Справа № 303/5745/23
Провадження № 3/303/2030/23
06 липня 2023 року м.Мукачево
Суддя Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області Котубей І.І., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, мешканки АДРЕСА_1 , продавця,
за ч.1 ст.164 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 825195 від 15.06.2023 року, громадянка ОСОБА_1 , 15 червня 2023 року о 17 год. 30 хв., здійснювала реалізацію алкогольного пива в магазині, що по АДРЕСА_2 , без дозвільних документів, а саме ліцензії на право реалізації алкоголю.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину не визнала, пояснила, що не порушували вимог закону. Дійсно працівниками поліції було виявлено та вилучено алкогольне пиво, однак дане пиво вона не мала наміру реалізовувати, його купила додому. В магазині, де працівники поліції виявили пиво, вона господарську діяльність не здійснює, це магазин її двоюрідної сестри. В той час вона, на прохання сестри, заміняла її і тимчасово виконувала роботу продавця. Чи є в магазині ліцензія на реалізацію алкоголю, вона не знає, але алкогольні напої там відсутні і особито вона їх не продавала. Просила закрити провадження у справі у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Стаття 251 КУпАП передбачає, що наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи орган (посадова особа) встановлює у визначеному законом порядку на основі будь-яких фактичних даних, тобто доказів. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності (ст. 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
Відповідальність за ч.1 ст.164 КУпАП виникає в разі провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
Відповідно, для наявності складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 164 КУпАП, необхідно встановити належними та допустимими доказами факт провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст. 3 Господарського кодексу України під господарською діяльністю слід розуміти діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямовану на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цільову визначеність. Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва - підприємцями.
Згідно з ст. 42 Господарського кодексу України підприємство, як вид господарської діяльності - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
У постанові Пленуму Верховного Суду України від 25.04.2003 року № 3 «Про практику застосування судами законодавства про відповідальність за окремі злочини у сфері господарської діяльності», Верховний Суд роз'яснив, що під здійсненням особою, не зареєстрованою як суб'єкт підприємництва, здійснення будь-якого виду підприємницької діяльності з числа тих, що підлягають ліцензуванню, слід розуміти діяльність фізичної особи, пов'язану із виробництвом чи реалізацією продукції, виконання робіт, надання послуг з метою отримання прибутку, яка містить ознаки підприємницької діяльності, тобто провадиться зазначеною особою безпосередньо самостійно, систематично (не менше, ніж три рази протягом одного календарного року) і на власний розсуд.
Отже, головною складовою даного складу адміністративного правопорушення є провадження господарської діяльності особою, яка не має державної реєстрації як суб'єкта господарювання, або без повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов'язковість подання такого повідомлення передбачена законом, або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом.
Як зазначено в протоколі, ОСОБА_1 15 червня 2023 року о 17 год. 30 хв., здійснювала реалізацію алкогольного пива в магазині, що по АДРЕСА_2 , без дозвільних документів, а саме ліцензії на право реалізації алкоголю. При цьому, в протоколі не зазначено ні про кількість пляшок алкогольного пива, ні про наявність свідків, які б підтвердили або спростували факт надання таких послуг, а саме продаж алкогольного пива, що метою його реалізації було отримання прибутку, яка є обов'язковою умовою здійснення господарської діяльності. Протокол про адміністративне правопорушення не містить відомостей щодо того, кому реалізовувалося пиво, пояснення свідків, за якою ціною реалізовувалося пиво, чи були отримані від продажу які-небудь кошти. Також відсутні належні і допустимі докази, що ОСОБА_1 систематично, на свій власний ризик здійснювала торгівлю пивом з метою отримання прибутку, тобто займалася господарською діяльністю, оскільки такі дії передбачає об'єктивна сторона адміністративного правопорушення за ч.1 ст. 164 КУпАП. Факт надання послуг з продажу алкогольного пива особою, яка притягується до відповідальності, не зафіксовано.
За таких обставин суд приходить до висновку, що в матеріалах справи відсутні будь-які докази вчинення ОСОБА_1 порушення порядку провадження господарської діяльності, а протокол про адміністративне правопорушення сам по собі без підтвердження іншими доказами не є доказом вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 164 КУпАП
В зв'язку з цим суд вважає, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 164 КУпАП.
У відповідності до п.1 ст.247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст. 9, ч.1 ст. 164, ст. 247, 256, 277, 278, 280, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя,
Провадження в справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст. 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Вилучені у ОСОБА_1 відповідно до протоколу огляду та вилучення (транспортного засобу, речі, документу, знаряддя чи предмету правопорушення) від 15.06.2023 року, товарно-матеріальні цінності, а саме: 7 банок алкогольного пива «Закарпатське», об'ємом 0,5 літра; 11 банок алкогольного пива «Закарпатське», об'ємом 0,5 літра; 13 банок алкогольного пива «Львівське», об'ємом 0,5 літра. В загальному 31 банка алкогольного пива - повернути особі, відносно якої було складено протокол про адміністративне правопорушення - ОСОБА_1 .
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції через Мукачівський міськрайонний суд.
Суддя Мукачівського
міськрайонного суду Іван КОТУБЕЙ