Рішення від 27.06.2023 по справі 260/2566/23

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 червня 2023 року м. Ужгород№ 260/2566/23

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Плеханова З.Б.

при секретарі Грин-Лумей В.Г.

за участю:

позивача: ОСОБА_1 - представник адвокат Штефанюк І.М.

відповідача: Державна екологічна інспекція України - представник Кирилюк .В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Державної екологічної інспекції України (пров. Новопечерський, буд. 3, корп. 2,м. Київ,01042) про визнання протиправним та скасування наказу,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державна екологічна інспекція України про визнання протиправним та скасування Наказу № 38-тр/т від 28.03.23 року про притягнення дисциплінарної відповідальності у вигляді догани.

Позиції сторін.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Наказом т.в.о голови Державної екологічної інспекції України від 07 березня 2023 року «Про порушення дисциплінарного провадження стосовно ОСОБА_1 відповідно до пункту 5 частини другої статті 65, статті 66, статті 75, частини першої та другої статті 77 Закону України «Про державну службу», підпунктів 18, 23 пункту 12 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 № 275 (із змінами), та на підставі подання дисциплінарної комісії з розгляду дисциплінарних справ Державної екологічної інспекції України для здійснення дисциплінарного провадження стосовно ОСОБА_1 , начальника Державної екологічної інспекції у Закарпатській області Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Закарпатської області, від 21.03.2023 у дисциплінарному провадженні, порушеному відповідно до наказу Держекоінспекції від 22.02.2023 № 19-тр/т «Про порушення дисциплінарного провадження стосовно ОСОБА_1 », та пояснень ОСОБА_1 від 24.03.2023: - застосовано до ОСОБА_2 , дисциплінарне стягнення у вигляді догани. При цьому констатовано, що дане рішення прийнято у зв'язку із вчиненням ОСОБА_1 дисциплінарного проступку: невиконання або неналежне - виконання посадових обов'язків, актів органів державної влади, наказів (розпоряджень) та доручень керівників, прийнятих у межах їхніх повноважень, яке виявилось у неналежному рівні службової дисципліни, та неналежному виконанні своїх посадових обов'язків начальником Державної екологічної інспекції у Закарпатській області - Головним державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Закарпатської області. П.2 наказу доручено Державній екологічній інспекції у Закарпатській області в одноденний термін надати до Держекоінспекції завірену належним чином копію наказу про оголошення цього наказу.

Так, Державна екологічна інспекція у Закарпатській області на виконання наказу Державної екологічної інспекції України від 29.03.2023 року видала наказ №77-03 «Про оголошення наказу Державної екологічної інспекції України від 28.03.2023 року № 38-тр-/т, «Про застосування дисциплінарного стягнення до ОСОБА_1 » оголосила вищезгаданий наказ про притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності.

Вважає Наказ т.в.о. голови Державної екологічної інспекції України Ігоря Зубовича №38-тр/т від 28 березня 2023 р. про застосування дисциплінарного стягнення ОСОБА_1 необґрунтованим, упередженим та законним.

Позивач зазначає. що вищевказаний наказ є наслідком упередженого ставлення до нього, що підтверджується неодноразовими звільненнями з публічної служби за ініціативою відповідача та поновленням на роботі за рішеннями суду.

Також позивач звертає увагу, що 23 січня 2023 року відносно позивача був винесений наказ "Про встановлення простою у роботі ОСОБА_1 ", оскільки підстав для цього не було., оскільки робота екла на його посаду було призначено іншу особу.

28 квітня 2023 року від Державної екологічної інспекції України на адресу суду надійшов відзив на позов, відповідно до якого вважає, що позов ОСОБА_1 є необґрунтованим, а тому задоволенню не підлягає з наступних підстав. Зазначає, що була проведена позапланова цільова перевірка діяльності Державної екологічної інспекції у Закарпатській області за результатами якої виявлено ряд порушень.

Враховуючи виявлені порушення, начальником відділу державного екологічного нагляду (контролю) надр Департаменту державного екологічного нагляду (контролю) - старшим державним інспектором України з охорони навколишнього природного середовища, заступником керівника Робочої групи Держекоінспекції до т. в. о. голови Держекоінспекції Зубовича І.О. скеровано службову записку від 17.02.2023 № 2/2-25 (далі - Службова записка) щодо неналежного виконання посадових обов'язків начальником Державної екологічної інспекції у Закарпатській області - Головним державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Закарпатської області ОСОБА_1 , а саме не здійснення контролю при підписанні наказів з основної діяльності першим заступником начальника Державної екологічної інспекції у Закарпатській області ОСОБА_3 та заступником начальника Державної екологічної інспекції у Закарпатській області Фенцик О.І. під час перебування начальника Інспекції ОСОБА_1 на робочому місці. Враховуючи пункт 36 Порядку здійснення дисциплінарного провадження, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 № 1039 т. в. о. голови Держекоінспекції прийнято рішення про накладення на Позивача дисциплінарне стягнення у виді догани. Вважає, що при прийнятті рішень Держекоінспекцією щодо початку здійснення дисциплінарного провадження, розгляд дисциплінарної справи, внесення подання та накладення дисциплінарного стягнення відносно Позивача, було дотримано усіх норм законодавства України, що регулюють зазначені питання.

В судовому засіданні представник позивач підтримав позовні вимоги в повному обсязі з мотивів викладених у позовній заяві.

Представник відповідача заперечив проти позову з мотивів викладених у відзиві.

Обставини встановлені судом.

23 березня 2017 року на підставі наказу Державної екологічної інспекції України № 156-0 від 22 березня 2017 року ОСОБА_1 , був прийнятий на публічну службу на посаду начальника Державної екологічної інспекції у Закарпатській області - Головного державного інспектора з охорони навколишнього середовища Закарпатської області (наказ Державної екологічної інспекції у Закарпатській області № 16-о від 23 березня 2017 року) із збереженням 6 рангу державного службовця.

23.01.2023 Наказом Державної екологічної інспекції України від № 8 «Про проведення позапланової цільової перевірки діяльності Держекоінспекції у Закарпатській області» утворено Робочу групу Держекоінспекції з проведення позапланової цільової перевірки діяльності Державної екологічної інспекції у Закарпатській області за період з 01.01.2018 по 31.12.2022 та затверджено її склад .

Відповідно до вищевказаного наказу була проведена позапланова цільова перевірка діяльності Державної екологічної інспекції у Закарпатській області за результатами якої виявлено ряд порушень.

Враховуючи виявлені порушення, начальником відділу державного екологічного нагляду (контролю) надр Департаменту державного екологічного нагляду (контролю) - старшим державним інспектором України з охорони навколишнього природного середовища, заступником керівника Робочої групи Держекоінспекції до т. в. о. голови Держекоінспекції Зубовича І.О. скеровано службову записку від 17.02.2023 № 2/2-25 щодо неналежного виконання посадових обов'язків начальником Державної екологічної інспекції у Закарпатській області - Головним державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Закарпатської області ОСОБА_1 , а саме не здійснення контролю при підписанні наказів з основної діяльності першим заступником начальника Державної екологічної інспекції у Закарпатській області ОСОБА_3 та заступником начальника Державної екологічної інспекції у Закарпатській області ОСОБА_4 під час перебування начальника Інспекції ОСОБА_1 на робочому місці.

У Службовій записці серед іншого зазначено , що при аналізі журналу наказів Інспекції з основної діяльності за 2022 рік (номер номенклатурної справи 13-20) , зокрема встановлено, що при присутності на робочому місці начальника Інспекції:

першим заступником начальника Інспекції ОСОБА_3 з перевищенням повноважень підписано накази про залучення спеціалістів в рамках кримінальних проваджень тощо: № № №№ 119 і 120 від 31.03.2022; № 123 від 04.04.2022; № 301 від 21.09.2022. У цей час, начальник Інспекції не перебував у відпустці, лікарняному чи відрядженні та знаходився на робочому місці;

У зазначені дати підписання вказаних наказів першим заступником начальника Інспекції ОСОБА_3 та заступником начальника Інспекції ОСОБА_4 здійснено з порушенням пункту 4 Розподілу обов'язків між начальником Державної екологічної інспекції у Закарпатській області його першим заступником та заступником (наказом Інспекції віл 27.09,2021 № 824, визначений таким, що втратив чинність наказ Інспекції від 01.07.2022 № 207), тобто з порушенням порядку взаємозамінності начальника Інспекції, першого заступника начальника Інспекції та заступника начальника Інспекції.

Дані порушення начальником Інспекції самостійно не встановлені, а стали відомі Робочій групі Держекоінспекції лише під час проведення вказаної позапланової цільової перевірки діяльності Інспекції.

У Службовій записці було внесено пропозицію порушення дисциплінарного провадження по факту можливої наявності в діях начальника Державної екологічної інспекції ознак дисциплінарного проступку.

23 січня 2023 року т.в.о. Голови Державної екологічної інспекції України видано наказ № 2-тр/т "Про встановлення простою у роботі ОСОБА_1 з 23 січня 2023 року.

22 лютого 2023 року т.в.о. Голови Державної екологічної інспекції України видано наказ Держекоінспекції від № 19-тр/т «Про порушення дисциплінарного провадження стосовно ОСОБА_1 » та затверджено чисельний склад дисциплінарної комісії.

27 лютого 2023 року представниками відповідача був складений Протокол про доведення інформації та документів до відома державного службовця шляхом використання засобів телекомунікаційного звязку., де вказано , що позивачу було надіслано на його електронну адресу запрошення на засідання дисциплінарної комісії та надання пояснень щодо обставин, які стали підставою для порушення дисциплінарного провадження.

07 березня 2023 року ОСОБА_5 надав письмові пояснення, в яких визнав факт підписання наказів про залучення спеціалістів у слідчих діях не ним ,а його першим заступником відповідно до п. 2 Розподілу обовязків між начальником Державної екологічної інспекції у Закарпатській області в його першим заступником та заступниками та на підставі наказу Інспекції від 30.03.2022 року № 118 "Про надання права першого підпису та другого підпису на фінансових документах Державної екологічної інспекції у Закарпатській області ", пояснивши це тим, що дані накази були підготовлені відділом державного екологічного нагляду природно-заповідного фонду, лісів та рослинного світу, діяльність якого спрямовується , координується та здійснюється першим заступником начальника Інспекції відповідно до пункту 2 Розподілу обовязків між начальником Державної екологічної інспекції у Закарпатській області в його першим заступником та заступниками , затвердженого наказом Інспекції від 27.09.2021 № 824 та № 207 від 01.07.2022 року.Також звертає увагу, що спеціалістами юридичного відділу Інспекції було погоджено вищевказані накази.

21 березня 2023 року було внесено Подання дисциплінарної комісії з розгляду дисциплінарних справ Державної екологічної інспекції України у дисциплінарному провадженні, порушеному відповідно до наказу Державної екологічної інспекції України від 22.02.23 року № 19-тр/т стосовно начальника Державної екологічної інспекції у Закарпатській області-Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Закарпатської області ОСОБА_1 , де констатовано, що вина ОСОБА_1 полягає у неналежному виконанні посадових обовязків начальника Державної екологічної інспекції у Закарпатській області, що виразилося у непідписанні наказів Інспекції під час перебування його на своєму робочому місці, які віднесені до основних посадових обовязків начальника Державної екологічної інспекції у Закарпатській області .

Дисциплінарна комісія у поданні зазначила про відсутність настання тяжких наслідків внаслідок дисциплінарного проступку ОСОБА_1 та визначила ступінь тяжкості як незначний.

Також дисциплінарна комісія врахувала відомості, що характеризують державного службовця, відсутність дисциплінарних стягнень.

Зважаючи на викладене, дисциплінарна комісія дійшла висновку щодо наявності у діях начальника Державної екологічної інспекції у Закарпатській області ОСОБА_1 дисциплінарного проступку , передбаченого п. 5 частини другої статті 65 Закону України «Про державну службу».

24 березня 2023 року ОСОБА_1 подав письмові пояснення, в яких звернув увагу на пропуск строку внесення подання.

28 березня 2023 року т.в.о. Голови Державної екологічної інспекції України видано Наказ № 38-тр/т "Про застосування дисциплінарного стягнення до ОСОБА_1 " у відповідності до:

- п. 5 частини другої статті 65, статті 66, статті 75, ч1. ч. 2 ст. 77 Закону України «Про державну службу"

- п.п.18,23 п. 12 Положення Про Державну екологічну інспекцію України , затв. ПКМУ від 19.04.2017 № 275

яким до начальника Державної екологічної інспекції у Закарпатській області Мартина Івана Андрійовича - Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Закарпатської області застосовано дисциплінарне стягнення у вигляд догани у звязку із вчиненням ним дисциплінарного проступку- невиконання або неналежне виконання посадових обовязків, актів органів державної влади, наказів(розпоряджень) та доручень керівників, прийнятих у межах їхніх повноважень, яке виявилося у неналежному рівні службової дисципліни та неналежному виконанні своїх посадових обовязків начальником Державної екологічної інспекції у Закарпатській області .

Підставою в Наказі вказано Подання дисциплінарної комісії з розгляду дисциплінарних справ Державної екологічної інспекції України від 21.03.2023 року

Мотиви та норми права застосовані судом.

Правове регулювання державної служби у відповідності до вимог ст. 5 Закону України «Про державну службу», здійснюється Конституцією України. Законом України «Про державну службу», іншими законами України, міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, указами Президента тощо.

Державний службовець згідно приписів ч. 2 ст. 1 Закону України «Про державну службу», № 889-VIII це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов'язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.

Відповідно до ст. 8 Закону № 889-VIII, основними обов'язками державного службовця є дотримання Конституції та законів України, діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, дотримуватися принципів державної служби та правил етичної поведінки, поважати гідність людини, не допускати порушення прав і свобод людини та громадянина, з повагою ставитися до державних символів України, використовувати державну мову під час виконання своїх посадових обов'язків, не допускати дискримінацію державної мови і протидіяти можливим спробам її дискримінації, забезпечувати в межах наданих повноважень ефективне виконання завдань і функцій державних органів, сумлінно і професійно виконувати свої посадові обов'язки та умови контракту про проходження державної служби (у разі укладення), виконувати рішення державних органів, накази (розпорядження), доручення керівників, надані на підставі та у межах повноважень, передбачених Конституцією та законами України, додержуватися вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції, запобігати виникненню реального, потенційного конфлікту інтересів під час проходження державної служби, постійно підвищувати рівень своєї професійної компетентності та удосконалювати організацію службової діяльності, зберігати державну таємницю та персональні дані осіб, що стали йому відомі у зв'язку з виконанням посадових обов'язків, а також іншу інформацію, яка відповідно до закону не підлягає розголошенню, виконання обов'язків, визначені у Положеннях про структурні підрозділи державних органів та посадових інструкціях, затверджених керівниками державної служби в цих органах, та контракті про проходження державної служби (у разі укладення).

Згідно положень ст. 61 Закону № 889-VIII службова дисципліна забезпечується шляхом:

1) дотримання у службовій діяльності вимог цього Закону та інших нормативно-правових актів у сфері державної служби та виконання правил внутрішнього службового розпорядку;

2) формування керівником державної служби у підпорядкованих державних службовців високих професійних якостей, сумлінного ставлення до виконання своїх посадових обов'язків, поваги до прав і свобод людини і громадянина, їхньої честі та гідності, а також до держави, державних символів України;

3) поєднання керівниками усіх рівнів методів переконання, виховання і заохочення із заходами дисциплінарної відповідальності щодо підпорядкованих державних службовців;

4) поєднання повсякденної вимогливості керівників до підпорядкованих державних службовців з постійною турботою про них, виявленням поваги до їхньої честі та гідності, забезпеченням гуманізму та справедливості.

Обов'язки керівника державної служби щодо забезпечення службової дисципліни визначені у статті 63 Закону № 889-VIII :

1. Керівник державної служби несе відповідальність за неналежний рівень службової дисципліни і здійснює повноваження щодо притягнення державних службовців до дисциплінарної відповідальності.

2. З метою забезпечення належного рівня службової дисципліни керівник державної служби зобов'язаний:

1) створювати умови для виконання державними службовцями своїх посадових обов'язків і підвищення ними професійної компетентності та вимагати належного виконання посадових обов'язків;

2) здійснювати контроль за виконанням державними службовцями посадових обов'язків;

3) під час виконання посадових обов'язків керуватися публічними інтересами, суворо дотримуватися і забезпечувати дотримання Конституції, законів України та інших нормативно-правових актів, чітко формулювати накази (розпорядження) та доручення, перевіряти точність і своєчасність їх виконання;

4) забезпечувати виконання державними службовцями своїх посадових обов'язків, у тому числі шляхом застосування дисциплінарних стягнень;

5) належним чином організовувати роботу державних службовців, забезпечувати ефективне виконання завдань, що поставлені перед державним органом;

6) виховувати у державних службовців сумлінне ставлення до служби, бережливе ставлення до державного майна, підтримувати їхню ініціативу, а також вживати заходів для додержання ними правил етичної поведінки;

7) забезпечувати прозорість та об'єктивність під час оцінювання результатів службової діяльності державних службовців;

8) організовувати проведення з державними службовцями профілактичних заходів щодо запобігання вчиненню ними дисциплінарних проступків, виявляти та своєчасно припиняти їх вчинення.

3. Безпосередній керівник державного службовця має право вносити клопотання керівнику державної служби про притягнення державного службовця до дисциплінарної відповідальності за вчинення дисциплінарного проступку.

4. Керівник державної служби, який в установленому цим Законом порядку не вжив заходів для притягнення підпорядкованого йому державного службовця до дисциплінарної відповідальності за вчинений дисциплінарний проступок, а також не подав матеріали про вчинення державним службовцем адміністративного проступку, корупційного або пов'язаного з корупцією правопорушення, кримінального правопорушення до органу, уповноваженого розглядати справи про такі правопорушення, несе відповідальність згідно із законом.

Відповідно до ч.1 ст.64 Закону № 889-VIII за невиконання або неналежне виконання посадових обов'язків, визначених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами у сфері державної служби, посадовою інструкцією, а також порушення правил етичної поведінки та інше порушення службової дисципліни державний службовець притягається до дисциплінарної відповідальності у порядку, встановленому Законом.

Стаття 65. Закону № 889-VIII визначає підстави для притягнення державного службовця до дисциплінарної відповідальності :

1. Підставою для притягнення державного службовця до дисциплінарної відповідальності є вчинення ним дисциплінарного проступку, тобто протиправної винної дії або бездіяльності чи прийняття рішення, що полягає у невиконанні або неналежному виконанні державним службовцем своїх посадових обов'язків та інших вимог, встановлених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами, за яке до нього може бути застосоване дисциплінарне стягнення.

2. Дисциплінарними проступками є, зокрема: п5) невиконання або неналежне виконання посадових обов'язків, актів органів державної влади, наказів (розпоряджень) та доручень керівників, прийнятих у межах їхніх повноважень.

Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону № 889-VIII, до державних службовців застосовується один із видів дисциплінарного стягнення: зауваження; догана; попередження про неповну службову відповідність; звільнення з посади державної служби.

Стаття 67 Закону № 889-VIII зазначає, що дисциплінарне стягнення має відповідати характеру і тяжкості вчиненого дисциплінарного проступку та ступеню вини державного службовця. Під час визначення виду дисциплінарного стягнення необхідно враховувати характер дисциплінарного проступку, обставини, за яких він був вчинений, настання тяжких наслідків, добровільне відшкодування заподіяної шкоди, попередню поведінку державного службовця та його ставлення до виконання посадових обов'язків.

Постановою Кабінету Міністрів України від 4 грудня 2019 р. № 1039 затверджений ПОРЯДОК здійснення дисциплінарного провадження, який визначає процедуру здійснення дисциплінарними комісіями з розгляду дисциплінарних справ (далі - дисциплінарна комісія) дисциплінарних проваджень стосовно державних службовців.

Згідно із пунктами 7, 8, 9 Порядку № 1039, для здійснення дисциплінарного провадження з метою визначення ступеня вини, характеру і тяжкості вчиненого дисциплінарного проступку утворюється дисциплінарна комісія.

Комісія, дисциплінарна комісія запрошує державного службовця на своє засідання для надання пояснення щодо обставин, які стали підставою для порушення дисциплінарного провадження, та пропонує надати таке пояснення у письмовому вигляді. Пояснення надається в паперовій або електронній формі особисто чи шляхом надсилання на офіційну електронну адресу відповідного державного органу із накладенням кваліфікованого електронного підпис ( п. 31 Порядку 1039)

У відповідності до п. 33. Порядку 1039 Комісія, дисциплінарна комісія розглядає належним чином сформовану дисциплінарну справу та за результатами такого розгляду приймає рішення про наявність чи відсутність у діях державного службовця дисциплінарного проступку та підстав для його притягнення до дисциплінарної відповідальності, про що зазначається у протоколі засідання.

Комісія, дисциплінарна комісія повинна встановити:

чи мали місце обставини, на підставі яких порушено дисциплінарне провадження;

чи містять дії державного службовця ознаки дисциплінарного проступку;

чим характеризується дисциплінарний проступок, обставини, за яких він був вчинений, обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, результати оцінювання службової діяльності державного службовця, наявність заохочень, стягнень та його ставлення до державної служби;

чи підлягає державний службовець притягненню до дисциплінарної відповідальності;

який вид дисциплінарного стягнення може бути застосований до державного службовця.

Результатом розгляду дисциплінарної справи є пропозиція Комісії або подання дисциплінарної комісії. Пропозиція (подання) готується Комісією, дисциплінарною комісією після прийняття рішення за результатами розгляду дисциплінарної справи та підписується усіма її членами, які брали участь у голосуванні.( п. 34 Порядку 1039).

Частинами 1, 2 ст.77 Закону 889-VIII встановлено, що рішення про накладення на державного службовця дисциплінарного стягнення чи закриття дисциплінарного провадження приймає суб'єкт призначення протягом 10 календарних днів з дня отримання пропозицій Комісії, подання дисциплінарної комісії у державному органі. Рішення оформляється відповідним актом суб'єкта призначення.

У рішенні, яке оформляється наказом (розпорядженням), зазначаються найменування державного органу, дата його прийняття, відомості про державного службовця, стислий виклад обставин справи, вид дисциплінарного проступку і його юридична кваліфікація, вид застосованого дисциплінарного стягнення.

У відповідності до посадової інструкції начальника Державної екологічної інспекції у Закарпатській області, затвердженої т.в.о. Голови Державної екологічної інспекції України у березні 2022 року (позивач ознайомився з нею 28.03.2022 року) :

- мета посади : забезпечення належної організації роботи органу,

-основні обовязки: здійснює керівництво за її діяльністю, несе персональну відповідальність за організацію та результати її діяльності

- підписує накази та листи

- розподіляє обовязки між своїми заступниками.

Наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля від 07.04.2020 № 230 затверджено Положення про територіальні та міжрегіональні територіальні органи Держекоінспекції, відповідно до якого :

Територіальний орган Держекоінспекції очолює начальник, який має двох заступників, у тому числі одного першого. Начальник та заступники начальника Інспекції призначаються на посади та звільняються з посад Головою Держекоінспекції відповідно до законодавства про державну службу. Начальник Інспекції за посадою є Головним державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища відповідної території.

Відповідно до підпункту 17 пункту 6 Положення про територіальні органи Держекоінспекції, підпункту 17 пункту 6 Положення про Інспекцію, начальник Інспекції підписує накази.

Вказані вимоги також дублюється в Положенні про Держекоінспекцію в Закарпатській області , затверджену 02 лютого 2021 року № 42.

01 липня 2022 року ОСОБА_6 вніс зміни до розподілу обовязків між начальником Інспекції та його першим заступником, в якому зазначено, що у разі відсутності начальника Інспекції виконуючим обовязки начальника окремим наказом визначається перший заступник начальника Інспекції, а в разі відсутності і начальника і першого заступника виконуючим обовязки начальника окремим наказом визначається заступник начальника.

За розподілом обов'язків між начальником Державної екологічної Інспекції у Закарпатській області його першим заступником та заступником накази Інспекції від 01.07.2022 № 207 та від 27.09.2021 № 824, начальник Інспекції, крім вище перелічених повноважень у Положенні про Інспекцію, безпосередньо спрямовує та контролює діяльність першого заступника та заступника начальника Інспекції.

Слід зазначити, що пунктом 3 вказаних наказів Інспекції, контроль за їх виконанням начальник Інспекції ОСОБА_1 залишив за собою, тобто їх фактичне виконання залишилось безконтрольним, що призвело до підписання наказів Інспекції не уповноваженими на те посадовими особами Інспекції.

Дані порушення начальником Інспекції самостійно не встановлені, а стали відомі Робочий групі Держекоінспекції лише під час проведення вказаної позапланової цільової перевірки діяльності Інспекції.

Разом з тим, при належному контролі начальником Інспекції за виконанням цих наказів Інспекції та виявлення ним перелічених вище порушень, начальник Інспекції у встановленому порядку повинен був вжити заходів щодо їх недопущення надалі та звернутись з відповідним поданням до Голови Держекоінспекції щодо порушення відповідних дисциплінарних проваджень стосовно ОСОБА_3 - першого заступника начальника Державної екологічної інспекції у Закарпатській області - першого заступника Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Закарпатської області; Фенцик Оксани Іванівни - заступника начальника Державної екологічної інспекції у Закарпатській області - заступника Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Закарпатської області.

Матеріали дисциплінарного провадження, подання дисциплінарної комісії містять всі елементи дисциплінарного правопорушення в діях позивача , а саме порушення позивачем як державним службовцем та керівником державного органу своїх посадових обовязків визначених ЗУ "Про державну службу" , посадової інструкції та положення про територіальний орган інспекції, а також свого ж наказу про розподіл обовязків між керівництвом у Державній екологічній інспекції у Закарпатській області , зазначених вище у судовому рішенні.

Враховуючи пункт 36 Порядку здійснення дисциплінарного провадження, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 № 1039, т. в. о. голови Держекоінспекції прийнято рішення про накладення на Позивача дисциплінарне стягнення у виді догани, що відповідає ступеню вчиненого проступку.

Відтак при прийнятті рішень Держекоінспекцією щодо початку здійснення дисциплінарного провадження, розгляд дисциплінарної справи, внесення подання та накладення дисциплінарного стягнення відносно Позивача, було дотримано усіх норм законодавства України, що регулюють зазначені питання, а тому суд дійшов висновку, що оскаржуваний наказ відповідає вимогам ч. 2 ст. 2 КАСУ , згідно якого :

- У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);5) добросовісно;6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи встановлені судом обставини справи, досліджені в судовому засіданні докази, норми законодавства України, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими, доказів, які б спростовували правомірність дій відповідача позивачем не представлено, а судом таких доказів не здобуто, в зв'язку з чим суд приходить до переконання, що в задоволенні позову слід відмовити.

Керуючись статтями 14 частиною 1, 242-246 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1.У задоволенні позову ОСОБА_1 до Державної екологічної інспекції України про визнання протиправним та скасування наказу Державної екологічної інспекції України №38-тр/т від 28.03.2023 «Про застосування дисциплінарного стягнення до ОСОБА_1 » у вигляді догани - відмовити повністю.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів до Восьмого апеляційного адмінсуду.

СуддяЗ.Б.Плеханова

Повний текст рішення виготовлено та підписано 05 липня 2023 року.