03.07.2023 Справа №607/11410/23
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Братасюк В.М., розглянувши матеріали, які надійшли з УПП в Тернопільській області ДПП про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , тимчасово непрацюючого,
за ч.1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Громадянин ОСОБА_1 , 18 червня 2023 року о 16 годині 15 хвилин в м. Тернополі по вул. Протасевича керував ТЗ ЗАЗ Ланос д.н.з. НОМЕР_1 , перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння. На місці зупинки огляд на визначення стану алкогольного сп'яніння здійснювався за допомогою технічного приладу газоаналізатора Alcotest 7510 ARMF 0310, на табло якого висвітлилося повідомлення, що виміряне значення концентрації алкоголю перевищує вимірювальний діапазон. Водій з результатами огляду на місці був згідний, від проходження огляду в медичному закладі відмовився, чим порушив вимоги п.2.9а Правил дорожнього руху.
У судове засідання ОСОБА_1 , будучи у встановленому законом порядку особисто своєчасно сповіщеним про місце і час розгляду справи, за адресою зазначеною у протоколі, з'явився. Провину визнав у повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, приходжу до таких висновків.
Відповідно до п. 2.9 а) Правил дорожнього руху, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
В судовому засіданні достовірно встановлено, що ОСОБА_1 порушив вимоги п.2.9 а Правил дорожнього руху, що підтверджується дослідженими в судовому засіданні доказами:
- даними, які містяться в протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД №502061 від 18.06.2023 року, в якому процесуально зафіксовано конкретні обставини вчинення адміністративного правопорушення, а саме - ОСОБА_1 , 18 червня 2023 року о 16 годині 15 хвилин в м. Тернополі по вул. Протасевича керував ТЗ ЗАЗ Ланос д.н.з. НОМЕР_1 , перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння. На місці зупинки огляд на визначення стану алкогольного сп'яніння здійснювався за допомогою технічного приладу газоаналізатора Alcotest 7510 ARMF 0310, на табло якого висвітлилося повідомлення, що виміряне значення концентрації алкоголю перевищує вимірювальний діапазон. Водій з результатами огляду на місці був згідний, від проходження огляду в медичному закладі відмовився. Протокол складений із дотриманням вимог КУпАП, містять всі необхідні реквізити, підписані особою яка склала протокол та особою, яка притягається до адміністративної відповідальності.
- дослідженими в судовому засіданні матеріалами відеофіксації з нагрудних камер 472546, 474769, на яких зафіксовані обставини, а саме - керування ОСОБА_1 транспортним засобом ЗАЗ Ланос д.н.з. НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп'яніння. На місці зупинки огляд на визначення стану алкогольного сп'яніння здійснювався за допомогою технічного приладу газоаналізатора Alcotest 7510 ARMF 0310, на табло якого висвітлилося повідомлення, що виміряне значення концентрації алкоголю перевищує вимірювальний діапазон. Водій з результатами огляду на місці був згідний, від проходження огляду в медичному закладі відмовився;
- результатами тестування на алкоголь за допомогою технічного приладу газоаналізатора Alcotest 7510 ARMF 0310, до протоколу серії ААД №502061 від 18.06.2023 року - результатом тесту висвітлилося повідомлення, що виміряне значення концентрації алкоголю перевищує вимірювальний діапазон.
- актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів з підписом ОСОБА_1 про згоду з результатами огляду висвітлилося повідомлення, що виміряне значення концентрації алкоголю перевищує вимірювальний діапазон;
- свідоцтвом про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки;
- витягом з технічних характеристик засобу вимірювальної техніки Alcotest 7510;
- розпискою ОСОБА_2 про зобов'язання доставити транспортний засбі за місцем постійного проживання ОСОБА_1 ;
- рапортом поліцейського взводу 1 роти 2 батальйону УПП в тернопільській області Ворохта В. від 18.06.2023 року про обставини зупинки керованого ОСОБА_1 ТЗ;
- довідкою, згідно якої ОСОБА_1 отримував посвідчення водія серії НОМЕР_2 .
Згідно з п.2 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою КМУ від 17.12.2008 року за №1103, огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС.
Ознаки алкогольного сп'яніння визначені в п.3 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженій наказом МВС України та МОЗ України від 09.11.2015 року за №1452/735, зареєстрованій в МЮ України 11.11.2015 року за №1413/27858.
Так, ознаками алкогольного сп'яніння є, в тому числі, запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови, виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Пунктами 3,4 вказаного вище Порядку встановлено, що огляд проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗі Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров'я (в сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Згідно ч. 2 ст. 266 КУпАП, огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
За таких обставин, вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.130 КУпАП, тобто - керування транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння, оскільки докази його вини є переконливими, достатніми, в повному обсязі відповідають фактичним обставинам справи, повно та всебічно досліджені під час розгляду справи. З цих підстав ОСОБА_1 слід притягнути до адміністративної відповідальності, наклавши на нього адміністративне стягнення.
При накладенні адміністративного стягнення, беру до уваги характер вчиненого правопорушення, обставини справи, ступінь вини, особу порушника, його майновий стан та вважаю, що ОСОБА_1 слід притягнути до адміністративної відповідальності, наклавши на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави з позбавленням права керування транспортними засобами.
Згідно ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення підлягає стягненню з особи, на яку накладено стягнення. Тому, у відповідності до п. 5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», з ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму.
Керуючись ст.ст. 40-1, 130, 245, 251, 252, 280, 283, 284, 287, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Стягнути із ОСОБА_1 судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення в розмірі 536 (п'ятсот тридцять шість) гривень 80 (вісімдесят) копійок.
Штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу у зазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Строк пред'явлення постанови до виконання - протягом трьох місяців після її винесення. В разі оскарження постанови перебіг строку давності виконання зупиняється до розгляду скарги.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення може бути оскаржена прокурором у випадках, передбачених ч.5 ст. 7 КУпАП, особою, щодо якої її винесено, а також потерпілим протягом десяти днів з дня винесення постанови до Тернопільського апеляційного суду.
СуддяВ. М. Братасюк