Постанова від 05.07.2023 по справі 404/2931/22

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 липня 2023 року м. Дніпросправа № 404/2931/22

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Щербака А.А. (доповідач),

суддів: Малиш Н.І., Прокопчук Т.С.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Кіровського районного суду м. Кіровограда від 10 березня 2023 року (суддя Кулінка Л.Д.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області про визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області про визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення.

Позивач просить визнати протиправною та скасувати постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення № 2 від 02.06.2022.

Рішенням Кіровського районного суду м. Кіровограда від 10 березня 2023 року в задоволенні позову відмовлено.

Позивачем подана апеляційна скарга, просить рішення суду першої інстанції скасувати, позов задовольнити.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права, не було враховано, що законодавцем було встановлено спосіб державного регулювання цін у вигляді встановлення максимальної граничної надбавки на вартість пального, що діяло і станом на 26.04.2022. періодом, що підлягає перевірці з питань цін та ціноутворення, що провадяться на підставі доручення Прем'єр-міністра України, має бути період з 08.05.2022 по 20.05.2022 включно.

Також зазначено, що предметом перевірки у справі, що розглядається, не є дотримання постанови КМУ №341 від 22.04.2020 в частині декларування цін на соціально значущі товари. Висновки суду першої інстанції про те, що позивач є посадовою особою та може нести відповідальність, передбачену ст. 165-2 КУпАП є помилковими, автозаправна станція не є юридичною особою - суб'єктом господарювання, а лише торгівельною одиницею ТОВ «ЛЕРСЕН ЛТД».

Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до пункту 1 частини 1 ст.311 КАС України в порядку письмового провадження, на підставі наявних у ній доказів.

Колегія суддів доходить висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Як було встановлено судом першої інстанції, головним спеціалістом сектору контролю за регульованим цінами Головного управління Держпродспоживсужби в Кіровоградській області направлено на адресу керівника ТОВ «Лерсен ЛТД» лист про надання документів, в якому зазначено, що відповідно до статті 18 Закону України «Про ціни та ціноутоворення», статей 8, 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі направлення Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області від 11.05.2022 року № 443 на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) необхідно надати документи зазначені в переліку (а.с.77).

19.05.2022 головним управлінням Держпродспоживсужби в Кіровоградській області направлено на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «Лерсен ЛТД» лист, в якому повідомлено, що Товариству до 20.05.2022 необхідно надати прейскурант цін на нафтопродукти по автозаправній станції № 0120 Товариства з обмеженою відповідальністю «Лерсен ЛТД», а також детальні письмові пояснення щодо роздрібної реалізації палива автозаправною станцією «Motto» № 120 Товариства з обмеженою відповідальністю «Лерсен ЛТД» з застосуванням ціни 65 грн. за літр, про яку свідчать звернення громадян (а.с.78).

20.05.2020 ТОВ «Лерсен ЛТД» направлено на адресу Головного управління Держпродспоживсужби в Кіровоградській області пояснення, в якому зазначено, що при ціноутворенні Товариство керується в тому числі Постановою Кабінету Міністрів України № 1236 зі змінами та доповненнями до неї, а також інформації щодо розміру середніх цін на дизельне паливо та бензини автомобільні, оприлюднюються на офіційному інтернет порталі Міністрерства економіки України. В поясненнях зазначено, що Товариство здійснювало роздрібну торгівлю пальним за цінами, що відповідають державним регульованим, інформація про які міститься в розрахункових документах (а.с.79).

Згідно прейскуранта цін на нафтопродукти по автозаправній станції № 0120 Товариства з обмеженою відповідальністю «Лерсен ЛТД» за адресою місто Кропивницький, вулиця Садова 55а, підписаний начальником автозаправної станції Неклегою Василем Валентиновичем, та скріплений печаткою, з 00:00 год 12.05.2021 року роздрібна ціна на бензин автомобільний А-92-Євро5-ЕО становила 27,18 грн/л, на бензин автомобільний А-95-Євро-ЕО становила 24,18 грн./л, на бензин автомобільний А-95-Євро5-ЕО становила 28,18 грн/л, на паливо дизельне становила ДП-Л-/ЄВРО5-ВО становила 26,68 грн/л, на газ нафтовий скраплений становила 15,58 грн./л (а.с.84).

Відповідно до прейскуранта цін на нафтопродукти по автозаправній станції № 0120 Товариства з обмеженою відповідальністю «Лерсен ЛТД» за адресою місто Кропивницький, вулиця Садова 55а, підписаний начальником автозаправної станції ОСОБА_1 , та скріплений печаткою, з 00:00 год 23.04.2022 роздрібна ціна на бензин автомобільний А-92-Євро5-ЕО становила 33,77 грн/л, на бензин автомобільний А-95-Євро-ЕО становила 33,87 грн./л, на бензин автомобільний А-95-Євро5-ЕО становила 35,80 грн/л, на паливо дизельне становила ДП-Л-/ЄВРО5-ВО становила 37,65 грн/л, на газ нафтовий скраплений становила 32,99 грн./л (а.с.85).

Під час здійснення перевірки автозаправної станції № 120 ТОВ «Лерсен ЛТД» по вулиці Садова, будинок № 55а у місті Кропивницький, встановлено, що начальник автозаправної станції ОСОБА_1 26.04.2022 протягом зміни допустив застосування роздрібної ціни на дизельне паливо у розмірі 37,65 грн. без декларування її зміни, відповідно вимог пункту 3 Порядку затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.04.2020 року № 341, тобто товар, що має істотну соціальну значущість під час дії карантину реалізовувався з застосуванням ціни, збільшеної на 34,4 % порівняно з економічно обґрунтованою ціною в розмірі 28,01 грн. Таким чином, ОСОБА_1 вчинив правопорушення передбачене частиною третьою статті 165-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, про що складено протокол серія 2022 № 001 від 24.05.2022 року (а.с.80).

Постановою про накладення адміністративного стягнення № 2 від 02.06.2022 за порушення порядку формування, встановлення та застосування цін і тарифів, а також знижок, націнок, доплат до них, вчинені під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, на товари протиепідемічного призначення, що необхідні для запобігання поширенню епідемій, пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), та/або товарів, що мають істотну соціальну значущість, перелік яких визначений Кабінетом Міністрів України, якщо ціна перевищила більше ніж у 1,2 рази рівень ціни, визначений Кабінетом Міністрів України, визнано ОСОБА_1 , винним у вчиненні адміністративного правопорушення та притягнуто до адміністративної відповідальності згідно частини третьою статті 165-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Накладено на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 275 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 4675,00 грн. (а.с.81-82).

Позивач вказану постанову оскаржив до суду.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції зазначив, що відповідачем правомірність оскарженого рішення було доведено.

Колегія суддів з висновками суду першої інстанції погоджується.

Згідно вимог частини першої статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Частиною першою-другою статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено, що для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки. На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові і засвідчується печаткою.

Згідно з частиною шостою статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.

Відповідно до частини першої статті 7 Закону України «Про ціни і ціноутворення» реалізація державної цінової політики, проведення економічного аналізу рівня та динаміки цін, розроблення та внесення пропозицій щодо формування та реалізації державної цінової політики здійснюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну цінову політику.

Частиною 1 статті 9 Закону України «Про ціни і ціноутворення» передбачено, що Державні регульовані ціни запроваджуються на товари, які справляють визначальний вплив на загальний рівень і динаміку цін, мають істотну соціальну значущість, а також на товари, що виробляються суб'єктами, які займають монопольне (домінуюче) становище на ринку.

Згідно частин першої, другої статті 13 Закону України «Про ціни і ціноутворення» державне регулювання цін здійснюється Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади, державними колегіальними органами та органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень шляхом: 1) установлення обов'язкових для застосування суб'єктами господарювання: фіксованих цін; граничних цін; граничних рівнів торговельної надбавки (націнки) та постачальницько-збутової; надбавки (постачальницької винагороди); граничних нормативів рентабельності; розміру постачальницької винагороди; розміру доплат, знижок (знижувальних коефіцієнтів); 2) запровадження процедури декларування зміни ціни та/або реєстрації ціни.

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про заходи щодо стабілізації цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, товари протиепідемічного призначення» №341, якою тимчасово запроваджується державне регулювання цін на товари, що мають істотну соціальну значущість та товари протиепідемічного призначення шляхом декларування зміни роздрібних цін у разі їх збільшення. Зазначена постанова набрала чинності 18.05.2020.

Постановою затверджено вичерпні переліки товарів, що мають істотну соціальну значущість, до яких, зокрема, віднесено бензин марки А-92, бензин марки А-95 та дизельне пальне.

Порядком декларування зміни роздрібних цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, і товари протиепідемічного призначення, що необхідні для запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 № 341, визначено механізм декларування зміни роздрібних цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, і товари протиепідемічного призначення, що необхідні для запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, переліки яких затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 № 341 «Про заходи щодо стабілізації цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, товари протиепідемічного призначення».

Декларуванню підлягає зміна роздрібних цін (з урахуванням податку на додану вартість) на кожний окремий вид товару незалежно від виду його упаковки (крім товарів, вид упаковки яких визначено у переліку товарів, що мають істотну соціальну значущість, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 р. № 341), ваги (об'єму) одиниці товару, дозування, форми випуску та будь-яких інших ознак.

У разі встановлення суб'єктом роздрібної торгівлі однакової ціни на один і той самий товар в усіх або кількох об'єктах (закладах) роздрібної торгівлі, що йому належать, декларування зміни роздрібних цін може здійснюватися за усіма/кількома об'єктами (закладами) роздрібної торгівлі в цілому або за кожним об'єктом (закладом) торгівлі окремо (пункт 2 Порядку декларування зміни роздрібних цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, і товари протиепідемічного призначення, що необхідні для запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2).

За приписами пункту 3 Порядку декларування зміни роздрібних цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, і товари протиепідемічного призначення, що необхідні для запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 декларування зміни роздрібних цін на товари здійснюється суб'єктом господарювання щодо об'єкта (закладу) роздрібної торгівлі у разі збільшення роздрібної ціни на товар, що реалізується таким об'єктом (закладом), порівняно з роздрібною ціною на дату набрання чинності постановою №341 або з попередньо задекларованою роздрібною ціною (крім випадків збільшення ціни внаслідок закінчення строку дії знижки або зменшення ціни) на 5 відсотків і більше, але менше ніж 10 відсотків, - за три дні до початку застосування роздрібної ціни, яка декларується, без урахування дня декларування.

Колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що з 18.05.2020 реалізація товарів, що мають істотну соціальну значущість, товарів протиепідемічного призначення, переліки яких затверджено Постановою №341, за роздрібною ціною, підвищеною на 5 і більше відсотків без процедури декларування зміни цін, є порушенням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

У випадку реалізації товарів за роздрібною ціною, підвищеною на 5 і більше відсотків без процедури декларування зміни цін або недотримання строків їх застосування, до суб'єктів господарювання, які допускають зазначені порушення, застосовують адміністративно-господарські санкції відповідно до статті 20 Закону України «Про ціни і ціноутворення».

Частиною першою статті 165-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлено, що порушення порядку формування, встановлення та застосування цін і тарифів, а також знижок, націнок, доплат до них тягне за собою накладення штрафу на громадян у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - у розмірі ста п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, на товари протиепідемічного призначення, що необхідні для запобігання поширенню епідемій, пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), та/або товарів, що мають істотну соціальну значущість, перелік яких визначений Кабінетом Міністрів України, якщо ціна перевищила більше ніж у 1,2 раза рівень ціни, визначений Кабінетом Міністрів України на такий товар, тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двохсот до двохсот п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двохсот п'ятдесяти до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (частина третя статті 165-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення).

Згідно статті 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

За нормами частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Як було встановлено судом першої інстанції, посадова особа, а саме: директор автозаправної станції № 0120 Товариства з обмеженою відповідальністю «Лерсен ЛТД» ОСОБА_1 , допустив застосування роздрібної ціни на дизельне паливо у розмірі 37,65 грн. без декларування її зміни, відповідно вимог пункту 3 Порядку затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.04.2020 № 341, тобто товар, що має істотну соціальну значущість під час дії карантину реалізовувався з застосуванням ціни, збільшеної на 34,4 % порівняно з економічно обґрунтованою ціною в розмірі 28,01 грн., що підтверджується також фіскальним чеком № 1327 від 26.04.2022, відповідно до якого роздрібна ціна на дизельне паливо на автозаправної станції № 0120 становила 37,65 грн./л.

Судом першої інстанції вірно було враховано, що надані прейскуранти цін на нафтопродукти по вищевказаній автозаправній станції затверджені особисто позивачем та скріплені печаткою Товариства. Отже позивач був уповноважений та відповідальний за встановлення та застосування цін на пальне, яке підлягає державному регулюванню.

Колегія суддів погоджується з судом першої інстанції про відсутність правових підстав для скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення № 2 від 02.06.2022 та, відповідно, відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.

Підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.

Керуючись ст. ст. 315, 316, 321, 322 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Кіровського районного суду м. Кіровограда від 10 березня 2023 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області про визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню.

Головуючий - суддя А.А. Щербак

суддя Н.І. Малиш

суддя Т.С. Прокопчук