05 липня 2023 року м. Дніпросправа № 404/4268/22
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Щербака А.А. (доповідач),
суддів: Малиш Н.І., Шлай А.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Кіровського районного суду м. Кіровограда від 14 березня 2023 року (суддя Кулінка Л.Д.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області про визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, -
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області про визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення.
Позивач просить визнати протиправною та скасувати постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення № 3 від 19.07.2022.
Рішенням Кіровського районного суду м. Кіровограда від 14 березня 2023 року в задоволенні позову відмовлено.
Позивачем подана апеляційна скарга, просить рішення суду першої інстанції скасувати, позов задовольнити.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального права, не було враховано порушення відповідачем вимог законодавства при здійсненні позапланового заходу - проведення перевірки після спливу строку дії та строку виконання доручення Прем'єр-міністра від 08.05.2022, а саме в період з 24.06.2022 по 07.07.2022. Також зазначено, що у направленні на перевірку було зазначено, що предметом перевірки є дотримання вимог законодавства, щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін на роздрібному ринку пального, а витребувані документи не є належними у розумінні ст. 18 ЗУ «Про ціни та ціноутворення». Також зазначено, що позивач не є посадовою особою.
Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до пункту 1 частини 1 ст.311 КАС України в порядку письмового провадження, на підставі наявних у ній доказів.
Колегія суддів доходить висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Як було встановлено судом першої інстанції, на виконання доручення Прем'єр-міністра України від 08.05.2022 № 11381/0/1-22, наказу Головного управління № 497 та направлення на проведення заходу державного нагляду (контролю) № 452 від 11.05.2022 року посадовими особами сектору контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужои в Кіровоградській області був проведений позаплановий захід державного нагляду (контролю) у формі перевірки автозаправної станції Товариства з обмеженою відповідальністю «Лерсен ЛТД» за місцем провадження господарської діяльності АДРЕСА_1 (а.с.89-91).
У відповідності до статті 18 Закону України «Про ціни та ціноутворення», статті 8 та 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» Головним управлінням Держпродспоживслужби в Кіровоградській області направлено на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «Лерсен ЛТД» повідомлення про надання оригіналів документів та їх копій, завірених належним чином визначений у переліку. Запит отриманий 24.06.2022 року особисто ОСОБА_1 , що підтверджується підписом на повідомленні (а.с.92).
01.07.2022 Головним управлінням Держпродспоживслужби в Кіровоградській області направлено на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «Лерсен ЛТД» запит про надання документів в строк до 04.07.2022 року, а саме Z-звіти (фіскальні звітні чеки) АЗС (Кіровоградська область, Кропивницький район, село Велика Северинка, вулиця Степова, будинок № 19а) та змінні звіти (форма № 17-НП) за період з 07.08.2021 року по 06.04.2022 року включно, який особисто отриманий позивачем, що підтверджується підписом на повідомленні (а.с.93).
Товариством з обмеженою відповідальністю «Лерсен ЛТД» направлено на адресу Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області лист від 01.07.2022 року за вих. № 01/07-22/1 в якому повідомлено, що Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту прав , споживачів у своєму листі від 02.06.2022 року №15.2.1-7/5992 «Щодо здійснення позапланових перевірок за дорученням Прем'єр-міністра України» зазначила, що при проведенні перевірок дотримання граничних рівнів торговельних надбавок на бензини автомобільні та дизельне пальне підлягає дослідженню в період з дати надання доручення і до дати набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 17.05.2022 року №594, якою було зупинено дію пункту 41-4 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 року №1236. Тобто, періодом, що підлягає перевірці з питань цін та ціноутворення, що проводяться на підставі доручення Прем'єр-міністра України, має бути період з 08.05.2022 року по 20.05.2022 року включно. З моменту призупинення дії пункту 41-4 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 року № 1236, а саме з 20.05.2022 року, головним управлінням Держпродспоживслужби в областях та місті Києві, при проведенні перевірок, повинні досліджувати питання дотримання суб'єктами господарювання порядку декларування зміни роздрібних цін на бензини А-92, А-95 та дизельне пальне. Таким чином, питання дотримання порядку декларування зміни роздрібної ціни на бензини автомобільні та дизельне пальне підлягає в період з 20.05.2022 року. А отже, витребування документів щодо роздрібної ціни на автомобільні бензини та дизельне пальне за інші періоди, в тому числі, що зазначені у вимозі від 01.07.2022 року, є безпідставним та необґрунтованим та свідчить про недотримання відповідачем вимог законодавства та основних вимог та принципів правомірності та законності проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю) (а.с.94-95).
Головним управлінням Держпродспоживслужби в Кіровоградській області 05.07.2022 року на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «Лерсен ЛТД» направлено запит про надання документів, а саме товарно-транспортні накладні на відпуск нафтопродуктів (форма № 1-ТТН нафтопродукт), сертифікати відповідності на паливо за вказані вище періоди (а.с.96). Зазначений запит був особисто отриманий ОСОБА_1 05.07.2022 року.
05 липня 2022 року Товариством з обмеженою відповідальністю «Лерсен ЛТД» направлено на адресу Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області лист від 01.07.2022 року за вих. № 01/07-22/1 в якому повідомлено, що видаткові накладні на придбання пального є первнним документами бухгалтерського обліку на підтвердження факту здійснення господарської операції з постачання товару - пального, та не є предметом дослідження та/або доказом при здійсненні перевірки умов дотримання вимог законодавства з питань формування, встановлення та застосування державних регульованих цін на соціально значущі товари (а.с.97-98).
07 липня 2022 року завідувачем сектору контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області складено відносно ОСОБА_1 протокол про адміністративне правопорушення серії 2022 № 005 за статтею 188-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення а саме: ненадання документів: дані про декларування цін на пальне за період з 12.05.2022 року по 23.06.2022 року; Z-звіти (фіскальні звітні чеки) АЗС та змінні звіти за період з 07.08.2021 року по 06.04.2022 року; первинні бухгалтерські документи, що засвідчують придбання ПММ (накладні, податкові накладні, акцизні накладні) за періоди з 07.08.2021 року по 06.04.2022 року та за період з 09.06.2022 року по 23.06.2022 року; товарно-транспортні накладні, чим не виконано законні вимоги посадових осіб Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області. Розгляд справи про адміністративне правопорушення призначений на 19.07.2022 року (а.с.99).
Протокол про адміністративне правопорушення особисто отриманий позивачем 07.07.2022 року, про що засвідчено особистим підписом ОСОБА_1 .
Постановою про накладення адміністративного стягнення № 3 від 19 липня 2022 року за невиконання законних вимог посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами визнано ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення та притягнуто до адміністративної відповідальності відповідно до статті 188-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 850,00 грн. (а.с.100-101).
Позивач вказану постанову оскаржив до суду.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції зазначив, що відповідачем правомірність оскарженого рішення було доведено.
Колегія суддів з висновками суду першої інстанції погоджується.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.
Державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом (частина перша статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»).
Частиною першою-другою статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено, що для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки. На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові і засвідчується печаткою.
Згідно частиною шостою статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.
Головному управлінню підпорядковуються установи та організації, що належать до сфери управління Держпродспоживслужби та розташовані на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
Головне управління відповідно до покладених на нього завдань забезпечує реалізацію державної політики, а саме: у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін: -здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням вимог формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; -здійснює державний нагляд (контроль) за достовірністю інформації, зазначеної у документах про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; -приймає рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; -надає органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень вимог законодавства щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Частиною десятою статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначено, що посадові особи органу державного нагляду (контролю) з метою з'ясування обставин, які мають значення для повноти проведення заходу, здійснюють у межах повноважень, передбачених законом, огляд територій або приміщень, які використовуються для провадження господарської діяльності, а також будь-яких документів чи предметів, якщо це передбачено законом.
Статтею 18 Закону України «Про ціни і ціноутворення» встановлено, що уповноважені органи мають право: 1) проводити у суб'єктів господарювання в установленому порядку планові та позапланові перевірки: достовірності зазначеної у документах інформації про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; бухгалтерських книг, звітів, кошторисів, декларацій, показників реєстраторів розрахункових операцій та інших документів незалежно від способу подання інформації, пов'язаних з формуванням, встановленням та застосуванням державних регульованих цін; наявності виписки або витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а також документів, що посвідчують особу, в посадових осіб; 2) одержувати відповідно до законодавства у письмовій формі пояснення, довідки і відомості з питань, що виникають під час проведення перевірки; 3) одержувати безоплатно від суб'єктів господарювання, що перевіряються, копії документів та інші відомості, необхідні для здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, документів, що можуть підтверджувати їх порушення, платіжних доручень, квитанцій, що підтверджують факт перерахування до бюджету коштів у разі застосування адміністративно-господарських санкцій, а також довідки, підготовлені суб'єктами господарювання на їх вимогу; 4) робити запити та одержувати від органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в повному обсязі інформацію та документи, необхідні для виконання покладених на них функцій; 5) вимагати від суб'єктів господарювання, що перевіряються, усунення виявлених порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; 6) приймати рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; 7) надавати органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування, суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; 8) звертатися до суду з позовами про стягнення до бюджету коштів у разі прийняття рішення про порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Статтею 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено, що суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний: допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання ними порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом; виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства; надавати документи, зразки продукції, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону; одержувати примірник акта та/або припису органу державного нагляду (контролю) за результатами здійсненого планового чи позапланового заходу.
Відповідно статті 188-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлено, що невиконання законних вимог посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами, щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування цін або створення перешкод для виконання покладених на них обов'язків - тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб від тридцяти до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За приписами статті 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до статті 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Судом першої інстанції вірно було взято до уваги відсутність доказів того, що вимоги Головного управління Держпродспоживслужби у Кіровоградській області про надання документів (інформації) необхідних для проведення перевірки були виконані позивачем, у тому числі у строки, визначені у запитах.
Судом першої інстанції вірно було зазначено, надаючи відповідь на запит Головного управління, без додавання відповідних документів, довідок, відомостей та матеріалів з питань визначених у запиті та направленні, позивачем не було в повному обсязі виконано вимоги контролюючого органу, що стало підставою для прийняття оскаржуваного рішення.
Судом першої інстанції також вірно було взято до уваги, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення Головним управлінням Держпродспоживслужби в Кіровоградській області дотримано процедуру розгляду справи про адміністративне правопорушення, позивачу роз'яснено суть вчиненого ним правопорушення, відповідальність яка передбачена за вчинене адміністративне правопорушення, та права і обов'язки позивача під час розгляду справи про адміністративне правопорушення.
Щодо доводів позивача про те, що він не є суб'єктом правопорушення передбаченого статтею 188-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Судом першої інстанції вірно було враховано, що відповідно до посадової інструкції на посаду начальника автозаправної станції Товариства з обмеженою відповідальністю «Лерсен ЛТД» начальник автозаправних станцій зобов'язується зокрема, надавати у встановлені терміни інформацію за встановленими формами звітності.
Колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що позивач відповідно до покладених на нього посадових обов'язків, зобов'язаний був надати Головному управлінню Держпродспоживслужби в Кіровоградській області витребувані документи, що останнім проігноровано, а отже містить склад правопорушення, передбаченого статтею 188-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст. ст. 315, 316, 321, 322 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Кіровського районного суду м. Кіровограда від 14 березня 2023 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області про визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню.
Головуючий - суддя А.А. Щербак
суддя Н.І. Малиш
суддя А.В. Шлай