідачем у встановлені строки надана не була, відповідачем не надано суду доказів надання такої послуги ні в межах 30 днів після спливу терміну, встановленому Договором ні на момент прийняття рішення у справі, у відповідача виник обов'язок щодо сплати позивачу штрафу в розмірі 7 % від загальної вартості послуги - 3 120 000,00 грн, що становить 218 400,00 грн.
З огляду на те, що позивачем заявлено до стягнення суму штрафу в меншому розмірі ніж розраховано судом, позовні вимоги підлягають задоволенню в межах заявленої суми.
Щодо інших аргументів сторін, суд зазначає, що вони були досліджені у судовому засіданні та не наводяться у рішенні, позаяк не покладаються судом в його основу, тоді як Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст. 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (справа «Серявін проти України», рішення від 10.02.2010). Крім того, аналогічна правова позиція викладена в Постанові Верховного Суду від 26.06.2018 у справі № 127/3429/16-ц.
Також суд має вирішити питання розподілу та стягнення судових витрат.
Згідно з ч. 1 ст. 123 Господарського процесуального кодексу України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Згідно ч. 1 та ч. 4 ст. ст. 129 Господарського процесуального кодексу України:
1. Судовий збір покладається:
1) у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін;
2) у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
4. Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються:
1) у разі задоволення позову - на відповідача;
2) у разі відмови в позові - на позивача;
3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Таким чином, судовий збір, сплачений позивачем за звернення до суд з цим позовом, відповідно приписів ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, покладається судом на відповідача. Інших судових витрат позивачем заявлено не було.
Оскільки судом було прийнято рішення про задоволення позову, витрати відповідача, пов'язані з розглядом справи, в тому числі й на правничу допомогу, покладаються судом на відповідача.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 124, 129-1 Конституції України, статтями 1, 4, 5, 20, 73, 74, 76-79, 86, 126, 129, 130, 185, 191, 192, ст. ст. 236-239 Господарського процесуального кодексу України, суд -
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛЕНД.КОМ" (04213, м. Київ, пр. Героїв Сталінграда, 53-Б, код ЄДРПОУ 38922252) на користь Головного управління Держгеокадастру у Харківської області (61165, м. Харків, вул. Космічна, 21, 8-9 поверх, код ЄДРПОУ 39792822) -74 609,24 грн 7% штрафу за прострочення строків визначених договором №11/11-Д/369 від 11.11.2021 термінів надання послуг понад 30 днів.
Судові витрати покласти на відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю "ЛЕНД.КОМ".
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛЕНД.КОМ" (04213, м. Київ, пр. Героїв Сталінграда, 53-Б, код ЄДРПОУ 38922252) на користь Головного управління Держгеокадастру у Харківської області (61165, м. Харків, вул. Космічна, 21, 8-9 поверх, код ЄДРПОУ 39792822) 2 684,00 грн судового збору.
Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.
Згідно із ст. 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга відповідно до ст. 256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга може бути подана учасниками справи до Східного апеляційного господарського суду.
Учасники справи:
Позивач - Головне управління Держгеокадастру у Харківської області (61165, м. Харків, вул. Космічна, 21, 8-9 поверх, код ЄДРПОУ 39792822).
Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю "ЛЕНД.КОМ" (04213, м. Київ, пр. Героїв Сталінграда, 53-Б, код ЄДРПОУ 38922252).
Повне рішення складено "06" липня 2023 р.
Суддя С.А. Прохоров