Постанова від 27.06.2023 по справі 140/7681/22

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 червня 2023 рокуЛьвівСправа № 140/7681/22 пров. № А/857/3459/23

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

Головуючого судді - Ніколіна В.В.,

суддів - Гінди О.М., Пліша М.А.,

за участі секретаря судового засідання - Гранат В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 23 січня 2023 року (суддя -Ковальчук В.Д., м. Луцьк) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування вимоги про сплату боргу,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 у листопаді 2022 року звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Волинській області, в якому просив, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог (т. 2, а.с. 44-51):визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 15.06.2022 №0016450709, №0016460709, №0016490709, вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 15.06.2022 №Ф-0016470709, рішення від 15.06.2022 №0016480709 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску. В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відсутні з його сторони порушення в частині заниження чистого доходу за 2019-2020 роки, оскільки на підтвердження визначення чистого оподатковуваного доходу надав усі первинні документи, які складені в результаті господарської діяльності за вказаний період. У зв'язку з цим вважає донарахування єдиного внеску у сумі 133 335,08 грн безпідставним.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 23 січня 2023 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись з ухваленим судовим рішення, його оскаржив позивач, який із покликанням на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким задовольнити позов. В обґрунтування апеляційних вимог зазначає, що судом першої інстанції не взято до уваги те, що розбіжності між даними платника податків та даними перевірки виникли в зв'язку з тим, що позивачем включено до складу витрат вартість придбаних товарно-матеріальних цінностей (ТМЦ) на загальну суму 230 164,75 грн, суму заробітної плати в розмірі 114 434,66 грн, а також інші витрати, що включають в себе: плату за ліцензію, обслуговування РРО, оренду приміщення, банківські послуги (оплата за платіжки, за зняття та внесення готівки, за послуги з обслуговування терміналу та обслуговування рахунку) на загальну суму 34 189,03 грн, всього 378 788,44 грн, з яких за даними перевірки підтверджуються витрати на суму 140 303,00 грн згідно з наданими первинними документами. Однак під час проведення перевірки відповідачем не враховано всіх первинних документів (видаткових накладних) та актів звірки взаєморозрахунків на суму 238 485,44 грн. Відповідач подав письмовий відзив на апеляційну скаргу, в якому просить залишити таку без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, переглянувши справу за наявними у ній доказами, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та знайшло своє підтвердження під час розгляду апеляційної скарги, що на підставі направлень від 21.12.2021 №4094, від 28.12.2021 №4177, №4178 та наказу від 20.12.2020 №3734 проведено з 22.12.2021 по 31.12.2021 документальну позапланову виїзну перевірку ФОП ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 , щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, виконання вимог валютного та іншого законодавства та правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 12.03.2019 по 18.02.2021, із врахуванням вимог п. 102.1 ст. 102 ПК України, за період перебування в статусі суб'єкта господарювання.

У заяві від 22.12.2021 ОСОБА_1 просив провести документальну позапланову перевірку в приміщенні ГУ ДПС у Волинській області.

За результатами якої складено акт перевірки від 11.01.2022 № 81/03-20-07-09/ НОМЕР_1 .

В акті перевірки встановлено наступні порушення:

п. 44.1, п. 44.3 ст. 44, п. 177.2, пп. 177.4.1, 177.4.4, 177.4.5 п. 177.4 ст. 177 ПК України, внаслідок чого занижено податок з доходів фізичних осіб на загальну суму 157 98,74 грн, в т.ч. за 2019 рік - 29 846,02 грн, за 2020 рік - 127 352,72 грн;

пп. 162.1.1 п.162.1 ст. 162, пп. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163, пп. 164.1.3 п. 164.1 ст. 164, підпункту 1.3 пункту 16-1 підрозділу 10 Розділу XX ПК України, внаслідок чого не нараховано та не сплачено до бюджету 13 099,89 грн військового збору, в т.ч. за 2019 рік - 2 487,17 грн, за 2020 рік - 10 612,72 грн;

п. 2 ч. 1 ст. 7, п. 2, 3, 9 ст. 9 розділу III Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування” від 08.07.2010 року №2464-VI, Розділу IV “Нарахування, обчислення і сплата єдиного внеску” Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (із змінами доповненнями, внесеними наказами Міністерства фінансів України від 28.03.2016 року №393 від 07.09.2016 року №813 та від 04.05.2018 №469), в результаті чого встановлено заниження сплати єдиного внеску на загальну суму 133 335,08 грн, в т.ч. за 2019 рік на суму 30 717,39 грн, та за 2020 рік - 102 617,69 грн;

п. 181.1 ст. 181, п. 183.2 ст. 183, п. 183.10 ст. 183 ПК України, внаслідок чого порушено вимоги щодо реєстрації осіб як платників податку на додану вартість;

п. 121.1 ст. 121 ПК України, а саме незабезпечення надання для перевірки первинних документів за 2019 та 2020 роки, які підтверджують понесені валові витрати та пов'язані з отриманням доходу;

пп. 49.18.1 п. 49.18 ст.49, п. 223.2 ст. 223 та пп. 222.3.1 п. 222.3 ст. 222 ПК України в частині неподання декларації з акцизного податку за березень 2019 року та несвоєчасно сплачено узгоджене податкове зобов'язання з акцизного податку в сумі 2 552,40 грн;

абз. 14 ч. 2 ст. 17 Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального”, внаслідок чого накладено штрафні фінансові санкції в розмірі 6 800 грн за продаж алкогольних напоїв у заборонений рішенням Луцької міської ради час доби.

На підставі цього акта перевірки ГУ ДПС у Волинській області прийняті оскаржувані рішення, а саме: вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 15.06.2022 №Ф-0016470709; рішення від 15.06.2022 №0016480709 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску; податкові повідомлення-рішення від 15.06.2022 №0016450709, №0016460709, №0016490709.

Відповідно до вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 15.06.2022 №Ф-0016470709 ОСОБА_1 зобов'язано сплати заборгованість зі сплати єдиного внеску (недоїмку, штраф, пеню), яка станом на 15.06.2022 становить 133 335,08 грн.

Рішенням від 15.06.2022 №0016480709 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску застосовано до позивача штрафні санкції в сумі 9 215,22 грн.

Податковим повідомленням-рішенням від 15.06.2022 №0016450709 збільшено позивачу суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування за податковим зобов'язанням в розмірі 157 198,74 грн та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) в розмірі 2 984,60 грн.

Податковим повідомленням-рішенням від 15.06.2022 №0016460709 збільшено позивачу суму грошового зобов'язання зі сплати військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування за основним платежем в розмірі 13 099,89 грн та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) в розмірі 248,72 грн.

Податковим повідомленням-рішенням від 15.06.2022 №0016490709 застосовано до позивача штрафні (фінансові) санкції в сумі 1020 грн за незабезпечення надання для перевірки первинних документів за 2019-2020 роки, які підтверджують понесені валові витрати та пов'язані з отриманням доходу.

Позивач не погодився із вимогою про сплату боргу (недоїмки) від 15.06.2022 №Ф-0016470709, рішенням від 15.06.2022 №0016480709 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску та оскаржив їх в адміністративному порядку до Державної податкової служби України, однак рішенням від 21.10.2022 №13024/6/99-00-06-02-01-06 центральний орган податкової служби України залишив скаргу без розгляду у зв'язку із пропущенням строку на оскарження цих рішень. Також у цій скарзі позивач оскаржував податкові повідомлення-рішення від 15.06.2022 №0016450709, №0016460709, №0016490709, однак рішенням від 22.11.2022 №15046/6/99-00-06-01-04-06 Державна податкова служба України залишила скаргу без задоволення, а податкові повідомлення-рішення - без змін.

Не погоджуючись із нарахованими податковим органом грошовими зобов'язаннями та оскаржуваними рішеннями, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем не надано на підтвердження понесених витрат безпосередні документи про оплату, а саме платіжні доручення, прибуткові касові ордери, квитанції, інші первинні документи, що засвідчують факт оплати товарів, робіт, послуг. Відтак, контролюючий орган дійшов вірного висновку про не підтвердження позивачем валових витрат та заниження чистого оподатковуваного доходу на загальну суму 873 326,32 грн, що спричинило визначення податковим органом платнику податків грошових зобов'язань та накладення штрафних санкцій оскаржуваними рішеннями.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 44.1 статті 44 Податкового кодексу (далі - ПК України, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Згідно з пунктом 44.2 статті 44 ПК України для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування.

Відповідно до пункту 44.3 статті 44 ПК України платники податків зобов'язані забезпечити зберігання документів, визначених пунктом 44.1 цієї статті, а також документів, пов'язаних із виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом визначених законодавством термінів, але не менш як 1095 днів (2555 днів - для документів та інформації, необхідної для здійснення податкового контролю за трансфертним ціноутворенням відповідно до статей 39 та 39-2 цього Кодексу) з дня подання податкової звітності, для складення якої використовуються зазначені документи, а в разі її неподання - з передбаченого цим Кодексом граничного терміну подання такої звітності, та документів, пов'язаних з виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, - не менш як 1095 днів з дня здійснення відповідної господарської операції (для відповідних дозвільних документів - не менш як 1095 днів з дня завершення терміну їх дії).

У разі ліквідації платника податків документи, визначені пунктом 44.1 цієї статті, за період діяльності платника податків не менш як 1095 днів (2555 днів - для документів та інформації, необхідної для здійснення податкового контролю за трансфертним ціноутворенням відповідно до статей 39 та 39-2 цього Кодексу), що передували даті ліквідації платника податків, в установленому законодавством порядку передаються до архіву.

Передбачені цим пунктом терміни зберігання документів продовжуються на період зупинення відліку строку давності у випадках, передбачених пунктом 102.3 статті 102 цього Кодексу.

Розділом IV Податкового кодексу України встановлено порядок оподаткування податком на доходи фізичних осіб.

Відповідно до підпункту 162.1.1 пункту 162.1 статті 162 ПК України платниками податку є, зокрема, фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.

Об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід (підпункт 163.1.1 пункту 163.1 статті 163 ПК України).

Відповідно до підпункту 164.1.3 пункту 164.1 статті 164 ПК України загальний річний оподатковуваний дохід дорівнює сумі загальних місячних оподатковуваних доходів, іноземних доходів, отриманих протягом такого звітного податкового року, доходів, отриманих фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності згідно із статтею 177 цього Кодексу, та доходів, отриманих фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність згідно із статтею 178 цього Кодексу.

Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” (далі - Закон № 2464-VI) визначено правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

Пунктом 1 частини 2 статті 6 Закону № 2464-VI визначено, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску.

Як слідує із пункту 2 частини 1 статті 7 цього Закону, єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).

У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному періоді або окремому місяці звітного періоду, такий платник має право самостійно визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску;

Згідно з частиною 5 статті 8 Закону України № 2464-VI єдиний внесок для платників, зазначених у статті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 22 відсотки до визначеної статтею 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску.

У разі якщо база нарахування єдиного внеску не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, сума єдиного внеску розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), та ставки єдиного внеску.

Відповідно до частин 2, 3 статті 9 Закону № 2464-VI обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

Обчислення єдиного внеску податковими органами у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до податкових органів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

Пунктом 3 частини 11 статті 25 Закону № 2464-VI податковий орган застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за донарахування податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску.

Як визначено пунктом 16-1 підрозділу 10 Розділу Перехідних положень ПК України, тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.

Платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу (підпункт 1.1 пункт 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу), тобто фізичні особи - резиденти, які отримують доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.

Відповідно до підпункту 1.3 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПК України ставка збору становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту.

Згідно з підпунктом 16-1.1.5 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПК України відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету є особи, визначені у статті 171 цього Кодексу.

Отже, отримання фізичною особою доходу, обумовлює виникнення в неї обов'язку зі сплати військового збору з такої суми.

Статтею 177 ПК України визначено порядок оподаткування доходів, отриманих фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування.

Підпунктом 177.2 статті 177 ПК України встановлено, що об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця.

Відповідно до підпунктів 177.4.1, 177.4.4 пункту 177.4 статті 177 ПК України до переліку витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів, належать: витрати, до складу яких включається вартість сировини, матеріалів, товарів, що утворюють основу для виготовлення (продажу) продукції або товарів (надання робіт, послуг), купівельних напівфабрикатів та комплектуючих виробів, палива й енергії, будівельних матеріалів, запасних частин, тари й тарних матеріалів, допоміжних та інших матеріалів, які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об'єкта витрат; інші витрати, до складу яких включаються витрати, що пов'язані з веденням господарської діяльності, які не зазначені в підпунктах 177.4.1-177.4.3 цього пункту, до яких відносяться витрати на відрядження найманих працівників, на послуги зв'язку, реклами, плати за розрахунково-касове обслуговування, на оплату оренди, ремонт та експлуатацію майна, що використовується в господарській діяльності, на транспортування готової продукції (товарів), транспортно-експедиційні та інші послуги, пов'язані з транспортуванням продукції (товарів), вартість придбаних послуг, прямо пов'язаних з виробництвом товарів, виконанням робіт, наданням послуг.

Як визначено у підпункті 177.4.5 пункту 177.4 статті 177 ПК України не включаються до складу витрат підприємця:

витрати, не пов'язані з провадженням господарської діяльності такою фізичною особою - підприємцем; витрати на придбання, самостійне виготовлення основних засобів та витрати на придбання нематеріальних активів, які підлягають амортизації; витрати на придбання та утримання основних засобів, визначених абзацами восьмим - десятим підпункту 177.4.6 цього пункту; документально не підтверджені витрати.

Формування витрат для визначення фінансового результату до оподаткування за звітний податковий період здійснюється виходячи з національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності.

Відповідно до частини 2 статті 3 Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

Статтею 4 Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” встановлено, що фінансова звітність повинна містити всю інформацію про фактичні та потенційні наслідки господарських операцій та подій, здатних вплинути на рішення, що приймаються на її основі; для визначення фінансового результату звітного періоду необхідно порівняти доходи звітного періоду з витратами, що були здійснені для отримання цих доходів. При цьому доходи і витрати відображаються в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності в момент їх виникнення, незалежно від дати надходження або сплати грошових коштів.

Згідно з вимогами частини 1 статті 9 вищевказаного Закону підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи.

Водночас статтею 1 Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” визначено, що первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію. Отже, будь-які документи (у тому числі договори, акти прийому-передачі, накладні тощо) мають силу первинних документів лише в разі фактичного здійснення господарської операції.

Якщо ж фактичного здійснення господарської операції не було, відповідні документи не можуть вважатися первинними документами для цілей ведення податкового обліку навіть за наявності всіх формальних реквізитів таких документів, що передбачені чинним законодавством.

З урахуванням викладеного для підтвердження даних податкового обліку можуть братися до уваги лише ті первинні документи, які складені в разі фактичного здійснення господарської операції.

Пунктами 3, 8 статті 9 Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” встановлено, що інформація, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах, систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов'язаних рахунках бухгалтерського обліку. Операції в іноземній валюті відображаються також у валюті розрахунків та платежів по кожній іноземній валюті окремо. Відповідальність за несвоєчасне складання первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку та недостовірність відображених у них даних несуть особи, які склали та підписали ці документи.

Згідно з підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо: дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, або завищення суми податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.

Відповідно до пункту 121.1 статті 121 ПК України незабезпечення платником податків зберігання первинних документів, облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів протягом установлених статтею 44 цього Кодексу строків їх зберігання та/або ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів (крім документів, отриманих з Єдиного реєстру податкових накладних) чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених цим Кодексом, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень.

Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке саме порушення, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 2040 гривень.

Статтею 123 ПК України передбачено накладення штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) у разі визначення контролюючим органом суми податкового зобов'язання та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, зменшення бюджетного відшкодування або виявлення фактів використання податкових пільг не за цільовим призначенням чи всупереч умовам чи цілям їх надання.

Вчинення платником податків діянь, що зумовили визначення контролюючим органом суми податкового зобов'язання та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2 (крім випадків зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларованої до повернення з бюджету у зв'язку із використанням права на податкову знижку), 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 10 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, завищеної суми бюджетного відшкодування (п. 123.1 ст. 123 ПК України).

Діяння, передбачені пунктом 123.1 цієї статті, вчинені умисно, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків від суми визначеного податкового зобов'язання та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, завищеної суми бюджетного відшкодування (п. 123.2 ст. 123 ПК України).

Стосовно встановлених відповідачем в акті перевірки порушень позивачем положень вищенаведеного законодавства апеляційний суд зазначає наступне.

Перевіркою на підставі поданих звітів, виторгів РРО, руху коштів по розрахунковому рахунку встановлено, що ФОП ОСОБА_1 завищено дохід за 2019 рік на суму 10 972,03 грн. та занижено дохід за 2020 рік на суму 24 474,80 грн.

Також перевіркою правильності визначення вартості документально підтверджених витрат, пов'язаних із здійсненням діяльності, відображених у податкових деклараціях, встановлено їх завищення за 2019 рік на суму 176 783,29 грн, за 2020 рік на суму 683 040,26 грн, оскільки такі витрати документально не підтверджені.

За результатами перевірки встановлено заниження чистого оподатковуваного доходу на загальну суму 873 326,32 грн.

Перевіркою правильності проведення остаточного розрахунку податку на доходи фізичних осіб, що підлягає сплаті до бюджету ФОП ОСОБА_1 встановлено заниження суми податку, що підлягає сплаті за 2019 рік на суму 29 846,02 грн та за 2020 рік на суму 127 352,72 грн.

Враховуючи вищезазначене ФОП ОСОБА_1 також нараховано військовий збір за 2019 рік у розмірі 2 487,17 грн та за 2020 рік у розмірі 10 612,72 грн.

Внаслідок заниження чистого оподатковуваного доходу встановлено заниження бази нарахування єдиного внеску за 2019 рік на суму 139 624,51 грн та за 2020 рік на суму 466 444,06 грн. В результаті цього перевіркою правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного соціального внеску у період з 10.08.2018 по 13.03.2020 встановлено заниження єдиного на загальну суму 133 335,08 грн., в т.ч. за 2019 рік на суму 30 717,39 грн. та за 2020 рік на суму 102 617,69 грн.

Отже, перевіркою встановлено заниження ФОП ОСОБА_1 чистого оподатковуваного доходу, оскільки позивачем не надано під час перевірки всіх первинних документів, які підтверджують понесені валові витрати, що не узгоджується із даними податкових декларацій за 2019-2020 роки, які подані позивачем. Внаслідок цього податковим органом самостійно визначено позивачу суми грошових зобов'язань зі сплати податку на доходи фізичних осіб, єдиного внеску, військового збору, а також застосовано штрафні санкції в оскаржуваних рішеннях.

У свою чергу позивач вважає, що надав податковому органу достатню кількість первинних документів на підтвердження понесених валових витрат.

Податковим повідомленням-рішенням №0016450709 від 15.06.2022 встановлено порушення ОСОБА_1 п.44.1,п.44.3 ст. 44, п. 177.2, пп. 177.4.1, пп.177.4.4, пп.177.4.5 п.177.4 ст.177 ПКУкраїни та враховуючи ненадання ФОП ОСОБА_1 підтверджуючих документів, що підтверджують статтю витрат «Витрати на придбання ТМЦ» на загальну суму 859823,55 грн, в т.ч. за 2019 р. - 176 783,29грн., 2020р. - 683 040,26 грн. збільшено суму грошового зобов'язання за платежем «Податок па доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування» на суму 160 183,34 грн.

В Акті перевірки №81/03-20-07-09/302620038 від 11.01.2022 встановлено, що при перевірці правильності визначення загального оподатковуваного доходу, отриманого від провадження діяльності у 2018, 2019 та 2020 роках відображеного у додатках Ф2 «Розрахунок податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів, отриманих самозайнятою особою» до декларацій промайновий стан і доходи, виявлено порушення в частині завищення валового доходу за 2019 р. на суму 10 972,03 грн. та заниження валового доходу за 2020 р. -24 474,80 грн., чим порушено п 177.2 ст. 177 ПКУкраїни. В ході аналізу періодичних звітів, виторгів РРО, руху коштів по розрахунковому рахунку, встановлено, що валовий дохід ФОП ОСОБА_1 становив за 2019 р. - 321 657 грн., 2020 р. - 868788, 31 грн.

Однак, як вбачається з первинних документів ФОП ОСОБА_1 , що відображені в Актах звірки з контрагентами, сума доходу за 2019 рік становить 459 352,91грн., за 2020 рік 1 225 119,69 грн., а саме за 2019 рік:

1. Згідно Акту звірки взаємних розрахунків за період 2019 рік між ПрАТ «Теремно Хліб» і ФОП ОСОБА_1 за договором №847 від 13.06.2019, сума обороту на кінець періоду становить 85 898,76 грн.

2. Згідно Акту звірки взаємних розрахунків за період 2019 рік між ТзОВ «Міжрегіональні Ресурси» і ФОП ОСОБА_1 сума обороту на кінець періоду становить 77 372,44 грн.

3. Згідно Акту звірки взаємних розрахунків за період 2019 рік між ТзОВ «Галичина-Табак» і ФОП ОСОБА_1 , сума обороту на кінець періоду становить 47 232,72 грн.

4. Згідно Акту звірки взаємних розрахунків за період 2019 рік між ТзОВ «Лого-Транс» і ФОП ОСОБА_1 , сума обороту на кінець періоду становить 24 935,74 грн.

5. Згідно Акту звірки взаємних розрахунків за період 2019 рік між ТзОВ «Радивилівмолоко» і ФОП ОСОБА_1 , сума обороту на кінець періоду становить 16 105,71 грн.

6. Згідно Акту звірки взаємних розрахунків за період 2019 рік між ТзОВ «Комо Україна» та ФОП ОСОБА_1 , сума обороту на кінець періоду становить 6 948,20 грн.

7. Згідно Акту звірки взаємних розрахунків за період 2019 рік між Фірма «Люсдорф» і ФОП ОСОБА_1 , сума обороту на кінець періоду становить 21 959,78 грн.

8. Згідно Акту звірки взаємних розрахунків за період 2019 рік між ФОП ОСОБА_2 та ФОП ОСОБА_1 , сума обороту на кінець періоду становить 32 967,13 грн.

9. Згідно Акту звірки взаємних розрахунків за період 2019 рік між ТзОВ «ЮКОН-ПРОДТРЕЙД» і ФОП ОСОБА_1 за договором №288/19 від 31.07.2019, сума обороту на кінець періоду становить 23 555,11 грн.

Крім того, в 2019 році ФОП ОСОБА_1 отримував товар:

від ТзОВ «Еко-Сфера» згідно видаткових накладних №ЛСЕС0008240 від 26.06.2019, №ЛСЕС0009539 від 26.07.2019, №ЛСЕС0010777 від 23.08.2019, №ЛСЕС0011670 від 11.09.2019, №ЛСЕС0012388 від 27.09.2019, №ЛСЕС0013021 від 11.10.2019, №ЛСЕС0014311 від 08.11.2019 на загальну суму 2 606,04 грн.;

від ТзОВ «Волинь-Табак» згідно видаткових накладних №190406 від 06.05.2019, №164168 від

03.04.2019, №215702 від 05.06.2019 на загальну суму 45 882,12 грн.;

від ТзОВ «Галичина-Табак» згідно видаткових накладних №33334 від 09.04.2019, №33835 від

10.04.2019, №35271 від 15.04.2019, №40846 від 30.04.2019, №40708 від 30.04.2019, №46931 від

15.05.2019, №51541 від 28.05.2019, №60323 від 20.06.2019 та №88912 від 03.09.2019 на загальну суму 47 232,72 грн.;

від ТзОВ «Львівська Тютюнова Фабрика ЛТД» згідно накладних №01-14996 від 03.12.2019, 01- 13643 від 05.11.2019, №01-13005 від 22.10.2019, №01-7974 від 09.07.2019, №01-7492 від 02.07.2019, №01-6572 від 11.06.2019, №01-6048 від 28.05.2019, №01-4854 від 30.04.2019, №01-4116 від 16.04.2019 на загальну суму 47 232,72 грн.

Загальна сума поставок згідно Актів звірки та накладних за 2019 рік становить 459 352,91 грн.

За 2020 рік:

1. Згідно Акту звірки взаємних розрахунків за період 2020 рік між ТзОВ «Теремно Хліб» і ФОП ОСОБА_1 за договором №847 від 13.06.2019, сума обороту на кінець періоду становить 136580,28 грн.

2. Згідно Акту звірки взаємних розрахунків за період 2020 рік між ТзОВ «Міжрегіональні Ресурси» та ФОП ОСОБА_1 , сума обороту на кінець періоду становить 58 191,68 грн.;

3. Згідно Акту звірки взаємних розрахунків за період 2020 рік між ТзОВ «Галичина-Табак» і ФОП ОСОБА_1 , сума обороту на кінець періоду становить 207 895,68 грн.;

4. Згідно Акту звірки взаємних розрахунків за період 2020 рік між ТзОВ «Лого-Транс» та ФОП ОСОБА_1 , сума обороту на кінець періоду становить 31 607,82 грн.;

5. Згідно Акту звірки взаємних розрахунків за період 2020 рік між ТзОВ «Радивилівмолоко» і РОП ОСОБА_1 , сума обороту на кінець періоду становить 31 383,20 грн.;

6. Згідно Акту звірки взаємних розрахунків за період 2020 рік між ТзОВ «Комо Україна» і ФОП ОСОБА_1 , сума обороту на кінець періоду становить 14 140,19 грн.;

7. Згідно Акту звірки взаємних розрахунків за період 2020 рік між ТзОВ «Рошен-Волинь» і ФОП ОСОБА_1 , сума обороту на кінець періоду становить 58290,63 грн.

8. . Згідно Акту звірки взаємних розрахунків за період 2020 рік між ТзОВ «ЮКОН-ПРОТРЕЙД» і ФОП ОСОБА_1 сума обороту на кінець періоду становить 45 708,15 грн.

Крім того, в 2020 році ФОП ОСОБА_1 отримував товар:

від ПВТП «Світязь» згідно видаткових накладних №Б0000004000 від 05.03.2020, № Б0000004435 від 12.03.2020, №Б0000004861 від 19.03.2020, №Б0000005692 від 02.04.2020, №Б0000010585 від 18.06.2020 на загальну суму 5087,28 грн.

від ТзОВ «Волинь-Табак» згідно видаткових накладних №453606 від 06.03.2020, №461165 від13.03.2020 ;468186 від 20.03.2020, №474530 від 27.03.2020, №481070 від 03.04.2020, №487967 від 10.04.2020, №502189 від 24.04.2020, №509263 від 01.05.2020, №514115 від 06.05.2020, №526918 від18.05.2020,№531544 від 21.05.2020, №540227 від 29.05.2020, №549355 від 05.06.2020, №553964 від 09.06.2020, №569344 від 22.06.2020, №582037 від 01.07.2020, №593328 від 10.07.2020, №598297 від 14.07.2020, №606260 від 21.07.2020, №619766 від 31.07.2020, №625542 від 04.08.2020, №634273 від11.08.2020, №646982 від 21.08.2020,№655991 від 28.08.2020, №665614 від 04.09.2020, №670925 від 09.09.2020, №682104 від 18.09.2020, №683787 від 21.09.2020 на загальну суму 218 330,89 грн.;

від ТзОВ «Галичина-Табак» згідно видаткових накладних №14042 від 04.02.2020, №29174 від 03.03.2020, №34353 від 11.03.2020, №37478 від 17.03.2020, №40554 від 24.03.2020, №44511 від№46897 від 07.04.2020, №53300 від 21.04.2020, №56301 від №63521 від 12.05.2020, №70626 від 26.05.2020, №73148 від №81400 від 15.06.2020, №89238 від 29.06.2020, №93903 від №100926 від 16.07.2020, №104543 від 22.07.2020, №107346 від 27.07.2020, №120336 від 13.08.2020, №122191 від 17.08.2020, №129218 від 31.08.2020, №135710 від14.09.2020 та №141219 від 24.09.2020 на загальну суму 207 895,68 грн. та згідно чеків РРО №0000012929 від 03.4.2020 на суму 747,80 грн. та №0000013531 від 16.04.2020 на суму 686,04 грн.

від ТзОВ «Волиньпродтрейд» згідно видаткових накладних №ВТ-0001428 від 28.01.2020, №ВТ- 0001700 від 31.07.2020, №ВТ-0001981 від 05.02.2020, №ВТ-0003795 від 03.03.2020, №ВТ-0004097 від 06.03.2020, №ВТ-0004309 від 10.03.2020, №ВТ-0005415 від 27.03.2020, №ВТ-0005557 від 31.03.2020, №ВТ-0009514 від 02.06.2020, №ВТ-0011136 від 23.06.2020, №ВТ-0016338 від 27.08.2020 та №ВТ- 0016655 від 01.09.2020, на загальну суму 12 368,81 грн.;

від ТзОВ «Тедіс-Україна» згідно видаткових накладних №ЛУ20-000000969 від 10.01.2020, №ЛУ20-000004115 від 05.02.2020, №ЛУ20-000004992 від 12.02.2020, №ЛУ20-000009275 від 18.03.2020, №ЛУ20-000011148 від 01.04.2020, №ЛУ20-000028640 від 05.08.2020 та №ЛУ20-000031680 від 26.08.2020 на загальну суму 50293,75грн;

від ТзОВ «ДеллінгТрейд» згідно видаткових накладних №лд00000358 від 02.03.2020, №лд00000482 від 09.03.2020, №лд00000591 від 16.03.2020, №лд00000813 від 30.03.2020, №лд00001620 від 18.05.2020, №лд00002698 від 20.07.2020 та №1593 від 19.08.2020 на загальну суму 15 973,20 грн.

від ТзОВ «ТС-Плюс» згідно видаткової накладної №2317249 від 05.06.2020 на загальну суму 1014,00 грн.;

від ТзОВ «Люстдорф» згідно видаткових накладних №Ц00000405 від 08.01.2020, №Ц00001102 від 16.01.2020, №Ц00001704 від 23.01.2020, №Ц00002329 від 30.01.2020, №Ц00003565 від 13.02.2020, №Ц00004179 від 20.02.2020, №Ц00004726 від 27.02.2020, №Ц00006009 від 12.03 2020, №Ц00006548 від 19.03.2020, №Ц00008044 від 09.04.2020, №Ц00008932 від 23.04.2020, №Ц00009931 від 07.05.2020, №Ц00011509 від 28.05.2020, №Ц00012092 від 04.06.2020, №Ц00012609 від 11.06.2020, №Ц00014227 від 03.07.2020, №Ц00014629 від 09.07.2020, №Ц00015170 від 16.07.2020, №Ц00016254 від 30.07.2020, №Ц00016361 від 31.07.2020, №Ц00016800 від 06.08.2020, №Ц00017524 від 15.08.2020, №Ц00017878 від 20.08.2020, №Ц00018977 від 03.09.2020, №Ц00021253 від 30.09.2020, №Ц00021927 від 08.10.2020 на загальну суму 23 181,60 грн.

від ТзОВ «Фіч» на загальну суму 1 285,28 грн.

від ФОП ОСОБА_2 згідно видаткових накладних №15008 від 04.02.2020, №28923 від03.03.2020№33244 від 05.03.2020, №33647 від 11.03.2020, №36703 від 17.03.2020, №39530 від 20.03.2020 №40373 від 25.03.2020, №40426 від 25.03.2020, №40807 від 26.03.2020, №41695 від 27.03.2020, №42641 від 31.03.2020, №45807 від 07.04.2020, №54018 від 23.04.2020, №56613 від 28.04.2020, №57474 від 29.04.2020, №60722 від 06.05.2020, №110508 від 28.07.2020, №111009 від 29.07.2020, №119369 від 11.08.2020, №131169 від 28.08.2020, №133140 від 01.09.2020, №142796 від 15.09.2020, на загальну суму 24 749,21 грн.

від ТзОВ «Сандора» згідно чеків РРО на суму 9 372,14 грн., квитанцій до ПКО на суму 6818,04 грн. та банківської квитанції на суму 1 358,60 грн.

від ТзОВ «ТД Міжрегіональні ресурси» згідно видаткових накладних №МР00005142 від 10.01.2020, №МР00002305 від 10.01.2020, №МР00009784 від 04.02.2020, №МР00012183 від11.02.2020, №МР00014748 від 25.02.2020, №МР00018843 від 03.03.2020, №МР00018906 від 03.03.2020, №МР00018907 від 03.03.2020, №МР00019990 від 06.03.2020, №МР00020327 від№МР00020922 від 10.03.2020, №МР00020996 від 10.03.2020, №МР00021120 від10.03.2020, №МР00021168 від 10.03.2020, №МР00021160 від 10.03.2020, №МР00023420 від 17.03.2020, №МР00023432 від 17.03.2020, №МР0025752 від 27.03.2020, №мр0026217 ВІД 31.03.2020, №МР0026218 від 31.03.2020, №МР00026203 від 31.03.2020, №МР00026263 від 31.03.2020, №МР00079605 від 22.04.2020, №МР00032273 від 28.04.2020, №МР00032330 від 28.04.2020, 3МР00032339 від 28.04.2020, №МР00033432 від 04.05.2020, МР00035441 від 08.05.2020, №МР00036127 від 12.05.2020, №МР00036333 від 12.05.2020, №МР00038005 від 19.05.2020, №МР00052182 від 07.07.2020, №МР00058508 від 28.07.2020, №МР00042022 від 02.06.2020, №МР00043703 від 05.06.2020, №МР00043718 від 05.06.2020, №МР00043719 від 05.06.2020, №МР00046240 від 16.06.2020, №МР00054327 від 14.07.2020, №МР00054328 від 14.07.2020, №МР00054329 від 14.07.2020, №МР00055330 від 17.07.2020, №МР00055634 від 17.07.2020, №МР00056461 від 21.07.2020, №МР00057797 від 24.07.2020, №МР00060506 від 04.08.2020, №МР00060562 від 04.08.2020, №МР00068405 від 28.08.2020, №МР00073223 від 15.09.2020 на загальну суму 58191,68 грн, що відображено в Акті звірки взаєморозрахунків.

Отже, загальна сума поставок в 2020 році згідно Актів звірки та накладних становить 1225119,69 грн.

Крім того, в Акті перевірки податковий орган посилається на порушення позивачем норми п. 177.4 ПК України, на підставі аналізу додатку Ф2 до податкових декларацій про майновий стан та доходи «Розрахунок податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів отриманих самозайнятою особою» за 2019, 2020 роки, згідно якого вартість придбаних ТМЦ становить за 2019 р. - 317 086,29 грн., за 2020 р. - 822 658, 32 грн.

Як зазначається в Акті, перевіркою правильності визначення вартості документально підтверджених витрат, пов'язаних із здійсненням діяльності, відображених у податкових деклараціях встановлено їх завищення за 2019 р. - 176 783,29 грн., за 2020 р. - 683 040,26 грн.

Апеляційний суд зазначає, розбіжності між даними платника та даними перевірки виникли в зв'язку з тим, що позивачем включено до складу витрат вартість придбаних ТМЦ на загальну суму 230 164,75 грн., заробітна плата 114 434,66 гри., а також інші витрати, що включають в себе: плату за ліцензію, обслуговування РРО, оренду приміщення, банківські послуги (оплата за платіжки, за зняття та внесення готівки, за послуги з обслуговування терміналу та обслуговування рахунку) на загальну суму 34 189,03 гри., (всього: 378 788,44 грн.), з яких за даними перевірки підтверджуються витрати на суму 140 303,00 грн. згідно з наданими первинними документами. Однак під час проведення перевірки відповідачем не враховано всіх первинних документів (видаткових накладних) та актів звірки взаєморозрахунків на суму 238 485,44 грн.

Крім того, податковим органом в Акті зазначено, що ФОП ОСОБА_1 не підтверджено витрат на придбання ТМЦ на суму 859 823,51 грн. та неможливо встановити номенклатури товарів, кількості, собівартості, сум дебіторської та кредиторської заборгованості, вартості та кількості залишків ТМЦ, оскільки платником не забезпечено надання для перевірки первинних документів, які підтвердили суми витрат на придбання ТМЦ, пов'язаних з отриманням доходу за 2019 та 2020 роки.

З даного приводу слід зазначити, що ФОП ОСОБА_1 займався роздрібною торгівлею продуктів харчування в продуктовому магазині. На вимогу податкового органу ОСОБА_1 було надано всі необхідні та запитувані документи, що підтверджується описом документів, які були надані СПД ОСОБА_1 щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів, виконання вимог валютного та іншого законодавства за період з 12.03.2019 по 18.02.2021 та правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, згідно якого позивачем було надано більше 264 документів, в тому числі і первинних, а саме:

1. Книга обліку доходів і витрат №103 від 25.03.2020 року.

2. Книга обліку розрахункових операцій на 40 арк. № 3000523100 від 2019-2020 року.

3. Періодичні звіти, 162 шт. за 2019-2020 року.

4. Накази на прийняття на роботу: № 1-К від 02.04.2019 року, № 2-К від 02.04.2019 року, № 3-К від 12.08.2019 року.

5. Документи по нарахуванню та виплати заробітної плати на 24 арк.

6. Ліцензія на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами № 03180311201900471 від 21.03.2019 року

7. Акт надання послуг по обслуговуванню РРО та рахунки на оплату на 36 арк.

8. Видаткові накладні ПВТП«Світязь»: № 2915 від 25.05.2020 року, № 4861 від 19.03.2020 року, № 4000 від 05.03.2020 року, № 4435 від 12.03.2020 року, № 5692 від 02.04.2020 року, № 10585 від 18.06.2020 року.

9. Видаткові накладні ТОВ «Волиньпродтрейд»: № 4097 від 06.03.2020 року, № 1700 від 31.01.2020 року, № 5557 від 31.03.2020 року, № 16338 від 27.08.2020 року, № 16655 від 01.09.202 року, № 9514 від 02.06.2020 року, № 4309 від 10.03.2020 року, № 1428 від 28.01.2020 року, № 1981 від 05.02.2020 року, № 3795 від 03.03.2020 року, № 5415 від 27.03.2020 року, № 11136 від 23.06.2020 року.

10. Видаткові накладні СПД Курілін І. А.: № 40373 від 25.03.2020 року,№ 41695 від

27.03.2020 року, № 119369 від 11.08.2020 року, № 131169 від 28.08.2020 року, № 33244 від 05.03.2020 року, № 133140 від 01.09.2020 року, № 36703 від 17.03.2020 року, № 39530 від 23.03.2020 року, № 54018 від 23.04.2020 року, № 56613 від 28.04.2020 року, № 110508 від 28.07.2020 року, № 142796 від 15.09.2020 року, № 33647 від 11.03.2020 року, № 60722 від 06.05.2020 року, № 111009 від 29.07.2020 року, № 40426 від 25.03.2020 року, № 40807 від 26.03.2020 року, № 57474 від 29.04.2020 року, № 45807 від 07.04.2020 року, № 42641 від 31.03.2020 року, № 15008 від 04.02.2020 року, № 28923 від 03.03.2020 року.

11. ТТН СПД Курілін І. А.: № б/н від 25.03.2020 року, № б/н від 27.03.2020 року, № б/н від 11.08.2020 року, № б/н від 28.08.2020 року, № б/н від 05.03.2020 року, № б/н від 01.09.2020 року, № б/н від 17.03.2020 року, № б/н від 23.03.2020 року, № б/н від 23.04.2020 року, № б/н від 28.04.2020 року, .Nb б/н від 28.07.2020 року, № б/н від 15.09.2020 року,№ б/н від 11.03.2020 року, № б/н від 06.05.2020 року, № б/н від 29.07.2020 року, № б/н від 25.03.2020 року, № б/н від 29.04.2020 року, № б/н від 07.04.2020 року, № б/н від 31.03.2020 року, № б/н від 04.02.2020 року, № б/н від 03.03.2020 року.

12. Видаткова накладна ТОВ «ТС Плюс» № 2317249 від 05.06.2020 року.

13. ТТН ТОВ «ТС Плюс» № 529552 від 05.06.2020 року.

14. Видаткові накладні ТОВ «ТД Міжрегіональні ресурси»: № 2142 від 10.01.2020 року, № 2305 від 10.01.2020 року, № 969 від 10.01.2020 року, № 54328 від 14.07.2020 року, № 23432 від 17.03.2020 року, № 23421 від 17.03.2020 року, № 21168 від 10.03.2020 року, № 21120 від 10.03.2020 року, № 20996 від 10.03.2020 року, № 20922 від 10.03.2020 року ,№ 60562 від 04.08.2020 року, № 60506 від 04.08.2020 року, № 25752 від 27.03.2020 року, № 16748 від 25.02.2020 року, № 38005 від 19.05.2020 року, № 36127 від 12.05.2020 року, № 35441 від 08.05.2020 року, № 32273 від 28.04.2020 року, № 33432 від 04.05.2020 року, № 32339 від 28.04.2020 року, № 46240 від 16.06.2020 року, № 42022 від 02.06.2020 року, № 43718 від 05.06.2020 року, № 43703 від 05.06.2020 року, № 43719 від 05.06.2020 року, № 54329 від 14.07.2020 року, № 54327 від 14.07.2020 року, № 55634 від 17.07.2020 року, № 55330 від 17.07.2020 року, № 57797 від 24.07.2020 року, № 56461 від 21.07.2020 року, № 68405 від 28.08.2020 року, № 36333 від 12.05.2020 року, № 58508 від 28.07.2020 року, № 32330 від 28.04.2020 року, № 79605 від 22.04.2020 року, № 26263 від 31.03.2020 року, № 26203 від 31.03.2020 року, № 26217 від 31.03.2020 року, № 26218 від 31.03.2020 року, № 9784 від 04.02.2020 року, № 12183 від 11.02.2020 року, № 18843 від 03.03.2020 року, № 18906 від 03.03.2020 року, № 18907 від 03.03.2020 року, № 52182 від 07.07.2020 року, № 20327 від 06.03.2020 року, № 19990 від 06.03.2020 року.

15. ТТН ТОВ «ТД Міжрегіональні ресурси»: № б/н від 15.09.2020 року, № б/н від 10.01.2020 року, № б/н від 10.01.2020 року, № б/н від 10.01.2020 року, № б/н від 14.07.2020 року, № б/н від 17.03.2020 року, № б/н від 17.03.2020 року, № б/н від 10.03.2020 року, № б/н від 10.03.2020 року, № б/н від 10.03.2020 року, № б/н від 10.03.2020 року, № б/н від 04.08.2020 року, № б/н від 04.08.2020 року, № б/н від 27.03.2020 року, № б/н від 25.02.2020 року, № б/н від 19.05.2020 року, № б/н від 12.05.2020 року, № б/н від 08.05.2020 року, № б/н від 28.04.2020 року, № б/н від 04.05.2020 року, № б/н від 28.04.2020 року, № б/н від 16.06.2020 року, № б/н від 02.06.2020 року, № б/н від 05.06.2020 року, № б/н від 05.06.2020 року, № б/н від 05.06.2020 року, № б/н від 14.07.2020 року, № б/н від 14.07.2020 року, № б/н від 17.07.2020 року, № б/н від 17.07.2020 року, № б/н від 24.07.2020 року, № б/н від 21.07.2020 року, № б/н від 28.08.2020 року, № б/н від 12.05.2020 року, № б/н від 28.07.2020 року, № б/н від 28.04.2020 року, № б/н від 22.04.2020 року, № б/н від 31.03.2020 року, № б/н від 31.03.2020 року, № б/н від 31.03.2020 року, № б/н від 31.03.2020 року, № б/н від 04.02.2020 року, № б/н від 11.02.2020 року, № б/н від 03.03.2020 року, № б/н від 03.03.2020 року, № б/н від 03.03.2020 року, № б/н від 07.07.2020 року, № б/н від 06.03.2020 року, № б/н від 06.03.2020 року.

16. Видаткові накладні ТОВ «Волиньтабак»: № 549355 від 05.06.2020 року, № 606260 від21.07.2020 року, № 598297 від 14.07.2020 року, № 502189 від 24.04.2020 року, № 468186 від 20.03.2020 року, № 646982 від 21.08.2020 року, № 682104 від 18.09.2020 року, № 625542 від 04.08.2020 року, № 540227 від 29.05.2020 року, № 619766 від 31.07.2020 року, № 582037 від 01.07.2020 року, № 593328 від 10.07.2020 року, № 634273 від 11.08.2020 року,№ 670925 від 09.09.2020 року,№ 665614 від 04.09.2020 року,№ 65591 1 від 28.08.2020 року,№ 461165 від 13.03.2020 року,№ 453606 від 06.03.2020 року,№531544 від 21.05.2020 року,№ 514115 від 06.05.2020 року,№ 526918 від 18.05.2020 року,№ 481070 від 03.04.2020 року,№ 683787 від 21.09.2020 року,№ 141219 від 24.09.2020 року,№ 509263 від 01.05.2020 року,№ 569344 від 22.06.2020 року,№ 553964 від 09.06.2020 року,№ 487967 від 10.04.2020 року.

17. Видаткові накладні ТОВ «Галичина-табак»: № 122191 від 19.08.2020 року,№ 81400 від 15.06.2020 року, № 79721 від 11.06.202 року,№ 104543 від 22.07.2020 року,№ 34353 від 11.03.2020 року,№ 37478 від 17.03.2020 року,№ 107346 від 27.07.2020 року,№ 135710 від 14.09.2020 року,№ 100925 від 16.07.2020 року,№ 100926 від 16.07.2020 року,№ 129218 від 31.08.2020 року,№ 120336 від 13.08.2020 року,№ 73148 від 01.06.2020 року,№ 93903 від 06.07.2020 року,№ 89238 від 29.06.2020 року,№ 40554 від 24.03.2020 року,№ 14042 від 04.02.2020 року,№ 56301 від 28.04.2020 року,№ 63521 від 12.05.2020 року,№ 63520 від 12.05.2020 року,№ 44511 від 01.04.2020 року,№ 53300 від 21.04.2020 року,№ 44513 від 01.04.2020 року,№ 29174 від 03.03.2020 року.

18. Видаткові накладні ТОВ «Тедіс Україна»: № 11148 від 01.04.2020 року,№ 4992 від 12.02.2020 року,№ 4115 від 05.02.2020 року,№ 31680 від 26.08.2020 року,№ 9275 від 18.03.2020 року, №28640 від 05.08.2020 року.

19. Видаткові накладні ТОВ «Деллінг - Трейд»: № 813 від 30.03.2020 року,№ 358 від 02.03.2020 року,№ 1620 від 18.05.2020 року,№ 482 від 09.03.2020 року,№ 591 від 16.03.2020 року,№ 2698 від 20.07.2020 року.

20. Видаткова накладна ТОВ «ФічЛебз» № 1593 від 19.08.2020 року.

21. Видаткові накладні ТОВ «Люстдорф»: № 2329 від 30.01.2020 року,№ 1704 від

23.01.2020 року, № 1102 від 16.01.2020 року,№ 405 від 08.01.2020 року,№ 16254 від 30.07.2020 року, № 15170 від 16.07.2020 року, № 8932 від 23.04.2020 року,№ 6548 від 19.03.2020 року,№ 12092 від 04.06.2020 року, № 16361 від 31.07.2020 року, № 14629 від 09.07.2020 року, № 6009 від 12.03.2020 року,№ 14227 від 03.07.2020 року,№ 4726 від 27.02.2020 року, № 4179 від 20.02.2020 року,№ 3565 від

13.02.2020 року,№ 9931 від 07.05.2020 року,№ 8044 від 09.04.2020 року,№ 21927 від 08.10.2020 року, № 21253 від 30.09.2020 року, № 18977 від 03.09.2020 року, № 17878 від 20.08.2020 року,№ 17524 від 15.08.2020 року,№ 16800 від 06.08.2020 року, № 11509 від 28.05.2020 року, № 12609 від 11.06.2020 року.

22. Виписки по р/р НОМЕР_2 КБ «ПРИВАТБАНК» на 64 арк. за 2019 року.

Апеляційний суд зазначає, що жодної вимоги податкового органу щодо надання додаткових документів для проведення перевірки на адресу ФОП ОСОБА_1 не надходило.

В таблиці «Дані про суми валових витрат встановлених за результатами перевірки» податковим органом визначено:

За 2019 рік: витрати на заробітну плату складають 114 434,66 грн., що не заперечується ОСОБА_1 ;

обслуговування РРО в розмірі 1 760,00 грн., що не заперечується ОСОБА_1 ;

оренда в розмірі 2 415,00 грн., що не відповідає дійсності, оскільки згідно договору оренди орендна плата складає 3000 грн. (копія договору додається);

банківські витрати в розмірі 3 430,80 грн., що також не відповідає дійсності, оскільки до банківських витрат належать банківська оплата за платіжки, комісія за зняття та внесення готівки, що за 2019 рік складає 1 193,80 грн., комісія банку за послуги обслуговування терміналу - 7844,69 грн. та оплата за обслуговування рахунку - 2 128,00 грн., що в сумі складає 11 166,48 грн. (1193,80+7844,68+2128,00 =11 166,48);

плата за ліцензії 10 000 грн., що не заперечується ОСОБА_1 ;

єдиний внесок, що підлягає зарахуванню до валових витрат за підсумками року в розмірі 8 262,54 грн., що не заперечується ОСОБА_1 .

Таким чином, валові витрати ОСОБА_1 за 2019 рік, враховуючи вартість придбаних ТМД - 230 164,75 гри., заробітну плату - 114 434,66 грн. та інші витрати - 34 189,03 грн., складають 378 788,44 грн., а не 140 303,00 грн., як це зазначено податкових органом.

За 2020 рік: витрати на заробітну плату становлять 124 440,00 грн., що не заперечується ОСОБА_1 ;

обслуговування РРО в розмірі 1 760,00 грн., що не відповідає дійсності і становить 2099,20 грн.

оренда в розмірі 0 грн., що не відповідає дійсності, оскільки згідно договору оренди орендна плата складає 15 000 грн.;

банківські витрати в розмірі 0 грн., що також не відповідає дійсності, оскільки за 2020 рік банківські витрати ФОП ОСОБА_1 складали 23 351,74 грн., із них: банківська оплата за платіжки, комісія за зняття та внесення готівки - 1 611,86 грн., комісія банку за послуги обслуговування терміналу - 18 439,88 грн. та оплата за обслуговування рахунку - 3 300,00 грн. (1611,86+18 439,88 +3300,00 = 23 351,74);

плата за ліцензії 5 000 грн., що не заперечується ОСОБА_1 ;

єдиний внесок, що підлягає зарахуванню до валових витрат за підсумками року в розмірі 8 198,06 грн., що не відповідає дійсності та становить 10 138,06 грн.

Таким чином валові витрати ОСОБА_1 за 2020 рік, враховуючи вартість придбаних ТМЦ - 669 761,50 грн., заробітну плату - 124 440,00 грн. та інші витрати - 55 589,00 грн., складають 849 790,50 грн., а не 139 618,06 грн., як це зазначено податкових органом.

Крім того, в Акті перевірки в таблиці «Результати перевірки визначення суми чистого оподатковуваного доходу» податковим органом визначено суму чистого оподатковуваного доходу ФОП ОСОБА_3 за 2019 рік в розмірі 181 354,51 грн., замість 15 543,25 грн. (розбіжність 165 811,26 грн.). За 2020 рік в розмірі - 729 170,25 грн., замість 21 655,19 грн. (розбіжність 707 515,06 грн.).

Так, відповідно до п. 44.1 ст. 44 ПКУкраїни для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Згідно п. 44.3 ст. 44 ПКУкраїни платники податків зобов'язані забезпечити зберігання документів, визначених пунктом 44,1 цієї статті, а також документів, пов'язаних із виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом визначених законодавством термінів, але не менш як 1095 днів (2555 днів - для документів та інформації, необхідної для здійснення податкового контролю за трансфертним ціноутворенням відповідно до статей 39 та 39~2 цього Кодексу) з дня подання податкової звітності, для складення якої використовуються зазначені документи, а в разі її неподання - з передбаченого цим Кодексом граничного терміну подання такої звітності, та документів, пов'язаних з виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, - не менш як 1095 днів з дня здійснення відповідної господарської операції (для відповідних дозвільних документів - не менш як 1095 днів з дня завершення терміну їх дії).

Пунктом 177.2 ст. 177 ПКУкраїни передбачено, що об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця.

Відповідно до п.п.177.4.1 п. 177.4 ст. 177 ПКУкраїни витрати, до складу яких включається вартість сировини, матеріалів, товарів, що утворюють основу для виготовлення (продажу) продукції або товарів (надання робіт, послуг), купівельних напівфабрикатів та комплектуючих виробів, палива й енергії, будівельних матеріалів, запасних частин, тари й тарних матеріалів, допоміжних та інших матеріалів, які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об'єкта витрат;

Відповідно до п.п.177.4.4 п. 177.4 ст. 177 ПКУкраїни до переліку витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів, належать, зокрема витрати, до складу яких включаються витрати, що пов'язані з веденням господарської діяльності, які не зазначені в підпунктах 177.4.1-177.4.3 цього пункту, до яких відносяться витрати на відрядження найманих працівників, на послуги зв'язку, реклами, плати за розрахунково-касове обслуговування, на оплату оренди, ремонт та експлуатацію майна, що використовується в господарській діяльності, на транспортування готової продукції (товарів), транспортно-експедиційні та інші послуги, пов'язані з транспортуванням продукції (товарів), вартість придбаних послуг, прямо пов'язаних з виробництвом товарів, виконанням робіт, наданням послуг.

Згідно п.п. 177.4.5 п. 177.4 ст. 177 ПКУкраїни не включаються до складу витрат підприємця: витрати, не пов'язані з провадженням господарської діяльності такою фізичною особою - підприємцем; витрати на придбання, самостійне виготовлення основних засобів та витрати на придбання нематеріальних активів, які підлягають амортизації; витрати на придбання та утримання основних засобів, визначених абзацами 8-10 підпункту 177.4.6 цього пункту; документально не підтверджені витрати.

Враховуючи вищевикладене, чистий оподатковуваний дохід ФОП ОСОБА_1 , тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом і документально підтвердженими витратами за 2019 р. становить 126 723,37 грн. (459 352,91 -378 788,44 = 126 723,37); за2020 р. становить 375 329,19 грн. (1 225 119,69 - 849 790,50 = 375 329,19).

Саме таке заниження чистого оподатковуваного доходу, на думку податкового органу, призвело до заниження бази нарахування єдиного внеску за 2019 рік на суму 139 624,51 грн. та 2020 рік на суму 466 444,06 грн. Перевіркою правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного соціального внеску у період з 10.08.2018 по 13.03.2020 встановлено порушення п. 2 ч. 1 ст. 7, п. 2.3.9 чт. 9 розділу III Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування», розділу IV «Нарахування, обчислення та сплата єдиного внеску» Інструкції про порядок нарахування сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, в результаті встановлено заниження єдиного внеску на загальну суму 133 335,08 грн., в т.ч. за 2019 рік на суму 30 717,39 грн, та за 2020 рік - 102617, 69 грн.

Оскільки, враховуючи вищевикладене, відсутні порушення з боку апелянта в частині заниження чистого доходу за 2019-2020 роки, то на думку апеляційного суду, донарахування єдиного внеску у сумі 133 335,08 грн. є безпідставним.

Відповідно до п.п. 14.1.265 п. 14.1 ст. 14 ПК України, штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з осіб, що вчинили податкове правопорушення або порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Як вже зазначалось вище, правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначена Законом № 2464-VI.

Так, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 4 даного Закону платниками єдиного внеску є, зокрема, роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Статтею 6 вищевказаного Закону визначено, що платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464-УІ єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Крім того, порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державнесоціальне страхування регламентується Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі по тексту - Інструкція), затвердженою наказом Мінфіну України за № 449 від 20.04.2015.

Згідно з підпунктом 3 пункту 2 розділу VII цієї Інструкції (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) за донарахування податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску до 01 січня 2015 року накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначеної суми, а після 01 січня 2015 року - 10 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску. Підставою для прийняття відповідного рішення є акт перевірки платника єдиного внеску.

Згідно пп. 14.1.222 п. 14.1 ст. 14 ПК України, ФОП ОСОБА_1 є роботодавцем, тобто особою, яка використовує найману працю фізичних осіб на підставі укладених трудових договорів (контрактів) та несе обов'язки із сплати їм заробітної плати, а також нарахування, утримання та сплати податку на доходи фізичних осіб до бюджету, нарахувань на фонд оплати праці, інші обов'язки, передбачені законами.

Як вбачається з вищевикладеного, висновки відповідача про порушення позивачем вимог Закону № 2464-VI в частині заниження бази нарахування єдиного внеску (п.2.6.4 акту перевірки №81/03- 20-07-09/ НОМЕР_1 від 11.01.2022року) є похідними від висновків про порушення вимог податкового законодавства при декларуванні чистого оподатковуваного доходу в деклараціях про майновий стан і доходи від провадження підприємницької діяльності.

Таким чином, апеляційний суд вважає неправильними висновки податкового органу щодо неправильності нарахування, обчислення та сплати єдиного соціального внеску у період з 12.03.2019 по 18.02.2021 та заниження чистого оподатковуваного доходу, і відповідно вважає неправомірним та безпідставним твердження податкового органу щодо заниження бази нарахування і єдиного внеску за 2019р. на суму 139 624,51 грн. та за 2020 р. на суму 466 444,06 грн.

Стосовно твердження суду першої інстанції, що позивачем не надано на підтвердження понесених витрат безпосередні документи про оплату, а саме платіжні доручення, прибуткові касові ордери, квитанції, інші первинні документи, що засвідчують факт оплати товарів, робіт, послуг.

Колегія суддів зазначає, що апелянтом долучено докази, зокрема від ТОВ “ТД ”Міжрегіональні ресурси” видаткові накладні за 2019 рік у кількості 70 штук, від ФОП ОСОБА_2 видаткові накладні за період 2019 рік у кількості 35 штук, ПрАТ “Теремно Хліб” товарно-транспорті накладні за 2020 рік у кількості 145 штук та квитанції до прибуткового касового ордера за 2020 рік у кількості 294 штук. По суті, вказані докази вже відображені в Актах звірки, та відображають і підтверджують ті суми, які були зазначені ОСОБА_1 .

З огляду на наведене, контролюючий орган дійшов неправильного висновку про не підтвердження позивачем валових витрат та заниження чистого оподатковуваного доходу на загальну суму 873 326,32 грн, що спричинило визначення податковим органом платнику податків грошових зобов'язань та накладення штрафних санкцій оскаржуваними рішеннями.

Таким чином, на думку колегії суддів, позивачем надано усі первинні документи, які складені в результаті господарської діяльності за період 2019-2020 років, а відтак позов підлягає задоволенню шляхом визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 15.06.2022 №0016450709, №0016460709, №0016490709, вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 15.06.2022 №Ф-0016470709, рішення від 15.06.2022 №0016480709 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску.

Відповідно до частини першої статті 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Враховуючи вищенаведене, апеляційний суд визнає, що суд першої інстанції, вирішуючи даний публічно-правовий спір, неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи, допустився помилки в частині застосування норм матеріального та процесуального права, а тому дійшов помилкового висновку щодо відсутності підстав для задоволення позову.

За таких обставин колегія суддів вважає правильним скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги повністю.

Відповідно до частини 6 статті 139 КАС України, якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.

Враховуючи, що суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, на користь позивача слід стягнути суму сплаченого судового збору: при поданні позову в розмірі 4962 грн, при поданні апеляційної скарги 7443 грн.

Керуючись ст. 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити, рішення Волинського окружного адміністративного суду від 23 січня 2023 року в справі №140/7681/22 - скасувати, та прийняти нове, яким позов задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 15.06.2022 №0016450709, №0016460709, №0016490709, вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 15.06.2022 №Ф-0016470709, рішення від 15.06.2022 №0016480709 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Волинській області (ЄДРПОУ 44106679) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір за подання позовної заяви у розмірі 4962 (чотири тисячі дев'ятсот шістдесят два) грн. 00 коп. та за подання апеляційної скарги у розмірі 7443 (сім тисяч чотириста сорок три) грн. 00 коп.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя В. В. Ніколін

судді О. М. Гінда

М. А. Пліш

Повне судове рішення складено 05 липня 2023 року