Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
06 липня 2023 р. Справа № 520/8127/23
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військово-медичного клінічного центру Північного регіону (військова частина НОМЕР_1 ), гарнізонної військово - лікарської комісії Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до Військово-медичного клінічного центру Північного регіону (військова частина НОМЕР_1 ), в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення, яке оформлене довідкою (№1744) від 02.03.2023 військово-лікарської комісії Військово-медичного клінічного центру Північного регіону Військової частини НОМЕР_1 щодо придатності до військової служби ОСОБА_1 ;
- зобов'язати відповідача повторно розглянути військово-медичні документи та здійснити повторне обстеження та медичний огляд ОСОБА_1 з метою визначення придатності / непридатності до військової служби.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що призваний у Збройні Сили України у березні 2022 року. З 02 по 07 лютого 2023 року перебував на стаціонарному лікуванні у медичному закладі МОЗ України. 02 березня 2023 року ВЛК ВМКЦ Північного регіону склала довідку№1744, за висновками якої позивач придатний до військової служби. Позивач не погоджується з вказаними висновками, оскільки не був оглянутий належним чином лікарями, відповідач не дотримався процедури прийняття висновку ВЛК, не взято до уваги діагноз, зазначений у виписці з медичної карти стаціонарного хворого, який є підставою для визнання позивача не придатним до військової служби.
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку ст. 262 КАС України без виклику сторін в судове засідання. Запропоновано відповідачу надати до суду відзиви на позов, а також зобов'язано Військово-медичний клінічний центр Північного регіону (військова частина НОМЕР_1 ), надати до суду копії всіх рішень (постанови, протоколи, ін.), які приймалися відносно ОСОБА_1 .
Також, ухвалою суду залучено в якості другого відповідача - гарнізонну військово - лікарську комісію Військової частини НОМЕР_1 (місцезнаходження комісії: АДРЕСА_1 ) по даній справі, оскільки оскаржувану довідку №1744 від 02 березня 2023 року складено гарнізонною військово - лікарською комісією Військової частини НОМЕР_1 . Зобов'язано другого відповідача надати до суду: 1) належним чином засвідчені копії всіх рішень (постанови, протоколи, ін.), які приймалися відносно ОСОБА_1 ; 2) надати пояснення, а саме повідомити, які заходи, передбачені Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженим наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402, проводились військово - лікарською комісією відносно ОСОБА_1 .
Копію ухвали про відкриття провадження було надіслано представнику відповідача - Військово-медичного клінічного центру Північного регіону (військова частина НОМЕР_1 ), до його Електронного кабінету в системі "Електронний суд" та ним отримано 18.04.2023 року, що підтверджено довідкою про доставку електронного листа від 20.04.2023 року (а.с. 20).
Також, копію ухвали про залучення другого відповідача було надіслано, зокрема, відповідачу - гарнізонній військово - лікарській комісії Військової частини НОМЕР_1 , рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення поштового відправлення, яку отримано уповноваженим представником 19.06.2023 року, що підтверджено підписом в повідомленні про вручення поштового відправлення.
Проте, представниками відповідачів відзивів на позов у встановлений судом строк до канцелярії суду не надано, як і не надано витребуваних судом документів. Причин поважності їх ненадання відповідачами не повідомлено.
Суд звертає увагу, що представниками відповідачів також не надано до суду клопотань про продовження строку подання до суду відзивів на позов.
Згідно положень ч.4 ст. 159 КАС України, неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Відповідно до ч.6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.
Як зазначено у позовній заяві позивач, ОСОБА_1 , призваний у Збройні Сили України у березні 2022 року, військова частина НОМЕР_2 , молодший сержант.
У період з 02.02.2023 по 07.02.2023 року позивач перебував на стаціонарному лікуванні у медичному закладі МОЗ України «Лозівське територіальне медичне об'єднання» Лозівської міської ради Харківської області, що підтверджується Випискою із медичної карти стаціонарного хворого №509.
Відповідно до даної Виписки діагноз позивача: Аутоімунний тиреоідіт, активна фаза, субклінічний гіпотиреоз. Гіпертонічна хвороба І стадії, 3 ступеню, кризовий перебіг. Хронічна вертеброгенна цервікалгія з вираженим больовим синдромом.
Згідно вказаної Виписки позивача направлено на медичний огляд ВЛК для визначення придатності до військової служби в плановому порядку.
02 березня 2023 року гарнізонною військово-лікарською комісією в/ч НОМЕР_1 складено довідку №1744 щодо молодшого сержанта ОСОБА_1 де вказано таке:
Проведено медичний огляд у Гарнізонній ВЛК в/ч 3306 02 березня 2023 року.
Діагноз та постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва):
Гіпертонічна хвороба І стадії, 2 ступеню, ризик 2. СН0. Аутоімунний тиреоідит, зоб І ступеню, субклінічний гіпотиреоз. Вертеброгенна цервікобрахіалгія ліворуч, нестійка ремісія. Вертеброгення люмбоішіалгія ліворуч нестійка ремісія.
Захворювання, ТАК, пов'язані з проходженням військової служби.
Міжхребцевий остеохондроз всіх відділів хребта, протрузії дисків С3-Th1, L5, L5-S1 з больовим синдромом та незначним порушенням функції. Викривлення носової перетинки помірно виражене. Ангіопатія сітківки обох очей.
Захворювання, НІ, не пов'язані з проходженням військової служби.
На підставі статті 39-в, 13-в, 23-в, 64-в гр ІІ Придатний до військової служби.
Не погодившись з висновками, викладеними у довідці гарнізонної військово-лікарської комісії від 02.03.2023 року №1744, позивач звернувся до суду.
По суті спірних правовідносин суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 9 частини 1 статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема у спорах щодо оскарження рішень атестаційних, конкурсних, медико-соціальних експертних комісій та інших подібних органів, рішення яких є обов'язковими для органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших осіб
Відповідно до частини 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Верховний Суд у постановах від 13.06.2018 у справі № 806/526/16, від 12.06.2020 у справі № 810/5009/18 зазначив, що у межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі.
Розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку. Однак суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, оскільки суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права.
Питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями військово-лікарської комісії, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу. Отже, надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступень придатності до військової служби, виходить за межі судового розгляду.
Отже, вирішення спору в межах даної справи здійснюється судом з урахуванням вищезазначених висновків.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби регламентовано Законом України "Про військову службу і військовий обов'язок" (далі - Закон № 2232-XII).
Відповідно до частин першої-третьої статті 1 цього Закону захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки) (частина сьома статті 1 Закону № 2232-XII).
Згідно з частиною дев'ятою статті 1 Закону №2232-XII щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Відповідно до частини першої статті 2 Закону №2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Згідно з частиною десятою статті 2 Закону № 2232-XII та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року № 402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення № 402).
Пунктом 1.1 глави 1 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Згідно з пунктом 1.2 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза - це: медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України, учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання, компонентами ракетного палива, джерелами електромагнітних полів, лазерного випромінювання, мікроорганізмами I - II груп патогенності; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України; визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.
Як передбачено підпунктом 2.1 глави 2 розділу І Положення № 402, для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії, штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.
Порядок проведення медичного огляду військовослужбовців врегульований пунктом 6 розділу ІІ Положення № 402.
Відповідно до пунктів 6.8, 6.9 Положення № 402 на осіб, які проходять медичний огляд амбулаторно, заводиться Картка обстеження та медичного огляду, при стаціонарному огляді - історія хвороби.
Огляд військовослужбовців обов'язково проводиться хірургом, терапевтом, невропатологом, окулістом, оториноларингологом (військовослужбовців-жінок - гінекологом), а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей. Обов'язково виконуються загальні аналізи крові та сечі, ЕКГ-дослідження, флюорографічне дослідження органів грудної клітини. Потребу в додатковому обстеженні визначають лікарі за медичними показаннями.
При медичному огляді військовослужбовців метод індивідуальної оцінки придатності їх до військової служби повинен застосовуватись у кожному випадку. ВЛК враховує їх вік, освіту, військовий фах, підготовку, досвід, фактичну працездатність, спрямованість до подальшого проходження військової служби, думку командування і начальника медичної служби військової частини, викладені у службовій та медичній характеристиках, та можливість подальшого проходження військовослужбовцем військової служби на посаді, яка найбільше відповідає стану його здоров'я.
Суд звертає увагу, що при відкритті провадження по даній справі та залученні другого відповідача у відповідачів було витребувано всі рішення (постанови, протоколи, інше), які приймалися ВЛК відносно ОСОБА_1 , зобов'язано надати пояснення щодо проведення відносно позивача заходів, передбачених Положенням №402, проте в порушення частини 6 статті 80 КАС України, відповідачі не надали до суду жодного документу, які б свідчили про виконання вимог пунктів 6.8, 6.9 Положення № 402, як не надали до суду і відзивів на позовну заяву, в яких би виклали заперечення проти позову.
Відповідачами всупереч покладеному на них обов'язку доказування правомірності своїх дій та рішень (ч.2 ст.77 КАС України) не надано до суду доказів проведення щодо позивача відповідних оглядів і обстежень, встановлених п.6.8 глави 6 розділу ІІ Положення.
Щодо тверджень позивача про те, що при винесенні рішення про придатність до військової служби ВЛК не взятий до уваги діагноз, зазначений у виписці з медичної карти стаціонарного хворого №509 - гіпертонічна хвороба І стадії, 3 ступеню, яка відповідно до статті 39 графи ІІ розкладу хвороб обумовлює непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
З виписки із медичної карти стаціонарного хворого №509 та довідки гарнізонної ВЛК №1744 від 02.03.2023 року вбачається, що позивачу діагностовано Гіпертонічну хворобу І стадії.
Відповідно до статті 39 графи ІІ Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (Додаток 1 до Положення №402) за наявності діагнозу «гіпертонічна хвороба І стадії» придатність до військової служби або обмежена придатність визначається індивідуально, отже твердження позивача в цій частині є помилковими.
З урахуванням вищезазначеного, суд за наслідками розгляду справи констатує недотримання ВЛК передбаченої Положенням №402 процедури проведення медичного огляду позивача, а отже приходить до висновку про задоволення адміністративного позову ОСОБА_1 .
Розподіл судових витрат відповідно до положень статті 139 КАС України не здійснюється, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до Закону України "Про судовий збір".
Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-262, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Військово-медичного клінічного центру Північного регіону (військова частина НОМЕР_1 ) ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ 07931813), гарнізонної військово - лікарської комісії Військової частини НОМЕР_1 (місцезнаходження комісії: АДРЕСА_1 ) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Гарнізонної військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 , яке оформлене довідкою від 02.03.2023 № 1744, яким ОСОБА_1 , 1975 року народження (військова частина НОМЕР_2 ) визнано придатним до військової служби.
Зобов'язати Гарнізонну військово-лікарську комісію військової частини НОМЕР_1 здійснити повторний медичний огляд ОСОБА_1 , 1975 року народження відповідно до приписів Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року № 402 з урахуванням висновків суду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Шевченко О.В.