Справа № 201/7324/23
Провадження № 1-кс/201/2826/2023
23 червня 2023 р. м. Дніпро
Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська у складі головуючого слідчого судді ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , захисника-адвоката ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції в залі суду Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська у м. Дніпрі клопотання слідчого в ОВС СВ 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях ОСОБА_5 , погодженого з прокурором відділу захисту інтересів дітей та протидії насильству Донецької обласної прокуратури ОСОБА_3 , про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування, заявленого в межах кримінального провадження, внесеного 12.08.2022р. до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22022050000003311 відносно
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки м. Маріуполь Донецької області, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України,
Слідчий, за погодженням з прокурором, звернувся до суду із вищевказаним клопотанням.
Досудовим розслідуванням встановлено, що слідчим відділом 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях здійснюється досудове розслідування кримінального провадження № № 22022050000003311 від 12.08.2022, за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України.
24 жовтня 1945 року набув чинності Статут Організації Об'єднаних Націй, підписаний 26 червня 1945 року, яким фактично створено Організацію Об'єднаних Націй (далі - ООН), до складу якої входять Україна, Російська Федерація та ще 49 країн-засновниць, а також інші країни світу.
Відповідно до частини 4 статті 2 Статуту ООН, усі Члени вказаної організації утримуються в своїх міжнародних відносинах від погрози силою або її застосування як проти територіальної недоторканності або політичної незалежності будь-якої держави, так і будь-яким іншим чином, несумісним із Цілями Об'єднаних Націй.
Декларацією Генеральної Асамблеї ООН від 09.12.1981 № 36/103 про недопустимість інтервенції та втручання у внутрішні справи держав і резолюціями: від 16.12.1970 № 2734 (XXV), що містить Декларацію про зміцнення міжнародної безпеки; від 21.12.1965 № 2131 (XX), що містить Декларацію про неприпустимість втручання у внутрішні справи держав і про обмеження їх незалежності і суверенітету від 14.12.1974 № 3314 (XXIX), що містить визначення агресії, визначено, що жодна з держав не має права здійснювати інтервенцію або втручання у будь-якій формі або з якої б то не було причини у внутрішні і зовнішні справи інших держав. Закріплені обов'язки держав утримуватися від: збройної інтервенції, підривної діяльності, військової окупації; надання сприяння, заохочення або підтримки сепаратистської діяльності; не допускати на своїй території навчання, фінансування і вербування найманців чи засилання таких найманців на територію іншої держави.
Верховною Радою Української Радянської Соціалістичної Республіки 24.08.1991 схвалено «Акт проголошення незалежності України», яким урочисто проголошено незалежність України та створення самостійної української держави - України.
У преамбулі Декларації про державний суверенітет України від 16.07.1990 вказано, що Верховна Рада УРСР проголошує державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах.
Відповідно до розділу V Декларації територія України в існуючих кордонах є недоторканною і не може бути змінена та використана без її згоди. Україна самостійно визначає адміністративно-територіальний устрій та порядок утворення національно-адміністративних одиниць.
Статтями 1, 2 Конституції України визначено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Статтею 73 Конституції України закріплено, що виключно всеукраїнським референдумом вирішуються питання про зміну території України.
Згідно з пунктами 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05 грудня 1994 року РФ, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії і Сполучені Штати Америки підтвердили Україні своє зобов'язання згідно з принципами Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01 серпня 1975 року поважати незалежність і суверенітет та існуючі кордони України, зобов'язалися утримуватися від загрози силою чи її використання проти територіальної цілісності чи політичної незалежності України, і що ніяка їхня зброя ніколи не буде використовуватися проти України, крім цілей самооборони, або будь-яким іншим чином згідно зі Статутом ООН.
Всупереч вказаним нормам Президент Російської Федерації, а також інші представники влади Російської Федерації, діючи всупереч вимогам п. п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї ООН від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (XXV), від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ), спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України.
З цією метою 22.02.2022 президент російської федерації підписав з керівниками російських окупаційних адміністрацій на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей договори про дружбу, співробітництво та взаємну допомогу, які в той же день ратифіковані Державною думою та Радою федерації федеральних зборів рф.
В цей же день президент російської федерації, з метою надання видимості законності дій по нападу на Україну, направив до ради федерації федеральних зборів російської федерації звернення про використання збройних сил російської федерації за межами російської федерації, яке було задоволене.
Керівники російських окупаційних адміністрацій на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей 23.02.2022 звернулися до президента російської федерації з проханням надати допомогу у відбитті надуманої ними воєнної агресії «українського режиму» щодо населення так званих «Донецької народної республіки» та «луганської народної республіки».
Після цього, 24.02.2022 на виконання вищевказаного наказу військовослужбовці Збройних Сил Російської Федерації шляхом збройної агресії, незаконно вторглись на територію України через лінію державного кордону України, розташовану в Автономній Республіці Крим, Донецькій, Луганській, Харківській, Херсонській, Миколаївській, Київській, Сумській, Чернігівській та інших областях та шляхом застосування зброї здійснили напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, житлові масиви та інші цивільні об'єкти, а також здійснили окупацію частини території України, чим вчинили дії на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що продовжується до теперішнього часу та призводить до тяжких наслідків.
Указані дії супроводжуються бойовим застосуванням авіації, артилерійськими та ракетними ударами, а також застосуванням броньованої техніки та іншого озброєння. При цьому вогневі удари здійснюються по об'єктам, які захищені нормами міжнародного гуманітарного права. Зазначені дії призвели до тяжких наслідків у вигляді загибелі людей, у тому числі дітей, отримання ними тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості та заподіяння матеріальних збитків у вигляді знищення будівель, майна та інфраструктури.
Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами, є окупацією частини території суверенної держави Україна і міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
24 лютого 2022 року указом Президента України № 64/2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України. Указом Президента України № 573/2022 від 12 серпня 2022 року його строк повторно продовжено на 90 діб.
Так, ОСОБА_6 з 2020 року працювала на посаді завідувача кафедри іноземних мов Маріупольського державного університету, та 30.06.2022 за власним бажанням була звільнена із займаної посади наказом МДУ №327-к від 29.06.2022.
Однак, наприкінці травня-на початку червня 2022 року, більш точну дату органом досудового розслідування не встановлено, достовірно володіючи інформацією, що з 24.02.2022 підрозділами збройних сил та інших військових формувань російської федерації здійснено повномасштабне вторгнення на територію суверенної держави Україна та розуміючи, що вчиняються дії, спрямовані на зміну меж території України в порушення порядку, встановленого Конституцією України, свідомо та добровільно прийняла рішення у період воєнного стану перейти на бік ворога, тобто на сторону окупаційної адміністрації російської федерації.
Реалізуючи свій злочинний умисел, спрямований на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти, ОСОБА_6 у невстановлені досудовим розслідуванням дату та час після окупації військовослужбовцями збройних сил російської федерації території м. Маріуполь Донецької області, перебуваючи на території вказаного міста, усвідомлюючи, що в Україні введено воєнний стан, керуючись ідеологічними та корисливими мотивами, добровільно погодилася на співпрацю з окупаційною владою російської федерації, та добровільно прийняла пропозицію та обійняла посаду декана факультету іноземних мов т.зв. «Мариупольского государственного университета днр», розташованого за адресою Донецька область, м. Маріуполь, просп. Будівельників, 129.
З метою підтримки дій окупаційної влади російської федерації, у період з призначення на посаду по теперішній час (більш точний час органом досудового розслідування не встановлений) ОСОБА_6 , будучи громадянкою України.ю обіймаючи посаду декана факультету т.зв. «Мариупольского государственного университета днр», розташованого за адресою Донецька область, м. Маріуполь, просп. Будівельників, 129, тобто на тимчасово окупованій території, здійснює наступні повноваження:
- Забезпечує взаємодію з «органами державної та виконавчої влади» т.зв. «днр»;
- Керує навчальною, методичною та науковою роботою на факультеті;
- Очолює роботу по створенню навчальних програм та учбових планів;
- Забезпечує виконання «державного освітнього стандарту» т.зв. «днр»;
- Організовує, контролює та бере участь у міжнародній навчальній та науковій діяльності факультету.
Поряд із цим, у своїй діяльності ОСОБА_6 керується «державними стандартами вищої професійної освіти» т.зв. «днр», «нормативно-правовими актами міністерства освіти і науки днр».
На виконання наданих їй повноважень із провадження стандартів освіти держави-агресора ОСОБА_6 не пізніше 12.08.2022 (точний час органом досудового розслідування не встановлений) взяла участь у створенні відеозапису, на якому доповідала т.зв. «ректору» університету про укладення договорів про співпрацю з Донським державним технічним університетом рф, а також Санкт-Петербурзьким державним технічним університетом рф.
10.08.2022 ОСОБА_6 взяла участь у зустрічі з представниками Костромського державного університету рф та підписанні договору про співпрацю із указаним закладом вищої освіти держави-агресора.
Не пізніше 10.09.2022 ОСОБА_6 взяла участь у записі відеоролика, у якому вона закликала абітурієнтів вступати до т.зв. «Мариупольского государственного университета днр», який незаконно функціонує на базі Маріупольського державного університету.
З метою поглиблення знань у галузі стандартів освіти держави-агресора ОСОБА_7 була включена до списку осіб, яких «наказом міністерства освіти і науки днр» від 25.08.2022 було відряджено для підвищення кваліфікації до Федеральної державної бюджетної установи вищої освіти «Донський державний технічний університет».
Таким чином, у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого, ч. 3 ст.111-1 КК України за викладених обставин підозрюється:
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянка України, уродженка м. Маріуполь Донецької області, зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
13.06.2023 ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч.3 ст.111-1 КК України, однак останній повідомлення про підозру особисто не вручено, внаслідок не встановлення її точного місцеперебування на території будь-якого населеного пункту, де органи державної влади України здійснюють свої повноваження. Встановлено, що ОСОБА_6 переховується від органів досудового розслідування на тимчасово окупованій території Донецької області.
Підозра ОСОБА_6 у вчиненні злочину підтверджується матеріалами кримінального провадження, зокрема:
- матеріалами під час досудового розслідування та матеріалами зібраними оперативним підрозділом, що відповідно до ч. 2 ст. 99 КПК України є доказом:
- Протоколом огляду Інтернет-сторінок від 06.03.2023;
- Протоколом огляду Інтернет-сторінок від 07.03.2023;
- Протоколом огляду Інтернет-сторінок від 15.12.2022;
- Протоколом огляду Інтернет-сторінок від 13.12.2022;
- Протоколом огляду Інтернет-сторінок від 12.12.2022;
- Протоколом огляду Інтернет-сторінок від 12.12.2022;
- Протоколом огляду Інтернет-сторінок від 02.01.2023;
- Протоколом допиту свідка ОСОБА_8 ;
- Протоколом допиту свідка ОСОБА_9 ;
- Протоколом пред'явлення для впізнання зі свідком ОСОБА_10 ;
- Протоколом пред'явлення для впізнання зі свідком ОСОБА_9 ;
- Протоколом допиту свідка ОСОБА_11 .
Згідно вимог, передбачених ч. 3 ст. 111, ст. 135 КПК України вжито заходів для вручення повідомлення про підозру у спосіб, передбачений для вручення повідомлень, але вручити повідомлення про підозру та повістку про виклик близьким родичам та членам сім'ї підозрюваної ОСОБА_6 не видалося можливим.
Відповідно до вимог ст. ст. 133, 135 КПК України, здійснено виклик ОСОБА_6 до органу досудового розслідування на 17.06.2023, 19.06.2023 та 20.06.2023, однак остання у визначений час не з'явилась та не повідомила причини не явки.
Зокрема, на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора України було розміщено повістку про виклик ОСОБА_6 до органу досудового розслідування на 17.06.2023, 19.06.2023 та 20.06.2023, однак підозрювана у визначений час не з'явилася та не повідомила про причини не явки.
В офіційному виданні газети «Урядовий кур'єр» 14.04.2023 було розміщено повістку про виклик ОСОБА_6 до слідчого в ОВС СВ 2 управління (з дислокацією в м. Маріуполь) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях ОСОБА_5 на 19.04.2023, 20.04.2023 та 21.04.2023, однак підозрювана у визначений час не з'явилася та не повідомила про причини не явки.
Згідно з відповіддю на доручення ГВЗНД 2 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях, ОСОБА_6 постійно перебуває на тимчасово окупованій території Донецької області. Тимчасово окуповану територію Донецької області ОСОБА_6 не покидає, у зв'язку з чим викликати її до слідчого відділу 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях для проведення необхідних процесуальних дій не має можливості.
Оперативно-розшуковими заходами встановлено, що підозрювана
ОСОБА_6 на теперішній час знаходиться на території, що тимчасово підконтрольна представникам т.зв. «днр» та окупаційним військам РФ, де переховується від органів досудового розслідування та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
Таким чином, точне місцезнаходження підозрюваної на даний час невідоме, у зв'язку з тим що остання переховується від органів досудового розслідування.
09 травня 2023 року підозрювана ОСОБА_6 оголошена в розшук, проведення якого здійснюється співробітниками ГВЗНД 2 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях.
Слідчий у судовому засіданні клопотання підтримав, на його задоволенні наполягав.
Захисник у судовому засіданні не заперечував проти задоволення клопотання.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» від 18.01.2018 тимчасово окупованими територіями у Донецькій та Луганській областях на день ухвалення цього Закону визнаються частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль.
Згідно із ч. 5 ст. 139 КПК України, ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Відповідно до ч. 3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 № 1207-VII передбачено, що ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який перебуває на тимчасово окупованій території України, та оголошення його у розшук є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження в порядку, передбаченому Кримінальним процесуальним кодексом України, з особливостями, встановленими цим Законом.
Згідно з ч. 2 ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями в тому числі ст. 111-1 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошені у міжнародний розшук, та розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.
Крім того, ч. 3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 року № 1207-VII встановлено, що порядок вручення повістки про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, а також правові наслідки ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, визначаються Кримінальним процесуальним кодексом України.
Таким чином, наявні достатні підстави для проведення у даному кримінальному провадженні № 22022050000003311, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 12.08.2022 за підозрою ОСОБА_6 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого, ч. 3 ст. 111-1 КК України, спеціального досудового розслідування.
Вислухавши думку учасників судового провадження, а також дослідивши матеріали клопотання, суд вважає клопотання обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, оскільки за сукупністю обставин та наявних в матеріалах кримінального провадження доказів, є всі підстави для здійснення спеціального досудового розслідування.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 297-1, 297-2,297-3, 297-4, 297-5 КПК України, -
Клопотання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування, заявленого в межах кримінального провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22022050000003311 від 12.08.2022 р. - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22022050000003311, відомості про яке 12.08.2022р. внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань відносно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України.
Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали буде виготовлено 23 червня 2023 року.
Суддя ОСОБА_1