Справа № 502/1148/23
06 липня 2023 року м. Кілія
Суддя Кілійського районного суду Одеської області Балан М.В.
розглянувши матеріали адміністративної справи які надійшли від Відділення поліції № 1 Ізмаїльського районного відділу поліції ГУНП в Одеській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1
за ч. 5 ст. 126, ч. 1 ст. 130, ч. 7 ст. 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
20.06.2023 року на розгляд до Кілійського районного суду Одеської області надійшли справи:
- № 502/1148/23 (номер провадження 3/502/742/2023) за адміністративним протоколом серії ДПР 18 № 200168 від 14.06.2023 року відносно ОСОБА_1 про скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП;
- № 502/1150/23 (номер провадження 3/502/744/2023) за адміністративним протоколом серії ОБ № 093321 від 14.06.2023 року відносно ОСОБА_1 про скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП;
- № 502/1152/23 (номер провадження 3/502/746/2023) за адміністративним протоколом серії ДПР 18 № 200169 від 14.06.2023 року відносно ОСОБА_1 про скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 121 КУпАП.
Постановою Кілійського районного суду Одеської області від 06.07.2023 року матеріали адміністративних справ № 502/1148/23 (номер провадження 3/502/742/2023) за адміністративним протоколом серії ДПР 18 № 200168 від 14.06.2023 року відносно ОСОБА_1 про скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП; № 502/1150/23 (номер провадження 3/502/744/2023) за адміністративним протоколом серії ОБ № 093321 від 14.06.2023 року відносно ОСОБА_1 про скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП; № 502/1152/23 (номер провадження 3/502/746/2023) за адміністративним протоколом серії ДПР 18 № 200169 від 14.06.2023 року відносно ОСОБА_1 про скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 121 КУпАП - об'єднано в одне провадження.
Так, з протоколу серії ДПР 18 № 200169, складеного 14.06.2023 року встановлено, що 14.06.2023 року о 15 годині 02 хвилин в м. Кілія, вул.. Перемоги, 93, водій ОСОБА_1 , керував транспортним засобом - мопедом марки «Yamaha», без державного номерного знака, який був не зареєстрований у встановленому законом порядку.
Своїми діями ОСОБА_1 , порушив п. 2.9 «в» ПДР, за що передбачена адміністративна відповідальність за ч. 7 ст. 121 КУпАП та було складено протокол про адміністративне правопорушення серії ДПР18№ 200169.
З протоколу серії ОБ № 093321, складеного 14.06.2023 року встановлено, що 14.06.2023 року о 15 годині 02 хвилин в м. Кілія, вул.. Перемоги, 93, водій ОСОБА_1 , керував транспортним засобом - мопедом марки «Yamaha», з ознаками алкогольного сп'яніння: нестійка хода, запах з порожнини рота. Від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку, водій відмовився під відеозапис.
Своїми діями ОСОБА_1 , порушив п. 2.5 ПДР, за що передбачена адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП та було складено протокол про адміністративне правопорушення серії ОБ№ 093321.
З протоколу серії ДПР 18 № 200168, складеного 14.06.2023 року встановлено, що 14.06.2023 року о 15 годині 02 хвилин в м. Кілія, вул.. Перемоги, 93, водій ОСОБА_1 , керував транспортним засобом - мопедом марки «Yamaha», без державного номерного знака, без посвідчення водія відповідної категорії «А1», тобто не маючи права керувати таким транспортним засобом.
Своїми діями ОСОБА_1 , порушив п. 2.1 «а» ПДР, за що передбачена адміністративна відповідальність за ч. 5 ст. 126 КУпАП та було складено протокол про адміністративне правопорушення серії ДПР18№ 200168.
Своїми діями ОСОБА_1 скоїв правопорушення, передбачені:
- ч. 5 ст.126 КУпАП, тобто повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті, (а саме: керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом);
- ч. 1 ст. 130 КУпАП, тобто керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
- ч. 7 ст. 121 КУпАП, тобто повторне протягом року вчинення будь-якого з порушень, передбачених частиною шостою цієї статті (а саме: керування водієм транспортним засобом, не зареєстрованим або не перереєстрованим в Україні в установленому порядку).
ОСОБА_1 в судове засідання з'явився та підтвердив факти викладені в адміністративних протоколах, свою вину у вчинені вищезазначених адміністративних правопорушеннях визнав в повному обсязі.
У відповідності до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Порядок дорожнього руху на території України, відповідно до Закону України «Про дорожній рух» від 30 червня 1993 року № 3353, встановлюють Правила дорожнього руху, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306 (із змінами та доповненнями, далі - ПДР України).
Пункт 1.3 Правил дорожнього руху України, передбачає, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими.
В п. 1.9 Правил дорожнього руху України встановлено, що особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
На підставі ст. 14 Закону України «Про дорожній рух» учасники дорожнього руху зобов'язані: знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху; створювати безпечні умови для дорожнього руху, не завдавати своїми діями або бездіяльністю шкоди підприємствам, установам, організаціям і громадянам; виконувати розпорядження органів державного нагляду та контролю щодо дотримання законодавства про дорожній рух.
Відповідно до вимог п. 2.9 «в» Правил дорожнього руху України водієві забороняється керувати транспортним засобом, не зареєстрованим в уповноваженому органі МВС, або таким, що не пройшов відомчу реєстрацію в разі, якщо законом встановлена обов'язковість її проведення, а також без номерного знака або з номерним знаком, що: не належить цьому засобу; не відповідає вимогам стандартів; закріплений не в установленому для цього місці; закритий іншими предметами чи забруднений, що не дає змоги чітко визначити символи номерного знака з відстані 20 м; неосвітлений (у темну пору доби або в умовах недостатньої видимості) чи перевернутий.
Відповідальність за порушення зазначеної вимоги Правил дорожнього руху України передбачена ч. 6 ст.121 КУпАП, а у разі вчинення порушення повторно протягом року відповідальність передбачена за ч. 7 ст. 121 КупАП.
Відповідно до вимог п. 2.5 Правил дорожнього руху України водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідальність за порушення зазначеної вимоги Правил дорожнього руху України передбачена ст.130 КУпАП.
Виходячи зі складу адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 130 КУпАП, об'єктивна сторона правопорушення полягає в керуванні транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, також передача керування транспортними засобами особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння, а так само і ухилення осіб від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп'яніння.
Ознаками алкогольного сп'яніння, згідно з п. 3 розділу І Інструкції, є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкіряного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Відповідно до п. 2 Порядку №1103, огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - стан сп'яніння), згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС.
Відповідно до вимог п. 2.1 «а» Правил дорожнього руху України Водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі: посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
Відповідальність за порушення зазначеної вимоги Правил дорожнього руху України передбачена ч. 2 ст.126 КУпАП, а у разі вчинення порушення повторно протягом року відповідальність передбачена за ч. 5 ст. 126 КупАП.
Дослідивши матеріали адміністративних справ та долучені до них документи, відеоматеріали, заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, суддя дійшов висновку, що факт вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, повністю підтверджується дослідженими в судовому засіданні доказами:
-протоколом серії ДПР18 № 200168 від 14.06.2023 року про адміністративне правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП;
-протоколом серії ОБ № 093321 від 14.06.2023 року про адміністративне правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КупАП;
-протоколом серії ДПР18 № 200169 від 14.06.2023 року про адміністративне правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 121 КУпАП;
-витягом з облікових даних підсистеми «Адмінпрактика»;
-постановою серії БАД № 293096 від 18.05.2023 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 6 ст. 121 КУпАП за порушення п.2.9 «в» ПДР та накладення адміністративного стягнення;
-постановою серії ЕАС № 7166772 від 14.06.2023 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 5 ст. 121 КУпАП за порушення п. 2.3 «г» ПДР та накладення адміністративного стягнення;
-постановою серії БАД № 293094 від 18.05.2023 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 126 КУпАП за порушення п.2.1 «а» ПДР та накладення адміністративного стягнення;
-відеозаписом з місця події від 14.06.2023 року, який міститься на диску Videx DVD-R16x 4.7 GB 120 min, долученому до матеріалів справи за адміністративним протоколом серії ОБ № 093321 від 14.06.2023 року за ч. 1 ст. 130 КУпАП
Обставиною, що пом'якшує відповідальність ОСОБА_1 за скоєння адміністративних правопорушень відповідно до ст. 34 КУпАП суддею не виявлено.
Обставиною, що обтяжує відповідальність ОСОБА_1 за скоєння адміністративних правопорушень відповідно до ст. 35 КУпАП є вчинення адміністративних правопорушень повторно.
Вивчивши матеріали справи, суддя вважає вину ОСОБА_1 повністю доведеною, кваліфікацію його дій за ч. 5 ст. 126, ч. 1 ст. 130, ч. 7 ст. 121 КУпАП, - вірними.
При накладенні стягнення на ОСОБА_1 , суддя керується положеннями, закріпленими ч. 1 ст. 58 Конституції України, згідно з якою закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Статтею 8 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.
У відповідності ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Так санкцією ч. 1 ст. 130 КУпАП передбачено покарання у вигляді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Санкцією ч. 7 ст. 121 КУпАП передбачено покарання у вигляді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин, з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого.
Санкцією ст.. 5 ст. 126 КУпАП передбачено покарання у вигляді штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортним засобом на строк від п'яти до семи років та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого.
Оскільки санкцією ч. 5 ст. 126 КУпАП передбачено покарання у вигляді штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортним засобом на строк від п'яти до семи років та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого, в зв'язку з чим, зазначене порушення є найбільш серйозним з числа вчинених ОСОБА_1 .
Відповідно до статті 23 КУпАП - адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
При накладенні адміністративного стягнення, керуючись ч. 5 ст. 126 КУпАП та з урахуванням характеру вчинених правопорушень, їх тривалість та сутність протиправних дій, відомостей про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, ставлення порушника до скоєного, який повторно протягом року вчинив адміністративні правопорушення, тобто він не бажає ставати на шлях виправлення і продовжує скоювати адміністративні правопорушення пов'язані з безпекою руху, суддя вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення в межах санкції ч. 5 ст. 126 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортним засобом на строк п'ять років та без оплатного вилучення транспортного засобу, оскільки в матеріалах справи не містяться підтверджуючі документи щодо належності мопеду марки «Yamaha» на праві власності ОСОБА_1 .
Згідно ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст. ст. 23, 33-35, 40-1, 121, 126, 130 , 221, 283, 284 КУпАП, суд,-
Визнати винним ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт № НОМЕР_1 виданий 15.07.2019 року органом 5133, запис в ЄДДР № 20041017-07116, РНОКПП: НОМЕР_2 , у скоєнні адміністративних правопорушень передбачених ч. 5 ст. 126, ч. 1 ст. 130, ч. 7 ст. 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення у розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 40 800 гривень, з позбавленням права керування транспортним засобом на строк п'ять років, без оплатного вилучення транспортного засобу.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт № НОМЕР_1 виданий 15.07.2019 року органом 5133, запис в ЄДДР № 20041017-07116, РНОКПП: НОМЕР_2 судовий збір в розмірі 536,80 гривень.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом 3 місяців з дня винесення.
Суддя Кілійського районного суду М. В. Балан