2-о/130/83/2023
130/1715/23
щодо відкриття провадження
04.07.2023 р. м. Жмеринка
Суддя Жмеринського міськрайонного суду
Вінницької області Костянтин Шепель,
розглянувши заяву адвоката Молявчика Олексія Валерійовича в інтересах ОСОБА_1 , за участі заінтересованих осіб Військово-медичного клінічного центру Центрального регіону та Жмеринської міжрайонної медико-соціальної експертної комісії, про встановлення юридичного факту, отримання захворювання пов'язаного із захистом Батьківщини, -
Представник заявника ОСОБА_2 звертається до суду в інтересах ОСОБА_3 з вимогою про встановлення юридичного факту отримання захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини.
Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів (частина перша статті 4 ЦПК України).
Відповідно до частини третьої статті 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
У своїй заяві представник заявника просить про встановлення факту, що має юридичне значення, однак зі змісту заяви вбачається спір про право на отримання матеріальної компенсації від Міністерства Оборони України, а також фактичне оскарження рішення Регіональної військово-лікарняної комісії, яка не пов'язує захворювання заявника із захистом Батьківщини.
Згідно з частиною першою статті 293 ЦПК України, окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до частини четвертої статті 315 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо із заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи, - залишає заяву без розгляду.
Виходячи з наведених норм закону не підлягають розгляду в судовому порядку заяви про встановлення фактів, що мають юридичне значення, якщо законом визначено інший порядок їх встановлення.
Пунктом 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», визначено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право. Таким чином, процесуальний закон передбачає умови, за яких у окремому провадженні можуть бути встановлені факти, що мають юридичне значення, зокрема: факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них повинні безпосередньо залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичної особи без повторного звернення до суду на підставі цього рішення; встановлення факту не пов'язано із вирішенням спору про право.
Однак з матеріалів заяви вбачається вирішення спору про право в порядку адміністративного судочинства - з огляду на таке.
Згідно з пунктом першим частини першої статті 186 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Згідно з частиною п'ятою статті 186 ЦПК України відмовляючи у відкритті провадження з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз'яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи.
Згідно з пунктом 4 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Приймаючи до уваги, що Регіональна військово-лікарська комісія є в даному випадку суб'єктом владних повноважень, дії якої і оскаржує заявник, вважаю за необхідне відмовити заявнику у відкритті провадження по справі за заявою його представника про встановлення юридичного факту отримання захворювання пов'язаного із захистом Батьківщини, і роз'яснити йому право звернутися до суду за вирішенням спору в порядку адміністративного судочинства..
Керуючись статтями 186, 315 ЦПК України, статтею 5 КАС України, суддя
Відмовити у відкритті провадження у справі за заявою ОСОБА_4 в інтересах ОСОБА_1 , за участі заінтересованих осіб Військово-медичного клінічного центру Центрального регіону та Жмеринської міжрайонної медико-соціальної експертної комісії, про встановлення юридичного факту, отримання захворювання пов'язаного із захистом Батьківщини
Роз'яснити заявнику право звернення до Вінницького окружного адміністративного суду.
Копію ухвали направити представнику заявника.
На ухвалу може бути подана апеляція до Вінницького апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її винесення.
Суддя Костянтин ШЕПЕЛЬ