05 липня 2023 року
м. Київ
справа №380/7438/22
адміністративне провадження № К/990/23283/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Васильєвої І.А.,
суддів: Бившевої Л.І., Дашутіна І.В.,
перевіривши касаційну скаргу Львівської митниці на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.08.2022 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 23.05.2023, додаткове рішення Львівського окружного адміністративного суду від 12.09.2022 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 23.05.2023 у справі №380/7438/22 за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Львівської митниці про визнання протиправним та скасування рішення,
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 30.08.2022, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 23.05.2023 у справі №380/7438/22 задоволено адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Львівської митниці про визнання протиправним та скасування рішення Львівської митниці від 12.11.2021 №UA209000/2021/700142/2 про коригування митної вартості товарів. Справа розглядалася в порядку спрощеного позовного провадження.
Додатковим рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 12.09.2022, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 23.05.2023, частково задоволено заяву позивача про ухвалення додаткового судового рішення та стягнення на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Львівської митниці понесених позивачем витрат на правничу допомогу у розмірі 5021,50 грн - стягнуто з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань Львівської митниці понесені позивачем витрати на професійну правничу допомогу в сумі 2510,75 грн.
До Верховного Суду надійшла касаційна скарга Львівської митниці на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.08.2022 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 23.05.2023, додаткове рішення Львівського окружного адміністративного суду від 12.09.2022 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 23.05.2023 у справі №380/7438/22.
Перевіривши матеріали касаційної скарги, суд приходить до висновку щодо відмови у відкритті касаційного провадження, виходячи з наступного.
Однією з основних засад (принципів) адміністративного судочинства є забезпечення права на касаційне оскарження судового рішення у випадках, визначених законом (частина 3 статті 2 КАС України).
Відповідно до частини 1 статті 328 КАС України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених цим Кодексом.
Аналіз наведеного законодавства дозволяє дійти висновку про те, що особи, які беруть участь у справі, у разі, якщо не погоджуються із ухваленими судовими рішеннями після їх перегляду в апеляційному порядку, можуть скористатися правом їх оскарження у касаційному порядку лише у визначених законом випадках.
За правилами пункту 2 частини 5 статті 328 КАС України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до цього Кодексу розглядаються за правилами загального позовного провадження), крім випадків, якщо:
а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики;
б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи;
в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу;
г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.
Відповідно до пункту 20 частини 1 статті 4 КАС України адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.
Частиною 6 статті 12 КАС України передбачено перелік категорій справ, які відносяться до справ незначної складності. Такий перелік не є вичерпним. Відповідно до пункту 6 частини 6 статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до пункту 10 частини 6 статті 12 КАС України суд має право віднести до категорії справ незначної складності справу, яка не передбачена у вищезазначеному переліку, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині 4 цієї статті.
Суд має право віднести справу до категорії малозначних за результатами оцінки характеру спірних правовідносин, предмету доказування, складу учасників та інших обставин, а також крім справ, які підлягають розгляду в порядку загального позовного провадження (частина 4 статті 12, частина 4 статті 257 КАС України).
Суд першої інстанції, врахувавши вимоги статей 12, 257, 262 КАС України, розглянув справу за правилами спрощеного позовного провадження.
За таких обставин, Верховний Суд вважає, що касаційну скаргу подано на судові рішення, які не підлягають касаційному оскарженню.
З урахуванням положень статті 252 КАС України, додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення, після його ухвалення стає невід'ємною частиною судового рішення по суті позовних вимог, відповідно, порядок його оскарження є таким, що і для рішення по суті.
Отже, рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.08.2022, додаткове рішення Львівського окружного адміністративного суду від 12.09.2022 та дві постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 23.05.2023 ухвалені за результатами розгляду вказаних рішення та додаткового рішення суду першої інстанції у справі №380/7438/22 не підлягають касаційному оскарженню.
Обґрунтовані посилання на існування обставин передбачених підпунктами «а»-«г» пункту 2 частини 5 статті 328 КАС України у касаційній скарзі відсутні та такі обставини не вбачаються з поданих матеріалів касаційної скарги.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного оскарження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.
На підставі вищенаведеного та керуючись статтями 12, 257, 328, 333, 355, 359 КАС України,
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Львівської митниці на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.08.2022 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 23.05.2023, додаткове рішення Львівського окружного адміністративного суду від 12.09.2022 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 23.05.2023 у справі №380/7438/22.
Направити копію ухвали про відмову у відкритті касаційного провадження разом з касаційною скаргою та доданими до неї матеріалами особі, яка подала касаційну скаргу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями, є остаточною та не може бути оскаржена.
СуддіІ.А. Васильєва Л.І. Бившева І.В. Дашутін