Справа № 576/1614/23
Провадження № 3/576/1125/23
06 липня 2023 року м. Глухів
Суддя Глухівського міськрайонного суду Сумської області Колодяжний А.О., розглянувши матеріали, що надійшли з відділу поліції № 1 (м. Глухів), про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , непрацюючого, проживаючого по АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
встановив:
06.07.2023 р. до суду повторно надійшов протокол серії ВАВ № 864667 від 27.05.2023 р., у якому зазначається, що 27.05.2023 р. о 13-й годині 15 хвилин ОСОБА_1 , вчинив відносно своєї сестри ОСОБА_2 домашнє насильство.
Перевіривши матеріали справи, вважаю, що їх необхідно направити органу досудового розслідування, виходячи з такого.
Адміністративним правопорушенням згідно ст. 173-2 КУАП України визнається, вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Водночас, ч. 1 ст. 126 КК України передбачена кримінальна відповідальність за умисне завдання удару, побоїв або вчинення інших насильницьких дій, які завдали фізичного болю і не спричинили тілесних ушкоджень. Крім цього, ч. 1 ст. 125 КК України передбачена кримінальна відповідальність за завдання легких тілесних ушкоджень.
Із рапорту чергового відділу поліції № 1 слідує, що 27.05.2023 р. до поліції звернулась ОСОБА_2 із повідомленням, що її брат чинить бійку, побив її та матір.
Про факт фізичного тиску ОСОБА_2 також повідомляла у своїх письмових поясненнях.
Таким чином, вчинення насильницьких дій, про які йдеться у цих матеріалах справи, може виключати адміністративну відповідальність і може свідчити про ознаки кримінального правопорушення, а не адміністративного.
У відповідності до ст. 253 КУпАП, якщо при розгляді справи орган (посадова особа) прийде до висновку, що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, він передає матеріали прокурору або органу досудового розслідування.
Зважаючи на викладене, матеріали у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП підлягають передачі органу досудового розслідування для проведення ретельного розслідування обставин, що свідчать про застосування до ОСОБА_2 фізичного насильства та вирішення питання про наявність чи відсутність у діях ОСОБА_1 складу кримінального правопорушення.
При цьому, та обставина, що ОСОБА_2 у своїй заяві, яка вже датована після звернення до поліції, просила не розглядати її претензії кримінального характеру, не відіграє вирішального значення для можливості проведення саме кримінального розслідування з огляду на те, що у відповідності до п. 1 ст. 55 Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами, що ратифікована Законом України від 20.06.2022 р. № 2319-ІХ, Сторони забезпечують, щоб розслідування або кримінальне переслідування правопорушень, установлених відповідно до статей 35, 36, 37, 38 та 39 цієї Конвенції (фізичне насильство), не залежали цілком від повідомлення або скарги, поданої жертвою, і щоб провадження могло продовжуватися навіть, якщо жертва відкликає свою заяву або скаргу.
Керуючись ст. 253 КУпАП, -
постановив:
Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 щодо скоєння правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, направити до відділу поліції № 1 (м. Глухів) для вирішення питання про притягнення його до кримінальної відповідальності за ч. 1 ст. 126 чи ч. 1 ст. 125 КК України.
Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду протягом десяти днів з моменту її винесення.
Суддя А.О. Колодяжний