Справа № 740/2955/23 Головуючий у 1 інстанції Гагаріна Т. О.
Провадження № 33/4823/503/23
Категорія - ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
05 липня 2023 року місто Чернігів
Чернігівський апеляційний суд в складі:
головуючого судді - Оседача М.М.,
за участю захисника - адвоката Дорошенка Г.М. (в режимі відеоконференції),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чернігові в порядку дистанційного судового провадження (в режимі відеоконференції) справу про адміністративне правопорушення за апеляційною скаргою захисника - адвоката Дорошенка Г.М. в інтересах особи, що притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 на постанову Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області від 09 червня 2023 року,-
Цією постановою:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець с. Городківка, Крижопільського району Вінницької області, громадянин України, стрілець військової частини, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ,
притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) з накладенням стягнення у виді штрафу у розмірі 17 000 грн.
Стягнуто із ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у сумі 536,80 грн.
Як встановив суд, військовослужбовець ОСОБА_1 08 травня 2023 року, близько 08 год. 00 хв., на території військової комендатури м. Ніжина (номер та місце розташування не зазначаються з метою не розголошення відомостей про воєнний об'єкт) в період особливого періоду - воєнного стану, перебув в стані алкогольного сп'яніння, що підтверджується оглядом за допомогою спеціальному технічного приладу «Алконт U8300» результати тесту - 0,29 та 0,30 проміле.
Не погодившись із рішенням суду, захисник - адвокат Дорошенко Г.М. в інтересах ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову місцевого суду скасувати через незаконність та закрити провадження по справі, у зв'язку з відсутністю в діях його підзахисного складу даного адміністративного правопорушення. Вважає, що висновок суду не відповідає фактичним обставинам справи. Вказує, що процедура огляду на стан сп'яніння ОСОБА_1 була порушена. Зазначає, що на час складання протоколу про військове адмінправопорушення його підзахисному не було роз'яснено процесуальні права та не надано можливості скористатися правом на допомогу адвоката. На думку апелянта, місцевий суд в порушення вимог Закону належно не перевірив правильність оформлення протоколу про військове адмінправопорушення і не врахував істотні порушення при його складанні.
У судове засідання апеляційної інстанції (в режимі відеоконференції) ОСОБА_1 не з'явився, про час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином, заяв про відкладення розгляду справи не подавав.
При цьому, в судовому засіданні захисник зазначив, що ОСОБА_1 був поінформований належним чином про час та місце слухання справи та не заперечував щодо розгляду справи за його відсутності.
Відповідно до вимог ч.6 ст.294 КУпАП участь особи, яка подала скаргу, чи інших осіб, які беруть участь у провадженні справи про адміністративне правопорушення, в розгляді справи судом апеляційної інстанції, не є обов'язковою. Наведене положення відповідає практиці Європейського суду з прав людини, аналіз якої свідчить про те, що відсутність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, під час розгляду справи судом апеляційної інстанції не може автоматично вважатися порушенням п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Заслухавши пояснення захисника (в режимі відеоконференції), який підтримав апеляційну скаргу та просив її задовольнити, перевіривши матеріали справи та доводи скарги, апеляційний суд приходить до наступного висновку.
Відповідно ст.ст. 245, 251, 252, 280, 283 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами.
Згідно з ч.3 ст.172-20 КУпАП, адміністративним правопорушенням вважається, розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, наркотичного чи іншого вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Статтею 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено, що особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX затверджено Указ Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні».
Як зазначено у протоколі про військове адміністративне правопорушення серії ЧР/Н №300 від 09.05.2023 року військовослужбовець ОСОБА_1 08 травня 2023 року, близько 08 год. 00 хв., на території військової комендатури м. Ніжина (номер та місце розташування не зазначаються з метою не розголошення відомостей про воєнний об'єкт) в період особливого періоду - воєнного стану, перебув в стані алкогольного сп'яніння, що підтверджується оглядом у КНП «ЧОПЛ» наркологічне диспансерне відділення м. Ніжина, результати тесту - 0,29 та 0,30 проміле (а.с.5).
Отже, протокол про військове адміністративне правопорушення є документом, що офіційно засвідчує факт учинення неправомірних дій, і є одним із джерел доказів, в силу положень ст.251 КУпАП та відповідає вимогам Закону і містить у собі всі необхідні дані.
Як убачається з інформації з роздруківок приладу Драгер ARВL-0785, результати продування ОСОБА_1 зазначеного спеціального технічного приладу становлять 0,29 та 0,30 проміле, де останній поставив свій підпис, що свідчить про його згоду, на той період часу, із даними результатів проведеного огляду (а.с.3,4).
Обставини, викладені у протоколі про військове адміністративне правопорушення, також підтверджуються випискою із медичної карти амбулаторно хворого №31 від 08 травня 2023 року, відповідно до якої ОСОБА_1 на момент огляду перебував у стані алкогольного сп'яніння, де останній вказав, що вживав алкоголь напередодні (а.с.6).
Твердження апелянта про не роз'яснення ОСОБА_1 його процесуальних прав, є непереконливими та спростовуються протоколом про військове адміністративне правопорушення, у якому міститься відмітка про те, що останньому було роз'яснено його права та обов'язки, передбачені ст.63 Конституції України, ст.268 КУпАП.
Аналізуючи зміст цього протоколу, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що ОСОБА_1 був ознайомлений з відомостями протоколу, про що свідчить його власноручний підпис у цьому протоколі.
Слід зазначити і те, що будь-яких зауважень чи заперечень щодо порядку проведення такого огляду та оформлення протоколу щодо нього, ОСОБА_1 не зазначав, із заявами про неправильність дій чи порушення його процесуальних прав та складання протоколу до компетентних органів не звертався і матеріали справи таких не містять.
Апеляційним судом не встановлено порушень порядку проведення огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння, а також, відсутні обставини, які б доводили упередженість або будь-яку зацікавленість військового коменданта ІНФОРМАЦІЯ_2 в/ч НОМЕР_1 у результатах розгляду справи або притягненні особи до адміністративної відповідальності.
Інші твердження апелянта мають формальний характер та спрямовані на ухилення ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за вчинене ним військове адміністративне правопорушення.
Відтак, доводи апелянта про відсутність у діях ОСОБА_1 складу військового адміністративного правопорушення є необґрунтованими і не заслуговують на увагу. Таку позицію останнього слід розцінювати, як намагання його підзахисним уникнути встановленої законом відповідальності за скоєне.
Отже, викладені обставини вказують на те, що місцевий суд повно і всебічно дослідив матеріали справи, дав правильну оцінку доказам та обґрунтовано визнав ОСОБА_1 винним у скоєнні військового адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП, оскільки він, під час виконання обов'язків військової служби на території військової комендатури перебував в стані алкогольного сп'яніння в умовах дії особливого періоду в Україні.
Адміністративне стягнення ОСОБА_1 накладено судом першої інстанції у відповідності до вимог ст. 33 КУпАП, з врахуванням характеру вчиненого військового адмінправопорушення, його особи, ступеня вини та в межах санкції ч.3 ст.172-20 КУпАП, що є достатнім для виховання особи, яка вчинила військове адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчиненню нових правопорушень як ОСОБА_1 , так і іншими особами.
Враховуючи, що при розгляді справи судом першої інстанції не допущено порушень вимог ст. 280 КУпАП, які могли б істотно вплинути на висновки суду про винність особи, що притягується до адміністративної відповідальності у вчиненому військовому адмінправопорушенні, кваліфікацію дій та необґрунтованість накладеного стягнення, підстав для скасування, або зміни постанови суду не вбачається.
На підставі викладеного, керуючись статтею 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, апеляційний суд -
Апеляційну скаргу захисника - адвоката Дорошенка Г.М. в інтересах особи, що притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - залишити без задоволення, а постанову Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області від 09 червня 2023 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП - без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно є остаточною і оскарженню не підлягає.
СуддяМ. М. Оседач