Справа № 580/1368/23 Суддя (судді) першої інстанції: Валентин ГАРАЩЕНКО
05 липня 2023 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Чаку Є.В.,
суддів: Єгорової Н.М., Коротких А.Ю.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2023 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії за віком з 12.01.2020 по 30.04.2021, з урахуванням довідок про заробітну плату №11 та №12 від 11.02.2021, виданих Сахалінським морським коледжем; зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу за період з 12.01.2020 по 30.04.2021, виходячи з розміру пенсії за віком 3767,47 грн., яка визначена з урахуванням довідок про заробітну плату №11 та №12 від 11.02.2021, виданих Сахалінським морським коледжем, а також з урахуванням індивідуального коефіцієнту заробітку 1,77007, коефіцієнту страхового стажу 0,27417 та середньої заробітної плати, за три попередні роки, які передували року звернення за призначенням пенсії за 2017-2019 роки, з урахуванням вже виплачених сум.
Черкаський окружний адміністративний суд рішенням від 12 квітня 2023 року позов задовольнив.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позову у повному обсязі. На думку апелянта, рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Оскільки апеляційна скарга подана на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного (в порядку письмового) позовного провадження, колегія суддів, керуючись п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, вирішила розглядати справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а рішення суду необхідно залишити без змін, з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що з 12.01.2020 позивачу призначено пенсію за віком, яку обчислено з урахуванням страхового стажу 27 років 5 місяців та заробітної плати за даними системи персоніфікованого обліку із 01.07.2000 до 31.08.2020, індивідуальний коефіцієнт заробітку - 0,64818.
Загальний розмір пенсії позивача з 12.01.2020 становив 1638,00 грн, з 01.07.2020 - 1712,00 грн, з 01.12.2020 - 1769,00 грн.
До заяви про призначення пенсії позивач додав довідки №389 від 21.06.2006 та №466 від 10.07.2014, які видані Сахалінським морським коледжем та містять відомості про заробітну плату позивача отриману до 30 червня 2000 року.
Для підтвердження довідки №389 від 21.06.2006 первинними документами відповідач звернувся до управління пенсійного фонду російської федерації по сахалінській області листом №2300-0207-10/59478 від 24.02.2020.
Листом від 31.03.2021 №781-2141 управління Пенсійного фонду російської федерації по Холмському району Сахалінської області на адресу відділу обслуговування громадян № 3 Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області направлено Акт 5 проведення документальної перевірки та довідки про заробітну плату від 11.02.2021 №11 та № 12 за період з серпня 1986 року до травня 1996 року та з січня 1992 року до травня 1996 року без урахування коефіцієнта та північних надбавок.
Вказаний лист надійшов до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області та зареєстрований за вх. №912/10 від 21.04.2021.
23.04.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою про врахування наведених довідок від 11.02.2021 №11 та № 12 під час призначення пенсії.
29.04.2021 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з урахуванням довідок від 11.02.2021 №11 та № 12, її розмір збільшився та з 01.05.2021 становив 3767,47 грн. з урахуванням індивідуального коефіцієнту заробітку 1,77007, коефіцієнту страхового стажу 0,27417 та середньої заробітної плати, за три попередні роки, які передували року звернення за призначенням пенсії за 2017-2019 роки.
Позивач у свою чергу звернувся до Пенсійного фонду України щодо правомірності таких дій.
Листом №6479-6868/К-02/8-2300/21 від 15.09.2021 відповідач повідомив позивача, що документи з російської федерації надійшли після спливу трьохмісячного терміну з дати звернення, тому перерахунок проведено на підставі заяви від 23.04.2021.
13.01.2023 позивач звернувся до відповідача із запитом про надання публічної інформації, в якому просив надати документи на підставі яких йому здійснено призначення з 12.01.2020 пенсії та її перерахунок з 01.05.2021.
Отримавши супровідним листом №478-417/К-02/8-2300/23 від 19.01.2023 відповідь на свій запит та не погоджуючись із правомірністю дій відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Призначення, виплата та перерахунок призначеної пенсії регулюється Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058) в редакції на час виникнення спірних правовідносин.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування визначені законом України від 09 липня 2003 року №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV).
Відповідно до статті 1 Закону №1058-IV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Згідно зі статтею 9 Закону №1058-IV за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначається пенсія за віком, пенсія по інвалідності та пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Статтею 8 Закону №1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Згідно з частиною першою статті 24 Закону №1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Частиною другою статті 24 Закону №1058 визначено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Пунктом 2.1 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління ПФУ від 25 листопада 2005 року №22-1 (в редакції, яка була чинна на момент виникнення спірних правовідносин), передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:
1) документ, що підтверджує реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті), або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування;
2) документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, орган, що призначає пенсію, додає довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за №785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року №8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.
3) для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу (додатки 3, 4 до Положення).
Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії.
Відповідно до пункту 4.2. Порядку №22-1 при прийманні документів працівник сервісного центру повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів.
Частиною 5 статті 45 Закону №1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Відмовляючи в нарахуванні пенсії в належному розмірі за період з 12.01.2020 по 30.04.2021, з урахуванням довідок про заробітну плату №11 та №12 від 11.02.2021, виданих Сахалінським морським коледжем, відповідач посилається на те, що первинні документи для та одночасно підтвердження розміру заробітку в довідці №389 від 21.06.2006 були відсутні вказує, що документи з російської федерації надійшли після сплину трьохмісячного терміну, який визначено ст. 45 Закону №1058.
Суд першої інстанції правильно зазначив, що посилання відповідача на те, що для подання документів про заробіток ст. 45 Закону №1058 передбачено трьохмісячний строк, є помилковими, оскільки дана стаття врегульовує питання надання документів саме про страховий стаж, а не про заробіток особи.
Як свідчать матеріали справи саме за ініціативою органу Пенсійного фонду України було розпочато перевірку документів про заробіток, які надані позивачем під час подання заяви про призначення пенсії, а тому ст. 45 Закону №1058 до спірних правовідносин не застосовується.
Фактично нормами Закону №1058 не врегульовано питання з якої саме дати необхідно нараховувати пенсію у разі здійснення Пенсійним органом перевірки для підтвердження первинними документами довідки про заробітну плату, виплачену до 01 липня 2000 року.
Суд першої інстанції правильно зазначив, що Пенсійний орган повинен автоматично проводити нарахування пенсії на підставі достовірно встановлених відомостей з дати отримання права на пенсію за віком.
В даному випадку більш ніж річна затримка в надходженні документів з території російської федерації жодним чином не залежала від волі пенсіонера, тому на нього не може покладатись тягар додаткових фінансових втрат внаслідок недоплаченого розміру пенсії, як наслідок відповідач повинен був здійснити перерахунок пенсії позивача саме з дати її призначення, тобто з 12.01.2020, з урахуванням довідок про заробітну плату №11 та №12 від 11.02.2021, виданих Сахалінським морським коледжем.
З огляду на викладене у сукупності колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії за віком з 12.01.2020 по 30.04.2021, з урахуванням довідок про заробітну плату №11 та №12 від 11.02.2021, виданих Сахалінським морським коледжем та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу за період з 12.01.2020 по 30.04.2021, виходячи з розміру пенсії за віком 3767,47 грн., яка визначена з урахуванням довідок про заробітну плату №11 та №12 від 11.02.2021, виданих Сахалінським морським коледжем, з урахуванням виплачених сум.
Судом апеляційної інстанції враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Інші доводи апеляційної скарги встановлених обставин справи та висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
Згідно ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідності до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 242, 308, 311, 315, 316, 322 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області залишити без задоволення.
Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2023 року залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.
Головуючий суддя: Є.В. Чаку
Судді: Н.М. Єгорова
А.Ю. Коротких