Постанова від 29.06.2023 по справі 362/1552/23

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №362/1552/23 Головуючий у 1 інстанції: Дорошенко В.М.

Провадження №33/824/2979/2023 Суддя-доповідач: Гаращенко Д.Р.

29 червня 2023 року суддя судової палати з розгляду цивільних справ Київського апеляційного суду Гаращенко Д.Р., розглянувши апеляційну скаргу адвоката Ножовнік Олени Іванівни - представника ОСОБА_1 на постанову Васильківського міськрайонного суду Київської області від 11 травня 2023 року про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП

ВСТАНОВИВ:

Постановою Васильківського міськрайонного суду Київської області від 11 травня 2023 року, ОСОБА_1 було визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень та судовий збір в розмірі 536 грн 80 коп. на користь держави.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, 24 травня 2023 року адвокат Ножовнік Олена Іванівна - представник ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу. Просила скасувати постанову Васильківського міськрайонного суду Київської області від 11 травня 2023 року, у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

В обґрунтуванні доводів апеляційної скарги адвокат зазначила, що в матеріалах справи за 14 березня 2023 року відсутні будь-які документи про направлення до медичного закладу ОСОБА_1 та про його відмову від такого проходження огляду.

Зазначає, що в день, коли ОСОБА_1 , начебто, вчинив правопорушення не було складено відповідних документів, та не проводилось службових розслідувань чи перевірок.

Відомості, про стан алкогольного сп'яніння виявлений у старшого солдата ОСОБА_1 був зафіксований 15 березня 2023 року, в день його направлення до медичного закладу.

У вказаному протоколі зазначено, що начебто 14 березня 2023 року старшим лейтенантом ОСОБА_2 було запідозрено, що старший солдат ОСОБА_1 перебував у стані алкогольного та наркотичного сп'яніння, після чого старшого солдата ОСОБА_1 було направлено до Васильківської багатопрофільної лікарні інтенсивного лікування, де він від проходження медичного огляду відмовився - протокол № 154 від 15 березня 2023 року.

У протоколі відсутні відомості щодо дій уповноважених осіб по вжиття заходів перевірки та фіксування на наявність стану алкогольного чи наркотичного стану сп'яніння солдата ОСОБА_1 в день, коли він начебто на думку ОСОБА_3 перебував у такому стані.

В судове засідання ОСОБА_1 , та адвокат Ножовнік Олена Іванівна не з'явились, повідомлялись належним чином, причини неявки суду не повідомили.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши наявні доказі апеляційний суд вважає, що апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін з наступних підстав.

Матеріалами справи встановлено, що 14.03.2023 начальник електростанції відділення телекомунікаційного зв'язку старший солдат ОСОБА_1 , згідно наказу командира військової частин НОМЕР_1 , був направлений до Головного військового клінічного госпіталю міста Києва для проходження медичного огляду військово-лікарською комісією, у зв'язку зі змінами у стані здоров'я.

Після повернення у розташування військової частини НОМЕР_1 , старшим лейтенантом ОСОБА_2 було запідозрено старшого солдата ОСОБА_1 у перебуванні в стані алкогольного чи наркотичного сп'яніння.

З цих підстав 15.03.23 ОСОБА_1 було направлено до КНП «Васильківської багатопрофільної лікарні інтенсивного лікування» для проведення огляду на стан сп'яніння.

Згідно з протоколом медичного огляду для встановлення факту вживання психоактивної речовини та стану сп'яніння № 154 від 15.03.2023, за результатами медичного огляду лікарем наркологом ОСОБА_4 в присутності медичної сестри ОСОБА_5 встановлено, що старший солдат ОСОБА_1 категорично відмовився від проходження обстеження.

Зазначені обставини викладені в протоколі медичного огляду № 154 від 15.03.2023, та протоколі про адміністративне правопорушення від 15.03.23 і підтверджені свідками правопорушення: старшим лейтенантом ОСОБА_2 і капітаном ОСОБА_6 .

Згідно з ч. 2 ст. 254 КУпАП України протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Протокол складається у відповідності до ст. 256 КУпАП і ІНСТРУКЦІЇ

зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення затвердженому Наказом Міністерства оборони України 18.07.2017 № 374, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 10 серпня 2017 р. за № 982/30850

Складений Протокол та інші матеріали, що підтверджують факт вчинення військового адміністративного правопорушення, протягом трьох робочих днів формуються у справу.

Враховуючи зазначене, апеляційним судом не встановлено процесуальних порушень при складані адміністративного протоколу чи формуванні справи.

Згідно зі ст. 266-1 КУпАПвійськовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів, а також військовослужбовці Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.

Огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.

Огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані сп'яніння перебувають на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та в заборонених законом інших місцях, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.

У разі незгоди військовозобов'язаного та резервіста під час проходження зборів, а також військовослужбовця Збройних Сил України на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, уповноваженими особами з використанням спеціальних технічних засобів та тестів або у разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.

Складення висновків у закладі охорони здоров'я за результатами огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проводиться у присутності посадової особи, уповноваженої на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення.

Під час проведення огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів уповноважена посадова особа застосовує спеціальні технічні засоби відеозапису, а в разі їх відсутності або неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. У випадку застосування спеціальних технічних засобів відеозапису матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

Порядок направлення військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, та проведення такого огляду здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Огляд військовослужбовців Збройних Сил України, які виконують обов'язки військової служби у складі національного контингенту (національного персоналу), може проводитися в медичних закладах, що входять до складу міжнародних операцій з підтримання миру і безпеки, в яких бере участь національний контингент (національний персонал).

Огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.

Згідно Інструкції «Про порядок оформлення і складання матеріалів про військові адміністративні правопорушення, передбачені статтею 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення» у разі виявлення факту або виникнення підозри у розпиванні алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вживанні наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцем на території місця проходження військової служби, військових об'єктів, або появи військовослужбовця на території місця проходження військової служби, військових об'єктів у нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання військовослужбовцем обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння для підтвердження ознак військового адміністративного правопорушення (стаття 172-20 КУпАП) такого військовослужбовця направляють до закладу охорони здоров'я на підставі письмового направлення військовослужбовця на огляд з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння уповноваженої посадової особи.

Військовослужбовець направляється до закладу охорони здоров'я з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння у супроводі військовослужбовців підрозділу власної безпеки СЗРУ.

У разі відмови військовослужбовця від направлення до закладу охорони здоров'я з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння уповноважена посадова особа робить про це відповідний запис у протоколі та засвідчує факт відмови своїм підписом і підписами двох свідків.

Згідно з пояснень свідків ОСОБА_2 - командира радіо взводу роти зв'язку військової частини НОМЕР_1 , ОСОБА_6 командира роти зв'язку військової частини НОМЕР_1 , ОСОБА_7 заступника командира роти зв'язку з МПЗ встановлено, що старший солдат ОСОБА_1 повернувся 14.03.2023 у розташування військової частини о 21.30 з ознаками алкогольного та наркотичного сп'яніння: розширені зіниці, підвищена жвавість та рухливість ходи, почервоніння очей, запах алкоголю з порожнини рота.

Згідно із протоколом медичного огляду від 15 березня 2023 року, військовослужбовця ОСОБА_1 було направлено для проходження медичного огляду командиром в/ч НОМЕР_1 . де він відмовився від проходження огляду.

Згідно ст.ст. 9, 11, 13, 16, 127, 128 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, на військовослужбовців покладений обов'язок свято та непорушно додержуватися Конституції України та законів України, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, сумлінно вивчати військову справу, зразково виконувати свої службові обов'язки, бути готовим до виконання завдань, пов'язаних із захистом Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, бути хоробрим і дисциплінованим, не допускати негідних вчинків і стримувати від них інших військовослужбовців, додержуватися вимог безпеки, вживати заходів до запобіганню захворюванню, травматизму, повсякденно підвищувати фізичну загартованість і тренованість, утримуватися від шкідливих звичок.

Розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, в умовах особливого періоду, тягне за собою відповідальність, передбачену ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.

Вина військовослужбовця старшого солдата ОСОБА_1 у скоєні військового адміністративного правопорушення передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП підтверджується наступним доказами : протоколом про військове адміністративне правопорушення; протоколом медичного огляду для встановлення факту вживання психоактивної речовини та стану сп'яніння № 154 від 15.03.2023, за результатами якого ОСОБА_1 від огляду та обстеження на стан сп'яніння (алкогольне, наркотичне) категорично відмовився, що засвідчено відповідними підписами медичних працівників та свідків події; письмові пояснення свідків від 15.03.2023 ОСОБА_2 ; ОСОБА_6 , ОСОБА_7 .

Таким чином після проведення перевірки, проведені бесід зі свідками та ОСОБА_1 , направлення ОСОБА_1 для медичного огляду, командиром батальйону зв'язку та радіотехнічного забезпечення військової частини НОМЕР_1 підполковником ОСОБА_8 було складено адміністративний протокол про військове адміністративне правопорушення в межах встановленого законом строку.

Апеляційний суд вважає, що направлення військовослужбовця для медичного огляду на наступний день, після виявлення ознак алкогольного та наркотичного сп'яніння, не є порушенням і не впливає на встановлення стану військовослужбовця.

Відмова старшого солдата ОСОБА_1 від проходження медичного огляду підпадає під склад адміністративного правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.

Посилання адвоката Ножовнік О.І. на те, що ОСОБА_1 не були роз'яснені процесуальні права, спростовується протоколом про військове адміністративне правопорушення де зазначено, що військовослужбовець ОСОБА_1 відмовився від ознайомлення зі змістом зазначених норм, що підтверджено підписами двох свідків.

На думку апеляційного суду інші доводи апелянта на заслуговують на увагу і не спростовують висновків суду першої інстанції.

На підставі викладеного, керуючись ст. 294 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу адвокатаНожовнік Олени Іванівни - представника ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Постанову Васильківського міськрайонного суду Київської області від 11 травня 2023 року залишити без змін.

Постанова касаційному оскарженню не підлягає

Суддя Гаращенко Д.Р.