Постанова від 04.07.2023 по справі 400/5354/22

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 липня 2023 р.м. ОдесаСправа № 400/5354/22

Перша інстанція: суддя Мороз А. О.,

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача Домусчі С.Д.

суддів: Семенюка Г.В., Шляхтицького О.І.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 05 травня 2023 року у справі за позовом ОСОБА_1 до державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Миколаївській області” про визнання дій протиправними, зобов'язання підготувати та направити до територіального пенсійного органу оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 звернувся з позовом до державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Миколаївській області”, в якому просив суд:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у наданні оновленої довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною категорією посади, що позивач займав на день звільнення, станом на листопад 2019 року, з обов'язковим зазначенням надбавки за оперативно-розшукову діяльність (28%) для проведення з листопада 2019 року перерахунку основного розміру пенсії;

- зобов'язати відповідача підготувати та направити позивачу та до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за відповідною посадою, що позивач займав на день звільнення станом на листопад 2019 року для проведення перерахунку пенсії з листопада 2019 року перерахунку пенсії з урахуванням: посадового окладу - 2500 грн, окладу за спеціальним званням (майор поліції) - 2000 грн, надбавки за стаж служби в поліції (40%) - 1800 грн, надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції (44,91 %) - 2829,33 грн, надбавки за оперативно-розшукову діяльність (28%) - 1260 грн, надбавки за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 250 грн, премії (62,58%) - 5869,58 грн.

В обґрунтування позову вказував, що є пенсіонером органів внутрішніх справ України та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Миколаївській області» для перерахунку пенсії була виготовлена довідка №33/35-Б-84 від 21.07.2021 про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року, у якій, на думку позивача, не відображена інформація щодо складової грошового забезпечення - надбавки за оперативно-розшукову діяльність (28%).

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 05 травня 2023 року у задоволенні позову ОСОБА_1 до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Миколаївській області» про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, відмовлено.

Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржуване рішення та ухвалити нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт зазначає, що надбавка за оперативно-розшукову діяльність передбачена ст. 12 Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність», дійсного на теперішній час, а саме: «Працівникам, які здійснюють оперативно-розшукову діяльність, надаються додаткові пільги в питаннях соціально-побутового та фінансового забезпечення в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України». Саме для реалізації цієї норми закону і була введена вищезгадана надбавка, проголошена Постановою КМУ №1249 від 07.11.2007 та наказом МВС №499 від 31.12.2007. І хоч цей наказ втратив силу на підставі наказу МВС №1131 від 31.10.2016 Верховною Радою України ця надбавка та Закон України «Про оперативно-розшукову діяльність» не були скасовані.

У відзиві на апеляційну скаргу, відповідач, посилається на правомірність оскаржуваного рішення та просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Апеляційний суд, заслухавши суддю-доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Суд встановив, що позивач отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон №2262-ХІІ).

21.07.2021 Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Миколаївській області» виготовлено довідку №33/35-Б-84 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії за прирівняною посадою поліцейського за листопад 2019 року згідно постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». У довідці зазначені наступні складові: посадовий оклад; оклад за спеціальним званням (майор поліції), надбавка за стаж служби в поліції, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, премія.

14.10.2022 позивач звернувся до відповідача щодо виготовлення нової довідки, в яку просив включити надбавку оперативно-розшукову діяльність (28%).

03.11.2022 відповідач надав відповідь, в якій відмовив у наданні нової довідки із включенням надбавки за оперативно-розшукову діяльність (28%), у зв'язку з відсутністю законних підстав.

Не погодившись з відмовою відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Вирішуючи спір, суд першої інстанції виходив з того, що з Постанови №988 та Порядку №260 вбачається, що вони не передбачають такого виду грошового забезпечення, як надбавка за оперативно-розшукову діяльність. Тобто, вказані види грошового забезпечення станом на день виникнення у позивача права на перерахунок пенсії листопад 2019 року поліцейським не виплачувались.

Перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування норм матеріального і процесуального права, апеляційний суд дійшов такого висновку.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ).

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з частинами 2 та 3 статті 51 Закону №2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Отже, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, пенсіонерам підлягає здійснювати перерахунки пенсії на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Апеляційний суд звертає увагу, що законодавець відокремлює поняття «обчислення пенсії», яке застосовується при призначенні пенсії, та «перерахунок пенсії», яке застосовується при перегляді розміру пенсії.

Під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення (такий правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18).

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби (далі Порядок №45 у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до пункту 2 Порядку №45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Згідно з пунктом 3 Порядку №45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Відповідно до пункту 5 Порядку №45 (у редакції, до внесення змін Постановою №103) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С» у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103), якою в тому числі було врегульовано питання перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону №2262-ХІІ, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Фактично метою цієї постанови було вирівнювання пенсійного забезпечення міліціонерів, яким призначена пенсія відповідно до Закону №2262-ХІІ, з пенсією поліцейських, у зв'язку із збільшення останнім грошового забезпечення порівняно з розміром грошового забезпечення міліціонерів.

Зокрема, пункт 3 Постанови №103 зобов'язував перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р.

Постановою №103 пункт 5 Порядку №45 викладено в наступній редакції:

«Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року».

Постановою №103 доповнено Порядок №45 Додатком 3, який визначає форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції). За змістом цієї довідки грошове забезпечення передбачає: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, надбавка за стаж служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за почесне звання «заслужений» чи «народний», доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, інші надбавки, які мають постійний характер та визначені Постановою №988, премія.

Водночас, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 пункти 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визнано протиправними та нечинними. Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 та постановою Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18 рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 залишено без змін.

В компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку №45.

Проте, зміни внесені постановою №103 були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 відновлено правове регулювання, яке діяло до зазначених змін.

Після скасування 05.03.2019 змін до пункту 5 Порядку №45 і додатку 2 Порядку №45 був чинним пункт 3 Постанови №103, який безпосередньо стосувався перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та містив вказівку здійснити перерахунок пенсій з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи основні та щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії в розмірах, установлених законодавством, премії за січень 2016 року відповідно до Постанови №988, а також пункт 6 Постанови №103, яким внесено зміни до Порядку №45, зокрема, доповнено цей Порядок додатком 3.

У подальшому рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/12704/18 від 14.05.2019, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови №103.

Тобто, з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/12704/18, а саме з 19.11.2019, пункт 3 Постанови №103 втратив чинність, при цьому суд звертає увагу, що інших нормативних актів, які б надалі обмежували склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення та перерахунку пенсії, на теперішній час відсутні.

Отже, судом констатовано, що з 19.11.2019 з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/12704/18 виникли підстави для перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати відповідні особи мають право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №988 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ.

Щодо визначених позивачем складових грошового забезпечення, які на думку позивача повинні б були враховані при видачі оновленої довідки, то суд першої інстанції зазначив наступне.

11.11.2015 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції №988 (далі Постанова №988), пунктом 1 якої встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Як встановлено у відповідності до матеріалів справи, 08.07.2008 року позивачу було проведено перерахунок пенсії (а.с.16), з таких сум грошового забезпечення: посадовий оклад 950 грн; оклад за військове (спеціальне) звання 125,00 грн; надбавка за вислугу років 35 % - 376,25 грн; надбавка за виконання особливо важливих завдань 43 % - 624,04 грн; надбавка за інформаційно-аналітичне забезпечення 9 % - 85,50 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10% (95,00 грн); премія 24 % - 338,37 грн; всього 2594,16 грн. Тобто, при перерахунку пенсії позивачу враховано, як основні так і додаткові складові грошового забезпечення.

Згідно з положеннями п.п.2.5.1 п.2.5 особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ установлюється надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, а тим, що безпосередньо розробляють, проводять експертизу проектів нормативно-правових актів, які передбачено положеннями про відповідні структурні підрозділи, особам рядового і начальницького складу за виконання спеціальних завдань, пов'язаних з антитерористичною діяльністю, особам начальницького складу слідчих підрозділів органів внутрішніх справ за службу на посадах слідчих, особам рядового і начальницького складу підрозділів міліції громадської безпеки за службу на посадах старших дільничних, дільничних і помічників дільничних інспекторів міліції та підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугою років.

Враховуючи, що зазначений наказ втратив чинність 13.12.2016 на підставі наказу МВС від 31.10.2016 №1131 «Про визнання такими, що втратили чинність, деяких наказів Міністерства внутрішніх справ України» (зареєстровано МЮ України 21.11.2016 за №1503/29633), а тому надбавка за оперативно-розшукову діяльність та надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач на момент звільнення з органів внутрішніх справ, на час виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не встановлена законодавством для поліцейських.

Зазначена надбавка не передбачена Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Не зазначена і у вказаній постанові надбавка за виконання особливо важливих завдань.

Вказане узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 20.05.2020 у справі № 524/2735/17, від 16.06.2021 у справі № 554/2811/17.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов висновку, що надбавка за оперативно-розшукову діяльність у розмірі 28 %, на думку позивача, повинна була б бути включена у довідку про розмір грошового забезпечення, на час виникнення у нього права на перерахунок пенсії, відповідачем не були включені, оскільки останні, за діючим законодавством, поліцейським не виплачувались та у Постанові Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 були відсутні, а тому відповідно до Порядку №45 ці надбавки не підлягають включенню до змісту оновленої довідки для перерахунку пенсії позивача.

Апеляційний суд погоджується з наведеним висновком суду першої інстанції щодо вищезазначених двух надбавок та з урахуванням Порядку №45, зазначає, що і шість інших надбавок, які також просив позивач включити до оновленої довідки, станом на листопад 2019 року (на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії), згідно Постанови №988 вже не виплачувались, тому всі вісім надбавок відповідачем правомірно не включено у довідку про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року.

При цьому, апеляційний суд зауважує, що з набранням чинності судовим рішенням у справі №826/12704/18 у позивача виникло право на перерахунок пенсії. Такий перерахунок здійснюється пенсійним фондом. Проте, зазначеному перерахунку повинна була передувати видача відповідачем оновленої довідки про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року, так як позивачу, як колишньому працівникові органів внутрішніх справ України (міліції), пенсія у відповідності до Постанови №103 перераховувалася з обмеженими складовими грошового забезпечення з 01.01.2016 року.

Як слідує з матеріалів справи, Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Миколаївській області» у відповідності до Постанови №988 та враховуючи рішення Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/12704/18 від 14.05.2019 та постанову Великої палати Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19 складено довідку про розмір грошового забезпечення за №33/35-Б-84 від 21.07.2021 (а.с. 19), до якої, для обчислення розміру грошового забезпечення позивача за листопад 2019 року включено посадовий оклад 2500,00 грн; оклад за спеціальним званням 2000,00 грн; надбавка за стаж служби в поліції (50%) 2725,00 грн; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (44,91 %) 2829,33 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) 250,00 грн; премія (62,58%) 5869,58 грн. Всього 15248,91 грн.

Таким чином, станом на листопад 2019 року відбулося підвищення грошового забезпечення працюючим працівникам поліції, що повинно враховуватися органами пенсійного забезпечення при перерахунку пенсії позивача, згідно Постанови №988 та положень Закону №2262.

З огляду на встановлені обставини справи та вищенаведені висновки, апеляційний суд погоджується з висновками суду першої інстанції, що підстави для видачі оновленої довідки зі складовими, які позивач просив включити відповідача до довідки про розмір грошового забезпечення за листопад 2019, - відсутні.

Оцінюючи позицію апелянта, апеляційний суд звертає увагу на помилковість тверджень позивача про необхідність саме включення в довідку відповідачем складових з яких обраховувалася його пенсія та в послідуючому, до їх скасування на законодавчому рівні, і, здійснювався її перерахунок. Зазначені складові, після їх скасування, не включаються з таку довідку, проте, за діючим законодавством, Пенсійний фонд при здійсненні перерахунку пенсії, виходячи з матеріалів пенсійної справи повинен враховувати розмір пенсії обрахований з урахуванням попередніх складових (до їх скасування), обрахував збільшення її розміру внаслідок перерахунку за оновленою довідкою.

Доводи апеляційної скарги не заслуговують на увагу, оскільки зводяться до незгоди з оскаржуваним судовим рішенням.

Доводи апеляційної скарги не містять належних та обґрунтованих міркувань, які б спростовували висновки суду першої інстанції.

У ній також не наведено інших міркувань, які б не були предметом перевірки судом першої інстанції та щодо яких не наведено мотивів відхилення наведеного аргументу.

Відповідно до ст. 242 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Таким чином, апеляційний суд вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, внаслідок чого апеляційна скарга залишається без задоволення, а оскаржуване судове рішення суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст. 19 Конституції України, ст. ст. 2-12, 72-78, 242, 257, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 05 травня 2023 року у справі № 400/5354/22 - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, за виключенням випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України, за наявності яких постанова апеляційного суду може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст судового рішення складено 04.07.2023

Суддя-доповідач С.Д. Домусчі

Судді Г.В. Семенюк О.І. Шляхтицький