Ухвала від 23.06.2023 по справі 201/6992/23

Справа № 201/6992/23

Провадження № 1-кс/201/2675/2023

УХВАЛА

23 червня 2023 р. м. Дніпро

Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська у складі головуючого слідчого судді ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , захисника-адвоката ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська у м. Дніпрі клопотання слідчого відділу 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБ України в Донецькій та Луганській областях ОСОБА_5 , погодженого прокурором Лівобережної окружної прокуратури Донецької області ОСОБА_3 , про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування, заявленого в межах кримінального провадження, внесеного 24.06.2022 р. до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22022050000001562 відносно

ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Маріуполь Донецької області, громадянина України, раніше не судимого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 111-1 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Слідчий за погодженням прокурора звернувся до суду із вищевказаним клопотанням.

Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будучи громадянином України, підозрюється у скоєнні кримінального правопорушення за наступних обставин.

Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих РФ, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309, вся територія Маріупольського району є тимчасово окупованою територією України з 05 березня 2022 року.

На порушення порядку, встановленого Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими нормативно-правовими актами, на території м. Маріуполя Донецької області, яка є невід'ємною складовою частиною території України, окупаційною адміністрацією РФ на підставі т.зв указа «голови Донецької Народної Республіки» ОСОБА_7 від 31.03.2022 «№ 108» «Об администрации города Мариуполя» створено на тимчасово окупованій території м. Маріуполя Донецької області підпорядковану, керовану та фінансовану Російською Федерацією окупаційну адміністрацію, в яку входили органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованою територією України.

У не встановлені досудовим розслідуванням дату, часі та місці, але не пізніше 08 червня 2022 року, громадянин України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуваючи на тимчасово окупованій території - в м. Маріуполі Донецької області, діючи умисно, реалізуючи свій злочинний умисел, з метою встановлення та утвердження тимчасової окупації частини території України, підтримки рішень та дій держави-агресора, збройних формувань, окупаційної адміністрації держави-агресора, співпраці з державою-агресором, збройними формуваннями та окупаційною адміністрацією, добровільно надав згоду та обійняв т.зв. керівну посаду «начальника Управления труда и социальной защиты населения администрации Жовтневого (Октябрського) района города Мариуполя Донецкой народной республики», яке розташоване за адресою: Донецька область, м. Маріуполь, просп. Металургів, буд. 35, створену на тимчасово окупованій території окупаційною адміністрацією Російської Федерації.

В ході досудового розслідування встановлено, що відповідно до т.зв. «Типового положения об управлении труда и социальной защиты населения городских, районных в городах, районных администраций», яке зареєстроване у т.зв. «Министерстве труда и социальной политики донецкой народной республики» 08.04.2015 за № 78», до повноважень ОСОБА_6 як до т.зв. «начальника Управления труда и социальной защиты населения администрации Жовтневого (Октябрського) района города Мариуполя Донецкой народной республики», покладено виконання наступних організаційно - розпорядчих та адміністративно - господарських функцій та обов'язків, а саме:

- 10.1. Осуществляет руководство Управлением, несет персональную ответственность за организацию и результаты его деятельности, оказывает содействие созданию надлежащих условий труда в управлении;

- 10.2. Представляет на утверждение главе соответствующей администрации положение об управлении;

- 10.3. Утверждает должностные инструкции работников структурных подразделений Управления и распределяет обязанности между ними;

- 10.4. Планирует работу Управления, вносит предложения по формированию планов работы соответствующей администрации;

- 10.5. Принимает меры по усовершенствованию организации и повышению эффективности работы Управления;

- 10.6. Отчитывается перед главой соответствующей администрации о выполнении возложенных на Управление задач и утвержденных планов работы;

- 10.7. Может входить в состав коллегии соответствующей администрации;

- 10.8. Вносит предложения по рассмотрению на заседаниях коллегии вопросов, которые относятся к компетенции Управления, и разрабатывает проекты соответствующих решений;

- 10.9. Может принимать участие в заседаниях органов местного самоуправления;

- 10.10. Представляет интересы Управления во взаимоотношениях с другими структурными подразделениями соответствующей администрации, с Министерством труда и социальной политики Донецкой Народной Республики, органами местного самоуправления, предприятиями, учреждениями и организациями всех форм собственности, видов деятельности, подчиненности;

- 10.11. Заключает договоры, соглашения, контракты и контролирует их выполнение;

- 10.12. Издает, в пределах своих полномочий приказы, организовывает контроль за их выполнением;

- 10.13. Представляет на утверждение главе соответствующей администрации проекты сметы и штатного расписания Управления в пределах определенной предельной численности и фонда оплаты труда его работников;

- 10.14. Распоряжается средствами в пределах сметы, утвержденной главой соответствующей администрации;

- 10.15. Обеспечивает и контролирует целевое использование бюджетных денежных средств;

- 10.16. Осуществляет подбор кадров;

- 10.17.Утверждает положения о структурных подразделениях Управления, должностные инструкции сотрудников Управления;

- 10.18. Организовывает работу по повышению уровня профессиональной компетентности сотрудников Управления;

- 10.19. Подает главе соответствующей администрации предложения по поощрению и привлечению к дисциплинарной ответственности сотрудников Управления;

- 10.20. Проводит личный прием граждан по вопросам, которые относятся к компетенции Управления;

- 10.21. Обеспечивает соблюдение работниками Управления правил внутреннего трудового распорядка и исполнительской дисциплины;

10.22. Осуществляет другие полномочия, определенные нормативно-правовыми актами Донецкой Народной Республики, Министерства труда и социальной политики Донецкой Народной Республики, главы соответствующей администрации.

Обґрунтованість підозри ОСОБА_6 , підтверджується матеріалами кримінального провадження, а саме:

- матеріалами під час досудового розслідування та матеріалами зібраними оперативним підрозділом, що відповідно до ч. 2 ст. 99 КПК України є доказом;

- протоколами огляду соціально орієнтованої мережі «Telegram»;

- протоколами огляду Інтернет сайтів;

- протоколом допиту свідка ОСОБА_8 ;

- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками свідку ОСОБА_8 ;

- протоколами огляду мережі Інтернет за участю свідка ОСОБА_8 ;

- протоколом допиту свідка ОСОБА_9 ;

- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками свідку ОСОБА_9 ;

- протоколами огляду мережі Інтернет за участю свідка ОСОБА_9

03 червня 2023 року відповідно до вимог ст. ст. 276, 277, 278 КПК України відносно ОСОБА_6 , складено повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, однак останньому повідомлення про підозру особисто не вручено внаслідок не встановлення його місцезнаходження на території будь якого населеного пункту, де органи державної влади України здійснюють свої повноваження. Встановлено, що ОСОБА_6 ,, переховується від органів досудового розслідування.

У зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації, воєнним станом в Україні, захопленням м. Маріуполь, Донецької області та проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_6 , перебуває на тимчасово окупованій території України та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» № 111 (7509) від 03.06.2023, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повістку про виклик ОСОБА_6 , на 08.06.2023, 09.06.2023 та 10.06.2023 за зазначеною в повістці адресою для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні №22022050000001562 від 24.06.2022, отримання письмового повідомлення про повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваного тощо.

Таким чином, вжито заходів для вручення повідомлення про підозру у спосіб, передбачений для вручення повідомлень, але вручити повідомлення про підозру та повістку про виклик близьким родичам та членам сім'ї підозрюваного ОСОБА_6 , не представилося можливим. Повідомлення про підозру вручено ОСОБА_4 , яка є захисником за призначенням.

Згідно відповіді 5 відділу ГВ ЗНД 2 правління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях ОСОБА_6 , постійно перебуває на тимчасово окупованій території Донецької області. Тимчасово окуповану територію Донецької області ОСОБА_6 , не покидає, у зв'язку з чим викликати його до слідчого відділу 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях для проведення необхідних процесуальних дій не має можливості.

Таким чином, місцезнаходження ОСОБА_6 , на даний час невідоме у зв'язку з тим, що останній переховується від органів досудового розслідування.

12.06.2023 підозрюваний ОСОБА_6 , оголошений в розшук, проведення якого здійснюється співробітниками ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях.

Прокурор у судовому засіданні клопотання підтримав, на його задоволенні наполягав.

Захисник у судовому засіданні просив вирішити клопотання на розсуд суду.

Судом встановлено, що 12.06.2023 у зв'язку з переховуванням від органу досудового розслідування з метою ухилення від кримінальної відповідальності, підозрюваного ОСОБА_6 оголошено в розшук, здійснення якого в подальшому доручено співробітникам ГУ СБУ в Донецькій та Луганських областях.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» від 18.01.2018 тимчасово окупованими територіями у Донецькій та Луганській областях на день ухвалення цього Закону визнаються частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль.

Згідно із ч. 5 ст. 139 КПК України, ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.

Відповідно до ч. 3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 № 1207-VII передбачено, що ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який перебуває на тимчасово окупованій території України, та оголошення його у розшук є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження в порядку, передбаченому Кримінальним процесуальним кодексом України, з особливостями, встановленими цим Законом.

Згідно з ч. 2 ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями в тому числі ст. 111-1 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.

Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошені у міжнародний розшук, та розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.

Крім того, ч. 3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 року № 1207-VII встановлено, що порядок вручення повістки про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, а також правові наслідки ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, визначаються Кримінальним процесуальним кодексом України.

Таким чином, наявні достатні підстави для проведення у даному кримінальному провадженні № 22022050000001562, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 24.06.2022 за підозрою ОСОБА_6 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого, ч. 5 ст. 111-1 КК України, спеціального досудового розслідування.

Вислухавши думку учасників судового провадження, а також дослідивши матеріали клопотання, суд вважає клопотання обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, оскільки за сукупністю обставин та наявних в матеріалах кримінального провадження доказів, є всі підстави для здійснення спеціального досудового розслідування.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 297-1, 297-2,297-3, 297-4, 297-5 КПК України, -

УХВАЛИВ:

Клопотання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування, заявленого в межах кримінального провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22022050000001562 від 24.06.2022 р. - задовольнити.

Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22022050000001562 від 24.06.2022 р., внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань відносно ОСОБА_6 , за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Повний текст ухвали оголошено 23.06.2023 р.

Слідчий суддя ОСОБА_1