Справа № 947/19893/23
Провадження № 2-о/947/378/23
про залишення заяви без руху
07.07.2023 року
Суддя Київського районного суду м.Одеси Гниличенко М.В., розглянувши матеріали цивільної справи за заявою ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: Відділ забезпечення діяльності органу опіки та піклування Київської районної державної адміністрації Одеської міської ради про визнання фізичної особи обмежено дієздатною, встановлення піклування і призначення піклувальника,-
21.06.2023 року до Київського районного суду міста Одеси надійшла заява представника заявника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , в якій просить суд визнати обмежено дієздатним громадянина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Донецьк, що мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ; призначити по справі судову психіатричну експертизу з метою визначення психічного стану ОСОБА_3 та здатність усвідомлювати значення своїх дій та/або керувати ним; призначити піклувальником ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця міста Харцизька Донецької області, який фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ; витребувати історію хвороби і амбулаторну картку ОСОБА_3 для призначення та проведення психіатричної експертизи з КНП «Міська клінічна лікарня № 10» ОМР, яка розташована за адресою: м.Одеса, вул.Малиновського, буд.61А.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 21.06.2023 року вказану цивільну справу передано судді Гниличенко М.В.
Відповідно до ч.1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи, або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до ст.29 ЦК України місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово, фізична особа може мати кілька місць проживання.
З метою з'ясування зареєстрованого місця проживання (перебування) заявника судом в порядку ч.6 ст.187 ЦПК України було направлено запит до відділу адресної довідкової роботи ГУДМС України в Одеській області, щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно відповіді відділу адресної довідкової роботи ГУДМС України в Одеській області від 06.07.2023 року, вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованим по м.Одесі та Одеській області не значиться.
Також, в матеріалах справи відсутні відомості щодо зареєстрованого місця проживання заявника на території України станом на час подання заяви до суду, або відомості щодо фактичного проживання/перебування заявника, підтвердженого доказами, крім того відсутня інформація/довідка про взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 при її наявності, окрім витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно, з якого вбачається, що ОСОБА_1 є власником квартири, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 станом на 15.12.2009 року, проте вказана інформація не актуальна станом на липень 2023 року.
До заяви про визнання обмежено дієздатним громадянина необхідно надати наступні докази: копії паспортів та ідентифікаційних кодів, як заявника так і особи відносно якої подана заява; підтвердження місця реєстрації та проживання як заявника так і особи відносно якої подана заява; документи що підтверджують родині зв'язки; копії медичних документів та інших документів, які свідчать про наявність психічного розладу; висновок органу опіки та піклування про доцільність призначення піклувальником - ОСОБА_1 , надавши суду докази такого звернення до вказаного органу.
При підготовці справи до судового розгляду при наявності достатніх даних про психічний розлад здоров'я фізичної особи призначається судово-психіатрична експертиза. Якщо такої наявності достатніх даних немає, то експертиза не проводиться, а ухвалюється рішення про відмову у задоволенні поданої до суду заяви.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. У випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб або державних чи суспільних інтересах.
Згідно ч.3 ст. 42 ЦПК України у справах окремого провадження учасниками справи є заявники, інші заінтересовані особи.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи.
При вирішенні питання про відкриття провадження у справі суд повинен звернути увагу на відповідність позовної заяви вимогам статті 175 ЦПК.
Частина 3 ст. 294 ЦПК України передбачає, що справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Відповідно до ч.4 ст.294 ЦПК України справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.
Проте, заявником в заяві про визнання фізичної особи обмежено дієздатною, встановлення піклувальника і призначення піклувальника, яка розглядається в порядку окремого провадження не зазначено належну заінтересовану особу, а зазначено - третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: Відділ забезпечення діяльності органу опіки та піклування Київської районної державної адміністрації Одеської міської ради, що не відповідає вимогам ч.3 ст.42 ЦПК України. Крім того, відділ забезпечення не є належним органом щодо розгляду питань по справам про призначення опікуна або піклувальника.
Відповідно до ч. 4 ст. 177 ЦПК України, до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановленому порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
До 01.09.2015 року редакція Закону України «Про судовий збір» (зокрема, п. 9 ч. 2 ст. 3) передбачала, що судовий збір не справляється за подання заяви про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи.
01.09.2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» № 484-VIII від 22.05.2015 року, яким із Закону України «Про судовий збір» було виключено пункт 9 частини другої статті 3. Відтак, чинна редакція Закону України «Про судовий збір» передбачає, що судовий збір за подання заяви про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи сплачується на загальних підставах.
Частина 2 ст.299 ЦПК України передбачає, що судові витрати, пов'язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави. Водночас, стаття 133 ЦПК України передбачає, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; 3) пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 4) пов'язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
Відтак, системний аналіз положень статі 299 та статті 133 ЦПК України свідчить, що на рахунок держави у справах про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться саме витрати пов'язані із розглядом справи. Натомість, розмір судового збору та порядок його сплати визначається виключно Законом України «Про судовий збір», чинна редакція якого не передбачає звільнення від сплати судового збору за подання до суду заяви про визнання фізичної особи обмежено дієздатною та встановлення опіки.
Відповідно до п.п. 4 п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання заяви у справах окремого провадження фізичною особою стягується судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Відтак, за подання заяви про визнання фізичної особи обмежено дієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна підлягає сплаті судовий збір в розмірі 536,80 грн.
Судовий збір повинен бути сплачений за реквізитами Київського районного суду міста Одеси, а саме: отримувач коштів: ГУК в Од. обл./Київський район/22030101, код отримувача: (код за ЄДРПОУ) -37607526; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача: (МФО) 899998, рахунок отримувача: UA758999980313171206000015756 , код класифікації доходів бюджету: 22030101, призначення платежу: *;101;(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Київський районний суд м.Одеси (назва суду, де розглядається справа).
На підставі викладеного, ОСОБА_1 за пред'явлення вказаної заяви, необхідно сплатити судовий збір та надати до суду оригінал документу про сплату судового збору, надати до суду виправлену заяву про визнання фізичної особи обмежено дієздатною, встановлення піклування і призначення піклувальника з вірним зазначенням заінтересованої особи, надати докази щодо місце проживання заявника, та документи зазначені у мотивувальній частині ухвали.
Крім того, при розгляді даної заяви необхідне подання органу опіки та піклування щодо доцільності призначення піклувальником ОСОБА_3 , саме заявника ОСОБА_1 , оскільки, відповідно до вимог ч. 1 ст. 300 ЦПК України, суд ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна, тому суд роз'яснює щодо необхідності звернення заявника до органу опіки та піклування з заявою та належними документами для вирішення питання щодо призначення піклувальника, надавши суду докази такого звернення.
Відповідно до ч. ч. 1,2 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 ЦПК України, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення заяви без руху зазначаються недоліки заяви, спосіб і строк їх усунення, оскільки заява ОСОБА_1 не відповідає вимогам закону, її необхідно залишити без руху та надати строк для усунення вказаних недоліків.
Керуючись ст.ст. 133, 175, 177, 185, 260, 293-294, 297, 299, 300 ЦПК України,-
Заяву ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: Відділ забезпечення діяльності органу опіки та піклування Київської районної державної адміністрації Одеської міської ради про визнання фізичної особи обмежено дієздатною, встановлення піклування і призначення піклувальника- залишити без руху.
Надати заявнику строк для усунення недоліків поданої заяви - п'ять днів з дня отримання копії ухвали, в іншому випадку заява буде вважатися неподаною і повернута.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Гниличенко М. В.