05 липня 2023 року Чернігів Справа № 620/5909/22
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Заяць О.В., розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні суду заяву ОСОБА_1 про встановлення порядку виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про встановлення способу виконання судового рішення у адміністративній справі № 620/5909/22, у якій просить встановити порядок виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 24.10.2022 у справі № 620/5909/22, за яким переведення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області ОСОБА_1 з 12.07.2022 на пенсію за віком згідно із статтею 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ виконати з урахуванням довідки Чернігівської районної державної адміністрації про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 07.07.2022 № 7 та довідки Чернігівської районної державної адміністрації про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 07.07.2022 № 8.
Свою заяву мотивує тим, що існують обставини, які істотно ускладнюють виконання рішення суду та не залежать від волі стягувача, у зв'язку з чим вважає, що необхідно встановити порядок виконання рішення.
Ухвалою суду від 27.06.2023 призначено розгляд заяви ОСОБА_1 про встановлення порядку виконання судового рішення у справі № 620/5909/22 до розгляду у відкритому судовому засіданні на 05 липня 2023 року о 10:00 год.
У судове засідання учасники справи не з'явилися, про дату, час та місце судового засідання були повідомлені належним чином.
Позивач надав до суду заяву, в якій просив провести розгляд справи за його відсутності у зв'язку із погіршенням стану здоров'я. Вказав, що доводи, викладені у заяві підтримує повністю та просить їх задовольнити.
Відповідач у клопотанні просив заяву розглянути без участі представника Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області. Також вказав, що рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 24.10.2022 у справі № 620/5909/22 виконано. Врахувати довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 07.07.2022 №8 немає законних підстав, оскільки стаж державної служби визначений статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України складає 3 років 5 місяців 0 днів (період роботи з 02.01.2013 по 01.05.2016 - в управлінні (відділі) агропромислового розвитку Городнянської РДА).
Відповідно до частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
У відповідності до статті 229 частини 4 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Згідно з частиною другою статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Вивчивши матеріали справи, суд доходить наступного висновку.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 24.10.2022 у справі № 620/5909/22, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 13.03.2023, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано рішення № 253550001471 від 18.07.2022 Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови ОСОБА_1 у переведенні на пенсію за віком як державного службовця, з урахуванням норм статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 періоди: військової служби з 06.05.1979 по 24.05.1981 - 2 роки 19 днів, служби на посаді старшого інструктора Городнянського районного виконавчого комітету із 04.11.1981 по 29.06.1987 - 5 років 7 місяців 26 днів, служби на відповідних посадах у органах державної податкової служби із 06.04.1994 по 16.03.2011 - 16 років 11 місяців і 11 днів, що в сукупності із неоспорюваним періодом державної служби ОСОБА_1 із 02.01.2013 по 01.05.2016 - 3 роки 3 місяці 30 днів в управлінні (відділі) агропромислового розвитку Городнянської РДА, станом на 01.05.2016 складає 27 років 11 місяців 24 дні стажу державної служби. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області перевести ОСОБА_1 з 12.07.2022 на пенсію за віком згідно із статтею 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) грн 40 коп.
Рішення суду набрало законної сили 13.03.2023.
18 квітня 2023 року Чернігівським окружним адміністративним судом було видано виконавчі листи по справі № 620/5909/22, на підставі яких 17 травня 2023 року Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції було відкрито виконавче провадження № 71826703, яким зобов'язано Головне управління пенсійного фонду України у Чернігівській області (далі - боржника) зарахувати до стажу і державної служби ОСОБА_1 (далі - стягувача) вказані судом періоди роботи, що станом на 01.05.2016 складає 27 років 11 місяців та 24 дні стажу його і державної служби, а також виконавче провадження № 71826383, яким зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області перевести ОСОБА_1 з 12.072022 на пенсію за віком згідно із статтею 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ.
07 червня 2023 року на адресу Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції по виконавчому провадженню № 71826703 та виконавчому провадженню № 71826383 позивачу надійшло два повідомлення від боржника, у яких його представник заявляє, по виконавчі листи у справі № 620/5909/22 боржником виконано, однак такі повідомлення не відповідають дійсності, оскільки станом на дату подання цієї заяви залишається вилученим з електронної пенсійної справи ОСОБА_1 стаж його державної служби за категорією «Держслужбовці» (посади ст. 25 ЗУ №3723) в 27 років 11 місяців та 24 дні і, як наслідок, неврахованою залишається довідка Чернігівської районної державної адміністрації про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 07.07.2022 № 8, а пенсія залишається обчисленою лише на підставі довідки Чернігівської районної державної адміністрації від 07.07.2022 № 7, тобто шістдесят відсотків пенсії державного службовця обчислено на підставі частини заробітної плати, а не її цілого значення. Також боржником зазначено про неможливість виплатити доплату за результатами перерахунку пенсії з 12.07.2022 по 31.05.2023, оскільки у боржника відсутні на це кошти.
Суд вказує, що відповідно до частини 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій (далі - Порядок № 22-1), пунктом 2.8 якого вказано, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії. Згідно п. 2.23 цього Порядку № 22-1 до заяви, поданої в електронній формі через вебпортал або засобами Порталу Дія, додаються скановані копії оригіналів документів. На створені електронні копії заявник накладає електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.
Відповідно до положень п. 4.2 розділу IV Порядку № 22-1 при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб, реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, повідомляє про необхідність дооформления документів або надання додаткових документів у разі неналежного оформлення поданих документів, видає особі розписку із значенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру. Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі.
Відповідно до скан-копїї розписки-повідомлення уповноваженої посадової особи Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області за № 875 від 12 липня 2022 року разом із заявою про призначення/перерахунок пенсії ОСОБА_1 , серед обов'язкового переліку документів подав дві довідки про заробітну плату (порядковий № 5 серед переліку документів із поміткою спецпенсїї), а саме довідку № 7 від 07.07.2022 та довідку № 8 від 07.07.2022.
Подання цих довідок передбачене Постановою Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям» (далі - Постанова № 1-3) для призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу».
Суд зазначає, що ОСОБА_1 станом на 01.05.2016 набув стажу державної служби в 27 років 11 місяців та 24 дні (отже, має не менш як 20 років стажу державної служби), що встановлено рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 24.10.2022 у справі № 620/5909/22 і на момент виходу на пенсію не займав посади державної служби.
Відповідно до Постанови № 1-3 при призначенні пенсії державним службовцям передбачене врахування, окрім довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) також довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Вказані довідки видані Чернігівською районною державною адміністрацією, оскільки згідно розпорядження Кабінету міністрів України від 16 грудня 2020 року № 1635-р «Про реорганізацію та утворення районних державних адміністрацій» Городнянська районна державна адміністрація реорганізована шляхом приєднання до Чернігівської райдержадміністрації.
При цьому довідки перебувають у пенсій справі стягувача (позивача) та відповідно до вимог ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», п. 2.8 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, Постанови Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям», а також згідно із статтею 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ мають бути враховані Головним управлінням при переведенні стягувача на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу».
До того ж вказані довідки наявні у матеріалах судової справи № 620/5909/22 та досліджувалися судом при її розгляді.
Водночас суд вказує, що підставою відмови позивачу у переведенні на пенсію за віком згідно із статтею 37 Закону України «Про державну службу» було недостатність стажу на посадах державної служби з мінімально необхідних 20 років станом на 01.05.2016.
Суд звертає увагу боржника у справі на те, що при зверненні ОСОБА_1 для переведення на пенсію із пакетом документів, у Головного управління не було зауважень щодо форми, змісту та недостатності довідок Чернігівської районної державної адміністрації про складові заробітної плати від 07.07.2022 № 7 та № 8, у зв'язку з чим їх було прийнято разом з іншими документами.
Боржником, не зважаючи на відкриті виконавчі провадження, не зараховано стаж державної служби ОСОБА_1 станом на 01.05.2016 більше 20 років, а саме 27 років 11 місяців 24 дні та не враховано довідку Чернігівської районної державної адміністрації про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 07.07.2022 № 8 при переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком згідно зі ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ.
Відповідно до частини першої статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Згідно з частиною третьою статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
В силу частини третьої статті 33 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.
Відповідно до частини третьої статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, а також зважає на принцип ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.
Таким чином, з метою належного виконання боржником рішення суду та з метою ефективного захисту прав, свобод та законних інтересів позивача, суд вважає за можливе задовольнити заяву ОСОБА_1 про встановлення порядку виконання рішення суду.
У зв'язку з чим необхідно встановити порядок виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 24.10.2022 у справі № 620/5909/22, за яким переведення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області ОСОБА_1 з 12.07.2022 на пенсію за віком згідно із статтею 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ виконати з урахуванням довідки Чернігівської районної державної адміністрації про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 07.07.2022 № 7 та довідки Чернігівської районної державної адміністрації про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 07.07.2022 № 8.
Керуючись статтями 241-242, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву ОСОБА_1 про встановлення порядку виконання судового рішення у справі № 620/5909/22 задовольнити повністю.
Встановити порядок виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 24.10.2022 у справі № 620/5909/22, за яким переведення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області ОСОБА_1 з 12.07.2022 на пенсію за віком згідно із статтею 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ виконати з урахуванням довідки Чернігівської районної державної адміністрації про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 07.07.2022 № 7 та довідки Чернігівської районної державної адміністрації про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 07.07.2022 № 8.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання. Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали суду.
Повний текст ухвали суду складений 05.07.2023.
Суддя О.В. Заяць