Справа № 560/1072/23
05 липня 2023 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А. розглянувши заяву в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
09.05.2023 набрало законної сили рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 27.02.2023 у справі №560/1072/23, яким зобов'язано Хмельницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 29.01.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови №704, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення з 01.02.2020, з 01.02.2021 та з 01.02.2022 перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
У подальшому відповідачем видано довідки від 26.05.2023 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022 на виконання рішення суду, із зазначенням у них відомостей про премію у розмірі 10% та надбавки за особливості проходження служби у розмірі 0%,
Від позивача надійшла заява у порядку ст.383 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно якої останній просить суд:
1. визнати протиправними дії відповідача, вчинені на виконання рішення суду, в частині зобов'язання підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, на 01.01.2021 та на 01.01.2022 з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії;
2. зобов'язати відповідача вжити заходи щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону при виконанні судових рішень, - неправильного визначення розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії при розрахунку грошового забезпечення станом на 01.01.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022
Враховуючи вимоги ст. 383 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом вирішено розглянути подану заяву у письмовому провадженні.
Відповідач подав письмові пояснення, в яких вказав, що розміри надбавки за особливості проходження служби та премії, які зазначені в довідках про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом 01.01.2020, 2021, 2022 рр, не відповідають грошовому забезпеченню, яке виплачувалося в січні 2020, 2021, 2022 військовослужбовцям МОУ за посадою «технік штабу», оскільки рішення Міністерством оборони України про розміри додаткових видів грошового забезпечення для посадових окладів, обчислених з прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2020, 2021, 2022 не приймалось.
Розміри надбавки за особливості проходження служби та премії на 2020, 2021, 2022 роки були встановлені рішеннями Міністра оборони України №248/291 від 14.01.2020, №248/612 від 27.01.2021, №248/1210 від 04.03.2022 саме для посадових окладів і окладів за військовим званням, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб 1762 грн.
Вирішуючи питання щодо наявності правових підстав для визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень на виконання судового рішення, суд зазначає таке.
Відповідно до ст.129-1 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання.
Згідно із ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Отже, рішення суду, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи.
Частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України,
Відповідно до ч.2 ст.9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу» надбавки» доплати, винагороди, які мають постійний характер» премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Частиною 4 ст.9 Закону №2011-ХП передбачено, що грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу» надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер» премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до п.п.5, 6 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів (Міністру оборони України) у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання:
- установлювати надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років;
- здійснювати преміювання військовослужбовців відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення;
Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам (далі - Порядок № 260), затверджений наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 № 260, визначає механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України.
Пунктом 2 розділу VI Порядку № 260 встановлено, що розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби розраховується від мінімального розміру цієї надбавки, який встановлюється Міністром оборони України, у відсотках для осіб офіцерського складу та окремо для осіб рядового, сержантського та старшинського складу, виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України.
Мінімальний розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби не може перевищувати 65 відсотків.
Залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби збільшується на відповідний коефіцієнт від 1 до 1,55.
Пунктом 2 розділу XVI Порядку № 260 визначено, що розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби.
Розміри надбавки за особливості проходження служби, премії військовослужбовцям визначені Міністром оборони України на 2020-2022 у телеграмах-розпорядженнях від 14.01.2020 №248/291, від 27.01.2021 №248/612 та від 14.01.2022 №248/269.
Такий факт підтверджується і відповідачем.
У вказаних телеграмах Міністром оборони України встановлено на 2020-2022 роки надбавку за особливості проходження служби в мінімальному розмірі - 65%.
Розміри премії військовослужбовцям також значно перевищують зазначений у довідках відсоток - 10% посадового окладу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 був затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХП (далі - Порядок № 45), яким встановлені умови та порядок перерахунку пенсій військовослужбовцям, розміри і складові грошового забезпечення для такого перерахунку.
Пунктом 5 Порядку № 45, в редакції до змін, внесених Постановою № 103, які були визнані протиправними та нечинними рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 (залишеним без змін постановами Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 та Верховного Суду від 12.11.2019), що діє з 05.03.2019, визначається, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Рішенням суду, яке набрало законної сили, підтверджено право позивача на отримання оновлених довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022 для здійснення перерахунку з 01.02.2020, 01,02.2021 та 01.02.2022 пенсії, з визначенням у них посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня цих календарних років, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 Постанови №704, з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
Формуючи оновлені довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, відповідач встановив надбавку за особливості проходження служби у розмірі - 0% та премію - 10%, що не відповідає грошовому забезпеченню, яке виплачувалося в січні 2020, 2021, 2022 військовослужбовцям МОУ.
Поряд з цим, встановлення надбавки за особливості проходження служби та премії у таких значно знижених розмірах не відповідає положенням постанови Кабінету Міністрів України №704 та Порядку №45.
Суд зазначає, що перерахунок основних видів грошового забезпечення, виходячи з іншого розміру прожиткового мінімуму, не впливає на відсоткове значення додаткових видів грошового забезпечення, а також премії.
Крім того, надбавка за особливості проходження служби є чинною, не скасованою на момент виникнення права на перерахунок пенсії за посадою, яку обіймав позивач перед звільненням, тому у відповідача не було підстав під час складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача станом на 01.01.2020, на 01.01.2021 та 01.01.2022 не зазначати відомості про таку надбавку.
Беручи до уваги, що відповідно до Законів України «Про Державний бюджет України на 2020 рік», «Про Державний бюджет України на 2021 рік» та «Про Державний бюджет України на 2022 рік» відбулося збільшення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, а саме з 1 січня 2020 року - 2102 грн., з 1 січня 2021 року - 2270 грн., з 1 січня 2022 року - 2481 грн. (по відношенню до прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2018 рік», який складав станом на 1 січня 2018 року - 1762 грн.), повинно було відбутися збільшення розміру грошового забезпечення у зв'язку зі збільшенням посадового окладу та окладу за військовим званням.
За таких обставин, суд дійшов висновку про те, що дії відповідача, вчинені на виконання рішення суду, в частині встановлення надбавки за особливості проходження служби у розмірі 0% від посадового окладу та встановлення премії у розмірі 10%, є протиправними.
Відповідно до частин першої, шостої статті 383 КАС України, особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду. За відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.
У свою чергу, статтею 249 КАС України передбачено постановлення окремих ухвал при виявленні під час розгляду справи порушення закону.
Тому суд з урахуванням приписів статті 249 КАС України дійшов до висновку, що відповідачем порушено норми ст.129-1 Конституції України та частини першої статті 370 КАС України, а саме: не виконано у повному обсязі судове рішення, яке набрало законної сили, що зумовлює необхідність постановлення окремої ухвали і направлення її для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
Керуючись статтями 248, 254, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними дії Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, вчинені на виконання рішення суду від 27.02.2023 у справі №560/1072/23, в частині зобов'язання підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 29.01.2020, на 01.01.2021 та на 01.01.2022 з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії.
Зобов'язати Хмельницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки вжити заходи щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону при виконанні рішення суду від 27.02.2023 у справі №560/1072/23, - недостовірного визначення розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії при розрахунку грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 29.01.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022.
Установити Хмельницькому обласному територіальному центру комплектування та соціальної підтримки 30-денний строк з дня отримання (вручення) копії цієї ухвали для подання до суду доказів вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону при виконанні судового рішення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Головуючий суддя Д.А. Божук