справа № 208/6151/23
№ провадження 3/208/1490/23
03 липня 2023 р. м. Кам'янське
Суддя Заводського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області Івченко Т.П., розглянувши матеріали адміністративних справ про адміністративні правопорушення відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працює, проживає за адресою: АДРЕСА_1 та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 виданий 17.11.2011 року Криничанським РВ УМВС Україні в Дніпропетровській області, за скоєння адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 173-2 КУпАП, протоколи про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 608411 від 06.06.2022 року та серії ВАВ № 608412 від 06.06.2023 року, -
встановив:
03.07.2023 року в провадження Заводського районного суду м. Дніпродзержинська надійшли адміністративні матеріали відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за скоєння адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 173-2 КУпАП, а саме:
- справа 208/6151/23 провадження № 3/208/1489/23 протоколи про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 608411 від 06.06.2022року;
- справа 208/6155/23 провадження № 3/208/1490/23 протоколи про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 608412 від 06.06.2022року;
Згідно протоколів про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 608411 від 06.06.2022 року та серії ВАВ № 608412 від 06.06.2023 року, слідує, що 06.06.2023 року приблизно о 21:20 годині ОСОБА_1 , перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, знаходився за місцем свого мешкання за адресою: АДРЕСА_1 , вчинив відносно своєї співмешканки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та її брата ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , домашнє насильство в сім'ї, а саме: вчинив сварку в ході якої висловлювалася в їх бік грубою нецензурною лайкою, ображав, погрожував фізичною розправою, завдав фізичного болю, що не спричинило тілесних ушкоджень, в наслідок чого могла бути заподіяна останнім шкода їх психологічному та фізичному здоров'ю, чим вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 ст. 173-2 КУпАП.
Відповідно до ч.2 ст.36 КУпАП якщо особа, яка вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Кодекс України про адміністративні правопорушення фактично не передбачає процесуальних норм, які регламентують порядок розгляду суддею справ про адміністративні правопорушення і не містить спеціальних норм, що передбачають порядок об'єднання справ про адміністративне правопорушення, які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою).
17 липня 1997 року Україна ратифікувала Європейську Конвенцію про захист прав і основоположних свобод людини від 04 листопада 1950 року і Протоколи 1,2,4,7,11, чим визнала її дію в національній правовій системі, а також обов'язковість рішень Європейського суду з прав людини, які стосуються тлумачення та застосування норм Конвенції.
Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» зобов'язано суди застосовувати при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерела права.
Згідно практики Європейського Суду з прав людини, деякі справи про адміністративні правопорушення, за своєю суттю мають кримінальний характер та повністю підпадають під гарантії ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (п.п. 21-22 рішення у справі Надточій проти України». П.33 рішення у справі «Гурепка проти України»).
Враховуючи наявність прогалин в праві стосовно процесуального врегулювання розгляду суддею справ про адміністративні правопорушення, зокрема, врегулювання порядку об'єднання справ в одне провадження, приходжу до висновку, що в даному випадку правомірним і доцільним буде застосування аналогії процесуального закону - за правилами, закріпленими в КПК України.
Відповідно до ч.1 ст.334 КПК України, матеріали кримінального провадження можуть об'єднуватися в одне провадження або виділятися в окреме провадження ухвалою суду, на розгляді якого вони перебувають, згідно з правилами, передбаченими ст.217 цього Кодексу.
Згідно ч.1 ст.217 КПК України у разі необхідності в одному провадженні можуть бути об'єднані матеріали досудових розслідувань щодо декількох осіб, підозрюваних у вчиненні одного кримінального правопорушення, або щодо однієї особи, підозрюваної у вчиненні кількох кримінальних правопорушень.
З огляду на те, що ОСОБА_1 обвинувачується у вчиненні декілька правопорушень, суддя вважає необхідним об'єднання справ про адміністративне правопорушення відносно однієї і тієї ж особи, в одне провадження для спільного розгляду.
Керуючись ст. 36 КУпАП, ст.334 КПК України, -
постановив:
Об'єднати в одне провадження адміністративні справи відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за скоєння адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 173-2 КУпАП, а саме:
- справа 208/6151/23 провадження № 3/208/1489/23 протоколи про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 608411 від 06.06.2022року;
- справа 208/6155/23 провадження № 3/208/1490/23 протоколи про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 608412 від 06.06.2022року.
Присвоїти провадженням, єдиний номер справи 208/6151/23.
Справу призначити до розгляду на 04 липня 2023 року о 15:40 годині.
В судове засідання викликати особу, що притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 та потерпілих ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
Суддя Т.П. Івченко