Справа №295/8467/23
1-кс/295/3583/23
Іменем України
29.06.2023 року м. Житомир
Слідчий суддя Богунського районного суду м. Житомира ОСОБА_1
при секретарі судового засідання ОСОБА_2 ,
за участю прокурора ОСОБА_3 ,
підозрюваного ОСОБА_4 ,
захисника ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора Спеціалізованої екологічної прокуратури (на правах відділу) Житомирської обласної прокуратури ОСОБА_3 про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту, поданого в рамках кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023060000000025 від 22.05.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 368 КК України, -
Прокурор звернувся із указаним клопотанням про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту, посилаючись на те, що другим слідчим відділом (з дислокацією у м. Житомирі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42023060000000025 від 22.05.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 368 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що згідно вимог ст. 19 Конституції України посадові особи органів державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно з абзацом 1 п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду та правоохоронних органів» до правоохоронних органів, серед інших, віднесені органи рибоохорони, інші органи, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 7 Закону України «Про тваринний світ» законність набуття у приватну власність об'єктів тваринного світу (крім добутих у порядку загального використання) повинна бути підтверджена відповідними документами, що засвідчують законність вилучення цих об'єктів з природного середовища, ввезення в Україну з інших країн, факту купівлі, обміну, отримання у спадок тощо, які видаються в установленому законодавством порядку.
Згідно з п.п. 1, 2 Положення про Державне агентство меліорації та рибного господарства України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2015 № 895 (далі за текстом - Положення), Державне агентство меліорації та рибного господарства України (Держрибагентство) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері рибного господарства та рибної промисловості, охорони, використання та відтворення водних біоресурсів, регулювання рибальства, меліорації земель та експлуатації державних водогосподарських об'єктів комплексного призначення, міжгосподарських зрошувальних і осушувальних систем.
Держрибагентство у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Згідно з вимогами п.п. 1 п. 3 Положення основними завданнями Держрибагентства, серед іншого, є реалізація державної політики у сфері рибного господарства та рибної промисловості, охорони, використання та відтворення водних біоресурсів, регулювання рибальства, меліорації земель та експлуатації державних водогосподарських об'єктів комплексного призначення, міжгосподарських зрошувальних і осушувальних систем.
За змістом п.п. 3, 5, 6, 7, 8, 14, 21, 36, 39, 44, 45, 46, 58, 69 п. 4 Положення Держрибагентство відповідно до покладених на нього завдань:
- здійснює державний нагляд (контроль) у галузі охорони, використання та відтворення водних біоресурсів у виключній (морській) економічній зоні України, територіальному морі, внутрішніх водоймах України та у водах за межами юрисдикції України щодо рибальських суден, що плавають під Державним Прапором України, відповідно до міжнародних договорів України;
- здійснює контроль за дотриманням правил рибальства;
- здійснює контроль за дотриманням лімітів і нормативів використання водних біоресурсів;
- здійснює контроль за дотриманням правил використання об'єктів тваринного світу в частині водних біоресурсів;
- складає протоколи та розглядає справи про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених законом;
- видає дозволи, сертифікати, довідки міжнародного зразка відповідно до вимог міжнародних договорів України з питань ведення рибного промислу і торгівлі рибою та морепродуктами;
- здійснює контроль за достовірністю подання суб'єктами рибного господарства, пов'язаними з добуванням і використанням водних біоресурсів, звітних даних про обсяги використання водних біоресурсів;
- укладає договори на право спеціального використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об'єктах (їх частинах);
- погоджує місце розташування рибоприймального пункту та рішення щодо базування суден флоту рибної промисловості;
- погоджує режими рибогосподарської експлуатації водних об'єктів та контролює діяльність спеціальних товарних рибних господарств;
- встановлює в установленому порядку заборону вилову водних біоресурсів у рибогосподарських водних об'єктах (їх частинах) та забезпечує контроль за дотриманням заборони;
- видає документи дозвільного характеру у сфері рибного господарства;
- здійснює розподіл лімітів спеціального використання водних біоресурсів на квоти добування;
- розподіляє між користувачами водних біоресурсів квоти добування, у тому числі: у районах дії міжнародних організацій з управління рибальством, членом яких є Україна відповідно до міжнародних договорів України; у водах за межами районів управління зазначених організацій відповідно до міжнародно-правових зобов'язань України; у водах, що перебувають під юрисдикцією прибережних держав, якщо це передбачено міжнародними договорами України;
- здійснює інші повноваження, визначені законом.
Відповідно до п. 7 Положення про Держрибагентство Держрибагентство (орган рибоохорони) здійснює свої повноваження безпосередньо, а також через утворені в установленому порядку територіальні органи (органи рибоохорони).
Згідно з нормами Положення про відділ охорони водних біоресурсів «Рибоохоронний патруль» (далі - Відділ) Управління державного агентства рибного господарства у Житомирській області (далі - Управління), затвердженого наказом начальника Управління від 27.06.2017 № 42-у, Відділ, серед іншого, є структурним підрозділом Управління Державного агентства рибного господарства у Житомирській області. Відділ здійснює організацію роботи з охорони водних біоресурсів у рибогосподарських водних об'єктах в районі діяльності Житомирського рибоохоронного патруля та спрямовує, координує і контролює роботу відділів рибоохоронного патруля.
Відділ у своїй роботі керується Конституцією і законами України, указами Президента України та постановами Верховної ради України, актами Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства аграрної політики та продовольства України, дорученнями Міністра аграрної політики та продовольства України, наказами Держрибагентства, дорученнями Голови Держрибагентства, актами місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, положенням про Управління Державного агентства рибного господарства у Житомирській області, Правилами внутрішнього службового розпорядку, а також цим Положенням.
Основними завданнями відділу є реалізація повноважень Держрибагентства у сфері рибного господарства та рибної промисловості, охорони, використання, відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в районі діяльності.
Відповідно до покладених на нього завдань відділ організовує діяльність Житомирського рибоохоронного патруля з питань здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони та використання водних біоресурсів та середовища їх існування; забезпечує та контролює виконання законодавчих і нормативно-правових документів з питань охорони водних біоресурсів, розробляє проекти внутрішніх розпорядчих документів з питань рибоохоронної діяльності; здійснює заходи з організації державного контролю за виловом (добуванням) водних біоресурсів та дотримання правил, режимів рибальства та інших вимог законодавства з питань охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства; здійснює організацію взаємодії з правоохоронними та природоохоронними органами, громадськими організаціями, з питань охорони, використання і відтворення водних біоресурсів; здійснює державний контроль технічного стану рибозахисних споруд, проведення рибозахисних заходів на водозабірних та інженерних спорудах меліоративних систем; здійснює контроль за дотриманням використання лімітів (частки лімітів) та прогнозів допустимого вилову водних біоресурсів; готує відповідні матеріали, за результатами виявлених порушень, та за необхідності забезпечує подання їх для розгляду до правоохоронних органів, суду та відслідковує виконання прийнятих рішень; готує, в установленому законодавством порядку, розрахунки збитків, заподіяних в наслідок знищення водних біоресурсів та середовища їх існування; організовує здійснення контролю за дотриманням юридичними та фізичними особами законодавства щодо придбання і реалізації водних біоресурсів, вживає заходи щодо притягнення винних осіб до відповідальності; організовує проведення рибоохоронних заходів (рейдів); організовує проведення масово-роз'яснювальної роботи з питань охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства та взаємодію з засобами масової інформації; організовує роботу з громадськими інспекторами рибоохорони, веде їх облік та здійснює контроль за результатами їх рибоохоронної роботи; розробляє плани рибоохоронної діяльності Житомирського рибоохоронного патруля, плани взаємодій та контролює виконання передбачених ними заходів.
У свою чергу згідно з покладеними на нього завданнями Відділ має право складати протоколи та розглядати в установленому законом порядку справи про адміністративні правопорушення у галузі охорони, використання і відтворення водних біоресурсів.
Наказом начальника Управління Державного агентства рибного господарства України у Житомирській області (далі - Управління) від 23.03.2018 № 18-ос ОСОБА_4 призначено на посаду провідного державного інспектора відділу охорони водних біоресурсів «Рибоохоронний патруль» Управління з 23.03.2018.
Відповідно до посадової інструкції провідного державного інспектора відділу охорони водних біоресурсів «Рибоохоронний патруль» Управління Державного агентства меліорації та рибного господарства у Житомирській області, затвердженої виконувачем обов'язків начальника Управління 25.06.2020 (далі - Посадова інструкція), метою посади провідного державного інспектора охорони водних біоресурсів «Рибоохоронний патруль» Управління Державного агентства меліорації та рибного господарства у Житомирській області є:
- забезпечення організації та здійснення контролю (нагляду) за додержанням природоохоронного законодавства в частині охорони, використання і відтворення водних біоресурсів.
Згідно з розділом «Основні посадові обов'язки» посадової інструкції, основними посадовими обов'язками провідного державного інспектора відділу охорони водних біоресурсів «Рибоохоронний патруль» Управління є:
- здійснення державного нагляду (контролю) у галузі охорони, використання та відтворення водних біоресурсів у зоні діяльності (контролю) Управління;
- здійснення контролю за дотриманням правил і режимів рибальства;
- здійснення контролю за використанням лімітів і дотриманням нормативів використання водних біоресурсів;
- контроль за виконанням заходів з регулювання промислового, любительського та спортивного лову;
- в межах своїх повноважень, здійснення розгляду справ про адміністративні правопорушення та винесення постанов про накладення адміністративних стягнень тощо.
Таким чином, ОСОБА_4 є працівником правоохоронного органу, постійно здійснює функції представника влади, тому відповідно до п. 1 Примітки ст. 364 КК України є службовою особою.
Разом з цим, за словами прокурора, в порушення вказаних вимог закону ОСОБА_4 вчинив кримінальне правопорушення за наступних обставин.
Так, 17 травня 2023 року близько 18 години провідний державний інспектор відділу охорони водних біоресурсів «Рибоохоронний патруль» Управління Державного агентства меліорації та рибного господарства у Житомирській області ОСОБА_4 , перебуваючи у місті Житомир, дізнався від ОСОБА_6 , що останній має намір придбати рибу для подальшої реалізації такої продукції на ринку.
У ході вказаного спілкування із ОСОБА_6 у ОСОБА_4 виник злочинний умисел, спрямований на особисте незаконне збагачення, шляхом одержання неправомірної вигоди від ОСОБА_6 за не притягнення до кримінальної та адміністративної відповідальності за вчинення вилову риби із використанням незаконних засобів лову - рибальських сіток (далі - незаконного вилову).
У зв'язку з цим, ОСОБА_4 повідомив ОСОБА_6 про те, що останній з його відома може здійснювати незаконний вилов риби на річці Тетерів у межах сіл Тетерівка, Корчак та Перлявка Житомирського району, а також про те, що точну дату та час здійснення незаконного вилову ОСОБА_6 він завчасно буде повідомляти по телефону.
ОСОБА_6 у ході цієї розмови погодився на вказану пропозицію ОСОБА_4 та, розуміючи протиправність дій останнього, з метою викриття його злочинної діяльності звернувся до правоохоронних органів із заявою про вчинення злочину.
13.06.2023 о 16 год. 10 хв. ОСОБА_4 , будучи службовою особою, усупереч інтересам служби, продовжуючи реалізацію злочинного умислу, направленого на одержання неправомірної вигоди для себе, у порушення вищевказаних вимог чинного законодавства, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, з корисливих мотивів та з метою особистого збагачення, під час попередньо обумовленої зустрічі із ОСОБА_6 , перебуваючи за адресою: місто Житомир, провулок Нагірний, незаконно одержав від останнього неправомірну вигоду у вигляді грошових коштів у розмірі 5000 (п'ять тисяч) гривень за не притягнення до кримінальної та адміністративної відповідальності по факту здійснення незаконного вилову риби.
В подальшому 27.06.2023 о 14 год. 30 хв. ОСОБА_4 , будучи службовою особою, усупереч інтересам служби, продовжуючи реалізацію злочинного умислу, направленого на одержання неправомірної вигоди для себе, у порушення вищевказаних вимог чинного законодавства, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, з корисливих мотивів та з метою особистого збагачення, під час попередньо домовленої зустрічі із ОСОБА_6 , перебуваючи на дворовому майданчику житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , незаконно одержав від останнього неправомірну вигоду у вигляді грошових коштів у розмірі 15 000 (п'ятнадцять тисяч) гривень за не притягнення до кримінальної та адміністративної відповідальності за незаконний вилов риби.
ОСОБА_4 27.06.2023 о 14 годині 54 хвилини на підставі п. 1 ч. 1 ст. 208 КПК України затримано за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення.
28.06.2023 року ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 368 КК України, тобто в одержанні службовою особою неправомірної вигоди для себе, за невчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, дій з використанням наданого їй службового становища.
Як слідує зі змісту клопотання, під час досудового розслідування встановлено достатньо доказів, які дають підстави обґрунтовано підозрювати ОСОБА_4 у вчиненні ним вищевказаного кримінального правопорушення. Такі обставини підтверджуються наступними матеріалами кримінального провадження:
- заявою ОСОБА_6 від 22.05.2023, відповідно до якої останній повідомив, що ОСОБА_4 запропонував заявнику здійснювати незаконний вилов риби на річці Тетерів, при цьому ОСОБА_4 забезпечить не притягнення ОСОБА_6 до юридичної відповідальності у разі надання йому неправомірної вигоди;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_6 від 26.05.2023;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_6 від 26.06.2023;
- посадовою інструкцією державних службовців категорії «В»;
- положенням про відділ охорони водних біоресурсів «Рибоохоронний патруль» Управління Державного Агентства Рибного Господарства у Житомирській області від 27.06.2017;
- наказом про призначення ОСОБА_4 на посаду державного інспектора відділу охорони водних біоресурсів «Рибоохоронний патруль» Управління Державного агентства рибного господарства у Житомирській області №18-ос від 23.03.2018;
- наказом Управління Державного агентства рибного господарства у Житомирській області про проведення рибоохоронних рейдів №19-р від 01.05.2023;
- наказом Управління Державного агентства рибного господарства у Житомирській області про проведення рибоохоронних рейдів №22-р від 01.06.2023;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_7 від 27.06.2023;
- протоколом затримання особи, підозрюваної у вчиненні злочину, від 27.06.2023;
- повідомленням про підозру від 28.06.2023;
- протоколом допиту підозрюваного від 28.06.2023.
З метою запобігання спробам ОСОБА_4 переховуватися від органів досудового розслідування, незаконно впливати на свідків, та зважаючи на недостатність застосування більш м'якого запобіжного заходу для запобігання указаним ризикам, а також враховуючи вагомість наявних доказів вчинення підозрюваним кримінального правопорушення, котре відносяться до категорії нетяжкого злочину, прокурор вважає за доцільне застосувати до підозрюваного ОСОБА_4 запобіжний захід у вигляді домашнього арешту та покласти на останнього ряд обов'язків.
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав, з огляду на наявність достатніх підстав вважати, що існують ризики, передбачені п.п. 1, 3 ч. 1 ст. 177 КПК України.
У свою чергу, захисник підозрюваного - адвокат ОСОБА_5 просив застосувати до ОСОБА_4 запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання, так як останній вину визнав.
Підозрюваний ОСОБА_4 не заперечив щодо обрання запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту, погодився виконувати покладені обов'язки .
Заслухавши учасників судового провадження, дослідивши клопотання та додані до нього документи, слідчий суддя дійшов наступного висновку.
За змістом ст.ст. 131-132 КПК України запобіжні заходи є заходами забезпечення кримінального провадження і застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду.
Згідно зі ст. 177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам, серед іншого переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду, вчинити інше кримінальне правопорушення.
За змістом статті 181 КПК України домашній арешт полягає в забороні підозрюваному залишати житло цілодобово або у певний період доби. Домашній арешт може бути застосовано до особи, яка підозрюється у вчиненні злочину, за вчинення якого законом передбачено покарання у виді позбавлення волі.
Орган Національної поліції повинен негайно поставити на облік особу, щодо якої застосовано запобіжний захід у вигляді домашнього арешту, і повідомити про це слідчому або суду, якщо запобіжний захід застосовано під час судового провадження.
Згідно з ч. 1 ст. 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про:
1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення;
2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор;
3) недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
У відповідності із ч. 5 ст. 194 КПК України, якщо під час розгляду клопотання про обрання запобіжного заходу, не пов'язаного з триманням під вартою, прокурор доведе наявність всіх обставин, передбачених частиною першою цієї статті, слідчий суддя, суд застосовує відповідний запобіжний захід, зобов'язує підозрюваного, обвинуваченого прибувати за кожною вимогою до суду або до іншого визначеного органу державної влади, а також виконувати один або кілька обов'язків, необхідність покладення яких була доведена прокурором, зокрема, прибувати до визначеної службової особи із встановленою періодичністю.
Обов'язки, передбачені частинами п'ятою та шостою цієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу, що передбачено ч. 7 ст. 194 КПК України.
З огляду на встановлені в судовому засіданні обставини справи, слідчий суддя вважає, що під час розгляду клопотання прокурором було доведено наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним кримінального правопорушення, а також наявність достатніх підстав вважати, що існують передбачені статтею 177 КПК України ризики, на які вказує сторона обвинувачення у клопотанні. Беручи до уваги те, що гр. ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, яке відноситься до категорії нетяжкого злочину, враховуючи його вік та стан здоров'я, міцність соціальних зв'язків, майновий стан, вагомість наявних доказів вчинення підозрюваним кримінального правопорушення, а також тяжкість покарання, що загрожує ОСОБА_4 у разі визнання його винуватим у кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого він підозрюється, позицію самого ОСОБА_4 стосовно обрання відносно нього запобіжного заходу, слідчий суддя вважає за доцільне задовольнити клопотання та застосувати до підозрюваного запобіжний захід у вигляді домашнього арешту.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 131, 132, 176-178, 181, 194 КПК України, -
Клопотання задовольнити.
Застосувати щодо підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді домашнього арешту із забороною підозрюваному залишати житло у певний період доби на строк дії ухвали, а саме до 28 серпня 2023 року.
Заборонити підозрюваному ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , залишати місце проживання, розташоване за адресою: АДРЕСА_2 , із 22 години 00 хвилин до 06 години 00 хвилин у понеділок, вівторок, середу, четвер, п'ятницю, а також у вихідні - суботу, неділю, святкові дні, протягом строку тримання під домашнім арештом без застосування електронних засобів контролю.
Зобов'язати ОСОБА_4 за кожною вимогою прибувати до слідчих слідчої групи, які здійснюють досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42023060000000025, та прокурорів, котрі здійснюють нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва в зазначеному кримінальному провадженні, а також покласти на підозрюваного ОСОБА_4 наступні обов'язки:
- не відлучатися за межі м. Житомира без дозволу слідчого, прокурора або суду залежно від стадії кримінального провадження;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
- утриматися від спілкування у будь-якій формі зі свідками у кримінальному провадженні, за винятком участі підозрюваного у проведенні відповідних слідчих (процесуальних дій);
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.
Ухвалу про обрання запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту направити для виконання до Житомирського РУП ГУНП в Житомирській області.
Роз'яснити підозрюваному ОСОБА_4 , що в разі не виконання покладених на нього обов'язків, до нього може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і на нього може бути накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Роз'яснити, що відповідно до ч. 5 ст. 181 КПК України, працівники органу Національної поліції з метою контролю за поведінкою особи, яка перебуває під домашнім арештом, мають право з'являтися в житло цієї особи, вимагати надати усні чи письмові пояснення з питань, пов'язаних із виконанням покладених на неї зобов'язань, використовувати електронні засоби контролю
Обов'язки на ОСОБА_4 покладено на строк до 28 серпня 2023 року.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Житомирського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1