справа № 380/4953/23
з питань залишення позовної заяви без розгляду
05 липня 2023 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П. розглянув у порядку письмового провадження клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії -
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Львівського обласного територіального центру комплектування та соціального підтримки (далі - відповідач), у якій просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідок про розмір грошового забезпечення позивача станом на січень 2020 року, січень 2021 року, січень 2022, із розрахунком посадового окладу, окладу за військовим званням та всіх інших видів грошового забезпечення, які обчислюються з урахуванням розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, із застосуванням розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, для перерахунку основного розміру пенсії позивача з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022 відповідно;
- зобов'язати відповідача підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на січень 2020 року, січень 2021 року, січень 2022, обчисленого із застосування розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, для перерахунку основного розміру пенсії позивача з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що йому призначено пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Вказала, що у зв'язку з прийняттям постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18, якою визнано протиправним та скасовано пункт 6 Постанови № 103, згідно з яким було внесено зміни до пункту 4 Постанови № 704, він набув права на перерахунок посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з розміру прожиткового мінімуму станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022. Позивач вважає дії відповідача щодо відмови йому у видачі вказаних довідок протиправними та такими, що порушують право позивача на належний соціальний захист, у зв'язку з чим звернувся до суду із цим позовом.
Ухвалою від 19.04.2023 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Від відповідача на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 33248 від 09.05.2023), до якого долучено клопотання про залишення позову без розгляду у якому зазначив про пропуск позивачкою строку звернення до адміністративного суду, встановленого ч. 2 ст. 122 КАС України. Вказав, що надання відповідачем відповіді на заяву від 30.12.2022 № с/12486 не змінює момент, з якого особа повинна була дізнатись про порушення своїх прав, а свідчить лише про час, коли вона почала вчиняти дії щодо реалізації свого права і ця дата пов'язується з початком перебігу строку звернення до суду у разі якщо така особа без зволікань та протягом розумного строку не вчиняла активних дій щодо отримання відповідної інформації. Також стверджує, що формування судової практики не є днем, коли позивач дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, оскільки чинним законодавством не ставиться а залежність день, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів з днем, коли було прийнято Верховним Судом постанову, якою сформовано чи змінено висновок щодо застосування норм права. Відповідач зазначив, що з дня отримання пенсійної виплати особою, якій призначена пенсія вона вважається такою, що повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи законних інтересів, у даному випадку з 01.02.2020, 01.02.2021 та 01.02.2022. Вказав, що така ж правова позиція щодо застосування строків звернення до адміністративного суду, викладена у постанові Верховного Суду від 12.04.2023 у справі № 380/14933/22. Просив адміністративний позов ОСОБА_1 залишити без розгляду у зв'язку з пропуском строку звернення з позовом до адміністративного суду.
Від представника позивача на адресу суду надійшло заперечення на клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду (вх. № 36014 від 18.05.2023) у якій звернув увагу на відмінність спірних правовідносин у справі № 380/4953/23 за позовом ОСОБА_1 та у справі № 240/12017/19. Вказав, що подібність правовідносин означає тотожність суб'єктного складу учасників відносин, їхніх повноважень, об'єкта, предмета правового регулювання відносин, а також умов застосування правових норм (зокрема, часу, місця, підстав виникнення, припинення та зміни відповідних правовідносин). Зміст правовідносин з метою з'ясування їхньої подібності визначається обставинами кожної конкретної справи. У справі № 240/12017/19, на яку покликається відповідач, позивач - особа з інвалідністю з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи І групи, отримувач пенсії по інвалідності, обчисленої за нормами Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскаржував відмову пенсійного органу у проведенні перерахунку та виплати йому заборгованості з державної пенсії у розмірі 10 (десяти) мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 100% мінімальної пенсії за віком за період з 01.01.2014 по 02.08.2014 згідно із статтями 50, 54 Закону України від 28.02.1991 № 796-ХІІ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Натомість, позивач отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та оскаржує неправомірність дій Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови у підготовці та наданні до пенсійного органу довідок про розмір його грошового забезпечення для перерахунку основного розміру пенсії відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Таким чином, висновки, викладені у постанові Верховного Суду від 31 березня 2021 року у справі № 240/12017/19, прийняті за інших фактичних обставин справи, ніж у справі за позовом ОСОБА_1 з урахуванням іншої нормативної , що у своїй сукупності не дозволяє аналогічно застосувати ті ж самі положення законодавства та, відповідно, правові позиції у справі № 380/4953/23. Також звернув увагу на те, що висновки, від яких відступила Судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав також не стосувалися пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та зроблені на основі іншого правового регулювання.
Зазначив, що відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
При цьому, до моменту отримання належної довідки від Львівського ОТЦК та СП у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача. Частинами 1, 2 ст. 122 КАС України визначено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Також вказав, що Верховний Суд у рішенні від 15 лютого 2018 року у зразковій справі № 820/6514/17 виснував, що Кодекс адміністративного судочинства України є загальним законом, яким врегульовані строки звернення до адміністративного суду за захистом прав. Натомість, спеціальним законом яким врегульовано питання пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової та строки перерахунку пенсій є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Так, згідно з ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строку.
Зазначив, що право позивача на здійснення перерахунку пенсії в контексті спірних правовідносин у силу вимог ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не може бути обмежено будь-яким строком, а тому і строк звернення до суду з позовними вимогами стосовно складання відповідних довідок для перерахунку пенсії на підставі статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХП не застосовується.
Щодо покликання відповідача на правову позицію, викладену у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного від 12.04.2023 у справі № 380/14933/22, просив врахувати те, що вказана позиція стосується визначення початку перебігу строку звернення до суду, передбаченого статтею 122 КАС України та жодних висновків щодо застосування/неможливості застосування норми ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не містять, такій не надана жодна правова оцінка, застосування такої не заперечується і не спростовується.
Відповідно до ч. 3 ст. 166 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.
З огляду на те, що розгляд цієї справи здійснюється у спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) суд вирішив це клопотання розглянути у порядку письмового провадження.
При вирішенні поданого клопотання суд керується таким.
Відповідно до частин першої, другої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до пункту восьмого частини першої статті 240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.
Відповідно до частин третьої, четвертої статті 123 КАС України якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Судом встановлено, що представник позивача звернувся до відповідача із заявою від 28 листопада 2022 року щодо виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для перерахунку пенсії із 01 лютого 2020 року, із 01 січня 2021 року та із 01 січня 2022 року довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на січень 2020 року, січень 2021 року та січень 2022 рок з урахуванням розмірів посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, визначених шляхом множення розміру мінімального прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року та 01 січня 2022 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із обов'язковим врахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки доплати, підвищення) та премії. Відповідь відповідачем про відмову в задоволенні заяви надана листом від 30.12.2022 № с/12486.
Отже, про порушення свого права на видачу відповідних довідок про розмір грошового забезпечення позивач довідався лише отримавши таку відповідь.
Оскільки позивач, згідно з штемпелем відділення поштового зв'язку на конверті рекомендованого поштового відправлення звернувся до суду 13.03.2023, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 звернувся з цим позовом в межах шестимісячного строку звернення до адміністративного суду, який обчислюється з 31.12.2022.
Щодо покликання відповідача на правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 12.04.2023 у справі № 380/14933/22, суд зазначає таке.
У вказаній постанові Верховний Суд дійшов висновку про те, що отримання позивачем листа відповідача у відповідь на заяву позивача не змінює момент, з якого позивач повинен був дізнатись про порушення своїх прав, а свідчить лише про час, коли позивач почав вчиняти дії щодо реалізації свого права на отримання довідки і ця дата не пов'язується з початком перебігу строку звернення до суду в даному випадку.
На підставі зазначеного, Верховний Суд застосував приписи ч. 2. ст. 122 КАС України, та погодився з висновками судів першої та апеляційної інстанції про необхідність залишення позовної заяви без розгляду.
Суд вважає такі висновки нерелевантними для застосування при вирішенні спірних правовідносин з огляду на таке.
Відповідно до наявної в матеріалах справи копії пенсійного посвідчення, перерахунку пенсії та копії довідки про розмір грошового забезпечення № С/11254 від 06.12.2022, позивач є пенсіонером по лінії МО України та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області.
Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, регулює Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Частиною третьою статті 63 Закону № 2262-ХІІ визначено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за Законом № 2262-ХІІ пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (частина четверта статті 63 Закону № 2262-ХІІ).
Згідно з ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
З аналізу вищенаведених норм права, суд дійшов висновку, що при вирішенні питання щодо строку звернення до адміністративного суду за захистом права на отримання належного пенсійного забезпечення, слід враховувати норми процесуального та матеріального права у сукупності. Так, із змісту ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» слідує, що право пенсіонера на здійснення перерахунку пенсії в контексті спірних правовідносин не може бути обмежено будь-яким строком у випадку наявності вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії. Таким чином, застосування положень ст. 122 КАС України, без дослідження такої вини, суперечить завданню адміністративного судочинства, визначеному у ч. 1 ст. 2 КАС України, яким є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Верховним Судом у постанові від 12.04.2023 у справі № 380/14933/22 не враховано положень спеціального законодавства, а саме ч. 3 ст. 51 Закону № 2262, відтак суд відхиляє відповідні покликання відповідача.
З урахуванням викладеного у задоволенні клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 122, 123, 240, 241-243, 248, 256, 293, 294 КАС України, суд -
1. У задоволенні клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду в адміністративній справі № 380/4953/23 відмовити.
2. Копію ухвали направити сторонам.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала з питань залишення позовної заяви без розгляду окремо не оскаржується. Заперечення на цю ухвалу може бути включено до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Р.П. Качур