Рішення від 30.06.2023 по справі 260/973/23

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 червня 2023 рокум. Ужгород№ 260/973/23

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Калинич Я.М., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (військової частини НОМЕР_2 ) (код ЄДРПОУ 14321759) про визнання протиправною бездіяльність і зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ), через представника - адвоката Орос Вікторію Вікторівну, звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (військової частини НОМЕР_2 ) (далі - відповідач), яким просить суд:

1. Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (військової частини НОМЕР_2 ) щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 року №168, у розрахунку 100000,00 гривень на місяць пропорційно часу його безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з Національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів за серпень, вересень, листопад, грудень 2022 року.

2. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 (військової частини НОМЕР_2 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 року №168, у розрахунку 100000,00 гривень на місяць пропорційно часу його безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів за серпень, вересень, листопад, грудень 2022 року з урахуванням проведених виплат.

3. Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 (військової частини НОМЕР_2 ) щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 додаткової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 року №168, у розрахунку 100000,00 гривень на місяць пропорційно часу його безпосередньої участі діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів за 25 днів жовтня 2022 року.

4. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 (військової частини НОМЕР_2 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 року №168, у розрахунку 100000,00 гривень на місяць пропорційно часу його безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів за 31 день жовтня 2022 року з урахуванням проведених виплат.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач з 20.03.2022 року проходить військову службу у Сумському прикордонному загоні Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) та приймає безпосередню участь у забезпеченні здійснення заходів національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії в межах Сумської області, а відтак вважає, що за період з серпня по грудень 2022 року він має право на отримання додаткової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 року №168, у розрахунку 100000,00 грн. на місяць пропорційно часу його безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії.

До позову позивач надав довідку від 02.11.2022 року про участь у забезпеченні здійснення заходів національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії в межах Сумської області.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду 21 лютого 2023 року відкрито провадження в адміністративній справі та ухвалено розглядати таку за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні).

15 березня 2023 року відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого проти позову заперечив та просив суд у задоволенні такого відмовити. У відзиві представник відповідача зазначив, що з урахуванням фактичного часу виконання обов'язків військової служби, позивач в період 01.08.2022 року по 31.12.2022 року отримував в повному обсязі додаткову винагороду в розмірі 30000,00 гривень в незалежності від виконання ним бойових (спеціальних) завдань, пов'язаних із безпосередньою участю у бойових діях чи під час безпосереднього зіткнення з противником.

На виконання пункту 2-1 Постанови №168 від 28.02.2022 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового та начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час воєнного стану», з метою врегулювання порядку і умов здійснення виплат військовослужбовцям Державної прикордонної служби України додаткової винагороди під час дії воєнного стану Адміністрацією Державної прикордонної служби України видано наказ від 30.07.2022 №392-АГ (діяв до 01.12.2022) та наказ №628-АГ від 09.12.2022. Положеннями цих наказів передбачені заходи, що відносяться до безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримуванні військової агресії та перелік документів, що підтверджують викання цих заходів військовослужбовцем. До підтверджуючих документів віднесені, зокрема, бойовий наказ (розпорядження); журнал бойових дій чи ведення оперативної обстановки, та рапорт. Додатково до цих документів для військовослужбовців, що відряджені до органів військового управління Держприкордонслужби надається довідка встановленої форми, що видається начальником органу Держприкордонслужби, в довідці зазначаються документи на підставі яких її видано.

Крім того, зазначив, що наявність факту безумовного отримання позивачем додаткової винагороди у розмірі 30000,00 гривень не ставить законодавцем військовим частинам прямого обов'язку автоматичного нарахування збільшеної додаткової винагороди до 100000,00 гривень. Таким чином, на думку відповідача, враховуючи, що ОСОБА_1 в період з 01.08.2022 року по 30.09.2022 року, за 03.10.2022 року, 06.10.2022 року, 11.10.2022 року, 14.10.2022 року, 20.10.2022 року, 29.10.2022 року та з 01.11.2022 року по 30.11.2022 року безпосередня участь у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони відсічі і стримуванні збройної агресії, безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів не здійснювалась, відповідно правових підстав як для опрацювання рапорту (донесення) командиром підрозділу про участь позивача у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, так і наказів командування НОМЕР_3 прикордонного загону про виплату додаткової винагороди в розмірі 70000,00 гривень, не вбачається.

Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.263 КАС України.

Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить наступних висновків.

Судом встановлено, що 20.03.2022 року молодшого сержанта ОСОБА_1 зараховано у списки особового складу та на всі види забезпечення НОМЕР_3 прикордонного загону Державної прикордонної служби, що підтверджується витягом з наказу №111-ОС від 20.03.2022 року «Про особовий склад».

Відповідно до витягу з наказу відповідача №136-ОС від 11.04.2022 року молодшого сержанта ОСОБА_1 вирішено призначити та вважати таким, що приступив до виконання посадових обов'язків з 11.04.2022 року молодшим інспектором прикордонної служби 2 категорії 4 групи інспекторів прикордонного контролю відділення інспекторів прикордонної служби (тип А) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип Б), ВОС 111121Р, 6 тарифний розряд, звільнивши з посади інспектора прикордонної служби 3 категорії 4 групи інспекторів прикордонного контролю відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (тип А) згідно з підпунктом 4 пункту 93 Положення (на вищу посаду - у порядку просування по службі).

Згідно з витягом із наказу відповідача №942-ОС від 12.12.2022 року «Про особовий склад» призначено по четвертій прикордонній комендатурі молодшого сержанта ОСОБА_1 молодшим інспектором прикордонної служби 1 категорії - номером обслуги другої групи інспекторів прикордонної служби другого відділення інспекторів прикордонної служби сімнадцятої прикордонної застави четвертої прикордонної комендатури, ВОС 111086Р-533, 7 тарифний розряд, звільнивши з посади молодшого інспектора прикордонної служби 2 категорії 4 групи інспекторів прикордонного контролю відділення інспекторів прикордонної служби (тип А), відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип Б), згідно з підпунктом 4 пункту 93 Положення (на вищу посаду - у порядку просування по службі).

Відповідно до витягу з наказу №1001-ОС від 25.12.2022 року «Про особовий склад» молодший сержант ОСОБА_1 , молодший інспектор прикордонної служби 1 категорії - номер обслуги другої групи інспекторів прикордонної служби сімнадцятої прикордонної застави четвертої прикордонної комендатури з 20.12.2022 року вважається таким, що приступив до виконання посадових обов'язків.

Згідно з довідкою військової частини НОМЕР_2 від 02.11.2022 року вих. №12/1303-22 позивач з 20 березня 2022 року приймає безпосередню участь у забезпеченні здійснення заходів національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії в межах Сумської області.

Відповідно до наданих відповідачем відомостей про отримане позивачем грошове забезпечення за період з серпня 2022 року по грудень 2022 року позивач отримував винагороду відповідно до постанови КМУ №168 в розмірі 30000,00 грн. та 70000,00 грн., зокрема, у серпні 2022 року в сумі 18387,10 грн. (за час перебування у відпустці) та 00,00 грн. відповідно, у вересні 2022 року 30000,00 грн. та 00,00 грн., у жовтні 2022 року 30000,00 грн. та 56451,61 грн., у листопаді 2022 року 30000,00 грн. та 00,00 грн., у грудні 2022 року 3000,00 грн. та 70000,00 грн.

Позивач вважає протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у неналежному нарахуванні та виплаті йому додаткової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 року №168, у розрахунку 100000,00 грн. на місяць пропорційно часу його безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів за період з серпня 2022 року по грудень 2022 року. У зв'язку з чим звернувся до суду.

На виконання вимог ухвали суду про витребування письмових доказів в даній справі, відповідачем повідомлено суд про те, що надати належним чином завірені копії рапортів про встановлення ОСОБА_1 , за спірні періоди додаткової винагороди за безпосередню участь у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи в безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, не представляється за можливе, оскільки жодні рапорти про встановлення та виплату ОСОБА_1 додаткової винагороди, збільшеної до 70000 грн., за такий період не опрацьовувались та не видавались, оскільки: позивач у вказані періоди безпосередню участь у бойових завданнях із ведення руху опору на тимчасово окупованій території України; бойових завдань з пошуку, виявлення і знешкодження диверсійно-розвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб), поєднаних з безпосереднім контактом з такими групами, формуваннями, особами; бойових завдань у районах безпосереднього ведення бойових дій з виявлення та вогневого ураження повітряних цілей; польотів у районах безпосереднього ведення бойових дій або ведення повітряного бою, а також в заходах з виводу повітряних суден з-під удару противника з виконанням зльоту; бойових (спеціальних) завдань у районах безпосереднього ведення бойових дій кораблями, катерами, суднами в морській, річковій акваторії, поєднаних з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником; у бойових завданнях з відбиття збройного нападу (безпосереднього вогневого ураження) на об'єкти, що охороняються, у тому числі бойові позиції, блокпости, контрольно-пропускні пункти, спостережні пункти, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою, за умови безпосереднього зіткнення з противником або нанесення руйнувань чи пошкоджень цим об'єктам під час вогневого ураження; у бойових (спеціальних) завданнях на лінії бойового зіткнення (в межах району виконання бойових (спеціальних) завдань органом (підрозділом, у тому числі зведеним) Держприкордонслужби оборони або наступу, контрнаступу, контратаки) під час перебування у складі органу військового управління, штабу угрупування військ (сил) або штабу тактичної групи, включеної до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави; у бойових (спеціальних) завданнях із всебічного забезпечення органів Держприкордонслужби або їх підрозділів (у тому числі зведених), які виконують завдання у складі діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави безпосередньо в районі ведення бойових дій згідно з бойовим розпорядженням, поєднане з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником - не приймав.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

В силу дії частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-XII (надалі - Закон №2232-XII), військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-ХІІ від 20.12.1991 (далі - Закон №2011) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно з ч. 2 ст. 1-2 Закону №2011 у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 №64 «Про введення воєнного стану в Україні» та №69 «Про загальну мобілізацію» Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - Постанова №168).

Пунктом 1 цієї постанови у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин установлювалося, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Державної прикордонної служби, виплачується додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень з розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Пунктом 2-1 Постанови №168 установлено, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.

30.07.2022 Адміністрацією Державної прикордонної служби України, на виконання Указу Президента України №64/2022 від 24.02.2022 та пункту 2-1 Постанови КМУ №168 було видано наказ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 №168» №392-АГ.

Абзацом 2 пункту 1 наказу від 30.07.2022 №392-АГ передбачено, що додаткова винагорода збільшується до 100 тисяч гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів.

Пунктами 2 та 3 цього наказу визначені заходи, які відносяться до безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів.

Крім того, пунктом 4 Наказу №392-АГ визначені вимоги до документів, які підтверджують виконання заходів, передбачених пунктами 2, 5 цього наказу.

Додатково для військовослужбовців, відряджених до органів військового управління Держприкордонслужби, крім документів, зазначених у пункті 4 Наказу №392, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цьогонаказу, підтверджується довідкою за формою, наведеною у додатку 1 до вказаногонаказу. Ця довідка видається начальником органу Держприкордонслужби, який веде (вів) бойові дії та до якого для виконання завдань відрядженні військовослужбовці із зазначенням періоду (кількості днів) такої участі. Довідка підлягає надсиланню за місцем проходження служби до 5 числі місяця, який слідує за звітним.

На заміну цього наказу Адміністрацією Державної прикордонної служби України видано аналогічний за змістом наказ від 09.12.2022 №628-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 №168», який згідно з пунктом 15 даного наказу «набирає чинності та застосовується з 01 грудня 2022 року».

Враховуючи, що обидва згадані накази Адміністрації Державної прикордонної служби України були прийняті у спірний період проходження військової служби позивачем і містять аналогічні за змістом положення, викладені у цьому рішенні висновки суду є застосовними як до наказу від 30.07.2022 №392-АГ, так і до наказу від 09.12.2022 №628-АГ.

Відповідно до наказу від 30.07.2022 №392-АГ він виданий на виконання, зокрема, пункту 2-1 Постанови КМУ №168 (у чинній на дату видачі цього наказу редакції), згідно з яким повноваження на встановлення порядку і умов виплати додаткової винагороди та одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, були надані керівникам відповідних міністерств та державних органів.

Пункт 1 постанови КМУ №168 визначає такі обов'язкові умови виплати передбаченої нею додаткової винагороди військовослужбовцями Держприкордонслужби у розмірі до 100000 грн:

- період дії воєнного стану;

- беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) безпосередньо в районах воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів;

- наявність наказу командира.

Відповідач обґрунтовує відсутність у позивача права на отримання спірної винагороди тим, що начальником прикордонного загону, де проходить службу позивач, не надано підтверджуючих документів щодо безпосередньої участі позивача у бойових діях або заходах (не надано довідки згідно яких нараховуються виплати).

Так, ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 23 лютого 2023 року було витребувано від Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (військової частини НОМЕР_2 ) належним чином завірені копії документів, що підтверджують безпосередню участь ОСОБА_1 у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення зазначених дій або заходів, а саме: бойові накази (бойові розпорядження); журнали бойових дій (вахтові журнали); журнали ведення оперативної обстановки або бойового донесення (підсумкове, термінове, поза термінове, постові відомості; рапорти (донесення) начальника (командира) підрозділу (тимчасово створеної групи військовослужбовців, зведеного загону) про участь ОСОБА_1 у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням кількості днів участі ОСОБА_1 у таких діях та заходах. Належним чином завірені копії наказів командира військової частини НОМЕР_2 , на підставі яких було виплачено ОСОБА_1 додаткову винагороду, передбачену постановою Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» №168 від 28.02.2022 року за період із серпня 2022 року по грудень 2022 року включно.

На виконання вказаної ухвали суду, представник відповідача у поданому ним відзиві від 07 березня 2023 року, зокрема надав завірені копії витягів з наказу командира НОМЕР_3 прикордонного загону (в/ч НОМЕР_2 ) про виплату додаткової винагороди, зокрема ОСОБА_1 : наказ №543ОС від 01.09.2022 року; наказ №655ОС від 30.09.2022 року; наказ №781ОС від 01.11.2022 року; наказ №780ОС від 07.11 2022; наказ №889ОС від 30.11.2022 року; наказ №982ОС від 21.12.2022 року; наказ №9ОС від 05.01.2023 року. Крім того, зазначив, що в прикордонному загоні відсутня будь-яка інформація про безпосередню участь позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів за період з 01.08.2022 року по 30.09.2022 року; за 03.10.2022 року, 06.10.2022 року, 11.10.2022 року, 14.10.2022 року, 20.10.2022 року, 29.10.2022 року; з 01.11.2022 року по 30.11.2022 року.

22 березня 2023 року ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від Адміністрації Держприкордонслужби та оперативно-тактичного угрупування «Суми» було витребувано належним чином завірені копії документів, що підтверджують безпосередню участь ОСОБА_1 у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення зазначених дій або заходів, у тому чисті: бойові накази (бойові розпорядження); журнали бойових дій (вахтові журнали); журнали ведення оперативної обстановки або бойового донесення (підсумкове, термінове, поза термінове, постові відомості; рапорти (донесення) начальника (командира) підрозділу (тимчасово створеної групи військовослужбовців, зведеного загону) про участь ОСОБА_1 у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням кількості днів участі ОСОБА_1 у таких діях та заходах.

12 квітня 2023 року до суду повернулося поштове відправлення з ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 22.03.2023 року, адресоване оперативно-тактичному угрупуванню «Суми» з відміткою відповідального працівника «Укрпошти»: «адресат відсутній за вказаною адресою».

13 квітня 2023 року ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду було повтроно витребувано від Адміністрації Державної прикордонної служби України та оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (відповідно до наявності у таких доказів) належним чином завірені копії документів, що підтверджують безпосередню участь ОСОБА_1 у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення зазначених дій або заходів, у тому чисті: бойові накази (бойові розпорядження); журнали бойових дій (вахтові журнали); журнали ведення оперативної обстановки або бойового донесення (підсумкове, термінове, поза термінове, постові відомості; рапорти (донесення) начальника (командира) підрозділу (тимчасово створеної групи військовослужбовців, зведеного загону) про участь ОСОБА_1 у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням кількості днів участі ОСОБА_1 у таких діях та заходах.

17 квітня 2023 року до канцелярії Закарпатського окружного адміністративного суду надійшов лист від адміністрації Державної прикордонної служби України №25/15577/23 від 07.04.2023 року на виконання ухвали Закарпатського окружного адміністративного суду від 22.03.2023 року було надано суду копії наказів на підставі яких нараховувалася та виплачувалася додаткова грошова винагорода у розмірі 30000,00 грн. та 70000,00 грн. відповідно.

Як вбачається з наказів Адміністрації Державної прикордонної служби про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій, Сумську область враховано в організації виконання завдань органами Державної прикордонної служби України під час участі з відбиття збройної агресії російської федерації проти України як район ведення воєнних дій: з 01 по 31 серпня -наказ №61/0/8-22-ОД від 03.09.2022 року; з 01 по 30 вересня - наказ №71/0/8-22-ОД від 04.10.2022 року, з 01 по 31 жовтня 2022 року - наказ №81/0/8-22-ОД від 04.11.2022 року; з 01 по 30 листопада - наказ №94/0/8-22-ОД від 05.12.2022 року; з 01 по 31 грудня - наказ №1 від 03.01.2023 року.

Відповідно до наказів Адміністрації Державної прикордонної служби України про склад органів та підрозділів, які брали участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій НОМЕР_3 прикордонний загін Державної прикордонної служби України визнано таким органом (підрозділом) Державної прикордонної служби України, які відповідно до розпоряджень (наказів, директив) Адміністрації Держприкордонслужби включені до кладу угруповань військ (сил) Збройних сил України з відсічі збройної агресії російської федерації проти України, які брали участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій (з 01 по 31 серпня -наказ №63/0/8-22-ОД від 05.09.2022 року; з 01 по 30 вересня - наказ №72/0/8-22-ОД від 04.10.2022 року, з 01 по 31 жовтня 2022 року - наказ №83/0/8-22-ОД від 06.11.2022 року; з 01 по 30 листопада - наказ №96/0/8-22-ОД від 06.12.2022 року; з 01 по 31 грудня - наказ №105/0/8-23-ОД від 04.01.2023 року).

Як вбачається з матеріалів справи, а саме з розрахункових листів ОСОБА_1 , у спірний період з серпня 2022 року по грудень 2022 року, позивачу була виплачена наступна додаткова винагорода, передбачена постановою КМУ №168 від 28.02.2022 року:

- за серпень 2022 року (з 13.08.2022-31.08.2022) - позивачу виплачено додаткову винагороду в розмірі із розрахунку 30000,00 грн. пропорційно часу проходження служби в розмірі 18387,10 грн. (на підставі наказу від 01 вересня 2022 року №543-ОС (за час перебування у відпустці додаткова винагорода позивачу не нараховувалась (Позивач не заперечує перебування у відпустці та нарахування додаткової винагороди за 19 днів серпня);

- за вересень 2022 року в розмірі 30000,00 грн. позивачу виплачено додаткову винагороду в розмірі із розрахунку 30000,00 грн. пропорційно часу проходження служби відповідно додатку 1 в розмірі 30000,00 грн. (на підставі наказу від 30 вересня 2022 року №655ОС);

- за жовтень 2022 року позивачу виплачено додаткову із розрахунку 30000,00 грн. пропорційно часу проходження служби в розмірі 30000,00 грн. (Наказ №781ОС від 01 листопада 2022 року) та додаткову винагороду із розрахунку 100000,00 грн. пропорційно часу проходження служби в розмірі 56451,61 грн. (за 25 днів), а саме за періоди з 01.10.-02.10; 04.10.-05.10; 07.10-10.10; 12.10-13.10; 15.10-19.10; 21.10-28.10; 30.10-31.10. (Наказ №780ОС від 07 листопада 2022 року);

- за листопад 2022 року позивачу виплачено додаткову із розрахунку 30000,00 грн. пропорційно часу проходження служби в розмірі 30000,00 грн. (Наказ №889ОС від 30 листопада 2022);

- за грудень 2022 року позивачу виплачено додаткову із розрахунку 30000,00 грн. пропорційно часу проходження служби в розмірі 30000,00 грн. (Наказ №982ОС від 21 грудня 2022 року) та додаткову винагороду із розрахунку 70000,00 грн. пропорційно часу проходження служби в розмірі 70000,00 грн. (Наказ №9ОС від 05 січня 2023 року).

Вирішуючи питання про можливість застосування до спірних правовідносин наказу Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 №392-/0/81-22-АГ суд зазначає наступне.

Пункт 1 Указу Президента України «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади» від 03.10.1992 №493/92 установлено, що з 01.01.1993 нормативно-правові акти, які видаються міністерствами, іншими органами виконавчої влади, органами господарського управління та контролю і які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер, підлягають державній реєстрації.

Відповідно до п.а. 2 та 3 того самого Указу державна реєстрація провадиться в порядку, що визначається КМУ. Нормативно-правові акти, зазначені вст. 1 цього Указу, набувають чинності через 10 днів після їх реєстрації, якщо в них не встановлено пізнішого строку надання їм чинності.

Згідно з п. 2 Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, що затверджене постановою КМУ від 28.12.1992 №731, державній реєстрації підлягають нормативно-правові акти, які містять одну або більше норм, що зачіпають права, свободи, законні інтереси і стосуються обов'язків громадян та юридичних осіб, встановлюють новий або змінюють, доповнюють чи скасовують організаційно-правовий механізм їх реалізації, або мають міжвідомчий характер, тобто є обов'язковими для інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, а також юридичних осіб, що не належать до сфери управління суб'єкта нормотворення.

Пунктом 15 того самого Положення визначено, що міністерства, інші центральні органи виконавчої влади направляють для виконання нормативно-правові акти лише після їх державної реєстрації та офіційного опублікування. У разі порушення зазначених вимог нормативно-правові акти вважаються такими, що не набрали чинності, і не можуть бути застосовані.

Враховуючи, що наказ Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 №392-/0/81-22-АГ та наказ від 09.12.2022 №628/0/81-22-АГ містять норми, які зачіпають права громадян - військовослужбовців на отримання додаткової винагороди, встановлюють організаційно-правовий механізм реалізації таких прав, ці накази підлягають державній реєстрації в Міністерстві юстиції України.

Судом не встановлений факт такої реєстрації, відтак зазначені накази не можуть вважатися такими, що набрали чинності та підлягають застосуванню.

Зважаючи на це, суд не приймає до уваги посилання відповідачів на накази Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 №392-/0/81-22-АГ та від 09.12.2022 №628/0/81-22-АГ, як на підставу невиконання зобов'язань щодо виплати додаткової винагороди, визначеної постановою КМУ №168.

Суд зазначає, що недотримання органами Держприкордонслужби вимог наказів №392-АГ та №628/0/81-22 в частині обміну інформацією про участь військовослужбовця у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії не може мати негативні наслідки для такого військовослужбовця, а отже, й не може впливати на його особисті права, в тому числі на право отримання спірної додаткової винагороди.

За приписами ч.ч. 2, 6 ст. 7 КАС України суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.

За відсутності у спірний період затвердженого МВС України порядку і умов виплати додаткової винагороди, передбаченої п. 1 постанови КМУ №168, єдиним нормативно-правовим актом, що визначає підстави та порядок виплати відповідачем спірної додаткової винагороди є постанова КМУ №168.

Вказаною постановою не затверджені конкретні форми документів, якими має підтверджуватися безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії.

Отже надана позивачем довідка в/ч № НОМЕР_2 від 02.11.2022 року №12/1303-22 Вих про прийняття безпосередньої участі ОСОБА_1 у забезпеченні здійснення заходів національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії в межах Сумської області є належним документом, який має прийматися командуванням до уваги при призначенні додаткової винагороди на підставі Постанови КМУ №168.

Відтак, на думку суду, відповідач протиправно не видав наказ про призначення та нарахування позивачу додаткової винагороди у розмірі 100000 грн за період з серпня 2022 року по листопад 2022 року.

Разом з тим, як вже зазначалось судом, позивачу за грудень 2022 року було виплачено додаткову винагороду із розрахунку 30000,00 грн. пропорційно часу проходження служби в розмірі 30000,00 грн. (Наказ №982ОС від 21 грудня 2022 року) та додаткову винагороду із розрахунку 70000,00 грн. пропорційно часу проходження служби в розмірі 70000,00 грн. (Наказ №9ОС від 05 січня 2023 року).

Тому, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

При цьому, з метою логічності та зрозумілості рішення суду його резолютивна частина буде викладена дещо в іншому формулюванні ніж заявлені позовні вимоги, однак вказане не впливатиме на зміст останніх та обсяг їх задоволення.

Таким чином слід визнати протиправною бездіяльність Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (військової частини НОМЕР_2 ) щодо неповного нарахування та невиплати в повному обсязі ОСОБА_1 додаткової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» та зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 (військової частини НОМЕР_2 ) видати наказ яким перерахувати та виплатити з серпня 2022 року по листопад 2022 року ОСОБА_1 додаткову винагороду згідно постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 року «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» в розмірі 100000 гривень пропорційно розрахунку на місяць з урахуванням виплачених сум, а в задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Відповідно до статті 139 КАС України розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 2-17, 42-47, 72-77, 90, 94, 121, 122, 139, 143, 159-164, 241-246, 255, 263, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (військової частини НОМЕР_2 ) (код ЄДРПОУ 14321759) про визнання протиправною бездіяльність і зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (військової частини НОМЕР_2 ) щодо неповного нарахування та невиплати в повному обсязі ОСОБА_1 додаткової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 (військової частини НОМЕР_2 ) видати наказ яким перерахувати та виплатити з серпня 2022 року по листопад 2022 року ОСОБА_1 додаткову винагороду згідно постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 року «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» в розмірі 100000 гривень пропорційно розрахунку на місяць з урахуванням виплачених сум.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

СуддяЯ. М. Калинич