Ухвала від 29.06.2023 по справі 295/8469/23

Справа №295/8469/23

1-кс/295/3584/23

УХВАЛА

Іменем України

29.06.2023 року м. Житомир

Слідчий суддя Богунського районного суду м. Житомира ОСОБА_1 ,

при секретарі судового засідання ОСОБА_2 ,

за участю прокурора ОСОБА_3 ,

підозрюваного ОСОБА_4 ,

захисника ОСОБА_5 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Житомирі клопотання прокурора Спеціалізованої екологічної прокуратури (на правах відділу) Житомирської обласної прокуратури ОСОБА_3 про відсторонення від посади

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 368 КК України, який обіймає посаду провідного державного інспектора відділу охорони водних біоресурсів «Рибоохоронний патруль» Управління Державного агентства рибного господарства у Житомирській області, -

ВСТАНОВИВ:

Прокурор звернувся із указаним клопотанням про відсторонення особи від посади, у якому послався на те, що другим слідчим відділом (з дислокацією у м. Житомирі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42023060000000025 від 22.05.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 368 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що згідно вимог ст. 19 Конституції України посадові особи органів державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Згідно з абзацом 1 п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду та правоохоронних органів» до правоохоронних органів, серед інших, віднесені органи рибоохорони, інші органи, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції.

Відповідно до ч. 2 ст. 7 Закону України «Про тваринний світ» законність набуття у приватну власність об'єктів тваринного світу (крім добутих у порядку загального використання) повинна бути підтверджена відповідними документами, що засвідчують законність вилучення цих об'єктів з природного середовища, ввезення в Україну з інших країн, факту купівлі, обміну, отримання у спадок тощо, які видаються в установленому законодавством порядку.

Згідно з вимогами п.п. 1, 2 Положення про Державне агентство меліорації та рибного господарства України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2015 № 895 (далі за текстом - Положення), Державне агентство меліорації та рибного господарства України (Держрибагентство) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері рибного господарства та рибної промисловості, охорони, використання та відтворення водних біоресурсів, регулювання рибальства, меліорації земель та експлуатації державних водогосподарських об'єктів комплексного призначення, міжгосподарських зрошувальних і осушувальних систем.

Держрибагентство у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

Згідно з вимогами п.п. 1 п. 3 Положення основними завданнями Держрибагентства, серед іншого, є реалізація державної політики у сфері рибного господарства та рибної промисловості, охорони, використання та відтворення водних біоресурсів, регулювання рибальства, меліорації земель та експлуатації державних водогосподарських об'єктів комплексного призначення, міжгосподарських зрошувальних і осушувальних систем.

Відповідно до вимог п.п. 3, 5, 6, 7, 8, 14, 21, 36, 39, 44, 45, 46, 58, 69 п. 4 Положення Держрибагентство відповідно до покладених на нього завдань:

- здійснює державний нагляд (контроль) у галузі охорони, використання та відтворення водних біоресурсів у виключній (морській) економічній зоні України, територіальному морі, внутрішніх водоймах України та у водах за межами юрисдикції України щодо рибальських суден, що плавають під Державним Прапором України, відповідно до міжнародних договорів України;

- здійснює контроль за дотриманням правил рибальства;

- здійснює контроль за дотриманням лімітів і нормативів використання водних біоресурсів;

- здійснює контроль за дотриманням правил використання об'єктів тваринного світу в частині водних біоресурсів;

- складає протоколи та розглядає справи про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених законом;

- видає дозволи, сертифікати, довідки міжнародного зразка відповідно до вимог міжнародних договорів України з питань ведення рибного промислу і торгівлі рибою та морепродуктами;

- здійснює контроль за достовірністю подання суб'єктами рибного господарства, пов'язаними з добуванням і використанням водних біоресурсів, звітних даних про обсяги використання водних біоресурсів;

- укладає договори на право спеціального використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об'єктах (їх частинах);

- погоджує місце розташування рибоприймального пункту та рішення щодо базування суден флоту рибної промисловості;

- погоджує режими рибогосподарської експлуатації водних об'єктів та контролює діяльність спеціальних товарних рибних господарств;

- встановлює в установленому порядку заборону вилову водних біоресурсів у рибогосподарських водних об'єктах (їх частинах) та забезпечує контроль за дотриманням заборони;

- видає документи дозвільного характеру у сфері рибного господарства;

- здійснює розподіл лімітів спеціального використання водних біоресурсів на квоти добування;

- розподіляє між користувачами водних біоресурсів квоти добування, у тому числі: у районах дії міжнародних організацій з управління рибальством, членом яких є Україна відповідно до міжнародних договорів України; у водах за межами районів управління зазначених організацій відповідно до міжнародно-правових зобов'язань України; у водах, що перебувають під юрисдикцією прибережних держав, якщо це передбачено міжнародними договорами України;

- здійснює інші повноваження, визначені законом.

За змістом п. 7 Положення про Держрибагентство Держрибагентство (орган рибоохорони) здійснює свої повноваження безпосередньо, а також через утворені в установленому порядку територіальні органи (органи рибоохорони).

Згідно з вимогами Положення про відділ охорони водних біоресурсів «Рибоохоронний патруль» (далі - Відділ) Управління державного агентства рибного господарства у Житомирській області (далі - Управління), затвердженого наказом начальника Управління від 27.06.2017 № 42-у, Відділ, серед іншого, є структурним підрозділом Управління Державного агентства рибного господарства у Житомирській області. Відділ здійснює організацію роботи з охорони водних біоресурсів у рибогосподарських водних об'єктах в районі діяльності Житомирського рибоохоронного патруля та спрямовує, координує і контролює роботу відділів рибоохоронного патруля.

Відділ у своїй роботі керується Конституцією і законами України, указами Президента України та постановами Верховної ради України, актами Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства аграрної політики та продовольства України, дорученнями Міністра аграрної політики та продовольства України, наказами Держрибагентства, дорученнями Голови Держрибагентства, актами місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, положенням про Управління Державного агентства рибного господарства у Житомирській області, Правилами внутрішнього службового розпорядку, а також цим Положенням.

Основними завданнями відділу є реалізація повноважень Держрибагентства у сфері рибного господарства та рибної промисловості, охорони, використання, відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в районі діяльності.

Відповідно до покладених на нього завдань відділ організовує діяльність Житомирського рибоохоронного патруля з питань здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони та використання водних біоресурсів та середовища їх існування; забезпечує та контролює виконання законодавчих і нормативно-правових документів з питань охорони водних біоресурсів, розробляє проекти внутрішніх розпорядчих документів з питань рибоохоронної діяльності; здійснює заходи з організації державного контролю за виловом (добуванням) водних біоресурсів та дотримання правил, режимів рибальства та інших вимог законодавства з питань охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства; здійснює організацію взаємодії з правоохоронними та природоохоронними органами, громадськими організаціями, з питань охорони, використання і відтворення водних біоресурсів; здійснює державний контроль технічного стану рибозахисних споруд, проведення рибозахисних заходів на водозабірних та інженерних спорудах меліоративних систем; здійснює контроль за дотриманням використання лімітів (частки лімітів) та прогнозів допустимого вилову водних біоресурсів; готує відповідні матеріали, за результатами виявлених порушень, та за необхідності забезпечує подання їх для розгляду до правоохоронних органів, суду та відслідковує виконання прийнятих рішень; готує, в установленому законодавством порядку, розрахунки збитків, заподіяних в наслідок знищення водних біоресурсів та середовища їх існування; організовує здійснення контролю за дотриманням юридичними та фізичними особами законодавства щодо придбання і реалізації водних біоресурсів, вживає заходи щодо притягнення винних осіб до відповідальності; організовує проведення рибоохоронних заходів (рейдів); організовує проведення масово-роз'яснювальної роботи з питань охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства та взаємодію з засобами масової інформації; організовує роботу з громадськими інспекторами рибоохорони, веде їх облік та здійснює контроль за результатами їх рибоохоронної роботи; розробляє плани рибоохоронної діяльності Житомирського рибоохоронного патруля, плани взаємодій та контролює виконання передбачених ними заходів.

У свою чергу згідно з покладеними на нього завданнями Відділ має право складати протоколи та розглядати в установленому законом порядку справи про адміністративні правопорушення у галузі охорони, використання і відтворення водних біоресурсів.

Наказом начальника Управління Державного агентства рибного господарства України у Житомирській області (далі - Управління) від 23.03.2018 № 18-ос ОСОБА_4 призначено на посаду провідного державного інспектора відділу охорони водних біоресурсів «Рибоохоронний патруль» Управління з 23.03.2018.

Відповідно до посадової інструкції провідного державного інспектора відділу охорони водних біоресурсів «Рибоохоронний патруль» Управління Державного агентства меліорації та рибного господарства у Житомирській області, затвердженої виконувачем обов'язків начальника Управління 25.06.2020 (далі - Посадова інструкція), метою посади провідного державного інспектора охорони водних біоресурсів «Рибоохоронний патруль» Управління Державного агентства меліорації та рибного господарства у Житомирській області є:

- забезпечення організації та здійснення контролю (нагляду) за додержанням природоохоронного законодавства в частині охорони, використання і відтворення водних біоресурсів.

Згідно з розділом «Основні посадові обов'язки» Посадової інструкції, основними посадовими обов'язками провідного державного інспектора відділу охорони водних біоресурсів «Рибоохоронний патруль» Управління є:

- здійснення державного нагляду (контролю) у галузі охорони, використання та відтворення водних біоресурсів у зоні діяльності (контролю) Управління;

- здійснення контролю за дотриманням правил і режимів рибальства;

- здійснення контролю за використанням лімітів і дотриманням нормативів використання водних біоресурсів;

- контроль за виконанням заходів з регулювання промислового, любительського та спортивного лову;

- в межах своїх повноважень, здійснення розгляду справ про адміністративні правопорушення та винесення постанов про накладення адміністративних стягнень тощо.

Таким чином, ОСОБА_4 є працівником правоохоронного органу, постійно здійснює функції представника влади, тому відповідно до п. 1 Примітки ст. 364 КК України є службовою особою.

Разом з цим, як зазначає прокурор у клопотанні, в порушення вказаних вимог закону ОСОБА_4 вчинив кримінальне правопорушення за наступних обставин.

Так, 17 травня 2023 року близько 18 години провідний державний інспектор відділу охорони водних біоресурсів «Рибоохоронний патруль» Управління Державного агентства меліорації та рибного господарства у Житомирській області ОСОБА_4 , перебуваючи у місті Житомир, дізнався від ОСОБА_6 , що останній має намір придбати рибу для подальшої реалізації такої продукції на ринку.

У ході вказаного спілкування із ОСОБА_6 у ОСОБА_4 виник злочинний умисел, спрямований на особисте незаконне збагачення, шляхом одержання неправомірної вигоди від ОСОБА_6 за не притягнення до кримінальної та адміністративної відповідальності за вчинення вилову риби із використанням незаконних засобів лову - рибальських сіток (далі - незаконного вилову).

У зв'язку з цим, ОСОБА_4 повідомив ОСОБА_6 про те, що останній з його відома може здійснювати незаконний вилов риби на річці Тетерів у межах сіл Тетерівка, Корчак та Перлявка Житомирського району, а також про те, що точну дату та час здійснення незаконного вилову ОСОБА_6 він завчасно буде повідомляти по телефону.

ОСОБА_6 у ході цієї розмови погодився на вказану пропозицію ОСОБА_4 та, розуміючи протиправність дій останнього, з метою викриття його злочинної діяльності звернувся до правоохоронних органів із заявою про вчинення злочину.

13.06.2023 о 16 год. 10 хв. ОСОБА_4 , будучи службовою особою, усупереч інтересам служби, продовжуючи реалізацію злочинного умислу, направленого на одержання неправомірної вигоди для себе, у порушення вищевказаних вимог чинного законодавства, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, з корисливих мотивів та з метою особистого збагачення, під час попередньо обумовленої зустрічі із ОСОБА_6 , перебуваючи за адресою: місто Житомир, провулок Нагірний, незаконно одержав від останнього неправомірну вигоду у вигляді грошових коштів у розмірі 5000 (п'ять тисяч) гривень за не притягнення до кримінальної та адміністративної відповідальності здійснення незаконного вилову риби.

В подальшому 27.06.2023 о 14 год. 30 хв. ОСОБА_4 , будучи службовою особою, усупереч інтересам служби, продовжуючи реалізацію злочинного умислу, направленого на одержання неправомірної вигоди для себе, у порушення вищевказаних вимог чинного законодавства, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, з корисливих мотивів та з метою особистого збагачення, під час попередньо домовленої зустрічі із ОСОБА_6 , перебуваючи на дворовому майданчику житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , незаконно одержав від останнього неправомірну вигоду у вигляді грошових коштів у розмірі 15 000 (п'ятнадцять тисяч) гривень за не притягнення до кримінальної та адміністративної відповідальності за незаконний вилов риби.

ОСОБА_4 27.06.2023 о 14 годині 54 хвилини на підставі п. 1 ч. 1 ст. 208 КПК України затримано за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення.

28.06.2023 року ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 368 КК України, тобто в одержанні службовою особою неправомірної вигоди для себе, за невчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, дій з використанням наданого їй службового становища.

Як слідує зі змісту клопотання, під час досудового розслідування встановлено достатньо доказів, які дають підстави підозрювати ОСОБА_4 у вчиненні ним вищевказаного кримінального правопорушення. Такі обставини підтверджуються наступними матеріалами кримінального провадження:

- заявою ОСОБА_6 від 22.05.2023, відповідно до якої останній повідомив, що ОСОБА_4 запропонував заявнику здійснювати незаконний вилов риби на річці Тетерів, при цьому ОСОБА_4 забезпечить не притягнення ОСОБА_6 до юридичної відповідальності у разі надання йому неправомірної вигоди;

- протоколом допиту свідка ОСОБА_6 від 26.05.2023;

- протоколом допиту свідка ОСОБА_6 від 26.06.2023;

- посадовою інструкцією державних службовців категорії «В»;

- положенням про відділ охорони водних біоресурсів «Рибоохоронний патруль» Управління Державного Агентства Рибного Господарства у Житомирській області від 27.06.2017;

- наказом про призначення ОСОБА_4 на посаду державного інспектора відділу охорони водних біоресурсів «Рибоохоронний патруль» Управління Державного агентства рибного господарства у Житомирській області №18-ос від 23.03.2018;

- наказом Управління Державного агентства рибного господарства у Житомирській області про проведення рибоохоронних рейдів №19-р від 01.05.2023;

- наказом Управління Державного агентства рибного господарства у Житомирській області про проведення рибоохоронних рейдів №22-р від 01.06.2023;

- протоколом допиту свідка ОСОБА_7 від 27.06.2023;

- протоколом затримання особи, підозрюваної у вчиненні злочину, від 27.06.2023;

- повідомленням про підозру від 28.06.2023;

- протоколом допиту підозрюваного від 28.06.2023.

На думку сторони обвинувачення, наявні обґрунтовані підстави вважати, що такий захід забезпечення як відсторонення від посади підозрюваного ОСОБА_4 надасть можливість запобігти протиправній поведінці підозрюваного.

Так, сторона обвинувачення вважає, що ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді державного інспектора відділу охорони водних біоресурсів «Рибоохоронний патруль» Управління Державного агентства рибного господарства у Житомирській області, матиме змогу знищити, сховати або спотворити речі чи документи, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, оскільки на сьогодні у кримінальному провадженні всі докази, у тому числі речові, ще не встановлені (відшукані) і відповідно не досліджені, а тому у разі не застосування даного заходу забезпечення підозрюваний ОСОБА_4 , будучи обізнаним про обставини кримінального правопорушення, яке йому інкримінується, матиме реальну можливість вчиняти дії, спрямовані на знищення, приховання або спотворення речей чи документів, що мають важливе значення для досудового розслідування та відомості, які у них містяться, можуть бути доказами під час судового розгляду.

Також, перебування на посаді може бути використано підозрюваним для перешкоджання кримінальному провадженню іншим чином.

З урахуванням викладеного, сторона обвинувачення має всі підстави вважати, що відсторонення ОСОБА_4 із займаної посади забезпечить виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов'язків та виключить можливість підозрюваного іншим чином перешкоджати кримінальному провадженню.

В судовому засіданні прокурор підтримав клопотання з підстав, у ньому наведених, просив його задовольнити. В обґрунтування клопотання додатково послався на те, що в ході розслідування існує потреба у допиті свідків, які є колегами ОСОБА_4 , відтак наявний ризик можливого впливу на них.

У свою чергу гр. ОСОБА_4 та його захисник ОСОБА_5 не заперечили проти задоволення указаного клопотання.

Заслухавши учасників провадження, вивчивши й дослідивши клопотання та додані до нього документи, слідчий суддя дійшов наступного висновку.

З оглянутого в судовому засіданні повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 368 КК України, вбачається, що останнє було вручене ОСОБА_4 28.06.2023 року особисто. На момент повідомлення про підозру ОСОБА_4 обіймав посаду провідного державного інспектора відділу охорони водних біоресурсів «Рибоохоронний патруль» Управління Державного агентства рибного господарства у Житомирській області, що підтверджується копією наказу №18-ос від 23.08.2018.

Відповідно до ст. 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.

У відповідності до ч. 1 ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження, одним із яких є відсторонення від посади, застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.

За положеннями ч.ч. 1, 2 ст. 154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину.

Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу.

За змістом ч. 2 ст. 157 КПК України при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини:

1) правову підставу для відсторонення від посади;

2) достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення;

3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб.

Окремо кримінальний процесуальний закон зазначає, що підставою для відсторонення від посади є наявність достатніх даних вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який перебуваючи на посаді може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

На переконання слідчого судді, подані в межах розгляду клопотання про застосування заходу забезпечення кримінального провадження докази вказують на вчинення ОСОБА_4 інкримінованого йому органом досудового розслідування кримінального правопорушення. При цьому слідчий суддя виходить з того, що надані органом досудового розслідування матеріали клопотання у своїй сукупності дають підстави обґрунтовано вважати, що перебування ОСОБА_4 на посаді сприяло можливому вчиненню підозрюваним кримінального правопорушення, в якому останній підозрюється, натомість на даному етапі провадження слідчий суддя не вправі вирішувати питання, котрі повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема, не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих даних визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї обмежувального заходу.

Так, слідчим суддею у відповідності до вимог ст. 157 КПК України, що передбачає підстави та порядок вирішення питання про відсторонення від посади, встановлено наявність необхідних умов для задоволення клопотання сторони обвинувачення та застосування до підозрюваного вказаного заходу забезпечення кримінального провадження.

Слідчий суддя вважає, що стороною обвинувачення доведені обставини, котрі свідчать, що подальше перебування ОСОБА_4 на займаній посаді може призвести до настання негативних наслідків та перешкоджатиме подальшому здійсненню досудового розслідування, а такий захід як відсторонення від посади ОСОБА_4 необхідний для запобігання можливій протиправній поведінці підозрюваного, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, що мають значення для досудового розслідування та/або незаконними засобами впливати на свідків у кримінальному провадженні з метою примушення їх змінити чи відмовитися від давання показань або на тих осіб, які є потенційними свідками. На думку слідчого судді, потреби досудового розслідування наразі виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи.

Оцінюючи зазначені у клопотанні доводи щодо відсторонення ОСОБА_4 від посади, із урахуванням думки сторони захисту, слідчий суддя дійшов висновку про наявність передбачених ст.ст. 132, 157 КПК України підстав для вжиття відповідного заходу забезпечення кримінального провадження щодо підозрюваного в межах строку досудового розслідування.

З огляду на викладене, керуючись ст.ст. 7, 9, 154-157 КПК України, слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання задовольнити.

Відсторонити підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади провідного державного інспектора відділу охорони водних біоресурсів «Рибоохоронний патруль» Управління Державного агентства рибного господарства у Житомирській області на строк до 28.08.2023 року.

Ухвала про відсторонення від посади підлягає негайному виконанню з моменту її оголошення. Контроль за виконанням ухвали покласти на начальника Спеціалізованої екологічної прокуратури (на правах відділу) Житомирської обласної прокуратури ОСОБА_8 .

На ухвалу може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Житомирського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її проголошення.

Слідчий суддя