3/130/730/2023
130/1603/23
05.07.2023 р. м. Жмеринка
Суддя Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області Заярний А.М., розглянув матеріали, які надійшли від Жмеринського РВП ГУНП у Вінницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, начальника Жмеринського КМС АТ «Укрзалізниця», проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ч.1 ст. 164 КУпАП,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, відповідно до акту ГУ ДПС у Вінницькій області № 7514/02-32-09-01/40075815 від 01.05.2023 було встановлено, що ОСОБА_1 здійснив порушення порядку провадження господарської діяльності у ввіреному йому підрозділі Жмеринська КМС в м. Жмеринка Вінницької області, по вул. Л. Чайкіної, за період з 05.08.2020 по 10.11.2020 здійснював отримання (придбання) зберігання дизельного пального без відповідних дозвільних документів, тобто без наявності ліцензії на право зберігання пального.
ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину у вчиненому не визнав, вказав, що не згоден з актом, складеним посадовими особами ГУ ДПС у Вінницькій області, адже мав ліцензію на право зберігання пального, за вказаний в акті період. Крім того, з даним актом він не був ознайомлений, його копія не вручена в зв'язку з чим наразі в адміністративному суді розглядається скарга на складний посадовими особами ГУ ДПС у Вінницькій області акт. На підтвердження своїх доводів надав в судовому засіданні копії ліцензій за різні періоди, зокрема і з 05.08.2020 по 10.11.2020 з квитанціями, що підтверджують плату за них. З слів працівників ДПС України у Вінницькій області, ліцензія за вказаний в акті період вважається ними недійсної, з підстав того, що у ній не вірно зазначено місцезнаходження АТ «Укрзалізниця», яке є суб'єктом господарювання, проте це не впливає на наявність ліцензії. Додатково вказав, що раніше до відповідальності не притягався.
За змістом частини 1 статті 164 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов'язковість подання такого повідомлення передбачена законом, або без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії, у разі якщо законодавством не передбачені умови провадження ліцензійної діяльності у період зупинення дії ліцензії, або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Статтею 251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, в тому числі, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255цього Кодексу.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, копію акту ГУ ДПС у Вінницькій області № 7514/02-32-09-01/40075815 від 01.05.2023, який не підписаний ОСОБА_1 , копії ліцензій АТ «Укрзалізнська залізниця» на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) №02290414201900023 з терміном з 21.08.2019 до 21.08.2024, № 02290414202001675 з терміном дії з 11.11.2020 до 11.11.2025, № 02290414202100303 з терміном дії з 22.11.21 до 22.22.26 (з копіями квитанцій про плату за ліцензію на право зберігання пального), суддя доходить висновку про необхідність закриття провадження в справі у зв'язку з відсутністю в діях особи ознак адміністративного правопорушення, що передбачене ч. 1 ст. 164 КУпАП, з огляду на те, що в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження факту зберігання ОСОБА_1 пального без ліцензії, з врахуванням надання останнім їх копій в судовому засіданні.
Згідно ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушення інакше як на підставах і в порядку встановлених законом. Провадження в справах про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Крім того, ч. 1 ст. 8 КУпАП визначено, що особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
Відповідно до рішень Європейського суду з прав людини («Малофеєв проти Росії» та «Карелін проти Росії») у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу. У такому випадку справа про адміністративне правопорушення має бути закрита у зв'язку з відсутністю складу правопорушення.
Згідно п. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю за таких обставин: відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до ст.62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Враховуючи вищевикладене суддя приходить до переконання, що в матеріалах справи відсутність належні та допустимі докази, підтверджуючи, винуватості особи у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, а саме, те що ОСОБА_1 зберігав пальне без дозвільних документів (ліцензії), а тому дана справа підлягає закриттю на підставі пункту 1 частини першої статті 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю події і складу даного правопорушення.
Керуючись ст.ст. 22, 33, 221, 247, 252, 276, 280, 283, 284 КУпАП, суддя
Провадження по справі відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 164 КУпАП, за відсутністю складу адміністративного правопорушення - закрити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду через Жмеринський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Андрій ЗАЯРНИЙ