Рішення від 05.07.2023 по справі 360/390/23

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

05 липня 2023 рокум. ДніпроСправа № 360/390/23

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Борзаниця С.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом адвоката Статівки Олександра Євгеновича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

18 квітня 2023 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов адвоката Статівки Олександра Євгеновича (далі - представник позивача) в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач), в якому з урахуванням заяви від 04.05.2023 про зміну предмету позову, просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо відмови у встановленні (нарахуванні) та виплаті ОСОБА_1 з 01.01.2023 щомісячної доплати до його пенсії, передбаченої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», у розмірі 2000 грн;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області встановити (нарахувати) та виплатити ОСОБА_1 з 01.01.2023 у повному обсязі щомісячну доплату у розмірі 2000 грн. до його пенсії відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивачу з 02.09.1999 призначена пенсія за вислугу строків служби (за вислугу років) відповідно до Закону України № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених військової служби, та деяких інших осіб».

Наприкінці лютого 2023 року позивачу стало відомо, що 16.07.2021 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», пунктом 1 якої, зокрема, вирішено установити з 01.07.2021 року особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону України № 2262-ХІІ від 09.04.1992 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 цього Закону станом на 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2000 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України № 2262-ХІІ від 09.04.1992 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Таким чином, на підставі пункту 1 вказаної постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», Головним управлінням Пенсійного фонду України у Луганській області з 01.07.2021 до пенсії позивача ОСОБА_1 повинна була встановлюватися (нараховуватися) та виплачуватися щомісячна доплата у розмірі 2000 грн.

У зв'язку з цим, 07.03.2023 адвокат Статівка О.Є., діючи в інтересах позивача, звернувся до відповідача з адвокатським запитом за вих. № 07/03-23-4 від 07.03.2023.

Відповідач листом від 20.03.2023 за вих. № 1200-0202-8/5292, яке було отримано адвокатом Статівка О.Є. 23.03.2023, повідомило, що після проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 у червні 2021 року на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду 20.05.2021 по адміністративній справі № 360/2179/21, основний розмір пенсії ОСОБА_1 збільшився на суму, що перевищує 2000 грн, а тому виплата, передбачена постановою Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», в липні 2021 року ОСОБА_1 не встановлювалася.

Крім того, вказаним листом відповідач відмовив позивачу у встановленні (нарахуванні) та виплаті з 01.07.2021 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», оскільки враховуючи вимоги абзацу 3 пункту 1 вказаної постанови, підстав для встановлення (нарахування) та виплати щомісячної доплати в сумі 2000 грн після збільшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 в результаті ї перерахунку на виконання судового рішення, немає.

Виходячи з норм чинного законодавства України, позивач вважає, що його право на нарахування та виплату щомісячної надбавки, передбаченої Постановою №713, порушено Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області.

Ухвалою суду від 24.04.2023 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу час для усунення її недоліків.

Ухвалою суду від 02.05.2023 продовжено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою суду від 10.05.2023 прийнято позовну заяву до розгляду після усунення її недоліків та відкрито провадження у справі, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач подав відзив на позов, в якому заперечував проти задоволення вимог з огляду на таке.

Позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та отримує пенсію за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон України №2262).

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» проведено перерахунок пенсії позивачу за довідкою про розмір грошового забезпечення від 30.03.2018 № ФХ 2001014319 станом на 01.03.2018, наданою Харківським обласним військовим комісаріатом Міністерства оборони України, з урахуванням чинних норм Закону № 2262 та встановлено збільшений розмір пенсії з 01.01.2018.

Після проведення перерахунку основний розмір пенсії склав - 8956,50 гривень (грошове забезпечення у сумі 12795,00 грн*70%).

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021.

Виходячи із наведених норм слідує, що Постановою № 713 визначено, зокрема, для осіб, яким призначено пенсію до 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, при цьому обумовлено, що вказана доплата не виплачується у разі, коли пенсія переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. У такому випадку щомісячна доплата встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

За розрахунком на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою позивача №ФЕ 1201011306, який додається, різниця між фактично виплаченою позивачу пенсією та донарахованою сумою доплати до пенсії за період з 01.03.2019 по 30.06.2021 на виконання рішення у справі №360/2179/21склала 85510,93 грн.

На виконання рішення суду по справі № 360/6742/21 21.11.2022 проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019, розмір підвищення станом на 01.07.2021 склав 5483,48 грн, пенсію з 01.12.2022 встановлено у розмірі 19797,44 грн.

За розрахунком на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою позивача №ФЕ 1201011306, який додається, різниця між фактично виплаченою позивачу пенсією та донарахованою сумою доплати до пенсії за період з 01.04.2019 по 30.11.2022 на виконання рішення у справі №360/6742/21 склала 208697,90 грн.

Доплату згідно постанови від 14.07.2021 № 713 не встановлено, оскільки розмір пенсії переглянуто після 01.03.2018 та підвищення пенсії склало більше ніж 2000 грн.

Враховуючи абзац 3 пункту 1 постанови Уряду від 14.07.2021 № 713, підстав для виплати щомісячної доплати в сумі 2000 гривень після збільшення основного розміру пенсії в результаті її перерахунку на виконання судового рішення немає.

Доплата згідно постанови Кабінету Міністрів України № 713 ОСОБА_1 не призначалась та не виплачувалась.

Відповідач звертає увагу, що перерахунок (перегляд) пенсії у розумінні Постанови № 713 полягає у будь-якому перерахунку пенсії, в тому числі у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення, чи перегляді загального розміру пенсії у зв'язку із встановленням тих чи інших доплат, передбачених чинним законодавством.

Враховуючи викладене розмір підвищення до пенсії встановлено згідно вимог чинного законодавства.

Також зазначено, що згідно з ч.2 ст.73 Закону №1058 забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом.

Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області не має коштів на сплату судового збору.

Тому, вимога стягнути з відповідача витрати позивача на оплату судового збору, є необґрунтованою та задоволенню не підлягає.

На підставі зазначеного відповіддач просить відмовити в задоволені заявлених вимог.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд встановив таке.

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) є пенсіонером та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-XII від 09.04.1992.

З розрахунку пенсії за вислугу років з пенсійної справи № ФЕ1201011306 - Міноборони загальний розмір пенсії позивача з надбавками внаслідок перерахунку з 01.07.2021 склав 3469,04 грн.

Також з 01.07.2021 до пенсії позивача установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн до Постанови КМУ №713 від 14.07.2021.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 13.12.2021 у справі № 360/6742/21 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити ОСОБА_1 з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки від 06.10.2021 № ФЕ53871 про розмір грошового забезпечення, виданої Луганським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійні забезпечення осіб, звільнених з військової служби, військовослужбовців та членів їх сімей» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.

На виконання рішення суду по справі № 360/6742/21 21.11.2022 проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019, розмір підвищення станом на 01.07.2021 склав 5483,48 грн, пенсію з 01.12.2022 встановлено у розмірі 19797,44 грн.

За розрахунком на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою позивача № ФЕ1201011306 - Міноборони різниця між фактично виплаченою позивачу пенсією та донарахованою сумою доплати до пенсії за період з 01.04.2019 по 30.11.2022 на виконання рішення у справі №360/6742/21 склала 208697,90 грн.

З матеріалів пенсійної справи № ФЕ1201011306 - Міноборони встановлено, що після вказаного перерахунку пенсії, відповідачем не виплачується позивачу доплата, передбачена Постанови КМУ №713 від 14.07.2021 у сумі 2000,00 грн.

Відповідач листом від 20.03.2023 за вих. № 1200-0202-8/5292 у відповідь на адвокатський запит за вих. № 07/03-23-4 від 07.03.2023 повідомив представнику позивача, що після проведення перерахунку пенсії позивачу у червні 2021 року на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду 20.05.2021 по адміністративній справі № 360/2179/21, основний розмір пенсії позивача збільшився на суму, що перевищує 2000 грн, а тому виплата, передбачена постановою Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 року «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», в липні 2021 року позивачу не встановлювалася.

Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом шостим частини першої статті 92 Конституції України визначено, що виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі Закон №2262-ХІІ).

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно з преамбулою та абзацом першим пункту 1 Постанови №713 з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України постановив установити з 1 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Відповідно до абзацу третього пункту 1 Постанови № 713 особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, пенсії яких переглядалися (перераховувалися) після 1 березня 2018 р. (крім перерахунку пенсій на виконання Закону України від 24 березня 2022 р. № 2146-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо пенсій в разі втрати годувальника»), щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Суд, в силу приписів частини п'ятої статті 242 КАС України, враховує також висновки щодо застосування норм права, викладені у постанові Верховного Суду від 08.11.2022 у справі №420/2473/22, які полягають у такому.

Відповідно до пояснювальної записки до проекту Постанови №713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018, які мають місце після перерахунку пенсії. Прийняття постанови зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону № 2262-ХІІ, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося.

Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01.07.2021 зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2000,00 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70 відсотків.

Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема складають близько 2000,00-2700,00 грн. Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01.07.2021 колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону №2262-ХІІдо 01.03.2018 було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн, виплата якої не здійснюється у разі, коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018.

Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної Постанови №713 свідчить про те, що перерахунок пенсій, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 Постанови №713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

Вказана правова позиція підтримана також у постанові Верховного Суду від 02.03.2023 у справі №600/870/22-а.

З матеріалів справи вбачається, що з 01.07.2021 позивачу встановлено щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн.

При цьому на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 13.12.2021 у справі № 360/6742/21 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки від 06.10.2021 № ФЕ53871 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої Луганським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки.

З 01.12.2022 розмір пенсії позивача становить 19797,44 грн, без врахування доплати в сумі 2000,00 грн, передбаченої Постановою №713.

З урахуванням наведеного, суд у цій справі дійшов висновку про те, що, оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений відповідачеем на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до Постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття Постанови № 713 поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018.

Що стосується обраного позивачем способу захисту його порушених прав, суд зазначає таке.

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Суд враховує, що спосіб відновлення порушеного права позивача має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Як слідує з матеріалів справи, представник позивача звернувся до відповідача з заявою, в якій, окрім іншого, просив відновити нарахування та виплату позивачу щомісячної доплати за Постановою № 713.

В свою чергу, відповідач не приймав жодного рішення за результатами надходження до нього заяви, тим самим допустив протиправну бездіяльність щодо нездійснення виплати щомісячної допомоги.

Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

За таких обставин, обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги шляхом:

- визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо нездійснення ОСОБА_1 виплати з 01.01.2023 щомісячної доплати в розмірі 2000,00 грн, установленої Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб»;

- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн, установленої Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», з 01.01.2023.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Згідно зі статтею 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до пункту 58 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010, заява № 4909/04, Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 09.12.1994, серія A, N 303-A, п.29).

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню з обранням належного способу захисту порушених прав позивача.

Вирішуючи питання про стягнення витрат на професійну правничу допомогу, суд зазначає таке.

З системного аналізу вищевказаних положень Кодексу адміністративного судочинства України суд дійшов висновку, що склад та розмір витрат, пов'язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмета доказування у справі. На підтвердження цих обставин суду повинні бути надані договір про надання правової допомоги (договір доручення, договір про надання юридичних послуг та інше), документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов'язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки, посвідчення про відрядження). Такі документи повинні містити відомості, що безперечно свідчать про здійснення позивачем відповідних витрат, пов'язаних із розглядом в суді даної справи. Витрати, пов'язані з оплатою правової допомоги, мають бути документально підтверджені та доведені. Відсутність документального підтвердження витрат на правову допомогу, а також розрахунку таких витрат, є підставою для відмови у задоволенні вимог про відшкодування таких витрат.

Разом з позовною заявою представником позивача подано договір про надання правової допомоги від 07 березня 2023 року № 07/03-23-2, акт виконаних робіт до договору про надання правової допомоги від 17 квітня 2023 року без номеру.

Дослідженням пункту 4.1 Договору про надання правової допомоги від 07 березня 2023 року № 07/03-23-2 (далі Договір № 07/03-23-2) встановлено, що сторони домовилися, що на надання правничої допомоги, зазначеної у пункту 1.1. цього Договору, Клієнт сплачує Адвокату гонорар в фіксованому розмірі у сумі 13400,00 грн, що відповідає мінімальній ставці гонорару адвоката, визначеній у рішенні Ради адвокатів Харківської області від 21.07.2021 № 13/1/7, відповідно до якого розмір адвокатського гонорару у справах по Кодексу адміністративного судочинства України за ведення справи у суді становить від 2 мінімальних заробітних плат, з додатковою оплатою 0,5 мінімальної заробітної плати за кожне судове засідання.

Відповідно до пункту 4.2. Договору № 07/03-23-2 гонорар у розмірі, визначеному у пункті 4.1, цього Договору, Клієнт зобов'язується сплатити Адвокату в строк протягом 5 робочих днів з дня поновлення виплати Головним управлінням Пенсійного фонду України у Луганській області щомісячної доплати до пенсії ОСОБА_1 у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (у разі припинення такої вмішати), або на підставі можливого рішення суду, яким буде задоволено позовну заяву Клієнта про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у Луганській області нарахувати та виплатити щомісячну доплату до пенсії ОСОБА_1 у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб». Після цього, на підтвердження отримання Адвокатом від Клієнта вказаного гонорару (грошових коштів) за цим Договором про надання правової допомоги (адвокатських послуг), Адвокат надає Клієнту квитанцію на вказану суму, засвідчену підписом та печаткою Адвоката.

Для компенсації та покриття фактичних витрат Адвоката, пов'язаних з виконанням умов цього Договору (витрати на відрядження, транспортні витрати, послуги сторонніх організацій та третіх осіб, представницькі витрати та інш.), Клієнт сплачує Адвокату грошові кошти авансом у розмірі 1000 (одна тисяча) грн., витрата яких здійснюється на підставі звітів Адвоката про фактичні витрати, пов'язані з виконанням умов Договору про надання правової допомоги, складених Адвокатом у відповідності до розрахунку фактичних витрат (Додаток № 1 до Договору), узгоджених з Клієнтом. У разі незгоди зі звітом Адвоката про фактичні витрати, пов'язані з виконанням умов Договору про надання правової допомоги, Клієнт надає Адвокату письмові заперечення зі своїм розрахунком фактичних витрат. Письмово заперечення Клієнта розглядається Адвокатом протягом 3-х робочих днів з дати отримання нього письмового заперечення, за результатами розгляду якого Адвокат надає Клієнту письмову відповідь (пункт 4.3. Договору № 07/03-23-1).

Відповідно до пункту 4.4. Договору № 07/03-23-1 оплата грошових коштів, необхідних для компенсації та покриття фактичних витрат Адвоката пов'язаних з виконанням умов цього Договору, здійснюється Клієнтом в день підписання цього Договору в готівковій формі або перераховується в безготівковій формі платіжним дорученням на поточний рахунок Адвоката з зазначенням відповідного призначення платежу.

Згідно з пунктом 4.5. Договору № 07/03-23-1 з урахуванням складності та тривалості розгляду судом справи за позовною заявою Клієнта, розмір гонорару Адвоката, визначений у п/п. 4.1. цього Договору, та розмір компенсації на покриття фактичних витрат Адвоката, визначений у п/п. 4.3. цього Договору, за погодженням між сторонами може бути збільшений шляхом внесення змін до Договору та укладання додаткової угоди у відповідності до ч. 5.4. цього договору.

Відповідно до інформації, зазначеної в Акті виконаних робіт до договору про надання правової допомоги від 17 квітня 2023 року без номеру Клієнт прийняв надану Адвокатом станом на 17.04.2023 правову допомогу (адвокатські послуги) на загальну суму 13400,00 грн, яка визначена у Договорі у фіксованому розмірі відповідно до переліку, зазначену в таблиці. Між сторонами узгоджено, що оскільки Договір про надання правової допомоги (адвокатських послуг) від 07.03.2023 № 07/03-23-2 передбачає фіксований розмір гонорару, то даний акт приймання-передачі робіт (послуг) може не містити кількість часу, витраченого на виконання перелічених робіт та наданих послуг, що відповідає висновку Верхового Суду, викладених в ухвалі від 08.06.2022 у справі № 922/1964/21.

Однак, суд зазначає, що на підтвердження отримання адвокатом від клієнта вказаного гонорару (грошових коштів) за Договором від 07.03.2023 № 07/03-23-2 про надання правової допомоги (адвокатських послуг) не надано квитанцію на вказану суму, засвідчену підписом та печаткою адвоката.

Згідно з частиною другою статті 74 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

З огляду на надані докази, суд дійшов висновку, що витрати на правничу допомогу адвоката у розмірі 13400,00 грн підтверджені належними доказами та стосуються даної справи.

Як вже вище вказано, позов підлягає задоволенню з корегуванням обраного представником позивача способу судового захисту.

Проте суд не зобов'язаний присуджувати стороні, на користь якої відбулося рішення, всі витрати на адвоката, якщо, керуючись принципами справедливості та верховенством права, встановить, що розмір гонорару, визначений стороною та його адвокатом, є завищеним щодо іншої сторони спору, зважаючи на складність справи, витрачений адвокатом час, та неспівмірність у порівнянні з ринковими цінами адвокатських послуг та умовами договору тощо.

При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін.

З урахуванням обставин справи, а саме: справа розглядалась у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін; виходячи з характеру доказів у справі (відсутності експертиз, відсутності виклику свідків, тощо); кількості сторін та відсутності інших учасників у справі, суд вважає розмір вартості наданих послуг неспівмірними зі складністю справи та обсягом наданих адвокатом послуг.

Відтак, враховуючи, що спір виник у правовідносинах щодо пенсійного забезпечення які не є складними, беручи до уваги визначеність та сталість практики Верховного Суду у цій категорії справ, що істотно зменшує складність послуг та зменшує їх обсяг, зважаючи на аргументи відповідача про неспівмірність цих витрат, суд дійшов висновку про наявність підстав для зменшення суми витрат на правничу допомогу, що підлягають відшкодуванню позивачу до 2000,00 грн. Такий підхід відповідатиме вимогам співмірності, розумності та справедливості.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зазначає наступне.

Положеннями статті 139 КАС України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду з даним позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 858,88 грн, о підтверджується квитанцією № 32528798800006723932 від 15.04.2023.

Таким чином, на користь позивача підлягають стягненню витрати зі сплати судового збору в розмірі 858,88 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги адвоката Статівки Олександра Євгеновича в інтересах ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (ідентифікаційний код 21782461, місцезнаходження: 93404, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Шевченка, будинок 9) про визнання бездяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо припинення нарахування та виплати ОСОБА_1 з 01 січня 2023 року щомісячної доплати до пенсії згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області поновити ОСОБА_1 нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» з 01 січня 2023 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 858,88 грн (вісімсот п'ятдесят вісім гривень 88 коп.).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 судові витрати на правничу допомогу адвоката у розмірі 2000,00 грн (дві тисячі гривень 00 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.В. Борзаниця