Справа № 947/20164/23
Провадження № 1-кс/947/8712/23
07.07.2023 року м. Одеса
Слідчий суддя Київського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 при секретарі ОСОБА_2 за участю прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , його захисника - адвоката ОСОБА_5 розглянувши клопотання старшого слідчого другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Одесі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві ОСОБА_6 погоджене прокурором відділу Одеської обласної прокуратури ОСОБА_3 про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою до
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Одеса, громадянина України, одруженого, має малолітню дитину, працюючого на посаді інспектора взводу № 2 роти № 5 батальйону № 1 полку Управління патрульної поліції в Одеській області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимого,
якому повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст.307 КК України, -
07.07.2023р. до Київського районного суду м. Одеси надійшло клопотання старшого слідчого другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Одесі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві ОСОБА_6 погоджене прокурором відділу Одеської обласної прокуратури ОСОБА_3 про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою до ОСОБА_4 ..
З клопотання вбачається, що другим слідчим відділом (з дислокацією у м. Одесі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62023150020000288 від 19.05.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 307 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що згідно з наказу начальника Департаменту патрульної поліції Національної поліції України ОСОБА_7 від 16.12.2019 за № 974 о/с ОСОБА_4 призначено на посаду інспектора взводу № 2 роти № 5 батальйону № 1 полку Управління патрульної поліції в Одеській області, у спеціальному званні лейтенант поліції та покладено виконання обов'язків.
Відповідно до ст.ст. 3, 8, 19, 68 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю; права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність.
Згідно ст. 1 Закону України «Про Національну поліцію» (далі - Закону), Національна поліція України - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
Відповідно до положень ст. ст. 2, 18 Закону, одним з основних завдань та обов'язків працівників поліції є забезпечення публічної безпеки і порядку; охорона прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави; протидія злочинності та професійне виконання своїх службових обов'язків відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва; поважати і не порушувати прав і свобод людини та неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; інформувати безпосереднього керівника про обставини, що унеможливлюють його подальшу службу в поліції або перебування на займаній посаді.
Крім цього, поліцейський на всій території України незалежно від посади, яку він займає, місцезнаходження і часу доби в разі звернення до нього будь-якої особи із заявою чи повідомленням про події, що загрожують особистій чи публічній безпеці, або в разі безпосереднього виявлення таких подій зобов'язаний вжити необхідних заходів з метою рятування людей, надання допомоги особам, які її потребують, і повідомити про це найближчий орган поліції.
Аналогічні вимоги та обов'язки прописані в пп. 1,2 п. 1 розділу ІІ Правил етичної поведінки поліцейських, затверджених наказом МВС України від 09.11.2016 № 1179, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 06 грудня 2016 року № 1576/29706.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про Національну поліцію» поліція забезпечує безперервне та цілодобове виконання своїх завдань. Кожен має право в будь-який час звернутися за допомогою до поліції або поліцейського.
Статтею 13 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що у складі поліції функціонують у тому числі патрульна поліція.
Згідно статті 19 Закону України «Про Національну поліцію» у разі вчинення протиправних діянь поліцейські несуть кримінальну, адміністративну, цивільно-правову, матеріальну та дисциплінарну відповідальність відповідно до закону; підстави та порядок притягнення поліцейських до дисциплінарної відповідальності, а також застосування до поліцейських заохочень визначаються Дисциплінарним статутом Національної поліції України, що затверджується законом.
При цьому, відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України затвердженого Законом України від 15 березня 2018 року № 2337-VIII службова дисципліна, крім основних обов'язків поліцейського, визначених статтею 18 Закону України «Про Національну поліцію», зобов'язує поліцейського: бути вірним Присязі поліцейського, мужньо і вправно служити народу України; поважати права, честь і гідність людини, надавати допомогу та запобігати вчиненню правопорушень; вживати заходів до негайного усунення причин та умов, що ускладнюють виконання обов'язків поліцейського, та негайно інформувати про це безпосереднього керівника; утримуватися від дій, що перешкоджають іншим поліцейським виконувати їхні обов'язки, а також які підривають авторитет Національної поліції України; сприяти керівникові в організації дотримання службової дисципліни, інформувати його про виявлені порушення, у тому числі вчинені іншими працівниками поліції.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3, 9, 11 статті 23 Закону України «Про Національну поліцію», ОСОБА_4 , будучи працівником правоохоронного органу, здійснює превентивну та профілактичну діяльність, спрямовану на запобігання вчиненню правопорушень; виявляє причини та умови, що сприяють вчиненню кримінальних правопорушень, вживає у межах своєї компетенції заходів для їх усунення; вживає заходів з метою виявлення кримінальних та адміністративних правопорушень; припиняє виявлені кримінальні і адміністративні правопорушення; у випадках, визначених законом, здійснює провадження у справах про адміністративні правопорушення, приймає рішення про застосування адміністративних стягнень та забезпечує їх виконання; доставляє у випадках і порядку, визначених законом, затриманих осіб, підозрюваних у вчиненні кримінального правопорушення, та осіб, які вчинили адміністративне правопорушення; здійснює оперативно-розшукову діяльність відповідно до закону; регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі.
У відповідності до Присяги працівника поліції, передбаченої ч. 1 ст. 64 Закону України «Про Національну поліцію», яку прийняв капітан поліції ОСОБА_4 , урочисто присягнувся вірно служити Українському народові, дотримуватись Конституції та законів України, втілювати їх у життя, поважати та охороняти права і свободи людини, честь держави, з гідністю нести високе звання поліцейського та сумлінно виконувати свої службові обов'язки.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду та правоохоронних органів», органи Національної поліції віднесено до правоохоронних органів.
Згідно зі статтею 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» на ОСОБА_4 поширюються положення вказаного закону, тобто він є працівником правоохоронного органу та відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України на нього покладено обов'язки діяти лише в межах повноважень та способом, які передбачені Конституцією України та Законами України. ОСОБА_4 також є суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення, передбаченим статтею 3 Закону України «Про запобігання корупції» № 1700-VII від 14.10.2014.
Згідно з приміткою до статті 364 КК України, службовими особами у статтях 364, 368, 368-5, 369 цього Кодексу є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Таким чином, ОСОБА_4 є службовою особою правоохоронного органу та відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України на нього покладено обов'язки діяти лише в межах повноважень та способом, які передбачені Конституцією України та Законами України, а також є суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення, передбаченим статтею 3 Закону України «Про запобігання корупції».
У своїй діяльності ОСОБА_4 , як поліцейський, керується Конституцією України, Кримінальним і Кримінальним процесуальним кодексами України, Законами України «Про Національну поліцію», «Про запобігання корупції», іншими законодавчими актами України, нормативно-правовими актами МВС України та НП України.
Так, відповідно до пункту 2 статті 18 Закону України «Про національну поліцію», ОСОБА_4 , як поліцейський зобов'язаний професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва.
Відповідно до таблиці ІІ (список № 2) Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 770 від 06.05.2000, на території України до психотропних речовин, обіг яких обмежено відноситься - амфетамін.
Згідно ст. 2 Закону України «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори» наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори з урахуванням доцільності їх використання у медичній практиці та залежно від ступеня їх небезпечності для здоров'я людини і застосовуваних заходів контролю за їх обігом включаються до відповідно пронумерованих списків таблиць Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №770 від 06.05.2000: таблиця II містить наркотичні засоби і психотропні речовини, включені до списків № 1 і № 2, обіг яких на території України обмежено та стосовно яких установлюються заходи контролю, до яких включено амфетамін.
Крім того, відповідно до ст. 6 Закону України «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори» на території України встановлюються заходи контролю за обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, зокрема запровадження відповідальності за порушення законодавства про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори.
Крім цього, відповідно до ст. 7 Закону України «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори» діяльність з обігу наркотичних засобів і психотропних речовин на території України дозволяється лише в цілях і в порядку, встановлених цим Законом, а в передбачених ним випадках - у порядку, що встановлюється нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України та відповідних центральних органів виконавчої влади. Діяльність з обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, включених до таблиць II і III Переліку, та прекурсорів, включених до таблиці IV Переліку, здійснюється суб'єктами господарювання за наявності в них ліцензії на здійснення відповідних видів діяльності, крім випадків, передбачених статтею 19 цього Закону.
Відповідно до таблиці ІІ (список № 2) Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 770 від 06.05.2000, на території України до психотропних речовин, обіг яких обмежено відноситься - амфетамін.
Відповідно до посадової інструкції від 20.12.2019, затвердженої Наказом Департаменту патрульної поліції № 5112 від 13.11.2018, на лейтенанта поліції ОСОБА_4 покладено ряд обов'язків, серед яких:
- неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність патрульної поліції;
- поважати і дотримуватися прав та свобод людини і громадянина, обмежувати їх лише у спосіб та у випадках, що встановлені законом;
- професійно виконувати свої службові обов'язки і накази керівництва, постійно і наполегливо самовдосконалюватися, підвищувати рівень довіри суспільства до поліції;
- у разі отримання інформації про можливе вчинення корупційного чи дисциплінарного правопорушення негайно інформувати безпосереднього керівника та служби моніторингу патрульної поліції і вживати заходів щодо запобігання та припинення такого правопорушення;
- виконувати інші обов'язки поліцейського відповідно до законодавства, нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ України та організаційно-розпорядчих документів Національної поліції України;
- у разі вчинення протиправних діянь поліцейський несе юридичну відповідальність відповідно до законодавства.
Враховуючи викладене, ОСОБА_4 , діючи умисно, посягаючи на встановлені Законами України «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори», «Про обіг в Україні наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів» та «Про заходи протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та зловживанню ними», а також, Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів», суспільні відносини у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів, відносини, що охороняють здоров'я населення України, будучи працівником правоохоронного органу, в силу чого обізнаний про порядок обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, прекурсорів на території України, та відповідальність за незаконний обіг наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, підозрюється у вчинені злочину щодо незаконного придбання, зберігання та перевезення з метою збуту та збут психотропних речовин у великому розмірі та вчинив його при наступних обставинах.
Так, ОСОБА_4 , працюючи на зазначеній посаді, будучи зобов'язаним відповідно до вимог Закону України «Про Національну поліцію» та інших Законів і нормативно-правових актів, забезпечувати правопорядок, додержуватись вимог щодо здійснення превентивної, профілактичної протиправної діяльності та припинення кримінальних правопорушень, у невстановлений досудовим розслідуванням час та місце у червні 2023 року від невстановленої слідством особи отримав прозорий зіп-пакет розміром 9,5 см х 10 см із красною стрічкою, який містить в собі кристалоподібну речовину з коричневим відтінком, в якому знаходиться ще один прозорий зіп-пакет розміром 4 см х 7 см, в якому міститься кристалічна речовина з білим відтінком, в яких міститься психотропна речовина, обіг якої обмежено - амфетамін, кількісний вміст якої становить 1,306г та 0,463г, який у подальшому з корисливих мотивів, маючи умисел на зберігання з метою збуту психотропної речовини, обіг якої обмежено - амфетамін помістив у ліву шкарпетку, яка була вдягнута на ноги, де зберігав при собі та в подальшому переніс за місцем свого мешкання у АДРЕСА_1 , де зберігав.
Продовжуючи свої умисні дії, маючи прямий умисел, з метою збуту психотропної речовини, обіг якої обмежено - амфетамін, кількісний вміст якої становить 1,306г та 0,463г, ОСОБА_4 перебуваючи за місцем свого мешкання, 08.06.2023 (точний час не встановлено) помістив в середину лівої шкарпетки, яку вдягнув на ліву ногу, два згортка із полімерного пакету з замком «zip-lock» з психотропної речовини, обіг якої обмежено - амфетамін, кількісний вміст якої становить 1,306г та 0,463г.
В подальшому приблизно о 13 годині 32 хвилини 08.06.2023, ОСОБА_4 , який користується номером мобільного телефону НОМЕР_1 , при спілкуванні з ОСОБА_8 , яка користується номером мобільного телефону НОМЕР_2 , дотримуючись конспіративних методів, за допомогою месенджера «WhatsApp» домовились про зустріч о 17 годині 30 хвилин за адресою: м. Одеса, вул. Дюківська, 5.
ОСОБА_4 маючи при собі два згортка із полімерного пакету з замком «zip-lock» з психотропної речовини, обіг якої обмежено - амфетамін, кількісний вміст якої становить 1,306г та 0,463г, на власному автотранспорті Mazda 3, НОМЕР_3 , приїхав за адресою: АДРЕСА_3 , де на заднє сидіння сіла ОСОБА_8 .
Прибувши о 17 годині 23 хвилини за адресою: м. Одеса, вул. Градоначальницька, буд. 22 корпус 4, ОСОБА_4 маючи прямий умисел, з метою збуту дістав з лівої шкарпетки два згортка із полімерного пакету з замком «zip-lock» з психотропної речовини, обіг якої обмежено - амфетамін, кількісний вміст якої становить 1,306г та 0,463г та передав ОСОБА_8 , таким чином збув їй психотропну речовину.
ОСОБА_8 зазначені два згортка із полімерного пакету з замком «zip-lock» з психотропної речовини, обіг якої обмежено - амфетамін, кількісний вміст якої становить 1,306г та 0,463г, що є великим розміром, поклала до своєї жіночої сумки, та в подальшому вказану психотропну речовину видала співробітникам правоохоронного органу.
Зазначений психотропний засіб включено до списку № 2 таблиці № 2 «Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів», затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 770 від 06.05.2000, із змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.2002 року № 1890 «Про внесення змін до переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів» обіг якого обмежено та відповідно до Таблиці невеликих, великих та особливо великих розмірів психотропних речовин, що знаходяться у незаконному обігу, затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України 01.08.2000 № 188 маса амфетаміну 1,769г є великим розміром.
В подальшому, ОСОБА_4 , діючи повторно з умислом, посягаючи на встановлені Законами України «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори», «Про обіг в Україні наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів» та «Про заходи протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та зловживанню ними», а також, Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів», суспільні відносини у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів, відносини, що охороняють здоров'я населення України, будучи працівником правоохоронного органу, в силу чого обізнаний про порядок обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, прекурсорів на території України, та відповідальність за незаконний обіг наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, підозрюється у вчинені злочину щодо повторного незаконного придбання, зберігання та перевезення з метою збуту та збуті особливо небезпечних психотропних речовин та вчинив його при наступних обставинах.
Так, 27.06.2023 приблизно у період часу з 11 години 11 хвилин по 11 годину 31 хвилину ОСОБА_4 , який користується номером мобільного телефону НОМЕР_1 , при спілкуванні з ОСОБА_8 , дотримуючись конспіративних методів, через месенджер «WhatsApp» домовились про зустріч о 13 годині за адресою: м. Одеса, вул. Дюківська, 5.
Зустрівшись за вказаною адресою ОСОБА_8 сіла на заднє пасажирське сидіння до автомобіля Mazda 3, НОМЕР_3 , під керуванням ОСОБА_4 , та в подальшому направились до АДРЕСА_4 до гаражів, де останній зупинився, пересів на заднє сидіння автомобіля та в подальшому вступив в статевий акт з ОСОБА_8 .
Після цього, ОСОБА_4 повідомив ОСОБА_8 про необхідність почекати особливо небезпечну психотропну речовину та привезе її пізніше.
У невстановлений досудовим розслідуванням час та місце ОСОБА_4 придбав особливо небезпечну психотропну речовину з метою збуту.
В подальшому, 05.07.2023 приблизно о 13 годині ОСОБА_4 , який користується номером мобільного телефону НОМЕР_1 , при спілкуванні з ОСОБА_8 , дотримуючись конспіративних методів, через месенджер «WhatsApp» домовились про зустріч о 15 годині 43 хвилини за адресою: м. Одеса, вул. Дюківська, 5, біля кофейні.
У зазначений день приблизно о 15 годині 43 хвилини ОСОБА_4 приїхав на автомобілі Mazda 3, НОМЕР_3 , на вищевказане місце зустрічі, де ОСОБА_8 сіла на переднє пасажирське сидіння автомобіля та між ОСОБА_4 і ОСОБА_8 відбулась розмова про вступ у статевий акт.
Діючи умисно, ОСОБА_4 повторно з метою збуту психотропних речовин, повідомив про те, що під переднім пасажирським килимом в автомобілі перебуває особливо небезпечна психотропна речовина PVP, піднявши його вказав ОСОБА_8 забрати зазначену психотропну речовину.
ОСОБА_8 підняла з під килима в автомобілі Mazda 3, НОМЕР_3 , яким керує ОСОБА_4 , прозорий полімерний пакет з замком «zip-lock» з кристалічною речовиною біло-коричневого кольору, що відноситься до особливо небезпечної психотропної речовини PVP, яку поклала до своєї сумочки та в подальшому видала працівникам правоохоронного органу.
Таким чином, ОСОБА_4 збув ОСОБА_8 особливо небезпечну психотропну речовину.
Відповідно до проведеного експрес-тесту на місці видачі психотропної речовини ОСОБА_8 працівникам правоохоронного органу, установлено, що прозорий полімерний пакет з замком «zip-lock» з кристалічною речовиною біло-коричневого кольору, відноситься до особливо небезпечної психотропної речовини PVP, обіг якої заборонено.
Зазначений прозорий полімерний пакет з замком «zip-lock» з кристалічною речовиною біло-коричневого кольору, що відноситься до особливо небезпечного психотропної речовини PVP (1-феніл-2-піролідин-1-іл-пентан-1-он), обіг якої заборонено направлено до НДЕКЦ для проведення судово-хімічної експертизи.
Зазначену особливо небезпечну психотропну речовину включено до списку № 2 таблиці № 1 «Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів», затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 770 від 06.05.2000, із змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.2002 року № 1890 «Про внесення змін до переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів» обіг якої заборонено.
Відразу після збуту 05.07.2023 особливо небезпечної психотропної речовини, ОСОБА_4 було викрито у вчиненні злочину працівниками правоохоронних органів та затримано в порядку ст. 208 КПК України.
05 липня 2023 року старшим слідчим другого слідчого відділу
(з дислокацією у м. Одесі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві ОСОБА_6 за погодженням із прокурором відділу Одеської обласної прокуратури ОСОБА_3 повідомлено:
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримала в повному обсязі та просила його задовольнити.
Захисник та підозрюваний проти задоволення клопотання заперечували та просили застосувати більш м'який запобіжний захід у мінімальній заставі, обґрунтовуючи свої доводи тим, що ОСОБА_4 має міцні соціальні зв'язки за місцем проживання.
Вислухавши думку учасників процесу, дослідивши матеріали клопотання, суд приходить до наступного.
Згідно ч. 2 ст. 177 КПК України, підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.
Наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_4 інкримінованого йому кримінального правопорушення повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме:
- матеріалами УСБУ в Одеській області від 17.05.2023, 22.05.2023 та 14.06.2023;
- заявою ОСОБА_8 про кримінальне правопорушення від 21.05.2023;
- протоколами допитів ОСОБА_8 в якості свідка від 21.05.2023, 20.06.2023 та 05.07.2023;
- протоколами огляду від 08.06.2023 та 05.07.2023;
- висновком експерта від 20.06.2023 № СЕ-19/116-23/9686-НЗПРАП за результатами судової експертизи наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів;
- протоколом обшуку транспортного засобу від 05.07.2023;
- протоколом затримання ОСОБА_4 , в порядку ст. 208 КПК України, від 05.07.2023;
- протоколом допиту ОСОБА_9 в якості свідка від 05.07.2023;
- протоколом допиту ОСОБА_10 в якості свідка від 05.07.2023;
- протоколом допиту ОСОБА_11 в якості свідка від 05.07.2023;
- протоколом допиту ОСОБА_12 в якості свідка від 05.07.2023;
Таким чином, слідчий суддя, на підставі розумної оцінки сукупності досліджених під час розгляду клопотання доказів, які об'єктивно вказують на обґрунтованість припущення про причетність ОСОБА_4 до вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.307 КК України, приходить до висновку про обґрунтованість підозри по кримінальному провадженню № 62023150020000288 від 19.05.2023 року відносно ОСОБА_4 ..
Слідчий суддя приходить до висновку, що у ОСОБА_4 мають місце процесуальні ризики, передбачені ч. 1 ст. 177 КПК України, які дають достатні підстави вважати, що ОСОБА_4 може ухилятися від виконання покладених на нього процесуальних обов'язків та зашкодити встановленню істини у кримінальному провадженні.
В зв'язку з викладеним вважаю ризики, передбачені ч.1 п.п. 1, 5 ст. 177 КПК України, доведеним, а також зазначені обставини свідчать, що заявлені ризики не зменшилися.
При вказаних обставинах, вважаю що прокурором доведені обставини, викладені в п.п.1, 2 і 3 ч.1 ст.194 КК України, і вказаний запобіжний захід є відповідним, згідно ст.178 КК України, тяжкості покарання, що загрожує підозрюваному, а також тяжкості кримінального правопорушення в якому підозрюється ОСОБА_4
Зазначені ризики обгрунтовуються тим, що ОСОБА_4 може:
- згідно п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, за яке передбачено покарання у вигляді позбавленням волі на строк від шести до десяти років з конфіскацією майна. Маючи значний досвід роботи в органах поліції, усвідомлюючи тяжкість покарання та невідворотність кримінальної відповідальності, ОСОБА_4 може використати наявні у нього засоби та можливості для переховування від правоохоронних органів і суду, з метою уникнення кримінальної відповідальності. В ході досудового розслідування також установлено, що ОСОБА_4 вів спілкування застосовуючи відповідні заходи конспірації - використовував для спілкування мобільні додатки. На даний час, ОСОБА_4 також достатньо обізнаний зі змістом отриманих результатів проведених слідчих (розшукових) дій стосовно нього, іншими доказами у кримінальному провадженні, що створює додатковий ризик переховування від органів досудового розслідування та суду, у зв'язку з чим, застосування більш м'якого запобіжного заходу не є виправданим. Крім того, внаслідок збройної агресії російської федерації проти України з 24.02.2022 Україною згідно відкритих даних не контролюється орієнтовно 15-20% власної території, що створює додаткові можливості для залишення території України, в тому числі поза офіційними пунктами пропуску.Також, ОСОБА_4 будучи співробітником правоохоронного органу, використовуючи наявні у нього засоби та можливості, знайомства з іншими співробітниками правоохоронних органів Одеської області, може отримати відповідні паролі для безперешкодного проходження пунктів пропуску та здійснити виїзд на непідконтрольні Україні території, а також в напрямку Республіки Молдова.
Також, на теперішній час на розгляді в Київському районному суді Одеської області перебуває є обвинувальний акт відносно ОСОБА_4 за ч. 2 ст. 365 КК України, судовий розгляд триває.
- згідно п. 2 ч. 1 ст. 177 КПК України знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; В ході затримання ОСОБА_4 намагався позбутись предмету злочину та чинів опір працівникам правоохоронного органу, атому є підстави вваж ти що він може продовжити знищувати докази в данному кримінальному провадженні.
- згідно п. 3 ч. 1 ст. 177 КПК України незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні, може здійснювати вплив на свідків у даному кримінальному провадженні, які ще не допитані органом досудового розслідування, з метою зміни чи відмови від наданих ними показань, тобто є наявним ризик незаконного впливу підозрюваним на таких осіб.
За рахунок займаної посади та реалізації своїх повноважень,
ОСОБА_4 має постійні стійкі зв'язки з іншими структурними підрозділами органів державної влади, дає змогу впливати на свідків у цьому кримінальному провадженні.
Таким чином, не будучи обмеженим у спілкуванні із свідками, ознайомившись зі змістом їх показань, протоколи допиту яких є у додатках до клопотання про застосування запобіжного заходу, ОСОБА_4 матиме можливість з метою уникнення кримінальної відповідальності сам або за допомогою третіх осіб впливати на свідків та інших особи які на даний час встановлюються.
- згідно п. 4 ч. 1 ст. 177 КПК України перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; має досвід роботи в системі органів НПУ, а тому останній обізнаний з тактикою та методикою розслідування кримінальних правопорушень, та може вжити заходів щодо перешкоджання кримінальному провадженню (штучне затягування досудового розслідування; розголошення відомостей результатів досудового розслідування, що призведе до його неповноти, втрати доказів вини підозрюваних тощо).
Крім того, наразі у кримінальному провадженні заплановано призначення судових експертиз (щодо наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів) проведення яких буде доручено експертам Одеського НДЕКЦ МВС України, а тому існує ризик перешкоджанню кримінальному провадженню шляхом впливу на експертів, враховуючи стійкі зв'язки підозрюваного (в силу досвіду роботи в системі ГУНП в Одеській області) з іншими структурними підрозділами органів державної влади.
Таким чином, прокурором під час розгляду клопотання, відповідно до вимог п. 3 ч. 1 ст. 194 КПК України, доведено недостатність для запобігання вказаному ризику застосування до підозрюваного більш м'яких ніж тримання під вартою запобіжних заходів, а це у свою чергу, враховуючи обґрунтованість підозри ОСОБА_4 у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст. 307 КК України, за який законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від шести до десяти років, згідно ч.1, п.5 ч.2 ст.183 КПК України, є підставою для застосування до підозрюваного ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Наявність дружини та дітей не призводить до істотного зниження процесуальних ризиків та не є підставою для застосування більш м'якого запобіжного заходу.
Згідно ч. 3 ст. 183 КПК України, слідчий суддя, суд при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою зобов'язаний визначити розмір застави, достатньої для забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим обов'язків, передбачених цим Кодексом, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.
Слідчий суддя приходить до висновку про необхідність визначення розміру застави у більш великому розмірі ніж визначено для особи підозрюваної у скоєнні тяжкого злочину, відповідно вимог ст.183 ч.3 КПК України.
Відповідно до рішення ЄСПЛ у справі «Гафа проти Мальти», було встановлено що гарантія, передбачена статтею 5 §3 Конвенції покликана забезпечити явку обвинуваченого у судовому засіданні. Тому розмір застави повинен бути встановлений з огляду на особу підозрюваного, належну йому власність, його стосунки з поручителями, іншими словами, з огляду на впевненість у тому, що перспектива втрати застави або заходів проти його поручителів у випадку його неявки до суду буде достатньою для того, щоб стримати його від втечі. Оскільки питання, яке розглядається, є основним правом на свободу, гарантованим статтею 5, органи влади повинні докладати максимум зусиль як для встановлення належного розміру застави, так під час вирішення питання про необхідність продовження тримання під вартою. Крім того, розмір застави, має бути належним чином обґрунтовано у рішенні про визначення застави і повинна враховувати майновий стан обвинуваченого. Нездатність національних судів оцінити здатність заявника сплатити необхідну суму може викликати виявлення Судом порушення. Проте обвинувачений, якого судові органи готові звільнити під заставу, повинні вірно подати достатню інформацію, яку можливо перевірити, якщо це буде необхідно, щодо суми застави, яку необхідно встановити.
Також, щоб розмір застави можна було вважати таким, який здатен забезпечити належну процесуальну поведінку підозрюваного, слідчий суддя повинен, врахувавши положення ст. 177, 178 КПК України, та раціонально співставити його з доведеними у справі ризиками, даними про особу підозрюваного, тяжкістю вчиненого злочину. При цьому судді слід мати на увазі, що, виходячи з практики ЄСПЛ, розмір застави повинен визначатися тим ступенем довіри, при якому перспектива втрати застави, буде достатнім стримуючим засобом, щоб відбити у особи, щодо якої застосовано заставу, бажання будь-яким чином перешкоджати встановленню істини у кримінальному провадженні.
Враховуючи те, що ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні умисного тяжкого кримінального злочину у сфері обігу наркотичних засобів в умовах воєнного стану, при цьому перебуваючи на посаді в органі національної поліції, що свідчить про підвищену суспільну небезпеку протиправних дій, а також високий ступінь встановлених ризиків, то слідчий суддя приходить до висновку, що лише застава в розмірі 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб в сумі 939 400 грн. зможе забезпечити виконання підозрюваною ОСОБА_4 обов'язків, передбачених цим Кодексом.
На підставі вище викладеного та керуючись ст. ст. 181, 183, 196 КПК України, слідчий
Клопотання старшого слідчого другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Одесі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві ОСОБА_6 погоджене прокурором відділу Одеської обласної прокуратури ОСОБА_3 про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою до ОСОБА_4 - задовольнити.
Застосувати до підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком до 02 вересня 2023 року включно.
Визначити розмір застави в розмірі 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб в сумі 939 400 (дев'ятсот тридцять дев'ять тисяч чотириста) гривень, за умови внесення якої на призначений для цього депозитний рахунок територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеської області, ОСОБА_4 , слід негайно звільнити з - під варти.
Роз'яснити підозрюваному, що він або заставодавець мають право у будь який момент внести заставу на розрахунковий рахунок №UA418201720355249001000005435, код отримувача (ЄДРПОУ) - 26302945, банк отримувача - ДКСУ м.Київ, отримувач - Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Одеській області.
У разі внесення застави підозрюваного звільнити з-під варти негайно та покласти на підозрюваного ОСОБА_4 , обов'язки строком 02 вересня 2023 року включно, передбачені ч.5 ст.194 КПК України: повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи; утримуватися від спілкування зі свідками у вказаному кримінальному провадженні; здати на зберігання свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.
Роз'яснити підозрюваному ОСОБА_4 , що відповідно до ч.8, ч.10, ч.11 ст.182 КПК України, у разі невиконання обов'язків заставодавцем, а також, якщо підозрюваний, обвинувачений, будучи належним чином повідомлений не з'явиться за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду без поважних причин чи не повідомить про причини своєї неявки, або якщо порушить інші покладені на нього при застосуванні запобіжного заходу обов'язки, застава звертається в дохід держави та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України й використовується у порядку, встановленому законом для використання коштів судового збору. У разі звернення застави в дохід держави слідчий суддя, суд вирішує питання про застосування до підозрюваного, обвинуваченого запобіжного заходу у вигляді застави у більшому розмірі або іншого запобіжного заходу з урахуванням положень ч.7 ст.194 КПК України. Застава внесена підозрюваним, обвинуваченим, може бути повністю або частково звернена судом на виконання вироку в частині майнових стягнень. Застава внесена заставодавцем, може бути звернена судом на виконання вироку в частині майнових стягнень тільки за його згодою.
Ухвала підлягає негайному виконанню після її проголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Подання апеляційної скарги зупиняє набрання ухвалою законної сили, але не зупиняє її виконання.
Слідчий суддя ОСОБА_1