Рішення від 05.07.2023 по справі 420/6577/23

Справа № 420/6577/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 липня 2023 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді: Юхтенко Л.Р.,

розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (код ЄДРПОУ 14321937, місце знаходження: 61165, м. Харків, пров. Інженерний, 7) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 30 березня 2023 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (код ЄДРПОУ 14321937, місце знаходження: 61165, м. Харків, пров. Інженерний, 7), в якій позивач просив:

Визнати протиправними дії Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України щодо не здійснення нарахування та виплати ОСОБА_1 додаткової винагороди як військовослужбовцю, який приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії на території Донецької та Луганської областях, починаючи з 16 серпня 2022 року, у розмірі 100 000,00 грн щомісячно на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».

Зобов'язати Східне регіональне управління Державної прикордонної служби України нарахувати та виплачувати ОСОБА_1 додаткову винагороду як військовослужбовцю, який приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії на території Донецької та Луганської областях, починаючи з 16 серпня 2022 року, у розмірі 100 000,00 грн щомісячно на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» з урахуванням вже виплаченої додаткової винагороди.

Ухвалою суду від 17 травня 2023 року після усунення недоліків у позовній заяві, позивачу поновлено строк звернення до суду та позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) учасників справи у порядку ч. 5 ст. 262 КАС України.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що з 16.08.2022 року позивач відряджений (бойове розпорядження начальника Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 16.08.2022 № 526дск) для виконання завдань у складі органу військового управління, а саме: у складі оперативної групи Державної прикордонної служби України в ОТУ «Донецьк» (м. Покровськ, Донецької області) ОСУВ «Хортиця», та з 16.08.2022 року по теперішній час позивач приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії.

Тому позивач вважає, що він набув право на виплату додаткової винагороди на підставі постанови Кабінету Міністрів України від №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».

Однак, грошове забезпечення Позивачеві виплачено не в повному обсязі, а саме в період з 16.08.2022 року по березень 2023 року не було нараховано та виплачено додаткову винагороду в розмірі 100 000,00 грн щомісячно.

Позивач зазначив, що він звертався до Відповідача із рапортом про відновлення виплати з серпня 2022 року додаткової винагороди у розмірі 100 000 гривень, відповідно до вимог наказу АДПС України від 30.07.2022 року № 392-АГ.

Але листом відповідача від 23.01.2023 №25/396-23-Вих повідомлено Позивача, що з вивчення представлених донесень та рапортів оперативно-військового управління про виплату додаткової винагороди у збільшеному розмірі за серпень (рапорт від №11/149-22-Вн), вересень (рапорт від 01.10.2022 №11/158-22-Вн), жовтень (рапорт від 02.11.2022 №11/186-22-Вн) та листопад 2022 року (рапорт від 02.12.2022 №11/203-22-Вн) встановлено, що документальних підтверджень безпосередньої участі Позивача у заходах, передбачених Наказом № 392, не встановлено, у зв'язку з чим були відсутні правові підстави для видання наказу про нарахування додаткової винагороди у збільшеному розмірі.

Позивач вважає протиправними дії Відповідача щодо не нарахування та не виплати Позивачу додаткової винагороди як військовослужбовцю, який приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії з серпня 2022 року у розмірі 70000,00 грн. щомісячно на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».

А відтак, Позивач вважає, що належним способом захисту прав Позивача буде нарахувати та виплатити йому додаткову винагороду як військовослужбовцю, який приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії на території України з 16 серпня 2022 року щомісячно на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» з урахуванням фактично здійснених виплат.

Так, позивач зазначив, що з метою виконання вимог Постанови № 168 та з метою врегулювання виплат військовослужбовцям Державної прикордонної служби України Адміністрацією Державної прикордонної служби України було видано наказ від 30.07.2022 № 392/0/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від №168» (далі - Наказ № 392-АГ).

Відповідно до пункту 4 Наказу № 392-АГ підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, здійснюється на підставі сукупності наявної інформації у таких документах: 1) бойового наказу (бойового розпорядження); 2) журналу бойових дій (службово- бойових дій, вахтового, навігаційно-вахтового, навігаційного журналу), журналу ведення оперативної обстановки, бойового донесення (підсумкового, термінового, позатермінового) або постової відомості (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад); 3) рапорту (донесення) начальника (командира) підрозділу (тимчасово створеної групи військовослужбовців, зведеного загону, катерів і кораблів Морської охорони, екіпажу літака, вертольоту тощо) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військових звань, прізвищ, імен та по батькові, а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях та заходах.

Виплата військовослужбовцям додаткової винагороди здійснюється щомісяця (у поточному місяці за попередній) на підставі наказів начальника (командира) органу Держприкордонслужби, а начальникам (командирам) органів Держприкордонслужби - на підставі наказів вищих начальників (командирів). До наказу про виплату додаткової винагороди, виходячи з розміру до 100 тисяч гривень на місяць, в обов'язковому порядку додаються узагальнені дані, отримані з документів, передбачених пунктами 4-6 цього наказу (пункт 12 Наказу № 392-АГ).

Також позивач звернув увагу, що 09.12.2022 Державної прикордонної служби України було видано наказ № 628/8/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168» (далі - Наказ № 628-АГ), який застосовується з 01.12.2022 та в подальшому врегульовував порядок і умови здійснення виплат військовослужбовцям Державної прикордонної служби України додаткової винагороди під час дії воєнного стану, та пунктом 8 якого передбачено, що інформація про військовослужбовців, відряджених з інших органів та підрозділів Держприкордонслужби, дні їх безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, подаються начальниками органів Держприкордонслужби (органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, до 5 числа щомісячно (у поточному місяці за попередній) в органи, в яких ці військовослужбовці проходять службу, за формою, наведеною у додатку 2 до цього наказу.

Таким чином, дії Відповідача є протиправними у зв'язку з чим, належним способом захисту прав Позивача буде нарахувати та виплатити йому додаткову винагороду як військовослужбовцю, який приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії на території України з липня 2022 року і по березень 2022 року включно, щомісячно на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» з урахуванням фактично здійснених виплат.

До суду 22 травня 2023 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого представник відповідача заперечує проти заявлених позовних вимог та просить відмовити у їх задоволенні, посилаючись на те, що позивач - полковник ОСОБА_1 , проходить військову службу в Державній прикордонній службі України, займає посаду начальника сектору відділу взаємодій з військовими органами управління та контролю за службовою діяльністю оперативно-військового управління (з місцем дислокації м. Краматорськ) Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України.

Відповідно до бойового розпорядження начальника Східного регіонального управління від 13.06.2022 № 244 гриф, позивач в період з червня 2022 року по даний час виконує бойові (спеціальні) завдання у складі оперативної групи Державної прикордонної служби України основного командного пункту оперативно тактичного угруповання «Донецьк» (далі - ОТУ Донецьк).

Відповідач зазначив, що на виконання акту Кабінету Міністрів України Адміністрацією Державної прикордонної служби України та Міністерством внутрішніх справ України видано: наказ Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 № 392/0/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168» (далі - наказ № 392), який застосовувався з 01.08.2022 до 01.12.2022); наказ Адміністрації Державної прикордонної служби України від 09.12.2022 № 628/0/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168» (далі - наказ № 628), який застосовувався з 01.12.2022 по 31.01.2023; наказ Міністерства внутрішніх справ України від 26.01.2023 № 36 «Про затвердження Порядку та умов виплати на період дії воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України» зареєстрований в Міністерстві юстиції України 31.01.2023 за № 196/39252 (далі - наказ МВС № 36), який застосовується з 01.02.2023 по цей час.

Також відповідач зазначив, що порядок нарахування додаткової грошової винагороди передбаченої постановою КМУ №168 в Державній прикордонній службі, у період з серпня 2022 року по листопад 2022 року був врегульований наказом №392.

В період з 08.2022 по 11.2022 позивачу виплачувалась додаткова винагорода в розмірі 30000 грн (пропорційно часу виконання обов'язків військової служби), на період дії воєнного стану, що не заперечується позивачем, та підтверджується довідкою про нараховане та виплачене грошове забезпечення №11/79 від 20.05.2023.

Відповідно до абзацу 2 пункту 1 наказу №392, який застосовується з 01 серпня 2022 року, додаткова винагорода збільшується до 100 тисяч гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів.

Наказом № 392 наведено вичерпний перелік заходів, за умови виконання яких військовослужбовці Державної прикордонної служби України набувають права на виплату додаткової винагороди у збільшеному розмірі.

Але відповідач звернув увагу, що позивач в заходах, що визначені пунктом 2 Наказу №392, не приймав участь, зокрема не виконував бойових (спеціальних) завдань в серпні - листопаді 2022 року на лінії бойового зіткнення, під з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником.

У зв'язку з чим, підстав для підготовки наказу про нарахування винагороди в збільшеному розмірі за цей період немає.

Документи щодо виконання військового обов'язку позивачем в спірний період оцінювались на предмет віднесення їх до безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення).

Відповідач зазначив, що в спірний період позивач виконував обов'язки в ОТУ Донецьк. Завданнями, які він виконував, як зазначає його безпосередній керівник є: підготовка та подання пропозицій, опрацювання проектів бойових розпоряджень, контролю та координації застосування, організації обміну інформацією та взаємодії органів та підрозділів Державної прикордонної служби України з військовими угрупованнями (з'єднаннями), що ведуть воєнні (бойові) дії на лінії бойового зіткнення на відстані виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, зокрема зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки) до батальйону включно.

Відповідач звертає увагу, що сам зазначає позивач, що він виконує завдання з дислокацією в м. Покровськ. Даний населений пункт не знаходиться в зоні активних бойових дій та жодне із зазначених позивачем завдань не відповідає заходам передбаченими наказом № 392, при виконанні яких додаткова грошова винагорода збільшується до 100 000 грн.

Щодо періоду з грудня 2022 року по січень 2023 року відповідач зазначає, що порядок нарахування додаткової грошової винагороди передбаченої постановою КМУ №168 в Державній прикордонній службі, був врегульований наказом №628.

Також відповідач зазначив, що в період з 12.2022 по 01.2023 позивачу виплачувалась додаткова винагорода в розмірі 30000 грн (пропорційно часу виконання обов'язків військової служби), на період дії воєнного стану, що не заперечується позивачем, та підтверджується довідкою про нараховане та виплачене грошове забезпечення №11/79 від 20.05.2023.

Відповідно до абзацу 2 пункту 1 наказу № 628 додаткова винагорода збільшується до 100 тисяч гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів. Пунктом 2 наказу 628 встановлено заходи при виконанні яких у районах ведення бойових дій у відповідні дні, військовослужбовець набуває права на додаткову винагороду в збільшеному розмірі.

Відповідно до пункту 3 наказу № 628 документами, що підтверджують безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях або заходах, є: бойовий наказ (бойове розпорядження), журнал бойових дій, рапорт (донесення) начальника (командира) підрозділу про участь кожного військовослужбовця у бойових діях або заходах.

Наказом № 628 наведено вичерпний перелік заходів, за умови виконання яких військовослужбовці набувають права на виплату додаткової винагороди у збільшеному розмірі, позивач в заходах, що визначені пунктом 2 Наказу №628, у грудні 2022 року та січні 2023 року не приймав участь, зокрема не виконував бойових (спеціальних) завдань лінії бойового зіткнення, під з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником.

Відповідач зазначив, що безпосереднім начальником позивача, рапорт щодо виконання військового обов'язку ОСОБА_1 та встановлення додаткової винагороди в збільшеному до 100000 грн. розмірі за період з грудня 2022 року по січень 2023 року, не подавався.

Позивач в спірний період виконував обов'язки в ОТУ Донецьк. Завданнями які він виконував, як зазначає його безпосередній керівник є: підготовка та подання пропозицій, опрацювання проектів бойових розпоряджень, контролю та координації застосування, організації обміну інформацією та взаємодії органів та підрозділів Державної прикордонної служби України з військовими угрупованнями (з'єднаннями), що ведуть воєнні (бойові) дії на лінії бойового зіткнення на відстані виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, зокрема зведеним) першого ешелону оборони або наступу(контрнаступу, контратаки) до батальйону включно.

Додатково щодо періоду з серпня 2022 року по січень 2023 року відповідач наголошував, що позивач відряджений до ОТУ Донецьк. Пунктом 5 наказу № 392 та пунктом 7 наказу № 628 визначено, що «для військовослужбовців Держприкордонслужби, які відряджені до органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп) включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, у підпорядкування яких вони передані безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу підтверджується довідкою, виданою керівником відповідного органу військового управління».

Натомість позивач не надав відповідних довідок за період з серпня 2022 року по січень 2023 року, як наслідок підстав для нарахування та виплати додаткової винагороди в збільшеному до 100000 грн. розмірі, відсутні.

Також відповідач зазначив, що в період з 02.2023 позивачу щомісяця виплачувалась додаткова винагорода в розмірі 30000 грн (пропорційно часу виконання обов'язків військової служби), на період дії воєнного стану, що не заперечується позивачем, та підтверджується довідкою про нараховане та виплачене грошове забезпечення №11/79 від 20.05.2023.

Також відповідач зазначив, що в.о. заступника начальника Східного регіонального управління - начальника оперативно-військового управління подавались рапорти щодо виконання військового обов'язку та встановлення додаткової винагороди в розмірі 50000 грн, на підставі яких наказом начальника Східного регіонального управління №235-ос від 07.05.2023 здійснено донарахування додаткової винагороди військовослужбовцям Східного регіонального управління виплаченої на підставі наказів начальника Східного регіонального управління від 02.02.2023 №51- ОС, від 05.03.2023 №113-ОС з розрахунку 50000 грн. на місяць пропорційно часу виконання бойових (спеціальних) завдань за періоди з 01 по 28.02.2023 та з 01 по 31.03.2023.

Таким чином, на думку відповідача, позивач в період з 02.2023 не виконував заходів визначених пунктом 3 Наказу МВС №36. Записи в журнал бойових дій не вносились, рапорт, який є підставою на нарахування додаткової винагороди у збільшеному до 100000 грн. розмірі безпосереднім начальником не подавався (відповідні документи в Східному регіональному управлінні не опрацьовувались), підстав для підготовки наказу про нарахування винагороди позивачу у збільшеному до 100000 грн розмірі за період з лютого 2023 року не має.

Додатково відповідач просить суд звернути увагу, що позивач вимагає зобов'язати відповідача нарахувати та виплачувати йому додаткову винагороду як військовослужбовцю, який приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії на території Донецької та Луганської областях, починаючи з 16 серпня 2022 року, у розмірі 100 000,00 грн. щомісячно з урахуванням вже виплаченої додаткової винагороди та кінцевої дати оскаржуваного періоду позивач не зазначає. Позовна заява датована 29.03.2023, отже Східне регіональне управління позовні вимоги про нарахування та виплату додаткової винагороди у період після 29.03.2023 вважає передчасними.

Також відповідач посилається на те, що позивач звернувся до суду із пропуском строку, оскільки про порушення своїх прав позивач дізнався під час проходження служби з моменту отримання відповідних виплат у відповідному місяці, але у місячний строк нарахування позивачу додаткової грошової винагороди, за кожен місяць, оскаржено не було.

З обставин, що наведені в позовній заяві позивач щомісячно отримує на особистий картковий рахунок додаткову грошову винагороду в розмірі 30000 грн, що ним не заперечується. Тобто позивач усвідомлював, в якому саме розмірі отримує додаткову винагороду. А тому строк звернення до суду є пропущеним без поважних причин, а отже позов, з огляду на статтю 123 КАС України підлягає залишенню без розгляду.

Відтак, на думку відповідача, строк на оскарження розміру виплати додаткової винагороди за серпень (виплаченої 06.09.2022) сплив 07.10.2022, за вересень (виплаченої 05.10.2022) сплив 05.1.2022 року, за жовтень (виплаченої 05.11.2022) сплив 06.12.2022, за листопад (виплаченої 06.12.2022) сплив 06.01.2023, за грудень (виплаченої 27.12.2022) сплив 27.01.2023 року за січень (виплаченої 04.02.2023) сплив 06.03.2023.

Відповідь на відзив на позовну заяву до суду не надходила.

Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд встановив таке.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджено паспортом громадянина України.

Відповідно до посвідчення серія НОМЕР_2 позивач є учасником бойових дій.

Відповідно до витягу з наказу Начальника Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 16 червня 2021 року № 302-ОС підполковника ОСОБА_1 призначено по регіональному управлінню начальником сектору (взаємодії з військовими органами управління та контролю за службовою діяльністю) відділу взаємодії з військовими органами управління та контролю за службовою діяльністю оперативно-військового управління (з місцем дислокації м. Краматорськ).

Згідно з витягу з бойового розпорядження Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України № 244 (гриф) від 13.06.2022, вважати таким, що вибув у відрядження з початку функціонування об'єднаних командних пунктів новостворених оперативно-тактичних угрупувань до окремого розпорядження на об'єднаний командний пункт оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_2 » - начальника сектору (взаємодії з військовими органами управління та контролю за службовою діяльністю) відділу взаємодії з військовими органами управління та контролю за службовою діяльністю оперативно-військового управління (з місцем дислокації м. Краматорськ) полковника ОСОБА_1 .

Судом досліджена довідка про нараховане та виплачене грошове забезпечення ОСОБА_1 за період з вересня 2022 року по травень 2023 року, згідно з якої позивачу виплачувалась додаткова винагорода ПКМ № 168 від 28.02.2022 30000 грн - вересень, жовтень, листопад 2022 року, 60000 грн - грудень 2022 року, 30000 грн - лютий 2023 року, 18 214, 29 грн - березень 2023 року, 30000 грн - квітень 2023 року, травень 2023 року.

Суд встановив, що на виконання акту Кабінету Міністрів України Адміністрацією Державної прикордонної служби України та Міністерством внутрішніх справ України видано: наказ Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 № 392/0/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168» (далі - наказ № 392), який застосовувався з 01.08.2022 до 01.12.2022); наказ Адміністрації Державної прикордонної служби України від 09.12.2022 № 628/0/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168» (далі - наказ № 628), який застосовувався з 01.12.2022 по 31.01.2023; наказ Міністерства внутрішніх справ України від 26.01.2023 № 36 «Про затвердження Порядку та умов виплати на період дії воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України» зареєстрований в Міністерстві юстиції України 31.01.2023 за № 196/39252 (далі - наказ МВС № 36), який застосовується з 01.02.2023 по цей час.

Суд встановив, що заступником начальника Східного регіонального управління - начальником оперативно-військового управління подавались рапорти щодо виконання військового обов'язку:

за серпень 2022 року - (гриф)/11-622 від 09.09.2022, відповідь - 25/3093-22-Вих від 10.09.2022; за серпень 2022 року (повторно) - 11/149-22-Вн від 28.09.2022, відповідь 25/3583-22-Вих від 01.10.2022; за вересень 2022 року - 11/158-22-Вн від 01.10.2022; за жовтень 2022 року - 11/186-22-Вн від 02.11.2022; за листопад 2022 року - 11/203-22-Вн від 02.12.22, відповідь - 25/4930-22- Вих від 09.12.2022.

У відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що за результатами проведених перевірок цих рапортів, а також фактичних завдань, що виконували військовослужбовці, підрозділ повідомлено про відсутність підстав для нарахування винагороди в збільшеному до 100 000 грн розмірі, у тому числі позивача.

ОСОБА_1 в спірний період виконував обов'язки в ОТУ Донецьк та завданнями, які він виконував, як зазначає його безпосередній керівник є: підготовка та подання пропозицій, опрацювання проектів бойових розпоряджень, контролю та координації застосування, організації обміну інформацією та взаємодії органів та підрозділів Державної прикордонної служби України з військовими угрупованнями (з'єднаннями), що ведуть воєнні (бойові) дії на лінії бойового зіткнення на відстані виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, зокрема зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки) до батальйону включно.

Позивач, не погодившись із розміром виплаченої додаткової винагороди, звернувся до начальнику відділу взаємодії з військовими органами управління та контролю за службовою діяльністю ОВУ із рапортом про надання роз'яснень щодо причин призупинення з серпня 2022 року виплати додаткової винагороди в розмірі 100000 грн.

На цей рапорт позивач отримав лист Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 23.01.2023 року про відсутність підстав для виплати додаткової винагороди в розмірі 100000 грн.

Не погодившись, з відмовою у виплаті додаткової винагороди в розмірі 100000 грн, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Проаналізувавши положення чинного законодавства, обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не належать задоволенню, з огляду на таке.

Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ст.1 Закону України «Про Державну прикордонну службу України» на Державну прикордонну службу України покладаються завдання щодо забезпечення недоторканності державного кордону та охорони суверенних прав України в її прилеглій зоні та виключній (морській) економічній зоні.

Згідно зі статтею 1 Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ, із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб в Україні введено воєнний стан.

Відповідно до пункту 1 статті 1 Указу Президента України від 01.05.2023 № 254/2023 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 02.05.2023 № 3057-ІХ, на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX (зі змінами, внесеними Указом від 14 березня 2022 року № 133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-IX, Указом від 18 квітня 2022 року № 259/2022, затвердженим Законом України від 21 квітня 2022 року № 2212-IX, Указом від 17 травня 2022 року № 341/2022, затвердженим Законом України від 22 травня 2022 року № 2263-IX, Указом від 12 серпня 2022 року № 573/2022, затвердженим Законом України від 15 серпня 2022 року № 2500-IX, Указом від 7 листопада 2022 року № 757/2022, затвердженим Законом України від 16 листопада 2022 року № 2738-IX, та Указом від 6 лютого 2023 року № 58/2023, затвердженим Законом України від 7 лютого 2023 року № 2915-IX), продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 20 травня 2023 року строком на 90 діб.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28 лютого 2022 року «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час воєнного стану» (у первинній редакції) установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Згідно з пунктом 5 Постанови № 168 ця постанова набрала чинності з дня її опублікування та застосовується з 24 лютого 2022 року.

Тобто відповідно до пункту 1 Постанови № 168 відповідна додаткова винагорода виплачується лише у період дії воєнного стану щомісячно, а тому вона відноситься до одноразових додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців.

При цьому підставою для виплати військовослужбовцям Збройних Сил України додаткової винагороди в розмірі 30000,00 грн Постановою № 168 (у первинній редакції) було визначено лише наявність дії воєнного стану у відповідному місяці, за який вона виплачується.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.07.2022 № 793 «Про внесення зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 168» Постанову № 168 доповнено пунктом 2-1 такого змісту:

« 2-1. Установити, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.».

Та зі змінами внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 07.07.2022 № 793 абзац 1 пункту 1 є в такій редакції: «Установити, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським, а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць (крім осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яким така винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах».

Так, на виконання п. 2-1 Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 168 Адміністрацією Державної прикордонної служби України та Міністерством внутрішніх справ України видано: наказ Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 № 392/0/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168» (далі - наказ № 392), який застосовувався з 01.08.2022 до 01.12.2022); наказ Адміністрації Державної прикордонної служби України від 09.12.2022 № 628/0/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168» (далі - наказ № 628), який застосовувався з 01.12.2022 по 31.01.2023; наказ Міністерства внутрішніх справ України від 26.01.2023 № 36 «Про затвердження Порядку та умов виплати на період дії воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України» зареєстрований в Міністерстві юстиції України 31.01.2023 за № 196/39252 (далі - наказ МВС № 36), який застосовується з 01.02.2023 по цей час.

Відповідно до п. 1 наказу № 392 додаткова винагорода збільшується до 100 тисяч гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів в національній безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів.

Також пунктом 2 цього наказу передбачений вичерпаний перелік за виконання яких завдань збільшується додаткова винагорода до 100 тисяч гривень, аналіз якої доводить щодо безпосередньої участі військовослужбовця у районах ведення бойових дій із виконанням бойових завдань.

Таким чином, суд доходить висновку, що лише відрядження до окремого розпорядження на об'єднаний командний пункт оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за бойовим розпорядженням, без надання доказів, що позивач брав участь в заходах, що визначені пунктом 2 Наказу №392, зокрема не виконував бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення, під вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником, не є правовою підставою для нарахування позивачу додаткової винагороди до 100000 грн.

Матеріалами справи підтверджено, що за результатами проведених перевірок поданих стосовно позивача рапортів, а також фактичних завдань, що виконували військовослужбовці, підрозділ повідомлено про відсутність підстав для нарахування винагороди в збільшеному до 100 000 грн розмірі, у тому числі позивачу.

Перевіркою встановлено, що ОСОБА_1 в спірний період виконував обов'язки в ОТУ Донецьк, завданнями які він виконував, як зазначає його безпосередній керівник були підготовка та подання пропозицій, опрацювання проектів бойових розпоряджень, контролю та координації застосування, організації обміну інформацією та взаємодії органів та підрозділів Державної прикордонної служби України з військовими угрупованнями (з'єднаннями), що ведуть воєнні (бойові) дії на лінії бойового зіткнення на відстані виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, зокрема зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки) до батальйону включно.

Суд зазначає, що позивачем не надано докази на спростування цих доказів.

Порядок нарахування додаткової грошової винагороди передбаченої постановою КМУ №168 в Державній прикордонній службі, у період з грудня 2022 року по січень 2023 року був врегульований наказом №628, яким передбачено аналогічні умови призначення додаткової винагороди до 100000 грн.

Відповідач зазначив, що у цей період позивач теж за посиланням свого керівника виконував завдання: підготовка та подання пропозицій, опрацювання проектів бойових розпоряджень, контролю та координації застосування, організації обміну інформацією та взаємодії органів та підрозділів Державної прикордонної служби України з військовими угрупованнями (з'єднаннями), що ведуть воєнні (бойові) дії на лінії бойового зіткнення на відстані виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, зокрема зведеним) першого ешелону оборони або наступу контрнаступу, контратаки) до батальйону включно.

Починаючи з 01.02.2023 порядок та умови виплати на період дії воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України врегульовано наказом МВС №36.

Відповідно до пп. 3 п. 2 наказу МВС №36 у розмірі, збільшеному до 100 000 гривень, військовослужбовцям (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії (далі - бойові дії або заходи), перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора у період здійснення зазначених заходів, у розрахунку на місяць пропорційно часу участі в таких діях та заходах.

У пункту 3 наказу МВС №36 наведено вичерпаний перелік дій, що відносятьсяя до безпосередньої участі в бойових діях або заходах належать виконання військовослужбовцем у районах ведення воєнних (бойових) дій:

1) бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення з противником на глибину виконання бойових (спеціальних) завдань органом (підрозділом, у тому числі зведеним) Державної прикордонної служби України (далі - Держприкордонслужба) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки) до батальйону включно;

2) бойових (спеціальних) завдань з усебічного забезпечення органів (підрозділів) Держприкордонслужби, угруповань військ, інших складових сил оборони згідно з бойовим розпорядженням в умовах вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником;

3) бойових завдань з охорони об'єктів під час нанесення по них вогневого ураження противником, відбиття збройного нападу (вогневого ураження противника) на об'єкти, що охороняються, звільнення їх у разі захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою за умови безпосереднього вогневого контакту з противником;

4) бойових (спеціальних) завдань з пошуку, виявлення та знешкодження диверсійно-розвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб) в умовах безпосереднього зіткнення або взаємного вогневого контакту з противником;

5) бойових (спеціальних) завдань з виявлення та вогневого ураження повітряних цілей;

6) польотів, ведення повітряного бою, а також заходів з виводу повітряних суден з-під удару противника з виконанням зльоту згідно з бойовими розпорядженнями;

7) бойових (спеціальних) завдань у складі екіпажу корабля, катера, судна забезпечення Держприкордонслужби в морській та річковій акваторіях, поєднаних з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником, а також виконання бойових завдань з пошуку (тралення) та знешкодження (знищення) мін, вибухонебезпечних предметів;

8) бойових (спеціальних) завдань у складі відділів прикордонної служби, прикордонної застави, прикордонної комендатури, прикордонної комендатури швидкого реагування в умовах вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником.

Відповідач зазначив, що позивач в період з 02.2023 не виконував заходів визначених пунктом 3 Наказу МВС №36. Записи в журнал бойових дій не вносились, рапорт, який є підставою на нарахування додаткової винагороди у збільшеному до 100000 грн. розмірі безпосереднім начальником не подавався (відповідні документи в Східному регіональному управлінні не опрацьовувались), підстав для підготовки наказу про нарахування винагороди позивачу у збільшеному до 100000 грн розмірі за період з лютого 2023 року не було.

У свою чергу позивачем не надано докази на спростування цих доказів та доводів відповідача.

Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи викладені та встановлені судом обставини, суд доходить висновку, що позовні вимоги є недоведеними, а тому не належать задоволенню.

Посилання відповідача на порушення позивачем строку звернення до суду відхиляються судом, оскільки ухвалою від 17 травня 2023 року причини пропуску строку звернення до суду позивача були визнані судом поважними та поновлено позивачу строк звернення до суду.

Разом з цим відповідачем не наведено доводи щодо передчасного висновку суду про визнання причин пропуску звернення до суду поважними.

У зв'язку з тим, що судові витрати пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз в цій справі відсутні, жодні судові витрати не належать відшкодуванню за рахунок державного бюджету.

Керуючись ст. ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,295,297 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (код ЄДРПОУ 14321937, місце знаходження: 61165, м. Харків, пров. Інженерний, 7) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,- відмовити повністю.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням п.15.5 п. 15 ч.1 Перехідних положень КАС України, з урахування п. 3 Розділу УІ Прикінцевих положень КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Суддя Л.Р. Юхтенко

.