П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
05 липня 2023 р.м. ОдесаСправа № 420/16082/22
Головуючий в І інстанції: Хурса О.О.
Дата та місце ухвалення рішення: 26.01.2023 р. м. Одеса
П'ятий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
судді-доповідача - Шеметенко Л.П.
судді - Домусчі С.Д.
судді - Турецької І.О.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Одесі апеляційну скаргу Головного управління ДПС в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26 січня 2023 року по справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Трак Корд» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, -
У листопаді 2022 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Трак Корд» до Головного управління ДПС в Одеській області, в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість від 28.07.2022 року № 7125119/39976157.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 26 січня 2023 року позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі накладних ГУ ДПС в Одеській області про неврахування таблиці даних платника податку від 28.07.2022 № 7125119/39976157.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане судове рішення та ухвалити нове про відмову у задоволенні заявлених вимог, наголошуючи на правомірності оскаржуваного рішення про неврахування таблиці даних Товариства з обмеженою відповідальністю «Трак Корд».
Представником позивача поданий відзив на апеляційну скаргу, в якому останній просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, згідно якого суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Вислухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними в ній доказами, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступних висновків.
Судом першої інстанції встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Трак Корд» є юридичною особою, видами економічної діяльності якого є: роздрібна торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів (КВЕД 45.32) (основний); надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна (код КВЕД 68.20); інша допоміжна діяльність у сферах транспорту (код КВЕД 52.29); складське господарство (код КВЕД 52.10); вантажний автомобільний транспорт (код КВЕД 49.41); оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів (код КВЕД 45.31); технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів (код КВЕД 45.20).
26.07.2022 року ТОВ «Трак Корд» сформовано та направлено до ГУДПС в Одеській області таблицю даних платника податку на додану вартість, яка зареєстрована за № 9138970107.
В таблиці даних платника податку на додану вартість від 26.07.2022 року № 9138970107 визначено наступні коди згідно КВЕД: 45.32, 68.20, 45.31, 45.20; коди згідно з УКТЗЕД: 4011209000, 8708709990, 4012200090, 68.20, 4011100090, 45.20.
Разом з таблицею даних платника податку ТОВ «Трак Корд» направлені до контролюючого органу пояснення № 0726/01 від 26.07.2022 року до вказаної таблиці, в яких, зокрема, зазначено, що товариство здійснює основні види діяльності: роздрібна та оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів (КВЕД 45.31, 45.32), наведено інформацію щодо переліку складських приміщень та договорів щодо права користування на них, переліку видів товарів, які придбало та реалізовує товариство, штат працівників, переліку договорів транспортування, основних постачальників, інформацію про складські угоди, а також до пояснень додано: договори оренди складу, офісу, договори закупки імпортного товару, ВМД, договори транспортного експедирування, договори про надання послуг/поставки, видаткові накладні.
Згідно наявної в матеріалах справи квитанції № 2, наведена таблиця не була врахована автоматично через невиконання вимог п. 18 Порядку № 1165, однак прийнята до розгляду.
28.07.2022 року Комісією Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення № 7125119/39976157 про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість ТОВ «Трак Корд» у зв'язку із виявленням невідповідності визначених платником податку в таблиці даних видів діяльності наявним у платника податку основним засобам.
Позивач не погодився із зазначеним рішенням та звернувся до суду з цим позовом.
Вирішуючи справу та задовольняючи позов, суд першої інстанції дійшов висновку, що рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі накладних ГУ ДПС в Одеській області про врахування/неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість від 28.07.2022 року № 7125119/39976157 прийняте необґрунтовано та без урахування всіх обставин, що мали значення для його прийняття, а тому, підлягає скасуванню.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову, з огляду на викладене.
Порядок та умови подання платником податків Таблиці даних платника податків визначаються «Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.12.2019 року № 1165 (чинного та в редакції на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Порядок № 1165).
Так, згідно пп. 12-14 Порядку № 1165 платник податку має право подати до ДПС таблицю даних платника податку за встановленою формою (додаток 5).
У таблиці даних платника податку зазначаються: види економічної діяльності відповідно до КВЕД; коди товарів згідно з УКТЗЕД, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України; коди послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України.
Таблиця даних платника податку подається з поясненням, в якому зазначається вид діяльності, з посиланням на податкову та іншу звітність платника податку.
Відповідно до вимог пп. 15-17 Порядку № 1165 таблиця даних платника податку з поясненнями розглядається комісією регіонального рівня протягом п'яти робочих днів після її отримання.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про врахування або неврахування таблиці даних платника податку, яке надсилається платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу (додаток 6).
У рішенні про неврахування таблиці даних платника податку в обов'язковому порядку зазначається причина такого неврахування.
Також, пунктом 18 Порядку № 1165 передбачено, що таблиця даних платника податку враховується ДПС в автоматичному режимі у разі, коли: така таблиця подається платниками податку - сільськогосподарськими товаровиробниками, включеними до Реєстру отримувачів бюджетної дотації відповідно до Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України», та/або сільськогосподарськими товаровиробниками, які на 31 грудня 2016 р. застосовували спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 Кодексу (у редакції, що діяла на 31 грудня 2016 р.) та мають у власності (право власності/користування) та/або на умовах оренди земельні ділянки, загальна площа яких становить не менш як 200 гектарів включно станом на 1 січня та які відображені в податковій звітності до 20 лютого поточного року (до 20 лютого поточного року враховується наявність таких ділянок за звітний період попереднього року), та у поданій таблиці даних платника податку зазначаються відомості про постачання (виготовлення) таких груп товарів за кодами згідно з УКТЗЕД, як живі тварини (код згідно з УКТЗЕД 01); риба і ракоподібні, молюски та інші водяні безхребетні (код згідно з УКТЗЕД 03); молоко та молочні продукти; яйця птиці; натуральний мед; їстівні продукти тваринного походження, в іншому місці не зазначені (код згідно з УКТЗЕД 04); овочі та деякі їстівні коренеплоди і бульби (код згідно з УКТЗЕД 07); їстівні плоди та горіхи; шкірки цитрусових або динь (код згідно з УКТЗЕД 08); зернові культури (код згідно з УКТЗЕД 10); насіння і плоди олійних рослин; інше насіння, плоди та зерна; технічні або лікарські рослини; солома і фураж (код згідно з УКТЗЕД 12); зазначена таблиця подається платниками податку, в яких значення показників D та P, розрахованих у порядку, встановленому пунктом 3 цього Порядку, мають такі розміри: D > 0,02, P
Крім того, згідно пп. 19, 20, 22 Порядку № 1165 у разі коли до контролюючого органу надійшла податкова інформація, що свідчить про надання платником податку недостовірної інформації, в таблиці даних платника податку, яка врахована, зокрема в автоматичному режимі, комісії контролюючих органів мають право прийняти рішення про неврахування таблиці даних платника податку, яке надсилається платнику податку в порядку, визначеному статтею 42 Кодексу (додаток 7).
Якщо таблиця даних платника податку врахована відповідно до пункту 18 цього Порядку, після прийняття комісією контролюючого органу рішення про неврахування таблиці даних платника податку така таблиця підлягає розгляду відповідно до пункту 15 цього Порядку.
Таблиця даних платника податку враховується у разі надходження до контролюючого органу рішення суду про скасування рішення про неврахування таблиці даних платника податку, яке набрало законної сили.
Пунктами 25, 26 Порядку № 1165 визначено, що комісія центрального рівня приймає рішення про неврахування таблиці даних платника податку, розглядає скарги на рішення комісій регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі. Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном. Комісія центрального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком.
Як встановлено судом першої інстанції, підтверджується матеріалами справи та визнається відповідачем, ТОВ «Трак Корд» до контролюючого органу була подана таблиця даних платника податку на додану вартість від 26.07.2022 року № 9138970107.
В таблиці даних платника податку на додану вартість від 26.07.2022 року № 9138970107 визначено наступні коди згідно КВЕД: 45.32, 68.20, 45.31, 45.20; коди згідно з УКТЗЕД: 4011209000, 8708709990, 4012200090, 68.20, 4011100090, 45.20.
Згідно наявної в матеріалах справи квитанції № 2, наведена таблиця не була врахована автоматично через невиконання вимог п. 18 Порядку № 1165, однак прийнята до розгляду.
В свою чергу, за результатами розгляду таблиці даних платника податку на додану вартість - ТОВ «Трак Корд» від 26.07.2022 року № 9138970107, Комісією регіонального рівня - Комісією ГУДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних було прийнято рішення від 28.07.2022 року № 7125119/39976157 про неврахування наведеної таблиці позивача з підстав виявлення невідповідності визначених платником податку в таблиці даних видів діяльності наявним у платника податку основним засобам.
Проте, вказане рішення не містить буд-яких доводів щодо того, в чому полягає невідповідність визначених платником податку в таблиці даних видів діяльності наявним у платника податку основним засобам.
При цьому, разом з таблицею даних платника податку ТОВ «Трак Корд» направлені до контролюючого органу пояснення № 0726/01 від 26.07.2022 року до вказаної таблиці, в яких, зокрема, зазначено, що товариство здійснює основні види діяльності: роздрібна та оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів (КВЕД 45.31, 45.32), наведено інформацію щодо переліку складських приміщень та договорів щодо права користування на них, переліку видів товарів, які придбало та реалізовує товариство, штат працівників, переліку договорів транспортування, основних постачальників, інформацію про складські угоди, а також до пояснень додано: договори оренди складу, офісу, договори закупки імпортного товару, ВМД, договори транспортного експедирування, договори про надання послуг/поставки, видаткові накладні.
Позивачем контролюючому органу також подавалось повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність від 14.12.2020 року, згідно якого, у товариства в наявності офіс, склад, автотранспорт.
Як під час розгляду справи в суді першої інстанції, так і під час апеляційного розгляду справи, відповідачем не наведено жодної обставини невідповідності визначених платником податку в таблиці даних видів діяльності наявним у платника податку основним засобам, рівно як і не додано жодного документального доказу на підтвердження виявленої невідповідності.
Колегія суддів звертає увагу на те, що під час розгляду справи в суді першої інстанції відповідачем навіть не надано пояснень, які конкретно види діяльності позивача не відповідають наявним у платника податку основним засобам, які у позивача повинні бути основні засоби і яким конкретно видам діяльності вони не відповідають.
В апеляційній скарзі відповідачем так само не наведено пояснень щодо підстав прийняття оскаржуваного рішення.
Разом з цим, колегія суддів зазначає, що згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В свою чергу, не виконання відповідачем обов'язку доказування, встановленого частиною другою статті 77 КАС України, а саме недоведеність суду правомірності прийняття рішення (що воно прийняте обґрунтовано, добросовісно, розсудливо та згідно Порядку № 1165), є підставою для визнання протиправним та скасування оскаржуваного рішення, що вірно встановлено судом першої інстанції.
Доводи апеляційної скарги встановлених обставин справи та висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
Колегія суддів зазначає, що відповідачем в апеляційній скарзі лише процитовано норми Порядку № 1165 щодо процедури подання платником податків Таблиці даних, однак, відповідачем не наводиться будь-яких пояснень та обґрунтовувань з посиланням на фактичні обставини даної справи щодо підстав прийняття оскаржуваного рішення про неврахування таблиці даних позивача.
Враховуючи викладені обставини та з огляду на наведені положення законодавства, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а судове рішення - без змін.
Керуючись ст.ст. 241, 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС в Одеській області - залишити без задоволення.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26 січня 2023 року - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках, визначених ст. 328 КАС України, протягом тридцяти днів з дня складення постанови в повному обсязі безпосередньо до Верховного Суду.
Судове рішення складено у повному обсязі 05.07.2023 р.
Суддя-доповідач: Л.П. Шеметенко
Суддя: С.Д. Домусчі
Суддя: І.О. Турецька