21036, м. Вінниця, Хмельницьке шосе, 7 тел. 66-03-00, 66-11-31 http://vn.arbitr.gov.ua
20 липня 2010 р. Справа 12/96-10
за позовом: Прокурора Ленінського району м.Вінниці (пр-т Космонавтів,26, м.Вінниця, 21021) в інтересах держави - Міністерства палива та енергетики України в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Південно-Західному регіоні" (вул.І.Богуна, 5, м.Вінниця, 21000)
до: Державного підприємства "732 Вінницький ремонтний завод" (вул.Червоноармійська, 67, м.Вінниця, 21007)
про стягнення 1 190 грн.
Головуючий суддя
Cекретар судового засідання
Представники
прокурора : Медяна В.О. - помічник прокурора
позивача : Пірняк Н.М. - за довіреністю
відповідача : не з'явився
За клопотання представників прокуратури та позивача звукозапис судового процесу не здійснювався
Прокурором Ленінського району м.Вінниці подано позов до суду в інтересах держави - Міністерства палива та енергетики України в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Південно-Західному регіоні" про стягнення з ДП "732 Вінницький ремонтний завод" до Держбюджету України 1 190,00 грн. штрафних санкцій.
Ухвалою суду від 25.06.2010 р. порушено провадження у даній справі та призначено її до розгляду на 20.07.2010 р.
В судове засідання 20.07.2010 р. з'явились представники прокуратури та позивача, які позовні вимоги підтримали в повному обсязі.
Відповідач представника в судове засідання не направив, відзиву на позов та витребуваних судом документів не подав. Про дату, місце та час розгляду справи повідомлений належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення рекомендованої кореспонденції відповідачу 08.07.2010 р. за № 20104273.
Натомість від відповідача, 16.07.2010 р. до суду надійшла заява про відкладення розгляду справи, у зв'язку з неможливістю прийняти участь в даному засіданні.
Представники прокурора і позивача проти клопотання заперечили, посилаючись на відсутність підстав для відкладення розгляду справи.
Розглянувши клопотання, заслухавши представників прокурора і позивача, суд встановив, що наведені у клопотанні доводи не обгрунтовані та документально не підтверджені, а тому дійшов висновку, що дане клопотання задоволенню не підлягає.
Відсутність представника відповідача не перешкоджає розгляду справи по суті.
За таких обставин, справу розглянуто за наявними в ній матеріалами відповідно до ст.75 ГПК України.
Заслухавши надані в судовому засіданні пояснення представників прокуратури та позивача, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
16.02.2009 р. старшим державним інспектором з енергетичного нагляду Круковим О.В. проведено захід з державного енергетичного нагляду ДП "732 Вінницький ремонтний завод", оглядом на місці було встановлено ряд порушень "Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів", про що складено акт № 06/10-0013 обстеження з питань технічного стану, організації експлуатації електроустановок та режимів споживання електричної енергії.
Даний акт було зареєстровано в канцелярії ДП "732 Вінницький ремонтний завод" 16.02.2009 р. вх.№ 51.
Приписами № 06/10-0014 від 16.02.2009 р. та № 06/10-0015 від 16.02.2009 р., директора ДП "732 Вінницький ремонтний завод" зобов'язано здійснити ряд заходів, щодо усунення виявлених порушень чинного законодавства. План заходів щодо виконання Припису № 06/10-0014 надати до 10.03.2009 р., а про виконання Припису в цілому повідомити до 01.06.2009 р.. План заходів щодо виконання Припису № 06/10-0015 надати до 24.04.2009 р., а про виконання Припису в цілому повідомити до 01.09.2009 р..
В ході перевірки виконання вимог Припису 06/10-0014 від 16.02.2009 р., державним інспектором з енергетичного нагляду Соколовим О.М. складено акт перевірки № 06/10-0051 від 26.03.2010 р., згідно якого встановлено, що відповідачем не виконано вимоги Припису № 06/10-0014 від 16.02.2009 р. в повному обсязі.
Даний акт отримано під розпис директором ДП "732 Вінницький ремонтний завод" Іскрою М.Ф.
30.03.2010 р. державним інспектором з енергетичного нагляду Соколовим О.М. проведено перевірку виконання вимог Припису № 06/10-0015 від 16.02.2009 р., в ході якої встановлено, що відповідачем не виконано вимоги зазначеного Припису в повному обсязі, про що складено акт перевірки № 06/10-0055 від 30.03.2010 р..
Вказаний акт отримано під розпис директором ДП "732 Вінницький ремонтний завод" Іскрою М.Ф.
14.04.2010 р. заступником начальника інспекції Держенергонагляду у Вінницькій області - старшим державним інспектором України з енергетичного нагляду Пірняк В.М. винесено постанову № 06/10-0056 та постанову № 06/10-0057 про накладання штрафу на ДП "732 Вінницький ремонтний завод" за порушення законодавства про електроенергетику в сумі 680 грн. та 510, грн., відповідно. Згідно з постановами вказані суми мали бути перераховані до Державного бюджету України протягом 30 днів з дня прийняття постанов.
14.04.2010 р., супровідним листом № 10-00-27-223 вищезазначені постанови надіслано на адресу ДП "732 Вінницький ремонтний завод" з проханням в 3-денний термін після оплати штрафу направити копію платіжного доручення на адресу Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Вінницькій області.
Відповідач постанови № 06/10-0056 та № 06/10-0057 від 14.04.2010 р. в законному порядку не оскаржив, однак штраф не сплатив.
Станом на день подачі позову та розгляду справи в суді, штраф в сумі 1 190 грн. (680+510) відповідачем не сплачений.
Наведене стверджується:
- актом № 06/10-0013 від 16.02.2009 р.;
- приписами № 06/10-0014 та № 06/10-0015 від 16.02.2009 р.;
- актами перевірки № 06/10-0051 від 26.03.2010 р. та № 06/10-0055 від 30.03.2010 р.;
- постановами № 06/10-0056 та № 06/10-0057 від 09.10.2009 р.;
- відсутністю заперечень відповідача на позов.
Заслухавши пояснення представників прокуратури та позивача, дослідивши і оцінивши надані докази, суд дійшов такого висновку.
Статтею 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) визначено, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: 1) договори та інші правочини; 2) створення літературних, художніх творів, винаходів та інших результатів інтелектуальної, творчої діяльності; 3) завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі; 4) інші юридичні факти. Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки можуть виникати з рішення суду. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства або договором, підставою виникнення цивільних прав та обов'язків може бути настання або ненастання певної події.
Відповідно до ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Зобов'язання має грунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
Статтею 193 ГК України визначено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Також кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язання є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Згідно зі ст. 216 ГК України учасики господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Відповідно до ч.1 ст. 9 ЗУ "Про електроенергетику" Державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України.
Частиною 3 ст. 9 ЗУ "Про електроенергетику" встановлено, що державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж мають право: безперешкодно в будь-який час відвідувати об'єкти електроенергетики для перевірки додержання нормативно-правових актів про електроенергетику з питань, що належать до їх компетенції, отримувати від посадових осіб інформацію щодо виконання цих актів; давати у межах своїх повноважень керівникам об'єктів електроенергетики приписи про усунення порушень нормативно-правових актів; застосовувати у встановленому законодавством України порядку санкції до підприємств, об'єкти електроенергетики яких підключені до об'єднаної енергетичної системи України, за порушення законодавства про електроенергетику з питань, що належать до їх компетенції.
Згідно з ч.1, 2 ст. 27 "Про електроенергетику" правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушеннями в електроенергетиці є: крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку; пошкодження приладів обліку; розкомплектування та пошкодження об'єктів електроенергетики, розкрадання майна цих об'єктів; створення перешкод у здійсненні державного енергетичного нагляду та у виконанні робіт, пов'язаних з обслуговуванням об'єктів електроенергетики; порушення правил охорони електричних мереж; порушення правил користування енергією; насильницькі дії, які перешкоджають оперативному персоналу та посадовим особам об'єктів електроенергетики виконувати свої службові обов'язки; незабезпечення енергією споживачів, що не допускають порушень своїх обов'язків перед енергопостачальниками.
Відповідно до ч.3 ст. 27 ЗУ "Про електроенергетику" суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема: за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
В силу ст. ст. 4-3, 33 ГПК України, сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.
Відповідно до ст.43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач порушив "Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів".
Відповідно до Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого Кабінетом Міністрі України від 21.07.1999 р. № 1312, представником позивача накладено на відповідача штраф у сумі 1 190 грн.
Пунктом 10 Постанови КМУ № 1312 від 21.07.1999 р. передбачено, що Суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення.
У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Станом на день розгляду справи відповідач штраф по постановам у загальній сумі 1 190 грн. не оплатив.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення 1 190 грн. штрафу підлягають задоволенню.
Згідно положень ст.49 ГПК України судові витрати у вигляді держмита та за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу підлягають стягненню з відповідача.
Керуючись ст.ст. 4-3, 33, 43, 49, 82, 84, 115, 116 ГПК України -
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Державного підприємства "732 Вінницький ремонтний завод" (вул.Червоноармійська, 67, м.Вінниця, 21007, р/р 26000301253 в Промінвестбанку, м. Вінниця, МФО 302571, код 08316910) в доход Держбюджету України (стягувач: Державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Південно-Західному регіоні" (21100, м. Вінниця, вул. І.Богуна, 5, ідент. код 34191092) 1190 грн. штрафу.
3. Стягнути з Державного підприємства "732 Вінницький ремонтний завод" (вул.Червоноармійська, 67, м.Вінниця, 21007, р/р 26000301253 в Промінвестбанку, м. Вінниця, МФО 302571, код 08316910)) в доход Державного бюджету України 102 грн. державного мита, 236 грн. за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Суддя
Повний текст рішення суду оформлено і підписано відповідно до вимог ст.84 ГПК України 26 липня 2010 р.
віддрук. прим.:
1 - до справи
2 - прокурору (пр-т Космонавтів, 26, м.Вінниця, 21021)
3 - позивачу (вул.І.Богуна, 5, м.Вінниця, 21000)
4 - відповідачу (вул.Червоноармійська, 67, м.Вінниця, 21007)