Постанова від 05.07.2023 по справі 120/8606/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 120/8606/22

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Маслоід Олена Степанівна

Суддя-доповідач - Ватаманюк Р.В.

05 липня 2023 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Ватаманюка Р.В.

суддів: Капустинського М.М. Сапальової Т.В. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 30 січня 2023 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Регіонального сервісного центру Головного сервісного центру МВС у Вінницькій області (далі - відповідач) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

І. КОРОТКИЙ ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ

Позивач звернувся із позовом до Вінницького окружного адміністративного суду в якому просив визнати протиправними та скасувати дії відповідача щодо знищення, переданих на відповідальне зберігання, номерних знаків НОМЕР_1 та зобов'язання відповідача відновити номерні знаки НОМЕР_1 , закріпивши їх за позивачем.

ІІ. ЗМІСТ СУДОВОГО РІШЕННЯ СУДУ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 30.01.2023 в задоволенні позову відмовлено повністю.

Приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції виходив з того, що після закінчення строку, вказаного в заяві ще від 06.10.2021 року про передання номерних знаків на зберігання, та за відсутності нової заяви із визначенням нового строку зберігання, уповноважений орган оприбутковує номерні знаки як такі, що були в користуванні, і при їх відповідності чинним стандартам можуть видаватися для повторного використання або знищуватися в установленому порядку.

ІІІ. ДОВОДИ АПЕЛЯЦІЙНОЇ СКАРГИ

Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить суд скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким позов задовольнити повністю.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт вказав, що судом першої інстанції безпідставно не враховано те, що до заяви від 06.10.2021 додано квитанцію про сплату 972,00 грн. (за 108 діб) за послуги збереження номерних знаків терміном до 22.01.2022. Проте відповідач знищив номерні знаки уже 14.01.2022, тобто за 8 днів до закінчення оплаченого терміну зберігання. Крім того, вищезазначеними нормами не передбачено обов'язок позивача подання нової заяви, а передбачено лише обов'язок оплатити послугу зі збереження номерних знаків під час подання первісної заяви

ІV. ВІДЗИВ НА АПЕЛЯЦІЙНУ СКАРГУ

Відповідачем подано відзив на апеляційну скаргу, в якому вказано, що позивачем була подана заява щодо прийняття на платне зберігання номерного знаку НОМЕР_1 до 06.01.2022, а не 22.01.2022.

Відтак після закінчення строку вказаного в заяві від 06.10.2021 про передання номерних знаків на зберігання, та за відсутності нової заяви із визначенням нового строку зберігання, 14.01.2022 працівниками ТСЦ №0541 було знищено відповідні номерні знаки, що підтверджується актом №16 від 14.01.2022.

V. РУХ СПРАВИ У СУДІ АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЇ

Ухвалою суду від 03.04.2023 відкрито апеляційне провадження у справі та призначено справу до апеляційного розгляду в порядку письмового провадження.

Враховуючи, що рішення суду першої інстанції прийняте у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, а в матеріалах справи достатньо доказів для прийняття законного і обґрунтованого рішення, колегія суддів визнала за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі п.3 ч.1 ст.311 КАС України.

VІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ

06.10.2021 позивач звернулась до відповідача із заявою про прийняття на збереження до 06.01.2022 номерних знаків НОМЕР_1 . До вказаної заяви додано квитанцію про сплату зазначеної послуги на суму 972 грн.

В подальшому, 23.12.2021 позивачем здійснено оплату послуги на суму 648 грн., 19.02.2022 - на суму 324 грн.

Проте, відповідно до акту списання №16 від 14.01.2022, номерні знаки НОМЕР_1 списані з обліку.

25.08.2022 позивач дізналась, що номерні знаки НОМЕР_1 знищені та звернулась до відповідача із заявою про відновлення номерних знаків.

Однак відповідач листом від 26.08.2022 повідомив позивача, що, оскільки після закінчення оплати за зберігання номерних знаків нею не було надано до територіального сервісного центру №0541 РСЦ ГСЦ МВС у Вінницькій області платіжного документу, відповідно до якого термін зберігання був би продовжений, такі номерні знаки в установленому законом порядку знищено. Щодо закріплення за транспортним засобом позивача ідентичних номерних знаків з іншими літеросполуками (серії), то відповідач вказав, що наведене можливо зробити після сплати їх вартості, яка визначена Порядком №795, та у разі наявності даних номерних знаків у сервісних центрах МВС.

Позивач, вважаючи протиправними дії відповідача щодо знищення номерних знаків, звернулась до суду з даним позовом.

VІІ. ПОЗИЦІЯ СЬОМОГО АПЕЛЯЦІЙНОГО АДМІНІСТРАТИВНОГО СУДУ

Апеляційний суд погоджується з висновками суду першої інстанції за такими доводами.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 34 Закону України "Про дорожній рух" №3353-XII від 30.06.1993 державній реєстрації та обліку підлягають призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування транспортні засоби усіх типів: автомобілі, автобуси, мотоцикли всіх типів, марок і моделей, самохідні машини, причепи та напівпричепи до них, мотоколяски, інші прирівняні до них транспортні засоби та мопеди, що використовуються на автомобільних дорогах державного значення. Для автоматизованого обліку транспортних засобів, що використовуються на вулично-дорожній мережі загального користування і підлягають державній або відомчій реєстрації, та відомостей про їх власників та належних користувачів ведеться Єдиний державний реєстр транспортних засобів, держателем якого є Міністерство внутрішніх справ України. На транспортні засоби оформляються та видаються реєстраційні документи, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України, та закріплюються номерні знаки, які відповідають вимогам стандартів. Закупівля за державні кошти бланків реєстраційних документів та номерних знаків для транспортних засобів здійснюється відповідно до вимог законодавства тими органами, на які покладений обов'язок щодо їх реєстрації. Єдині зразки державних номерних знаків та вимоги до них, у тому числі тих, що виготовляються за індивідуальним замовленням, встановлюються державними стандартами України.

Положенням п. 1 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1388 від 07.09.1998, (далі - Порядок) вказано, що на території України встановлено єдину процедуру державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків.

Пунктом 8 Порядку визначено, що державна реєстрація транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Державна реєстрація транспортних засобів проводиться за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів), а також внесення в установленому порядку платежів за проведення огляду транспортного засобу, державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку, відшкодування вартості бланків реєстраційних документів та номерних знаків.

Відповідно до п. 16 Порядку на зареєстровані у підрозділі Державтоінспекції транспортні засоби видаються свідоцтва про реєстрацію, а також номерні знаки, що відповідають державному стандарту України: два номерні знаки - на автотранспорт, один - на мототранспорт, мопед, причіп та напівпричіп, дозволи на встановлення на транспортних засобах спеціальних світлових і (або) звукових сигнальних пристроїв.

Номерні знаки із перереєстрованих або знятих з обліку транспортних засобів за умови відповідності їх інформаційного змісту щодо адміністративно-територіальної належності, порядкового номера та серії встановленим вимогам можуть за зверненням власників перезакріплюватися за іншими транспортними засобами, придбаними таким власником або його дітьми, іншим із подружжя, батьками (за умови документального підтвердження таких родинних відносин відповідно до законодавства) (п. 42 Порядку).

Порядок здійснення центрами надання послуг, пов'язаних з використанням автотранспортних засобів, державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортних засобів, оформлення і видачі свідоцтв про реєстрацію ТЗ, тимчасових реєстраційних талонів та номерних знаків на ТЗ встановлюється Інструкцією, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України №379 від 11.08.2010, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27.01.2011 за №123/18861 (далі - Інструкція № 379).

Абз. 1 п. 4.1 Інструкції №379 передбачено, що у разі заміни номерних знаків (крім випадків їх втрати або викрадення) проводиться перереєстрація ТЗ із заміною свідоцтва про реєстрацію ТЗ (технічного паспорта). При цьому попередньо видані номерні знаки вилучаються. На заяві обов'язково проставляються відмітка про їх вилучення із зазначенням дати вилучення та підпис уповноваженої посадової особи. Вилучені номерні знаки оприбутковуються як такі, що вже були в користуванні, і при їх відповідності встановленим вимогам можуть видаватися для повторного використання або знищуватися в установленому порядку.

Відповідно до п. 5.2. Інструкції № 379 номерні знаки, які були закріплені за ТЗ, вилучаються, про що робиться відповідна відмітка на заяві.

За письмовою заявою власника ТЗ або уповноваженої ним особи на вказаний у заяві термін номерні знаки, які були закріплені за цим ТЗ і відповідають діючим стандартам, приймаються на зберігання Центром, який проводив зняття з обліку ТЗ, за умови внесення плати за їх зберігання відповідно до вимог пункту 3.5 глави 3 цієї Інструкції. Зазначені номерні знаки за зверненням їх власника перезакріплюються за іншими придбаними ними транспортними засобами або за транспортними засобами інших власників.

За відсутності такої заяви або після закінчення зазначеного в заяві терміну вилучені номерні знаки оприбутковуються як такі, що були в користуванні, і при їх відповідності чинним стандартам можуть видаватися для повторного використання або знищуються в установленому порядку.

Номерні знаки легкових автомобілів, виготовлені відповідно до вимог державних стандартів, які мають комбінацію з чотирьох однакових цифр і в межах від 0001 до 0009, які здані до підрозділу Державтоінспекції МВС України без надання власником такого транспортного засобу письмової заяви про їх зберігання, знищуються в установленому законодавством порядку, а в разі надходження заяви про отримання такого номерного знака від іншого власника транспортного засобу виготовляються як нові та видаються відповідно до вимог чинного законодавства.

Згідно з п. 3.5 Інструкції № 379 посадовою особою Центру перевіряються повнота і правильність внесення вартості плати за послуги, що можуть надаватися підрозділами ДАІ згідно з Переліком платних послуг, які можуть надаватися органами та підрозділами Міністерства внутрішніх справ, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №795 від 04.06.2007, а також повнота та правильність відшкодування вартості спеціальної продукції.

Відповідно до п. 39 вказаного Переліку плата за відповідальне зберігання номерних знаків перереєстрованих або знятих з обліку транспортних засобів для подальшого закріплення за іншими транспортними засобами цього ж власника становить 9 грн. за добу зберігання.

Отже зберігання відповідачем номерних знаків є строковою платною послугою. Строк надання цієї послуги зазначається саме у заяві власника транспортного засобу, а тривалість його обмежується певними часовими рамками на розсуд заявника і виходячи з тривалості вказаного строку, визначається розмір плати, яку необхідно внести. Після закінчення встановленого у заяві строку зберігання, якщо власник ТЗ не надасть нову заяву про зберігання номерних знаків, то вони оприбутковуються як такі, що були в користуванні, і можуть видаватися для повторного використання або знищуються в установленому порядку.

Згідно матеріалів справи позивач 06.10.2021 звернулась до відповідача із заявою про прийняття на збереження до 06.01.2022 номерних знаків НОМЕР_1 . До вказаної заяви додано квитанцію про сплату зазначеної послуги на суму 972 грн.

В подальшому, 23.12.2021 позивачем здійснено оплату послуги на суму 648 грн., 19.02.2022 - на суму 324 грн., але при цьому заява про прийняття на зберігання номерних знаків із зазначенням нового строку їх зберігання позивачем не подавалась.

Отже у заяві від 06.10.2021 позивачем встановлено термін зберігання номерних знаків НОМЕР_1 , а саме - до 06.01.2022. Інших заяв із зазначенням нового терміну зберігання номерних знаків позивачем не подавалося.

Згідно акту списання №16 від 14.01.2022, відповідач списав номерні знаки НОМЕР_1 з обліку у зв'язку із закінченням терміну зберігання, вказаного у заяві позивача від 06.10.2021.

Судом першої інстанції вірно вказано, що після закінчення строку, вказаного в заяві від 06.10.2021 про передання номерних знаків на зберігання, та за відсутності нової заяви із визначенням нового строку зберігання, уповноважений орган оприбутковує номерні знаки як такі, що були в користуванні, і при їх відповідності чинним стандартам можуть видаватися для повторного використання або знищуватися в установленому порядку.

Разом з тим, законодавцем не визначено можливості продовження строку надання послуги відповідального зберігання номерних знаків лише за умови її оплати без надання відповідної заяви. Автоматичного продовження терміну зберігання номерних знаків діючим законодавством не передбачено.

Враховуючи закінчення терміну зберігання номерних знаків та відсутність заяви позивача щодо продовження такого терміну відповідачем правомірно списано номерні знаки НОМЕР_1 з обліку у зв'язку із закінченням терміну зберігання, вказаного у заяві позивача від 06.10.2021.

Стосовно доводів скаржника про те, що до заяви від 06.10.2021 додано квитанцію про сплату 972,00 грн. (за 108 діб) за послуги збереження номерних знаків терміном до 22.01.2022, колегія суддів зазначає, що у заяві позивача вказано про термін зберігання номерних знаків до 06.01.2022, при цьому відповідач не наділений повноваженнями самостійно визначати такий термін виходячи із сплаченої позивачем суми коштів, а тому такі посилання позивача є безпідставними.

Також в апеляційній скарзі скаржником вказано, що чинним законодавством не передбачено обов'язок позивача подання нової заяви, а передбачено лише обов'язок оплатити послугу зі збереження номерних знаків під час подання первісної заяви.

Проте колегія суддів відхиляє такі доводи оскільки положенням п. 5.2. Інструкції № 379 чітко вказано, що номерні знаки приймаються на зберігання Центром за письмовою заявою власника ТЗ або уповноваженої ним особи на вказаний у заяві термін. Інших способів прийняття на зберігання чи продовження терміну зберігання номерних знаків діючим законодавством не передбачено.

Крім того у вказаній інструкції міститься застереження стосовно того, що за відсутності такої заяви або після закінчення зазначеного в заяві терміну вилучені номерні знаки оприбутковуються як такі, що були в користуванні, і при їх відповідності чинним стандартам можуть видаватися для повторного використання або знищуються в установленому порядку.

Таким чином колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач при списанні номерних знаків НОМЕР_1 після закінчення строку їх зберігання, визначеного заявою від 06.10.2021, діяв у відповідності до норм чинного законодавства, відтак відсутні правові підстави для задоволення позову.

VІІІ. ВИСНОВОК ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ РОЗГЛЯДУ АПЕЛЯЦІЙНОЇ СКАРГИ

На підставі викладеного суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку щодо відмови в задоволенні заявлених позовних вимог.

Оскільки доводи апеляційної скарги позивача не ґрунтуються на вимогах законодавства та не спростовують висновків суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 30 січня 2023 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст. 325 КАС України та оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий Ватаманюк Р.В.

Судді Капустинський М.М. Сапальова Т.В.