Рішення від 04.07.2023 по справі 400/5924/23

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 липня 2023 р. № 400/5924/23

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Бульби Н.О., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 ,

до1) Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, вул. Саєнка Андрія, 10, м. Фастів, Київська область, 08500, вул. Ярославська, 40, м. Київ, 04071 2) Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020

про:визнання протиправним та скасування рішення від 17.04.2023 № 15593/03-16; зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивачка) звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, в якому просить суд:

1) визнати протиправним і скасувати рішення № 15593/03-16 від 17.04.2023;

2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області призначити, нарахувати та виплатити пенсію за віком відповідно до вимог Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII з 17.02.2023, з урахуванням до загального стажу державної служби періоду роботи в органах місцевого самоврядування.

В обґрунтування своїх вимог позивачка зазначила, що у квітні 2023 року звернулась до Головного управлінні ПФУ в Миколаївській області із заявою про перехід з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058 на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII. Відповідач відмовив у переведенні на пенсію державного службовця у зв'язку з відсутністю необхідного стажу роботи на посаді державного службовця, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону "Про державну службу". Позивачка вважає дії відповідача протиправними, оскільки її стаж роботи на посадах в органах місцевого самоврядування має бути зарахований до стажу державного службовця.

Ухвалою від 29.05.2023 суд відкрив провадження у справі. Справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до ст. 263 КАС України.

Відповідач - Головне управління ПФУ в Миколаївській області надав відзив, позов не визнав, просить в задоволенні позовних вимог відмовити. В обґрунтування своєї позиції зазначив, що відповідно до ст. 90 Закону № 889 пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону № 1058. Час роботи в органах місцевого самоврядування зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723 до набрання чинності Законом України від 07 червня 2001 року № 2493 «Про службу в органах місцевого самоврядування». Відповідно до статті 21 Закону № 2493 пенсійне забезпечення посадових осіб органів місцевого самоврядування здійснюється відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове пенсійне страхування”. Таким чином, відсутні підстави для зарахування періодів роботи позивача в органах місцевого самоврядування до стажу державної служби, що дає право на призначення пенсії, що передбачена Законом № 889.

Відповідач - Головне управління ПФУ в Київській області надав відзив, позов не визнав, просить в задоволенні позовних вимог відмовити. Зазначає, що на одержання пенсії державних службовців можуть розраховувати: державні службовці, що мали стаж державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Згідно записів у трудовій книжці позивачки зазначені займані посади в органах місцевого самоврядування, а присвоєння ранку посадової особи органу місцевого самоврядування не дає підстав для призначення пенсії згідно Закону України "Про державну службу".

Суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін. Справа розглянута в порядку письмового провадження.

З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває з 2019 року на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області, отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

11.04.2023 позивачка звернулась до Головного управління ПФУ в Миколаївській області із заявою щодо призначення їй пенсії згідно Закону України "Про державну службу".

Заяву ОСОБА_1 розглянуто за принципом екстериторіальності Головним управлінням ПФУ у Київській області.

Рішенням від 17.04.2023 Головним управлінням ПФУ у Київській області відмовлено ОСОБА_1 у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", у зв'язку з відсутністю необхідного стажу роботи на посадах державної служби.

Не погоджуючись з відмовою, позивачка звернулась до суду.

Відповідно до ст. 90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII (далі - Закон № 889) пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно з п. 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889 державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723- ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно з п. 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889 для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 № 3723- ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723- ХІІ в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто Прикінцевими та перехідними положеннями Закону № 889 передбачено, що за наявності у особи станом на 01.05.2016 певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Попереднього Закону, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Водночас, для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, ст. 37 Закону № 3723- ХІІ передбачає додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.

Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 10.04.2018 в справі №295/16375/16-а.

Згідно з матеріалами справи, в даному випадку спір між сторонами виник з підстав того, чи зараховується до стажу державної служби для призначення пенсії за Законом № 889 стаж роботи в органах місцевого самоврядування.

Відповідно до п. 8 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889 стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Згідно з ч. 1 ст. 37 Закону № 3723- ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі, стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

До набрання чинності Законом № 889 діяв Порядок обчислення стажу державної служби, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 № 283 (надалі - Порядок № 283).

Відповідно до п. 2 Порядку № 283, до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.

Згідно зі ст.15 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" від 07.06.2001 № 2493- ІІІ (далі -Закон № 2493- ІІІ) при прийнятті на службу в органи місцевого самоврядування присвоюються ранги у межах відповідної категорії посад.

Ранги присвоюються відповідно до займаної посади, рівня професійної кваліфікації, результатів роботи.

Ранги присвоюються одночасно з обранням (прийняттям) на службу в органи місцевого самоврядування або обранням (призначенням) на вищу посаду. Особам, які призначаються на посади з випробувальним строком, ранги присвоюються після його закінчення, за результатами роботи. Особам, які призначені на посади і мають ранги посадових осіб місцевого самоврядування або ранги державного службовця, присвоєні за попереднім місцем роботи, надбавка за ранг у період випробувального строку виплачується відповідно до цих рангів.

Черговий ранг присвоюється за умови, якщо посадова особа успішно відпрацювала на займаній посаді не менш як 2 роки.

Згідно записів у трудовій книжці позивачки серії НОМЕР_1 26.02.2003 ОСОБА_1 прийнято присягу посадової особи місцевого самоврядування; 17.03.2003 року встановлений 11 ранг посадової особи місцевого самоврядування.

З 26.02.2003 по 07.04.2023 позивачка займала різні посади в органах місцевого самоврядування - Миколаївській міській раді.

Посади, за якими працювала позивачка в органах місцевого самоврядування у вищевказаний період віднесені до посад в органах місцевого самоврядування.

Той факт, що посади, які обіймала позивачка за час роботи в органах місцевого самоврядування, відносяться до посад, визначених ст. 14 Закону № 2493 - ІІІ підтверджується зокрема й тим, що позивачці присвоєні 11, 9 ранги посадової особи місцевого самоврядування, в трудовій книжці здійснені відповідні записи.

В силу п. 4 ч. 2 ст. 46 Закону № 889 час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом № 2493, зараховуються до стажу державної служби.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що періоди роботи позивачки на посадах в органах місцевого самоврядування підлягають зарахуванню до стажу державної служби. А тому, стаж роботи позивачки на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, на день набрання чинності Законом № 889 становить більше 20 років, що дає їй право на призначення пенсії згідно Закону № 889.

Щодо переведення на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" з 17.02.2023, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 83 Закону України "Про пенсійне забезпечення" переведення з одного виду пенсії на інший провадиться з дня подання відповідної заяви з усіма необхідними документами.

Отже, з урахуванням викладеного, позивачку необхідно перевести з пенсії за віком на пенсію згідно Закону № 889 з 11.04.2023 (дата звернення із заявою про перехід на пенсію згідно Закону № 889).

Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач не довів правомірності своїх дій, що є підставою для задоволення позову.

При цьому, задовольняючи позовні вимоги повністю, суд використовує повноваження передбачені ч. 2 ст. 9 КАС України, та самостійно визначає формулювання резолютивної частини судового рішення, з метою її більш ефективного виконання та надання повного захисту правам позивача.

Сума сплаченого позивачем судового збору в розмірі 1073,60 грн підлягає відшкодуванню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів.

Керуючись ст. ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (вул. Саєнка Андрія, 10, м. Фастів, Київська область, 08500, код ЄДРПОУ 22933548) та до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) задовольнити частково.

2. Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області № 15593/03-16 від 17.04.2023 про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) пенсію за віком відповідно до вимог Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII з 11.04.2023, із зарахуванням до стажу державної служби періоду роботи в органах місцевого самоврядування.

4. В задоволенні позовних вимог в частині переведення ОСОБА_1 на пенсію згідно Закону № 889 з 17.02.2023 - відмовити.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (вул. Саєнка Андрія, 10, м. Фастів, Київська область, 08500, код ЄДРПОУ 22933548) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) судові витрати в розмірі 536,8 (п'ятсот тридцять шість грн вісімдесят коп) гривень.

6. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) судові витрати в розмірі 536,8 (п'ятсот тридцять шість грн вісімдесят коп) гривень.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дата складення повного судового рішення 04.07.2023.

Суддя Н.О. Бульба